Sybelle Sybelle komentáře u knih

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Krátké dílo něco mezi komiksem a knížkou. Kresby krásně podtrhují atmosféru příběhu. Reálně bych dala 3,5 hvězdičky. I přes krátkost je příběh kompletní se zakončením. Pokud se nechcete aktuálně pouštět do větší knihy od tohoto autora je to to pravé po čem sáhnout.

02.02.2024 3 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Další skvělé dílo ze série zeměplochy. Chvílemi si člověk ani neuvědomuje, že čte fantasy. Jen drobná poznámka, která se místy objeví v textu vám to připomene. Je to skvěle a velmi realisticky propracovaný příběh se Samem Elániem jako hlavní postavou.
Není to tak veselá záležitost jako starší díla, ale nepostrádá typický autorův humor a náhled. Potkáte postavy, které znáte z dřívějška v mladší verzi. Například mladého Vetinariho ještě na studiích. U něj mě pobavila jedna poznámka ohledně starých a vypelichaných zvířat při politických jednáních. A další postavy. Rozhodně se těším na další knihu ze série.

11.04.2023 5 z 5

Poslední hrdina Poslední hrdina Terry Pratchett

Poslední hrdina navazuje na knihu Zajímavé časy. Jako vždy skvělý zážitek a jako bonus krásná grafika. I když jsem to četla podruhé zase jsem objevila narážku, kterou jsem na první čtení minula (na Hlavu XXII).
Příběh je o hrdinech, bozích a Ankh-Morporském mágstvu. Ale hlavně o vzteku a síle lidské vůle. Řečeno volnou citací z úvodu knihy můžete věci přijmout nebo se naštvat.

12.09.2022 5 z 5

Dívka ze země Venku 3 Dívka ze země Venku 3 Nagabe

Třetí díl vnáší více světla do stavu věcí v zemi venku i uvnitř.
Celkově se příběh každým dílem pěkně rýsuje a těším se na pokračování.

31.08.2022 3 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Na rozdíl od Hrobky jsou povídky delší a propracovanější (motivy postav, temná atmosféra). Ubyly povídky s příjemnou tématikou, kde hlavní hrdina putuje neškodnými snovými světy. Přibylo více podzemí, démonů, prokletých domů a starých bohů. Ale také i hlavních hrdinů, kteří mají silný pud přežití a v jednom případě se postaví zlu s dobrým úmyslem zamezit jeho pokračování.
Celkově je vidět vývoj v autorově tvorbě a zdokonalování jeho stylu.

29.04.2022 3 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

Další skvělý příběh z Beraních hor, ukazující Bábi Zlopočasnou v jiném světle. Jak se ukázalo pozvat pokrokově smýšlející upíry nebyl zrovna dobrý nápad. Postavy i děj opět skvělé. Nechybí ani zajímavé a vtipné/realistické rozhovory. U známých postav je krásně vidět jejich vývoj a nové jsem si rychle oblíbila.
Zajímavost na závěr pro ty, kdo četli Malé bohy, bude zajímavý vývoj omniánské církve.

28.04.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Tenká, ale inspirativní kniha připomínající krutá léta 1938 – 1945 z pohledu přeživšího. Autor v knize popisuje zacházení nacistů se židy. V jakých podmínkách se žilo v Osvětimi ale i mírnějších táborech. Hlavní, co chce autor připomenout je, že se to dělo. Ale také jakou váhu má přátelství a vůle přežít. V neposlední řadě, jak najít štěstí sám v sobě navzdory těmto událostem.

08.03.2022 5 z 5

Najdi ji Najdi ji Lisa Gardner

Příběh dívky, která přežila více jak rok věznění sexuálního devianta. Děj je rozdělen na současnost (asi dva roky po jejím osvobození) a její vzpomínky na věznění. Flora se sice vrátila domů ale zároveň nevrátila. Má silnou vůli a motivaci, proč lpět na minulosti. Kniha mě překvapila po více stránkách.

14.02.2022 4 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

Zajímavý nápad na napínavý příběh. Jelikož jsem neviděla film, tak jsem zpočátku čekala, co z toho vyleze. Ačkoli to není akční záležitost dokáže být ve své jednoduchosti děsivá. A sledovat přeživší lidi, jak se vypořádávají se situací je samo o sobě napínavé. Celkově se všichni snaží přežít ve světě, kde nemohou spoléhat venku na zrak.

14.02.2022 3 z 5

Harry Potter a prekliate dieťa Harry Potter a prekliate dieťa Jack Thorne

Při druhém čtení této knihy k ní mám kladnější vztah než předtím. Hodnocení by spíše odpovídalo tak 3,5. Není to dáno tím, že se jedná o scénář. Díky tomu se kniha četla rychle a člověk se nemusel moc zabývat detaily. Některé informace se moc neshodovaly s tím, co bylo v hlavním příběhu (v knihách) a povahou postav. Ale některé postavy příjemně překvapily. Celkově vzato, pokud se chcete ještě na chvíli vrátit do světa Harryho Pottera, není to špatná volba. A občas nad něčím prostě „přivřete oči“.

17.05.2024 3 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Pro fanoušky britského humoru a série červený trpaslík skvělé. Pro nefanoušky i tak pěkná kniha/poslech (dle formátu knihy). Některé vtipy samozřejmě lépe vyznějí na televizních obrazovkách, ale i tak se u knížky člověk pobaví. A dokonce poznáte hlavní postavy více. Lister z 1. dílu knižní předlohy vychází o něco chytřejší a Rimmer o kousek méně jako menší magor. Také jsou v knize události, které předcházely jejich setkání ve vesmírné flotile.

16.02.2024 5 z 5

Smrt lorda Edgwarea Smrt lorda Edgwarea Agatha Christie

Skvělá detektivka. Líčení vyšetřování jako hledání důkazů a odkrývání psychologie postav je krásně vyváženo. Vedle důkazů Poirot vysvětluje i příčiny jednání jednotlivých podezřelých. Je to má druhá kniha od Agathy Christie a vidím to na další díly časem.

15.12.2023 5 z 5

Osm smrtelných hříchů civilizace Osm smrtelných hříchů civilizace Konrad Lorenz

Na to, že kniha vznikla zhruba před 60 lety je stále hodně aktuální. Kdyby autor znal sociální sítě, určitě by vznikly další zajímavé úvahy. K popisu problémů lidstva používá zkušenosti ze svého oboru a trochu psychologie. Vysvětluje pěkně tzv. odlidštění a celkovou otupělost lidské populace. A to i z pohledu, který jsem četla poprvé. Určitě doporučuji knihu k přečtení. Není dlouhá a ani složitě napsaná. A nabízí hodně podnětů k zamyšlení.

06.09.2023 5 z 5

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

V podivném regimentu autor ukazuje jiné země ze Zeměplochy. Ne tak svobodomyslné a pokrokové jako Ankh-Morpork. Pokud z dřívějších popisů vypadal Ankh-Morpork jako město, kde není život růžový, tak oproti Borogravii je to skvělé místo pro život. Hlavně pro ženy.
Místy se v příběhu objeví pár známých postav z hlídky, ale hlavně je příběh o malé Borogravské jednotce a jejích členech. Není to svým obsahem tolik humorné dílo (snad i Noční hlídka byla veselejší), ale i tak se najde chvíle, kdy se člověk pobaví. Autor si v této knize bere na mušku válčení, armádu, vlasteneckou propagandu i všechny ty nesmyslné důvody k válce.

25.07.2023 5 z 5

Portrét Portrét Nikolaj Vasiljevič Gogol

Krátká a pěkná povídka o síle umění, konkrétně malířské tvorby. Na začátku to trochu vypadalo jako horor. Sice čteno hlavně v rámci čtenářské výzvy, ale bylo to příjemné překvapení. U těchto starších děl mě odrazuje takové to krajinkářství (kdy, autor popisuje okolí a věci velmi rozsáhle), které se tady nekonalo. Najdete tady i trochu tajemna. Ale hlavní téma je lidská volba a povaha.

02.06.2023 4 z 5

Muž v hnědém obleku Muž v hnědém obleku Agatha Christie

Muž v hnědém obleku je, aspoň pro mě, méně známá kniha od Agathy Christie. Jedná se o detektivku ze špionážního prostředí. Hlavní hrdinka byla chytrá v jednom směru, ale v druhém už tolik ne. Je to spíše dobrodružní příběh mladé dívky, co chce poznat svět a zažít dobrodružství a romantiku. Ale také je to detektivka. Pachatelem jsem si do konce nebyla jistá. Asi bych po této knize nesáhla v pevné vazbě, ale jako audiokniha to byl příjemný poslech při běžných denních činnostech :).

04.04.2023 3 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Harry Potter je v ilustrované verzi trochu jiný zážitek. I když ne moc přenosný. V knize jsou drobné rozdíly oproti filmu. Konkrétně jedna scéna by ve filmu mohla být zajímavá, ale chápu, že nebyla tak důležitá. Příběh je v podstatě jednoduchý, ale v kombinaci postav a prostředí se mi líbí. I když je určen pro mladší čtenáře (aspoň první dva díly). Asi nemá cenu knihu více rozebírat vzhledem k její proslulosti. Už se těším na další díl v této podobě.

02.01.2023 4 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Má první kniha od této autorky. Už dlouho jsem na ni chystala. Bylo to příjemné překvapení. Kniha není zbytečně dlouhá, děj je svižný, postavy dobré. Chvíli jsem váhala nad věkem Josefiny, ale jen chvíli. Rychle jsem si zvědavou majitelku tří koček oblíbila :). Určitě zkusím i další knihy.

20.10.2022 4 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Je to zvláštní dílo, ale pěkné. Chvíli mi přišlo zvláštní, že postavy nemají jména jen obecné označení (parťák, manželka) nebo přezdívky. Ale to v podstatě nevadí. Stejně bych si za nějaký čas a o pár knih dále nepamatovala jméno parťáka.
Nevěděla jsem, co čekat od knihy s ovcí jako tématikou. Ale bylo to příjemné překvapení a určitě se pustím i do dalších knih.

16.09.2022 4 z 5

Zloděj času Zloděj času Terry Pratchett

I když jsem ze zeměplochy četla dost příběhů, nepřestává mě udivovat, kde bral autor ty nápady. A také rozmanitost vědomostí. Cesta paní Kosmopilíkové byla velice praktická a Lu-tze byl víc praktik než svatý mnich.
Způsob boje s auditory byl skutečně unikátní a jezdci apokalypsy opět nezklamali. Poznámku si zaslouží i slečna Sytěoranžová se svou svéráznou nadávkou. Ta mě opravdu pobavila.
Jako vždy nechyběl humor a propracovaný příběh. A na závěr neuškodí připomenout pravidlo 1 a 19 :D.

25.08.2022 5 z 5