uzivatel6780 uzivatel6780 komentáře u knih

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Já Vám nevím, vidím to přesně opačně než většina čtenářů zde. Kundera mne bavil okolo dvacítky, když jsem poznávala kvalitní literaturu. Dnes cokoli otevřu (včera Život je jinde, vloni Nesnesitelnou lehkost), tak skoro nedokážu číst. Pro upachtěnost jazyka. Pro překombinovanost šustící papírem. Pro násilná kompoziční řešení. Pro vidění světa, které snad bylo přežité už v šedesátých, z něhož se nikdy nevymanil. Někteří jej nazývají světovým. Netuším v čem. Román-esej je v jeho podání neuvěřitelně krkolomná záležitost (vůbec radši nezmiňuji Nevědění, to je jak špatná slohovka a Slavnost bezvýznamnosti je špatný vtip.) Dle mého názoru je to náš nejpřeceňovanější autor (s možná jednou dvěma lepšími knihami). Kohout, Korner, Hrabal jsou bezesporu vysoko nad ním.

Bojím se znovu otevřít Nesmrtelnost, která mne před zhruba dvaceti lety uchvátila.

15.07.2023 1 z 5

Přemalovat pot Přemalovat pot Jan Sojka

Ve srovnání s "Jana bude brzy sbírat lipový květ" u mne vítězí na plné čáře, o několik stupňů výše. Tohle čtěte!

05.07.2023 5 z 5

Elizabeth Finchová Elizabeth Finchová Julian Barnes

Překvapivě neobratné, nezáživné, plné neobjevných úvah, sotva dočteno, s přemáháním.

25.06.2023 odpad!

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Francouzský Les v domě.

18.05.2023 odpad!

Чачак / Čačak Чачак / Čačak Alžběta Stančáková

Zdálo se to super, dokud to nezačalo být všechno stejné. Jeden postup, jeden výraz, jedna pozice.

18.04.2023 1 z 5

Nesmír Nesmír Karel Šiktanc

Nesmírně skvělé.

15.10.2022 5 z 5

Sesuv noci Sesuv noci Jan Sojka

Některé básně opravdu výborné.

03.10.2022 4 z 5

Bublavá samota s rýhou Bublavá samota s rýhou Karel Hoff

Byla jsem až překvapena hloubkou některých básní. Jiné jsou slabší, ale je to ostatně výbor, i ty jej celkem příjemně provzdušňují.

30.06.2022 4 z 5

Svíce dohořívají Svíce dohořívají Sándor Márai

Dokonalá kniha, je v ní celý život.

30.06.2022 5 z 5

Světlo vprostřed těla Světlo vprostřed těla Jitka N. Srbová

Tato sbírka na mne působí značně nevyrovnaně. Osobně bych ji proškrtala do kvality. Autorka má dar krásných obrazů, ale často jsou jen vrženy na papír a promíchány. Mezitím se naštěstí občas zjeví básně, které jsou propracovanější, ty mne skutečně oslovily. Ostatní jsou jen dojmy, které mnoho dojmů nezanechávají. Hra se slovy, která ale nic neříká. O to víc nad tím vyčnívá, když se autorka zamyslí. Pak dokáže být velmi zajímavou. Navíc konečně někdo, kdo se i v současnosti pokouší o milostnou poezii.

15.07.2021 3 z 5

Šlágr o lásce Šlágr o lásce Jana Štroblová

Nádherná sbírka, linoucí se asi třiceti lety tvorby autorky, přitom zachovávající rozpoznatelný, čistý a jistý styl. Některé básně jsou klenoty. Velká Básnířka!

11.07.2021 5 z 5

Sobota Sobota Ian McEwan

McEwan se snaží být Woolfovou, ale nejde mu to. Amsterdamu, Nevinnému a Cizincům to nesahá ani po kotníky.

08.04.2021 2 z 5

Dům U Orobinců Dům U Orobinců Ondřej Krystyník

První oddíl ukazuje Krystyníka jako pravého (nikoli jen chtěného) básníka. Krásný jazyk, metafory, myšlenku; nic nepřebývá, nechybí. Pak přejde k delším formám a začne to být samolibě ukecané, rádoby vtipné, vtíravé. Škoda, že nebylo více materiálu z prvního soudku, pak bych neměla výhrad, jen nadšení.

15.05.2024 3 z 5

Jen ztratím jméno Jen ztratím jméno Anna Luňáková

Občas krásné verše utopené v chaosu. Škoda.

12.05.2024 1 z 5

Úzkost Úzkost Josef Hanzlík

První polovina plná úchvatných obrazů, zbytek už působí spíše jako unavené zbytky druhé jakosti.

04.05.2024 4 z 5

Mýtinami Mýtinami Klára Krásenská

Jedna z nejlepších sbírek roku 2023, které se ke mně dostaly. Sevřené, ponuré, bizarní, promyšlené. Skvělé!

(Jediným mínusem je, možná je to jen můj pocit, že autorka píše stejným jazykem jako spousta dalších současných básníků, a její svět je součástí téhož ponurého univerza. Je v tom jistá neoriginalita, poplatnost dobovému stylu. To nic nemění na tom, že z básníků podobně píšících je Krásenská nejlepší.)

12.02.2024 5 z 5

Garum Garum Jan Těsnohlídek ml.

Já to neumím napsat jinak: jednoduchá poezie pro jednoduché lidi.

31.01.2024 odpad!

Vztek Vztek Milan Kohout

V první polovině vybroušená kritika, verše plné sarkasmu, pak vztek překypí a nedá se to číst, vulgarity, výkřiky, agitace, ubohost, která ničí dojem. Když se ale vrátím k prvním básním, je spravedlivé hodnocení někde nad středem. Vlastně jako celek asi nejlepší, co jsem od JT's četla.

31.01.2024 3 z 5

Nepojmenovatelný Nepojmenovatelný Samuel Beckett

Geniální, více o tom napsat nelze, to se musí přečíst.

22.01.2024 5 z 5

Middlemarch Middlemarch George Eliot (p)

Plytkost na entou, košatost ad absurdum. Nedočteno.

22.01.2024 odpad!