TaťkaMF TaťkaMF komentáře u knih

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Nevím, jestli se těšit z Čapkovy geniality, nebo truchlit z toho, že se společnost téměř za sto let v podstatě vůbec nezměnila.

22.10.2023 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Neskutečně poutavé a vyšperkované vyprávění. Vzhledem k současné koronavirové krizi jsou navíc pojmy jako epidemie, karanténa atd. nám velmi blízké, i když se tento virus s tím Kingovým nemůže rovnat. Pozorujeme světovou katastrofu, která zničí všechen dosavadní životní řád. Několika jedincům se tato nákaza vyhne a na ně čeká úkol přežít v téměř vylidněné zemi bez elektřiny, řádu či zdravotní pomoci. Brzy taky přichází volba výběru stran a znovuzformování lidské společnosti. Na jedné straně nejstarší žena v zemi obdařená darem vidění, na druhé temný muž, Randall Flagg. Sledujeme osudy a vývoj postav Stua, Frannie, Nicka, Larryho a mnoha dalších, kteří se po svém snaží vypořádat se zničeným světem. Přesto mezi moje oblíbené patřili i vedlejší postavy jako Tom, Popeláč a hodný kluk Kojak. Skvělý příběh, komplexní postavy, nečekané zvraty i pocit zadostiučinění. Přečteno zhruba za 14 dní, jedním dechem. "Můj život pro tebe!"

26.08.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Klasika, ke které se rád a často vracím vlastně už od maturity.

22.08.2023 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Možná se už z lidské pohodlnosti a naivnosti nad moderním pokrokem tolik nezastavujeme. Možná se ani nechceme zamýšlet nad následky vědeckého pokroku a raději se necháváme bavit nejrůznějšími typy moderní zábavné technologie. Snad se nám zdá chování postav v Rossumově továrně cizí, ale "nic není člověku cizejšího než jeho obraz."

20.10.2022 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

My lidé bohužel v životě potřebujeme neštěstí a smutek. Bez nich by totiž štěstí a radost byly jen prázdné pojmy, uměle se vznášející ve vzduchu. I tak si dokážu představit spoustu lidí, kterým by se tato budoucnost líbila. Já mezi ně nepatřím. Život dokáže ublížit, ale bolí nás to proto, že jsme zažili něco opravdu krásného.

21.09.2023 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční pohádka z viktoriánské Anglie o bohatém, ale hamižném obchodníkovi jménem Ebenezer Scrooge, za kterého se přimluví zesnulý společník a s pomocí tří duchů Vánoc nakonec pozná, co je v životě nejdůležitější.
Charles Dickens mistrovsky vypráví příběh, který je protkán bídou a chudobou na jedné straně a láskou a veselím na druhé. Alespoň na jeden den v roce se rozdíly ztrácí a sváteční atmosféra kouzlí úsměvy každému dobrému člověku.
Bůh žehnej všem lidem!

17.11.2020 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Neskutečně silný a poutavý příběh třech kamarádů, kteří se snaží uživit jak jen to jde v poválečném světě. Přesto, že patří prakticky ke dnu společnosti, dokáží si život užívat a přemýšlet o něm. Většinu času tráví filozofickým hovorem o životě a smrti, pitím či rychlou svobodnou jízdou. Do jejich světa vejde i dívka z lepších poměrů, která mezi ně skvěle zapadne a do ní zamilovaný hrdina začne sám věřit na lepší život. Tak to často v životě bohužel nekončí, a už vůbec ne v dílech Remarquových.

26.10.2020 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Antiutopistický Jednotný stát popsaný člověkem/číslem, který jej slepě následuje v jeho režimu matematiky a přísně řízeného rozumu.
Deníkové záznamy jsou často útržkovité a rozpačité, což vypovídá o rozpoložení hlavní postavy a jeho narůstající nejistoty o správnosti věcí.
Konec je silný, ale tak nějak tušíte, že to zkrátka jinak dopadnout nemohlo.
- "Jsem přesvědčen, že MY zvítězíme. Protože rozum musí zvítězit."

02.01.2022

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Próza, která možná nemusí někomu sednout, ale já jsem si velmi užíval barvitý jazyk, jakým byl líčený příběh dvou vrahů na útěku. Je to příběh, kde hlavní roli hrají zejména pocity a myšlenky, přemýšlení o životě a smrti a příběh jako takový není až tak důležitý. V tomto vydání je také od Jiřího Opelíka hezky stručně shrnuta tvorba Josefa Čapka hned na začátku knihy.

03.07.2022 5 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Pohádka na dobrou noc pro dospělejší čtenářstvo s klasickým Kingovým stylem. Mistr hororu nás zavede do království Delain za králem Rolandem, jeho syny a zlým kouzelníkem Flaggem. Jak už to tak v pohádkách bývá, i zde má temná síla zpočátku navrch, ale jestli dobro nakonec vyhraje, prozrazovat nehodlám. Nutno zmínit, že se nacházíme v universu Temné věže a pokud známe příběh Pistolníka je nám mnoho věcí, míst i postav velmi známých. Jak jsem již zmínil, Dračí oči jsou psané jako trošku surovější fantasy pohádka, která se čte lehce a svým kouzlem rozhodně neurazí. V rámci celkového Kingova díla se ale rozhodně jedná o slabší titul, u kterého si čtenář spíš odpočine než vyděsí.

04.10.2020 3 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Z mnoha komentářů je známo, že začátek je skutečně pomalejší a přejede vás záplava jmen a informací. Po desítkách stránek se však začnete hezky orientovat a já sám jsem byl za tak obsáhlý úvod rád. Dalo to městečku Castle Rock opravdu život a čtenář se cítil skoro jako jeho obyvatel.
Leland Gaunt je velmi zajímavá a zábavná postava. V několika věcech mi připomněl Randalla Flagga a zjistil jsem, že existují i spekulace, zda se nejedná o stejnou bytost.
Alan Pangborn je naprostý frajer a řekl bych, že i rozený pistolník. Když se městečko začalo "sypat" bylo mi úzko i za něj.
Kniha se pro mě stala za poslední týden téměř nezbytnou věcí. A docela se bojím, kdy ke mně ve spánku přijde Stephen King a bude chtít splatit knihu ještě jedním nevinným žertíkem.

29.07.2022 5 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Mnoho fanoušků Kinga označuje tento díl Temné věže za nejlepší. Někteří však za nejlepší označují až ten následující - Čaroděj a sklo. Je zajímavé, že oba díly dělilo při prvním vydání šest let, což musela být pro čtenáře určitě dlouhá doba. Pustiny končí velmi otevřeně a sám se nemohu dočkat dalšího pokračování. Osobně mi takto otevřený konec nevadí, kniha měla spád a pouť byla od počátku do konce dechberoucí. Roland a jeho družina konečně započala opravdovou cestu k Temné věži a je to opravdu jízda. Setkáváme se s několika již známými charaktery a trošku víc se nám odhaluje Rolandův svět, který se hnul. Provázanost s “naším” světem mi velmi připomněla knihu Talisman a neušla mi ani reference na Svědectví. Zkrátka další dílky do velké skládačky Kingova universa.

15.07.2022 5 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Kniha napsaná jednou z největších osobností naší historie, jejíž osud byl v podstatě dosti trpký a smutný.
Komenský tento příběh sepsal velmi mladý, ale již tehdy dokázal odhalit zbytečnost a marnivost okolního světa a samotné společnosti. Jeho vtělením je zde poutník, který postupně poznává, že jediná smysluplná věc v životě je víra.
Dnes možná pro mnoho čtenářů něco komplikovaného, ale pro mě určitě skvělá kniha, která odhaluje marnivost i dnešního světa. Mnoho věcí se totiž za těch 400 let v podstatě nezměnilo.

02.06.2021 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Bez komentáře. Nechci porušit první a druhé pravidlo.

02.09.2023 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

První krok na cestě k Temné věži. Chápu typy komentářů “nic moc se tam nestalo”, ale já sám jsem se u knihy bavil a těším se na další díly. Pistolník vyvolává celou řadu otázek a dává minimum odpovědí. King tu rozehrává jistě mohutný příběh a činí tak opatrně. Nejvíce nám nabízí pohled na hlavního hrdinu Rolanda a zřejmě hlavního zloducha, temného muže. Kniha je krátká a čtivá. Na konci je vám více než jasno, že stejně jako pistolník, stojíte teprve na začátku. A začátek podle mě vypadá víc než zajímavě. To číslo je 19!

27.08.2020 4 z 5

Roky pod psa Roky pod psa Markus Zusak

Ke knize jsem se dostal přes Čtenářskou výzvu a nečekal jsem upřímně vůbec nic. Byl jsem příjemně překvapen. Velmi čtivé, zábavné, až mi bylo líto, že příběh nebyl delší. Ale tak snad v dalších dílech. Možná jsem objevil svého dalšího oblíbeného autora.
"Kristus? Ty fakt existuješ?"
"Proč bych kurva neměl existovat?"

03.09.2022 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Stále úplně nevím, jak se k této knize postavit. Na jednu stranu byly některé pasáže opravdu dlouhé a občas jsem se i trošku nutil do pokračování. Je to určitě pomalejší příběh, než na jaký jsem u Kinga zvyklý. Ale zase na druhou stranu kniha zachází dost originálně, chvílemi až filozoficky s konceptem stáří, života, smrti i osudu.
Hlavní postava Ralf se mi velmi líbila a knihou mě poháněla hlavně zvědavost, jak to s ním nakonec dopadne. Posledních asi 150 stránek bylo opravdu dobrých a knihu jsem dokončil s hezkým, i když trošku smutným pocitem.
Dostal jsem se k ní kvůli přímé spojitosti s Temnou věží, ale velmi mile mě překvapily reference na To, Řbitov zviřátek a další Kingovu tvorbu.

07.08.2022 4 z 5

Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu Vladimír Škutina

Cokoliv, co pan Werich řekl, by se mělo zarámovat zlatým písmem. Nebo vyrýt do mramoru, nebo do tvarohu? Souhlasím s uživatelem Sandik - konec je velmi smutný. Ale těch pár měsíců, kdy podle některých Werich "chytil druhý dech", bylo zkrátka úžasných. Tak už jsem tady s tím plným počtem hvězd, pane Škutina.

21.07.2022 5 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

O dost zajímavější pokračování cesty k Temné věži. Roland na svou cestu potřebuje tři společníky a jejich výběr se zpočátku nezdá příliš šťastný. Prostupování mezi světy napříč časem se objevuje ve více knihách SK, což jen dokládá, že Temná věž je stěžejním průsečíkem celé jeho práce. "Vykročení vpřed" byl dost zajímavý koncept a také někdy hodně zábavný. Všechny nové postavy jsou výstřední a rád s nimi strávím, doufejme, celou cestu k Temné věži.

27.06.2022 5 z 5

Ženy české renesance Ženy české renesance Josef Janáček

Kvalitní a zábavná sonda do života předbělohorské šlechtické společnosti s důrazem na osudy a život nejvýznamnějších žen tohoto období.
Je představen dobový pohled a vnímání žen, jejich role a počínání na pozadí historických událostí.

22.05.2021 5 z 5