Teraesa Teraesa komentáře u knih

Dcéra šťasteny Dcéra šťasteny Isabel Allende

Za mňa asi najlepšia od Allende. Bola som nadšená od prvej strany!

09.04.2023 5 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Začiatok ma celkom vtiahol, avšak asi od polovice som sa nemohla dočkať, kedy to už dočítam

16.03.2023 3 z 5

Malý strom Malý strom Asa Earl Carter

Tá nádherná, príťažlivá jednoduchosť, ako žili postavy v tejto knihe ma neskutočne dojíma. A to zžitie s prírodou, ktoré my, 'civilizovaní ľudia' poslednú dobu hľadáme, no ideme na to z úplne opačného konca... Pričom stačí len jedna vec, ako povedal starý otec Malého stromu; lesy ťa nakŕmia, ak s nimi žiješ, namiesto toho, aby si ich ničil...

20.08.2022 5 z 5

Toto mali čítať naši rodičia Toto mali čítať naši rodičia Philippa Perry

Perfektné - nielen pre rodičov. :) Pohľady, ktoré táto knižka ponúka, sa dajú použiť v každom jednom vzťahu, ktorý máme. Už len na to nezabúdať.

23.07.2022 5 z 5

Záhrada umenia Záhrada umenia Michaela Ella Hajduková

Vcelku dobrá kniha, príjemná oddychovka, miestami plná napätia, čítala sa rýchlo a dobre. Niekedy som však celkom nechápala jednotlivé prepojenia scén, akoby sa skákalo z niečoho na druhé. Tiež niektoré postavy mi tam prišli akoby nasilu dodané, napríklad úloha jej otca sa spočiatku zdala byť dôležitá, avšak po chvíli sme do konca knihy nemali o ňom žiadne informácie, čo mi prišlo trochu čudné... žiadna vyjadrená emócia z jeho strany že jeho dcéra pred desiatimi rokmi niekde zmizla, žiadne odhalenie, že už si spomína... na takú blízku postavu ako je otec, si myslím, že málo znel jeho hlas v príbehu. Na druhej strane, keď nebol podstatný, tak kľudne mohla byť celá postava nejako vynechaná. :)

18.07.2022 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Najlepšia kniha povinnej literatúry na školách na Slovensku!

Obohacujúce a záživné. Kiežby bolo viac takých kníh na školách... Študenti by čítali oveľa radšej.

21.05.2022 5 z 5

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Kniha sa spočiatku ťažko čítala a niekedy som nevedela prečítať viac ako 10 strán za deň. Postupne som sa však dostávala do štýlu písania autora a myslím si, že je to majstrovsky odvedená práca. Exupéry v diele odhalil svoje pre mňa dovtedy skryté zákutia duše, jeho myšlienky a postoje k rôznym veciam, no najväčší odkaz knihy vidím v tom, že človeka obohatí nie jeho cieľ, ale najmä cesta k nemu. Uznáva tiež, že človek je predovšetkým bytosť tvorivá, stvorená na využívanie svojich talentov, na skutočné prežitie života a nie len jeho prežívanie, živorenie. Ak človek dostane všetky veci pod nos, bez toho, aby vydal nejakú námahu, nebudú mať pre neho cenu a človek začne umierať.
Obdivujem Exupéryho štýl, ktorý bol v tomto diele ešte viac vyjadrený, než v Malom princovi a budem rada, ak si od neho prečítam viac.

21.05.2022 4 z 5

Taktne o tráviacom trakte Taktne o tráviacom trakte Giulia Enders

Originálne a nápadité. *4,5

19.08.2023 4 z 5

Pustovník: Muž s leopardom Pustovník: Muž s leopardom Vladimír Štefanič

Vynikajúca kniha. Miestami to malo vibe Eragona, miestami Zaklínača, a veľmi, veľmi často sa to nieslo v duchu Narnie. Nádherný jedinečný a hlboký fantasy príbeh.

04.08.2023 5 z 5

Stratená vec Stratená vec Shaun Tan

Nádherné, neviem to ani popísať. A tie ilustrácie sú dokonalé.

08.07.2023 5 z 5

La Belle Sauvage La Belle Sauvage Philip Pullman

Zo začiatku som trochu ťažko sledovala zámer knihy, avšak po polovičke to nabralo dosť zaujímavý spád a čítalo sa mi to celkovo dobre. No pred ďalšou časťou si asi dám trochu pauzu.

01.07.2023 4 z 5

Ostrov bez pamäti Ostrov bez pamäti Jóko Ogawa

Zvláštna to kniha. Ale nádherná. Inak, ako sme možno zvyknutí, no predsa vyjadruje hĺbku, ktorá však je ukrytá na hranici vedomia. Človek pri nej cíti aj smútok aj radosť, nepochopenie a ľútosť, tajomno aj priezračné spomienky. Po dočítaní nevie, čo si má myslieť, ako sa má cítiť, aký zmysel malo prečítanie tohto príbehu? A preto si myslím, že kniha vo mne dlho ostane, lebo budem vo svojom vnútri hľadať jej posolstvo.

26.06.2023 5 z 5

Deti krvi a kostí Deti krvi a kostí Tomi Adeyemi

Myslím že na to, že young adult fantasy kníh sa v poslednom čase vynorilo veľa (možno až príliš veľa), tento príbeh je určite osviežujúci. Ešte som sa v tomto žánri nestretla s dejom zasadeným do africkej kultúry. Postavy určite majú nejaké tie nedostatky, a možno to isté platí aj pre dej, ale kniha obsahuje mnoho napínavých častí a nie je vôbec na zahodenie. Pre mňa to bolo naopak príjemne prekvapenie.

21.05.2023 4 z 5

Kamenný dům Kamenný dům A. K. Benedict

Super koniec, táto časť bola asi najlepšia. Rozuzlenie malo kvalitu sveta z Doctora Who, už mi chýbal ten vibe.

05.05.2023 5 z 5

Neuvěříte, co se stalo potom Neuvěříte, co se stalo potom James Goss

Tak toto bolo lepšie ako jednotka, a ten plot twist ma celkom dostal.

04.05.2023 4 z 5

Včelár z Aleppa Včelár z Aleppa Christy Lefteri

Srdcervúce

28.04.2023 5 z 5

Zmiznutie sestier Hollowových Zmiznutie sestier Hollowových Krystal Sutherland

Wow, toto bolo skvelé! Neskutočne mi sadla kniha, od prvej strany po poslednú. Ani na sekundu som sa nenudila, bolo to úderné, nič nebolo navyše. A čo sa týka celkovej tématiky a premisy, neviem, či som niekedy čítala niečo podobné. Aj viac hviezdičiek by som tomu dala, kebyže sa dá. :D

23.04.2023 5 z 5

Arthas: Zrod krále Lichů Arthas: Zrod krále Lichů Christie Golden

Môj prvý stret so svetom Warcraft hodnotím pozitívne. V knihe sa nachádzali aj pre mňa menej príťažlivé časti, avšak, konieckoncov som si to dosť užila (najmä čítanie poslednej tretiny :) ). V budúcnosti určite dám šancu aj ďalším knihám z tohto herného sveta.
Celkovo - 4,5*

30.01.2023 4 z 5

Star Wars omnibus: Letopisy rytířů Jedi. Kniha druhá Star Wars omnibus: Letopisy rytířů Jedi. Kniha druhá Kevin J. Anderson

Táto druhá zbierka sa mi páčila viac ako prvá. Zatiaľ čo v prvom dieli sa hlavné postavy ešte len predstavovali čitateľom, v druhej sa dalo nádherne pozorovať prepojenie ich dejových línií a vzájomné ovplyvňovanie. Tieto postavy udávali históriu Star Wars... Bolo vzrušujúce byť súčasťou legendárnych vojen a zároveň byť tak blízko životov jednotlivcov... Pozorovať, ako sa formujú hrdinovia v priamom prenose...
Tiež musím dodať, že záverečná časť mam veľmi dojala. Netušila som, že mi Jediovia až tak prirastú k srdcu...

21.01.2023 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

*4,5
Film som nikdy predtým nevidela, preto som veľmi nevedela, do čoho idem. Najskôr sa to síce rozbiehalo pomaly, a bolo by to možno nudné, keby som stále nebola v napätí, aká zrada na mňa z príbehu vyskočí. V druhej polovici to už naberalo poriadne prekvapivý zráz. Hnevala som sa na Guya, a na všetkých ostatných, na ich bezcitnosť a klamstvá... ale uvedomujem si, že na jej mieste by mi asi tiež nenapadlo konať inak. Vyhovuje mi aj napoly otvorený koniec, kedy mi neboli úplne známe skutočné zámery matky. Za mňa skvelá psychologická kniha, aj keď nie som fanúšik takýchto okultistických záverov.

06.01.2023 4 z 5