sweeney sweeney komentáře u knih

Pozlacená klec Pozlacená klec Hana Marie Körnerová (p)

I přes to, že za mě trošku slabší než autorčin podobně laděný román Hodina po půlnoci, i tak je to knížka čtivá. Taková oddychová červená knihovna, jejíž zápletka mi nepřišla zas až tak promyšlená jako u knihy předchozí, přesto na delší podzimní/zimní večery ideální.

30.10.2023 3 z 5

Urozený podivín Špork Urozený podivín Špork Jiří Svetozar Kupka

Celý areál Kuksu je dílem člověka s velkolepými plány, s vizemi až přesahujícími myšlení tehdejších obyvatel (ať už mluvíme o samotném hraběti Šporkovi, barokním sochaři Braunovi nebo architektovi Alliprandim). Knížka je sice pojata jako román, čili pravděpodobně většina událostí je smyšlená, nicméně i tak nám umožňuje nahlédnout na Kuks jako na stavbu a hlavně na jeho sochařskou výzdobu, která se stala jedním z hlavních pilířů výuky o barokním sochařství v českých zemích. Určitě doporučuji všem Kuks navštívit, je to zážitek.

16.10.2023 3 z 5

Ale jo, proč ne :) Humor se sice ve všech dílech opakuje, nicméně mě to pořád baví. Ráda si oddechnu u knížky, u jejíhož děje nemusím přemýšlet a můžu se jen nechat unášet příběhem. Na odreagování ideální :)

21.06.2023 3 z 5

Zakázaná láska Zakázaná láska Jaroslava Černá

Všechny knížky, které jsem zatím od paní Jaroslavy Černé četla, se mi líbily :) ano, jsou to útlé příběhy plné romantiky, spíše takové odlehčené čtení, ale i to je občas potřeba. A když jsou k tomu z naší české historie, o to lepší. V tomto konkrétním příběhu sledujeme životní lásku Ferdinanda a Filipíny, která byla opravdu životní pro oba aktéry. Tak upřímná, že se dokázala postavit a překonat zvyklosti tehdejší doby a stála i za ty největší oběti :)

22.04.2023 4 z 5

Perchta z Rožmberka - prokletí Bílé paní Perchta z Rožmberka - prokletí Bílé paní Jaroslava Černá

Nemůžu jinak než souhlasit s předchozími komentáři, že se jedná sice o velmi smutný, ale zároveň i krásný příběh o síle lidského ducha, rodičovské lásce a nakonec i jistého smíření se s osudem. Doporučuji, ostatně jako všechny knížky této autorky :)

23.09.2022 5 z 5

Ženy z rodu Habsburků Ženy z rodu Habsburků Jan Bauer

Knížka je čtivá, ne moc náročná :) Jedná se o souhrnné dílko popisující nám osudy významných žen z rodu Habsburků. Některé osobnosti více zajímavé, některé méně, nicméně každý si určitě vybere :)

04.06.2022 2 z 5

Dcery jezera Dcery jezera Wendy Webb

Kniha mě již z počátku vtáhla do děje a udržela mě v něm až do překvapivého konce :) Kombinace thrilleru s prvky mysteriózna byla skvělou volbou na dlouhé zimní předvánoční večery :) Za mě doporučuji.

25.12.2021 4 z 5

Levá strana světa Levá strana světa Lisa Genova

Abych řekla/napsala pravdu, o syndromu opomíjení jsem před četbou této knihy nikdy neslyšela, a o to zajímavější a poučnější příběh byl :) Ačkoli se děj může zdát klasickou šablonou (sobecký člověk, kterému do života zasáhne tragická událost, se změní a vše skončí "happyendem"), i přes to není na škodu tyto podobné příběhy stále znovu a znovu číst. Proč? Protože ať už nám přijdou známé sebevíc, je důležité si tuto pravdu uvědomit. Že opravdu tím nejdůležitějším nejsou peníze, kariéra, ale zdraví. Protože jakmile to ztratíme, žádné peníze na světě nám ho nevrátí..

23.11.2021 4 z 5

Marie Stuartovna Marie Stuartovna Stefan Zweig

Musím přiznat, že jsem se občas musela "dokopávat" k dočtení knihy..Skotsko miluju, a to jak jeho majestátní hrady a opatství protknuté přenádhernou přírodou, tak jeho historii, o které se vždycky ráda něco navíc přiučím. Kniha je určitě zajímavá, jen mi v tomto případě nejspíš moc neseděl styl psaní, kdy autor na jedné straně ospravedlňuje činy Marie, aby o pár řádků níže její činy zatracoval. Nicméně možná nám čtenářům dává jen prostor pro vlastní úsudek :)

23.04.2021 3 z 5