sweeney sweeney komentáře u knih

Království Království Jo Nesbø

Stejně jako předchozí knihy od Nesba, které jsem četla, i tato nepostrádala napětí a zvraty. K tomu dokonale vykreslené prostředí, kde se krutost severského podnebí střetává s krutostí života místních, jejich syrových povah a činů. Skvěle propracovaný příběh lásky dvou bratrů, kterou smrt nejenže nerozděluje, ale dokonce pojí.

15.05.2021 5 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Další zapeklitý případ(y) Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníků Oty a Diviše. Stejně jako předchozí díly, i v tomto nechybí napětí, překvapivé rozuzlení a trochu i té romantiky :) Pro fandy historických románů a detektivek naprosto parádní :)

03.05.2024 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Zajímavé téma. Ne jen vražda s "klasickým" pachatelem. Četlo se rychle, občas jsem se trošku ztrácela, ale celkově hodnotím pozitivně :)

01.04.2024 3 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

První mnou přečtená kniha od autorky a určitě ne poslední :) Ani mi tak nevadil popis přírody a celkového okolí Žďáru, právě naopak. Tyhle "omáčky" čtenáři umožní ponořit se hlouběji do děje, pochopit souvislosti.
Příběh tří generací žen. Emilky, Jany a Johany. Všechny měly bezesporu těžký život, ať už po stránce fyzické tak psychické. Otázka, do jaké míry bylo tehdy vůbec možné něco měnit, jen tak si odjet, změnit život.
Příběh k zamyšlení...

06.01.2024 4 z 5

Poslední dopis od milence Poslední dopis od milence Jojo Moyes

Oddechové předvánoční čtení. Romantický příběh, dvě časové roviny, dva příběhy, které se do sebe na závěr vpletly. Není to čtení náročné, spíš opravdu pohodové, takové milé pohlazení na duši o spojení dvou duší, zdánlivě nespojitelných. Pěkné jako další knihy od paní Moyes :)

22.12.2023 3 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Zpočátku se knížka jeví jako čistá romance, postupem děje se však čtenář dostává "k jádru," k podstatě příběhu. Děj je svižný, čtivý. Možná jen konec mi přišel poněkud rychlejší, ve smyslu rychlé rozuzlení a konec :) Nicméně velmi dobrá kniha, doporučuji a těším se na pokračování :)

04.12.2023 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Poslední díl série o bláznivé rodince aristokratů ze zámku Kostka. Některé pasáže stále vtipné, ale pravdou je, že autor jakoby už ztrácel dech..za mě první díl určitě nejlepší, v dílech následujících už spíše opakování. I tak se čtenář ale vždycky zasmál a o to nejspíš šlo :)

03.11.2023 2 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Krásné pohodové romantické čtení :) To, že už od první stránky víme, jak příběh dopadne, vůbec nevadí, stejně jako to nevadí u romantických komedií, které si každá z nás občas pustí. Nehledě na přímo fantazii probouzející popisy Paříže a těch lahodných zákusků (dokonce jsem si některé musela vygooglit :). Škoda jen, že Paříž už není a nikdy nebude taková, jaká kdysi bývala...

23.10.2023 5 z 5

Když jsi odešel Když jsi odešel Brooke Harris

Krásný a zároveň tak smutný příběh...mně osobně se moc líbí knížky s poselstvím, takové to něco, co si po přečtení ještě dlouhou dobu nosíte v sobě. A přesně takový pocit mám nyní :) Tak krásně popsaný milostný vztah mezi Annie a Skicakem (třeba opravdová láska skutečně může existovat i v reálném světě, kdo ví? :). Život má ovšem i tu druhou stránku, která se zde objeví taktéž. Příběh naděje, lásky a i smrti. Takový, jaký je sám život..

15.07.2023 5 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Další dobrodružství podrychtáře Václava, tentokráte zasazené do roku 1399. Do nejisté doby vlády krále Václava IV, do doby, kdy na Novém Městě pražském řádila skupina loupezivych jurátů a kdy ziskuchtivý "prorok Immanuel" hlásal konec světa. V tomto prostředí řeší Václav zapálení radnice a několik vražd. Skvělé jako předchozí díl, zajímavě popsané prostředí středověké Prahy, za mě opravdu povedená série :)

04.07.2023 5 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Knížka mě nejprve zaujala svou obálkou, následně po přečtení obsahu jsem se rozhodla knihu zakoupit. A chyba to nebyla :) Autor nám s jistou dávkou humoru předkládá obraz Prahy 14.stoleti se vším, co k tamějšímu životu patřilo. Ať už se jednalo o mordy na tržištích, rozepře mezi trhovkyněmi či o všudypřítomný zápach na ulicích. Do tohoto prostředí následně zasazuje několik případů, které řeší spravedlivý podrychtar Václav. Doporučuji (plus jako bonus pestrá škála archaickych slovíček :)

17.12.2022 4 z 5

Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Juliet Grey

Úžasný historický román, jeden z nejlepších, co jsem četla :) Marie Antoinetta je současníky často mylně považována za sobeckou aristokratku, která nedbala těžkého údělu svých poddaných a dokonce jim doporučila jíst koláče, když tedy nemají na chléb. Když se ovšem podíváme na její osud, a osud všech dcer šlechticů, asi bychom ji žádná z žen nezavidely. Za mě svým způsobem i smutné čtení, zvlášť když člověk zná závěr její životní cesty..

28.10.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Musím přiznat, že mě knížka malinko zklamala..čekala jsem napínavý příběh podobný příběhům s Josefem Bergmannem, nicméně zde se vražda odehrává až ke konci a jakoby z povzdali, autorka spíše klade důraz na osudy lidí okolo. Ale jinak se četla pěkně :)

18.09.2022 3 z 5

Další díl ze série o manželkách Jindřicha VIII. Historii mám velmi ráda, a tak mám maličko přehled o osudech všech těchto žen. Přesto, jak již jsem psala o knížkách předchozích, mě vždycky dokáže Alison Weir nějakou informací překvapit :) Nicméně musím strhnout jednu hvězdičku, místy mi příběh přišel příliš utahany, zbytečně dlouhý. I přesto ale stojí za přečtení :)

20.07.2022 4 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Knížka neurazí, ale ani nepřekvapí. Pohodové čtení na takové to letní lenošení s knihou u vody :) Ještě za sebou nemám tolik přečtených knih od autorky, takže nemohu zas tak úplně srovnávat, nicméně vzhledem k recenzím usuzuji, že tato kniha bude patřit mezi ty "slabší." Nicméně právě na základě velmi kladných názorů na autorčiny další počiny by byla škoda na Jojo Moyesovou zanevřít :)

11.06.2022 3 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Příběh rychle utíkal, přečteno za dva dny :) napínavý thriller s překvapivým rozuzlením, nic víc není třeba dodávat. Doporučuji :)

13.05.2022 5 z 5

Po přečtení prvního dílu jsme nemohla jinak, než se začíst do dílu druhého. A určitě to nebyla chyba :) Zajímavě podaný životní příběh vyprávěný samotnou Annou, od jejího nejranejsiho mládí až po tragický konec. S každou další a další stránkou se noříme hlouběji do Anninych myšlenek a tužeb a jsme tak svědky její pozvolné transformace v osobu, kterou se nakonec stala :)

18.04.2022 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Zpočátku jsem se musela do čtení trošku nutit, ale po pár stránkách, kdy mi spletité vztahy a pohádkové bytosti začaly do sebe zapadat, jsem si příběh začala užívat :) Vyprávěno z pohledu skoro osmileté dívky, která je přes svůj věk velmi vyzrálá a přesto si uchovává ten příznačný dětský pohled na svět, který si představuje jako pohádkovou říši s pohádkovými bytostmi. Pohodové čtení na oddych :)

30.03.2022 3 z 5

Skála Skála Peter May

Miluju Skotsko a vše s touto krásnou zemí spojené. A proto jsem se rozhodla, že se pustím do četby knížek Petera Maye, které jsou tak kladně hodnoceny. Nemůžu napsat, že mě knížka zklamala, protože to rozhodně ne, nicméně jsem přece jen čekala dle anotace spíše detektivní příběh, nežli dobrodružný. A ona ta dobrodružná linka děje opravdu maličko převládala (stejně jako životní příběh hlavního hrdiny, který taktéž vraždu staví na vedlejší kolej :) Ale jak jsem psala úvodem, mám pro tuto zemi slabost, tak jsem si velmi užívala ponoření se do popisu tamější divoké krajiny a popisu způsobu života zdejších obyvatel :)

04.01.2022 3 z 5

Ženy české renesance Ženy české renesance Josef Janáček

Zajímavá kniha, ve které autor umožňuje poutavým vypravěčským stylem nahlédnout do života žen nejen šlechtického stavu, ale i měšťanek. Oceňuji, že to vše zasazuje do kontextu doby, která samozřejmě jejich činy ovlivňovala :)

04.10.2021 5 z 5