Tritvaetna Tritvaetna komentáře u knih

Hádův chrám Hádův chrám Rick Riordan

Za mě nejlepší kniha série... i když to má nejspíš co dělat s tím, že jakkoliv se snažím vžít do všech postav, Percy a Annabeth jsou prostě the best... a Nico je hned v závěsu.

27.10.2021 5 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Za mě trochu díl o ničem, něco se vyřeší, ale nic se nevyřeší, prostě vycpávkový díl. Tak snad se to v trojce zlepší. Jo a nezabíjejte mi Hlasatele.

27.03.2021 4 z 5

Stopařův průvodce po galaxii jazyků Stopařův průvodce po galaxii jazyků Yens Wahlgren

Kniha je (minimálně v ČR, jak je to se zahraničními zdroji nevím) snad jediným dílem zabívajívím se problematikou konstruovaných jazyků. Mezi její plusy patří určitě přehlednost, srozumitelnost a velmi pečlivě provedený překlad. Člověk nemusí být lingvista ani znalec fantasy děl, aby pochopil.
Za mínus se dá považovat nedostatečné pokrytí jazyků, již zmíněné níže. Na druhou stranu autor se zřejmě nesnažil obsáhnout všechny jazyky, spíš ukázat rozmanitost jejich vzniku, znění a využití. Více mi vadila autorova vlastnost se opakovat. Některé jazyky byly zmíněny vícekrát, například v souvislosti s nějakým jevem a potom ještě samostatně, nicméně v obou případech jsme se o nich dozvěděli víceméně totéž.
Stručně řečeno, moc dobře napsaná kniha (až na to občasné opakování), pokud vás alespoň trochu zajímají fiktivní jazyky, v češtině lepší publikaci určitě neseženete.

31.10.2020 5 z 5

Proroctví Proroctví Rick Riordan

(SPOILER) !!Obsahuje spoilery!!

Chvíli jsem si nebyla jistá, jestli mám sahat po druhé sérii, protože první byla naprosto fantastická a protože jsem se bála ‘špatné druhé série’ po vzoru špatných druhých dílů, ale kamarádka mě nakonec přesvědčila - a budu jí muset poděkovat. I když mi trochu chyběl Percyho humor (tomu se prostě nevyrovná nic), Jason se mi zdál takový vyspělejší a sebevědomější, ale prostě ne tak zábavný jako Percy. Kdo mě nebral byl Leo - celou dobu se mi zdál takový nějaký ukňouraný, jakože ‘jsem jediné oheň ovládající Héfaistovo dítě za kdovíjak dlouhou dobu, ale jsem úplně zoufalej, protože moji kámoši spolu chodí’. Piper byla v pohodě, nejlepší byla ta scéna kde zjistila, že s Jasonem vlastně nechodila. To bych teda zažít nechtěla.

11.10.2020 4 z 5

Percy Jackson - komplet 1.-5.díl - box Percy Jackson - komplet 1.-5.díl - box Rick Riordan

Úžasná série, řecká mytologie v moderním světě, proroctví, dobrodružství, nevtíravá romantická linka a hlavně úžasný smysl pro humor. Opravdu není od věci alespoň základní znalost řeckých bájí a pověstí, ale není to podmínka - řecká mytologie je většinou podrobně vysvětlena - na rozdíl od americké historie, která se tam poměrně často objevuje a kterou nám samozřejmě nikdo nevysvětlí.

11.10.2020 5 z 5

Skryté království Skryté království Tui T. Sutherland

Příběh opět super, ale co ty chyby? Od začátku série je to čím dál tím horší a Žhava místo Plameny? Vážně? On je to tak trochu rozdíl, drazí překladatelé. Já chápu že Blister, Blaze, Burn / Žhava, Žára, Plamena může být matoucí, ale to si to nemůžou někam napsat? Tohle bylo vážně otravné. Jestli se to bude zhoršovat, zachvíli ten příběh bude nečitelný (Psala jsem kvůli tomu i Albatrosu. Ve čtyřce už to mají správně).

Dračí věštba Dračí věštba Tui T. Sutherland

Paráda. Sem tam se sice objeví nějaká chyba, ale zatím to knihu nedělá nečitelnou, mezi dráčaty není nikdo, koho bych nemohla vystát (i když s Tsunami bych si asi nerozuměla), asi nejvíc mi sedla Zářena. Hliňák je sympatický vypravěč, na všech vidí to nejlepší - díky čemuž můžeme všechny nezaujatě poznat. Tři válčící ‘královny’, následnice trůnu jsou sice dost okoukané, proroctví ve verších už taky literární svět poznal, ale na druhou stranu to vyvažuje netradiční pojetí draků a jejich světa, takže to nepůsobí okoukaně. Zajímavé je, že je kniha výhradně o dracích, lidé („paběrači”) nehrají nijak zásadní roli a rozhodně draky nedoprovázejí (ani draci je, jako v asi 90% všech fantasy knížek). Takže příběh celkově parádní, jenom škoda těch chyb.

11.10.2020 5 z 5

Abhorsenka Abhorsenka Garth Nix

Celá tahle triologie je právem považována za povedenou a Abhorsenka jejím důstojným zakončením. Čtivé, napínavé až do poslední chvíle a na konci velká bitva, prostě takové jako má správný závěrečný díl být.
Nedůstojně zakončím řadou emotikonů:
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Lirael Lirael Garth Nix

Tak tenhle díl byl za mě ještě o něco povedenější než předchozí Sabriel. Přestože začátek je poněkud depresivní a než se hlavní postavy setkají trvá na můj vkus zbytečně dlouho, celkový příběh je povedenější, úžasně promyšlený svět opět vydá některá ze svých tajemství a příběhu celkem prospělo, že zabírá dvě knihy, jelikož to umožňuje složitější zápletku.
SPOILER:
Příbuzenský vztah hlavních postav bránící klišé romantické zápletce taky nebyl od věci.
KONEC SPOILERU.
Vedlejší postavy jsou tentokrát propracovanější, tudíž v tomto případě nebudu nic vytýkat. Dokonce se nevyskytují ani pravopisné chyby se nevyskytují (pokud ano tak mě opravte, knihu jsem četla už před delší dobou).
Každopádně se řadí k nejpovedenějším Nixovým dílům.

Sabriel Sabriel Garth Nix

(SPOILER) Pokud si chcete číst něco, co obsahuje hluboká tajemství a skryté významy, tak sáhněte po něčem jiném. Pokud hledáte příjemnou odpočinkovou fantasy s promyšleným světem a poutavým, byť jednoduchým příběhem, tak je tahle knížka přímo pro vás. Ano, do určité míry je to taková pohádka pro dospívající. Někomu to třeba vadí. A někomu, třeba mě, zase ne. Záleží na vás. Každopádně pro fanoušky fantasy hledající něco klidnějšího je to určitě dobrá volba. Jediné co jde vytknout je fakt, že kromě Sabriel a Macka (až v půlce se připojí Prubíř) v knize nemáš žádnou propracovanou postavu, ani Kerrigor nemá žádné výrazné povahové rysy (i když to můžeme umluvit tím, že je vlastně mrtvý). A taky bych uvítala trochu rozvedenější popis království, ale toho se snad dočkáme v příští knize.

Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

Dobře, abych byla upřímná, nečetla jsem knihu v papírové verzi, dostala jsem se k ní přes kamarádku s Wattpadem, kde se příběh vyjímal, jako... perla na hnoji (A tím nemyslím, že na Wattpadu nejsou žádné dobré příběhy, než se někdo ohradí, těch perel tam bylo víc, ale tahle mimořádně velká). Každopádně co si vzpomínám, že to byla jedna z nejpovedenějších knih, které se tam daly najít. Příběh působil celkem promyšleně, děj ubíhal tak akorát a postavy se nechovaly zas tak moc iracionálně, takže dobrý. Nicméně chápu, že na tištěnou knihu to možná nestačí. Přece jenom, od tištěné knihy mají lidé trochu větší nároky než od eknihy z portálu pro začínající spisovatele. Perla se z hnojiště dostala do vitríny v klenotnictví a najednou všichni vidí, že je malá, nevybroušená, a vůbec to není ono. A přizpůsobit se tomu může být problém, obzvlášť pokud redaktor svoji práci nezvládl zrovna nejlépe (Nebo, jak jsem četla, se vůbec neobjevil). Nicméně, nikdo nemůže říct, že by autorka neměla fantazii. Nebo nebyla schopná psát dobře. Při troše štěstí si v druhém dílu zvykne na odlišný styl, zlepší redakční úpravu a dotáhne všechno, co působilo ‘nedotaženě’.
Myslím, že kniha má každopádně potenciál, a záleží jen na autorce, jestli jej rozvine, nebo se pod nátlakem negativní recenze stáhne do kouta, či kvůli pohodlí nechá všechno při starém.
Každopádně jí držím palce.

12.09.2020

Literární psychologie Literární psychologie Zbyněk Vybíral

Velmi dobrá kniha, ačkoliv na čtení dost náročná a chaotická. Opravdu to není oddychové čtení. Člověk získá spoustu střípků a nedokončených nápadů, a pak už je jen na něm, co si z nich poskládá. Ale tak to autor taky zamýšlel.

06.10.2023 4 z 5

Maxíkovo dobrodružství Maxíkovo dobrodružství Holly Webb

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od autorky

19.09.2022 5 z 5

Paní půlnoci Paní půlnoci Cassandra Clare (p)

Taková typická kniha od autorky… ta schémata jsou sice průhledná jak sklo a zápletky zrovna tak, ale parabatai problém se mi líbí, nemluvě o tom, že autorka mistrovsky ovládá vtahování čtenáře do děje a emocí postav, takže vlastně proč ne.

19.09.2022 4 z 5

Zrada vítězů Zrada vítězů Marie Rutkoski

Za mě o něco slabší než první díl a přiznávám, že po tomhle díle mi Kestrel a Arin vůbec nejdou k sobě - nechala bych ji spíš s princem, to pomalu vznikající porozumění mi asi prostě bylo bližší než prostá spalující vášeň mezi nimi dvěma, ale teďka mám pocit, že z toho asi zase nic nebude (už jen soudě podle anotace třetího dílu, že jo). Ale stejně. Kestrel + Verex prosím.

23.02.2022 4 z 5

Dcera čarodějnice Dcera čarodějnice Paula Brackston

Tak tohle se nepovedlo... Myšlenka sama o sobě dobrá, ale styl psaní byl poměrně nezáživný, většina děje poněkud nijaká, hlavní hrdinka dost nudná. A ten úvod... už nikdy nechci ani slyšet o bylinkách... Hvězdičky za nápad a vcelku hezky popsané historické období, ale do dvojky teda nejdu.

08.05.2021 1 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Lepší než dvojka, ale jedničku jsem si užívala víc. Spousta věcí mi přišla skoro přebytečná - hlavně scény kolem ostatních genesis, které tam byly jenom - proč vlastně. Taky pořád nemohu ocenit autorovu zálibu v zabíjení, místy mi přišlo, že to trochu přehání. Jinak byl konec uspokojivý, ne příliš nečekaný, ale nemám výhrady. Číst se to dalo, žádné logické chyby se nekonaly, samotná myšlenka nyxie byla možná trochhu nedotažená a občas působila dojmem, že je tam jenom jako záminka jak vysvětlit všechny nemožné věci. A nebo to byla taková Imago elektřina. Ale žádná chyba nebyla tak výrazná, aby nějak zásadně pokazila dojem. Takže 4*

27.03.2021 4 z 5

Temné tajemství Temné tajemství Tui T. Sutherland

Tak počkat. Já mívala Zářenu vážně ráda, ale tohle už je prostě moc. Aby šestileté dráče...?! Naopak jsem si oblíbila Hvězdoplava, předtím se mi zdál takový nezajímavý, tady vynikl, i když pro něj díl nijak úžasně nekončí (snad bude v pořádku), sice dokázal, že dokáže být statečný, ale ve srovnání s ostatními dráčaty je na tom pořád nejhůř. Vůbec co se nociletů týče, stal se z nich nejzoufalejší kmen v celé Pyrrhii. A co se proroctví týče..ou. Sice se něco takového dalo tak trochu očekávat, ale stejně - ou. Kdo teď zastaví válku (se jentak nedozvíme, jestli se Fragment neodhodlá vydat poslední díl. Naštěstí je to snad v plánu)?

Zlatoruká Zlatoruká Garth Nix

Po mírném zklamání po přečtení prequelu jsem si nebyla jistá, co mám očekávat. Naštěstí Zlatoruká je už zase na vysoké úrovni, i když musím říct, že by jí prospělo roztažení do dvou svazků, jako v případě Lirael a Abhorsenky (a také, jak již bylo zmíněno, by neuškodilo, aby překlad odpovídal původní trilogii). Příběh byl, jako v jejich případě, vyprávěn ze dvou pohledů - Lirael a Bjet. Přesto byl pouze jednodílný, tedy jako Sabriel nebo Clariel, kde je pouze jeden úhlel pohledu.
Tím chci říct, že Bjet by potřebovala troch víc než polovinu jedné knížky na to, abych si ji mohla oblíbit, a samotný příběh by myslím roztažení v pohodě snesl. Zatímco se vztahem Lireal a Nicka jsem problém neměla - dával smysl a byl naznačen už v Abhorsence, k jednomu vztahu bych výhrady měla. Bylo opravdu nutné všechny na závěr spárovat? Já je sice mám oba moc ráda, ale tohle bylo trochu přebytečné, ani jsem si nevšimla, že by k sobě na první pohled zapadali.

16.09.2020 4 z 5

Clariel Clariel Garth Nix

Za mě nejslabší příběh ze Starého království. Začátek je poměrně zdlouhavý, nicméně popis království za starých časů zajímavý je. Co mě zklamalo, byl příběh. Neoslovil mě, nemohla jsem se začíst, celou dobu jsem očekávala nějaký zvrat, posun, který nepřišel. Co se týče samotné Clariel, ačkoli jsem chápala její pocity a byla mi povahově blízká, její povaha se mi zdála nedotažená. Mohlo to být lepší. Naopak co se mi líbilo bylo vykreslení volné magie, která byla pro čtenáře zatím tak trochu záhadou. Stejně jako prostředí a popisy života obyvatel.
Poměrně důležitou podmínkou je znalost původní triologie, jelikož jako takové rozvinutí světa je dobrá.
7/10

16.09.2020 4 z 5