terinkha Online terinkha komentáře u knih

Anglická kuchyně slečny Elizy Anglická kuchyně slečny Elizy Annabel Abbs

21/2023
Tohle bylo tak milý čtení! Eliza byla podle všeho velmi pokroková, šetrná a odhodlaná žena a to, co se jí povedlo, je neskutečný.
Kniha je velmi čtivě napsaná, dokonce bych i chvílemi věřila, že to píše sama Eliza a ne Annabel :-)
Podle všeho se i v polovině 19. století dalo vařit fakt skvostně, tenhle výlet do historie stál rozhodně za to.
Dávám plný počet hvězd, 90 %, čtení jsem si moc užila a i vhled do Anglie 19. století. Doporučuju!

22.05.2023 5 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

13/2023
Pořád je to hezký a milý. Ještě aby ne, když se děj točí kolem dortíků a navíc v Paříži!
Ale nějak mi to kulhalo, co se celý romantický zápletky týče...Nina mi přišla jako roztomilá trubička, která do svojí stáže fakt dala srdce, ale vlastně vůbec nechápu, kde se nakonec vzala ta láska se Sebastianem. On byl fakt morous a přišlo mi, že to ani k nějakýmu happy endu nespělo, naštěstí jemu se rozsvítí, přestane bejt debil (pardon) a vrhne se na ni a hurá, už je ruka v rukávě.
Nu, v předchozích knihách to šlapalo mnohem líp...
Kniha každopádně splnila to, že jsem si u ní odpočinula a zavzpomínala na Paříž, takže za mě tak 75 % :-)

02.04.2023 4 z 5

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) 10/2023
Asi štěstí, že to nebylo delší.
Živočišný koity všude a s kýmkoliv, milion myšlenek, Mišo, Blanka, profesor, mrtvý mužík...
Jako takhle, některý popisy věcí byly fakt dechberoucí, to Jakubě jde.
Ale otázka na tělo - fakt má někdo v hlavě tohle? Jakože tohle všechno se mu vynořuje z mysli, zhmotňuje se do slov a málem i fyzicky? Mě by to fakt zajímalo, jestli je nějakej mozek takhle výkonnej, aby dojmy a zážitky zpracovával do toho všeho, co bylo v knize (a ne jen ten autorčin).
A další otázka - o zuby přišla už za manželství? A šmankote, to fakt zrovna ona vstoupila do TAKOVÝHO manželství? Nina, která lačně a zvířecky vošustí každýho, kdo neprošel přes obdélník na Staromáku...
Nemůžu dát víc než dvě hvězdy a to mi Zuzanin dech zněl v uších tak dlouho...

05.03.2023 2 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Pořád je to levnej brak, ale lepší než první díl. Jasně, celá lovestory dostává úplně jinej rozměr, vysvětlení je vlastně moc pěkný, ale tím to asi hasne no.
Z Feyre se stane všehoschopná a mocná víla a na to, že má čerstvej řidičák, tak by mohla jít rovnou s formulí na okruh a všem by to natřela.
A menší rada pro všechna děvčata - se svým mužem jsem již skoro 12 let a za tu dobu jsem ho ani jednou neotitulovala "prase". Nenene, tytyty!
Netuším, jestli tím autorka potřebuje to mladý publikum zaujmout, ale teda některý mezilidský vztahy, který tam posvětí...to by asi moc nefungovalo mno.
Tady jsem pro 50 %, ale pořád si stojím za tím, že jsem četla už násobně lepší fantasy (když už jsme u toho, tak se mi líbila víc i naše Stehlíková).

26.04.2022 3 z 5

Mráz a hry Mráz a hry Jan Hlávka

Manžel tuhle sérii objevil přede dvěma lety a řekl mi, že si to MUSÍM přečíst! Tak jsem pustila do první knihy a dávám mu za pravdu. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala, ale pak už to nemělo chybu. Sledování několika postav na třech různých planetách a postupné zatahování do děje...Konec už jsem hltala jednu stránku za druhou a druhý díl už na mě čeká na stolku! Jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet :-)

23.06.2021 5 z 5

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Tohle je podle mě nejkrásnější dětská kniha. Krásně napsaná, milá, miluju ten jazyk, říkadla, která si od dětství ještě pamatuju!
A ty pohádkový příběhy!
Těším se, až bude holčička větší a budeme rýmovačky říkat spolu
Špalíček do každé rodiny!

18.04.2021 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Nesporná výhoda? Všechny dějový linky se tak příjemně ukončily, že nepotřebujete další díl (a ušetříte si tak rereading předchozích dílů). I když, Samantho, potřebuju další díl Kostičasu!!!
Nevýhoda - já v tom měla dobrejch 300 stran děsnej guláš. Kterej drak je kterej, kdo s kým sympatizuje a s kým naopak bojuje, kde je jaká země...To byla trochu vyšší dívčí!
Ale když se dostanete do bodu, kde se osudy hlavních hrdinů lámou a začíná to mít spád, tak je to fakt jízda. To mi ty stránky ubývaly samy.
Líbil se mi vývoj postav i prostředí, Samantha má fakt neskutečnou představivost a zvládnout něco takovýho odprezentovat na 850 stranách je vlastně dost dobrej výkon. Za mě poctivý 4 hvězdy.
Pozn.: Ještě budu trochu hnidopich, ale poslední dobou mě rozčiluje to až chorobný cpaní LGBT do všech knih. Chápu, že se změnila doba, ale mám s překorektností (nejen v tomto ohledu) problém. Tak na to buďte připravení, pokud po knize sáhnete.

06.11.2020 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

To zas byla jízda! Ano, je to vykonstruovaný až hanba, všechno souvisí se vším, Anson je božsky inteligentní a navíc schopnej logistik, manažer, bojovník za lidská práva a Zorro mstitel v jednom. Ten konec, to už byl trochu bizár, ale vlastně proč ne?
Miluju styl psaní autora, je to jiný a neokoukaný.
Šesté dítě, třes se! Plný počet hvězd a těším se na zakončení trilogie (a na zbytečný neprotahování ;-) ).

22.07.2020 5 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Dočtená na Silvestra, ale stihla jsem ji ještě do loňské výzvy :-)
Docela dost jsem se na ni těšila, ale nějak jsem nebyla schopná tuhle knihu uchopit. Ztrácela jsem se v náznacích, myšlenkách, přirovnáních...Asi i proto, že já osobně jsem hodně přímočarý člověk, co na srdci, to na jazyku.
Nátura Asiatů obecně mi přijde hodně zvláštní (práce do úmoru, pořád se tvářit ultra spokojeně, ale uvnitř vyhořet, dívat se skrz prsty na jakékoliv nezvyklé situace a názory atd.) a tady nám ji autorka naservírovala opravdu skvěle, to se musí nechat
Konec jsem zcela upřímně pochopila až po poznámce překladu, kde se rozebírala situace žen v Korei. Pak mi to začalo dávat smysl.
Tři hvězdy, je to tak 55 %.

02.01.2020 3 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Když vyprávěla Grace, byla to pecka! Hlavně ještě se vsuvkami, jak by to řekla Mary Whitneyová, neměla kniha chybu a rychle odsejpala. Rozvleklý konec s Rachel a odjezdem doktora Jordana zvláštní, obeznámení s dalším vývojem přes dopisy zajímavý, poslední dopis Rachel doktorovi milý. Ale zcela upřímně jsem asi čekala, že to bude mít na konci trochu víc šťávy, jak kdyby knize došel na posledních stránkách dech...
Ruku na srdce, jsem ráda, že už mám Grace za sebou! Slabší 4 hvězdy, bavil mě jazyk, styl psaní a vykreslení dobové atmosféry.

12.11.2019 4 z 5

Ať už u Norského dřeva nebo tady, vždycky mám takový pocit, jakoby něco tajemného vřelo těsně pod povrchem. Kniha se četla skoro sama a styl autora je jednoduše skvělý, fakt jsem místy měla stejnou náladu jako Hadžime. A záhadná Šimamoto nakonec docílila toho, co mu řekla - měla ho, se vším všudy. Zmocnila se jeho života, i když už v něm víc nebyla.
Za mě báječný čtení, poctivý 4 hvězdy :-)

21.10.2019 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Houbařka zahrála přesně na tu správnou strunu. Vcelku obyčejný začátek, který postupně pohledy do minulosti odkrývá kostlivce ve skříni a pozadí toho, proč teď Sára žije sama v rozpadající se chaloupce na Šumavě. Poskytuje hluboký vhled do nemocné duše a otevírá tak trochu 13.komnatu. To, že se kniha tak mazlí s houbařením a ukazuje, že houbařit se dá téměř kdykoliv, je příjemný bonus :-)

30.04.2019 5 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

jestliže mám ohvězdičkovat knihy téhle trilogie podle oblíbenosti, pak musí poslední díl dostat nejvyšší počet. New York je živelný město a věřím, že při dlouhodobém pobytu vás změní (ono Amerika všeobecně). Louisa je tu skvělá, mám pocit, že se konečně našla. Kniha mě opravdu enormně bavila, Margot byla neskutečná a Lily nezklamala :-) Díky za tuhle oddychovou trilogii, bavilo mě to a jdu se zase vrátit k detektivkám ;-)

01.04.2019 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Kniha mě zaujala (klasická masírka skrz razítka světového bestselleru, že jo) a ejhle, čekala na mě na knihovní pobočce, takže nebylo o čem a rovnou jsem ji přes svátky přelouskala.
Chvílema to bylo fakt nechutný. Tipovala jsem, kdo přežije a kdo ne. Mělo to celkem spád, i když sem tam se to topilo v takovym nijakym balastu pocitů, situací a zbytečnejch dialogů. Nepochopila jsem, proč Wolf mlčel jak zařezanej, místo toho, aby kdáknul a řekl si o pomoc. Ale chápu, policajtský ego, navíc to bylo osobní...
Přečetla jsem, odškrtávám si, ale že bych z toho byla nějak extra nadšená, to se říct nedá.
A Baxterová je prostě pinda. Kdo viděl některý moje komentáře, tak ví, že vyšinutý hlavní postavy prostě nemusim a tohle byla další do řady. Zrhzená vochmelka, která čeká, jestli na ni Wolf konečně vlítne a schovává to za drsňáckou masku. Blah.

02.01.2018 3 z 5

Někdo z nás Někdo z nás Kristýna Trpková

17/2024
Jedno se musí nechat - opravdu jsem těch 350 stran přelouskala i po dost nepříjemné nemoci za jeden večer a jedno odpoledne v posteli. Takže čtivá určitě je. Nepřidám se ale do zástupu obdivovatelů, protože mě to z kecek nevystřelilo ani trochu. Řekla bych, že ani ne v půlce knihy mi bylo tak trochu jasný, co se stalo, takže vyvrcholení pro mě nebylo zas až tak wow, čekala jsem akorát na to, kdo bude nakonec vrah (a tam jsem překvapená teda byla :-D).
Domácí násilí je svinstvo a Herela byl násilníků král a pouto bylo silný do tý doby, dokud tajemství zůstalo tajemstvím. A vlastně mi tady nikdo nebyl úplně sympatickej (ale to mi došlo až po přečtení knihy).
Za mě třeba Vetřelec mnohem lepší, i když je to vlastně jinej žánr (detektivka je tady opravdu okrajová záležitost). Dávám 65 %, jako jednohubka dobrý, ale v knihovně ji nepotřebuju.

01.06.2024 3 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

11/2024
Agatha Christie to není, to ani náhodou. Prvky klasické detektivky tam jsou, ale prostě...Julie není slečna Marplová ani Hercule Poirot. Vlastně je svým způsobem dost zvláštní brouk, kterej se strašně babrá ve svých problémech (jestli takoví lidi jsou vyšetřovatelé i v reálu, tak potěš koště!).
Vraha jsem kupodivu odhadla, jen motivy pro mě byly až do poslední chvíle překvapením. Mám tyhle klidný detektivky fakt ráda, ale tady to bylo těžce průměrný. Rozhodně mě víc zaujalo Smrt přichází na prohlídku, to má násobně lepší atmosféru.
Takže tři hvězdy, těch 60 % je asi odpovídajících.

30.03.2024 3 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

06/2024
Začátek byl utahanej jak týden před výplatou. Nešlo se mi začíst, Veronika mě rozčilovala hrozně!
Naštěstí se kniha dost dobře rozjela, čtení utíkalo a já jsem byla fakt zvědavá, co se teda stalo...A nakonec jsem si to fakt užila a celý rozuzlení bylo teda...uf!
Bavilo mě to moc (i když ne tolik, jako třeba Smrt přichází na prohlídku), je to dobrá detektivka :-)
4 hvězdy, 85 % a pokračování si určitě přečtu :-)

19.02.2024 4 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

26/2023
Právě jsem se přistihla, že sedím u počítače, čučím do monitoru a vůbec nevím, jak tuhle knihu ohodnotit...
Jestli se mi to líbilo nebo ne.
Jako takhle, zhltla jsem ji během večera na penzionu. Námět je rozhodně zajímavej, jen jsem si připadala trochu mimo dění. Prostě mě k sobě Gwendy vůbec nepustila a já to tak všechno pozorovala tak nějak z dálky a i proto je asi dojem z knihy trochu plytký...
Další díly si určitě přečtu, ale tady prostě nevim. Je i to hodnocení knihy? :-)

23.06.2023 3 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

24/2023
Styl, jakým autorka píše, mě prostě baví. Je to nespisovný, trefný, vtipný (někdy se opravdu směju nahlas).
Příběh mě naprosto pohltil, líbilo se mi to, ponořila jsem se do obou dějových linek a jen s velkou nelibostí jsem dočítala, protože jsem chtěla víc!
Panda boží, Marie hustá, maminka toxická až běda, táta k pohledání :-)
Děkuji i za tuhle, vlaštovka už čeká!

23.06.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

23/2023
Miluju nebo nenávidím Evelyn Hugo? Sama nevím.
Na začátku mě vtáhla do děje a už nepustila, nemohla jsem přestat číst a chtěla jsem vědět, jak to bylo dál!
Jak jsem na to dost citlivá, tak tady mě LGBT tématika nijak nerušila a vlastně mi přišlo, že to k tomu Hollywoodu jakýchkoliv let muselo chtě nechtě patřit.
Přišlo mi to skvěle napsaný, chytlavý a dokážu si představit, že takhle nějak to chodilo. Sňatky z rozumu, intriky, drby, polopravdy a to, jak to bylo doopravdy, vědělo jen pár lidí. A stejně tak dobře věřím tomu, že i v tohle šíleným šoubyznysu se dali najít přátelé a láska na celý život.
Na konci i slza ukápla, emoce se mnou cloumaly, díky, 95 %.

29.05.2023 5 z 5