Svatka63 Svatka63 komentáře u knih

Anthropoid Anthropoid Jiří Padevět

Po přečtení knihy "Dva proti říši" jsem si doplnila vědomosti ověřenými fakty. Teď už jen zbývá vydat se po stopách atentátu a vydat se na místa činu, což mám tedy v plánu. Pro milovníky literatury faktů je kniha rozhodně přínosem.

26.12.2020 5 z 5

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

Lehce se to četla, přidávám se k názoru, že první povídka ještě byla snesitelná ale ta druhá, děs :-( Erotiku mi to připomínalo jen z velké dálky, jen volně použité vulgarizmy, které ve mě neprobudily žádné emoce.

23.12.2020 2 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Měla jsem obavy, že to bude těžké filozofické dílo a byla jsem mile překvapena. Kniha se četla velmi dobře a v dnešní složité koronavirové době mi dala spoustu podnětů k přemýšlení. Není to úplně top, ale rozhodně stojí za přečtení.

16.10.2020 4 z 5

Noc Noc Elie Wiesel

Naprosto souhlasím s komentářem přede mnou. Útlá knížečka, která se četla jedním dechem a věřila jsem mu každé slovo. Co mě osobně opět velmi zasáhlo, byla nedůvěra samotných Židů, že by se něco tak strašného mohlo opravdu dít. Varování místního podivína ze Sighetu, kterému absolutně nikdo nevěřil se zdá z dnešního pohledu nepochopitelné, ale dovedu si představit, že tomu tenkrát lidé nevěřili, vždyť je to mimo lidské chápání!!!!

12.06.2023 4 z 5

Mozaikou Íránu: S průvodkyní po fascinující zemi plné kontrastů Mozaikou Íránu: S průvodkyní po fascinující zemi plné kontrastů Lenka Hrabalová

Velmi zajímavá a čtivá kniha pro laiky, kteří se chtějí dozvědět jak to opravdu v Íránu funguje. Není to první kniha , kterou jsem o této zemi četla a jen mě utvrdila v mém přesvědčení, že není všechno jen černé a bílé. Pohled Lenky Hrabalové mě jen utvrdil v mém rozhodnutí tuto zemi navštívit a také si vyhledat další knihy o této zemi. Určitě doporučuji všem, kteří se chtějí dozvědět více o zemích, které naše ( a nejen naše) média představují jako extrémně nebezpečné a pro západní civilizaci téměř neakceptovatelné.

26.05.2023 5 z 5

Rebelka - Odvrácená strana islámu Rebelka - Odvrácená strana islámu Ayaan Hirsi Ali

Rozhodně zajímavý příběh, který stojí za přečtení. Ten propastný rozdíl mezi myšlením islámu a západní civilizací mě zaskočil. Je velmi těžké si připustit, že muslimové prostě některé věci vnímají naprosto jinak než my.

20.06.2022 4 z 5

Záchrana českých uprchlíků 1938-39 Záchrana českých uprchlíků 1938-39 William R. Chadwick

To, že z Nicholase Wintona se stala modla, mě nepohoršuje, svůj podíl na záchraně určitě má, a jestli to dělal z Anglie nebo z Česka je mi úplně fuk. Jsem ráda za nové informace a rozšíření obzoru, vůbec jsem o těch ostatních netušila.

28.06.2021 4 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Další kniha o hrůzných činech nacistů, není první kterou jsem četla, mohla jsem porovnat vyprávění Filipa Múllera s Shlomo Veneziou, každá vypráví o stejné době a každá trochu jiným způsobem. Určitě stojí za přečtení obě dvě. Hrůzy ,které si jen stěží, jestli vůbec dovedeme představit.

13.01.2021 4 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Příjemné čtení, zvedlo mi to náladu a mírně taky sebevědomí, za což děkuji. Každý z nás je strůjcem svého štěstí a má ve svých rukou s nepřízní osudu udělat něco sám....jiní to za nás neudělají. Na mě trošku až moc romantická láska s Johnem Erikem, ale třebas to není přikrášlené a je to jako z Pretty Woman.

03.11.2020 3 z 5

Mé vzpomínky Mé vzpomínky Václav Maria Havel

Celkově hodnotím knihu jako přínosnou v informacích o historii Lucerny a Teras Barrandov a rodině Havlových. Některé technické věci byly pro mne jako laika velmi zajímavé, jiné naopak příliš obsáhlé .V návaznosti na tuto knihu doporučuji knihu Miloš Havel "Český filmový magnát" - neméně zajímavá.

14.04.2023 4 z 5

Pokračovatel rodu Pokračovatel rodu Alexander Münninghoff

První kapitola "Panský pokoj" byla velmi nepřehledná, spousta postav, nastíněných příběhů, ztrácela jsem se v tom :-( Druhý díl "Věra" už se četl o poznání lépe a třetí díl "Anděl strážný" byl pro čtení nejpříjemnější. Čekala jsem více zajímavou knihu, jak psal někdo přede mnou "nenadchne - neurazí"

13.10.2022 3 z 5

Ztracen na Hedvábné stezce Ztracen na Hedvábné stezce Martin Půlpán

Nádherně napsaný cestopis, který láká sbalit bágl a někam vyrazit. No, nicméně není to tak jednoduché, takže velký dík Martinovi, že se díky jeho vyprávění mohl člověk přenést do krajů kam se pravděpodobně v životě moc cestovatelů nedostane. Poslední kapitoly jsem si šetřila a nechtělo se mi z virtuálního cestování vrátit. Snad to nebyl jeho poslední literární počin a přenese nás svým vyprávěním i do Jihovýchodní Asie......budu doufat a těšit se.
Malé úsměvné PS: ve větě kde použil dětské slůvko, že se málem "pokakal" bych určitě použila jadrné, české "posral"

16.03.2022 5 z 5

Češi, Němci, Židé? Češi, Němci, Židé? Kateřina Čapková

Pro mne hodně těžká kniha, měla jsem co dělat abych to nevzdala a neodložila.

27.02.2022 3 z 5

Podle náhodného výběru Podle náhodného výběru Max Eisen

Jedna z mnoha knih o holokaustu byla pro mne vyjímečná a zajímavá svýma posledníma kapitolama. Většina knížek končila osvobozením ale tady byl popsaný i těžký návrat domů a složitá emigrace, takže pro spoustu vězňů utrpení v květnu 1945 nekončilo. V doslovu byly zajímavé informace z doby nedávné, viz. soud s Groningem až v r. 2015.

11.02.2022 4 z 5

Každému jeho Izrael Každému jeho Izrael Hana Frištenská Štarková

Zajímavé příběhy do kterých jsem se musela trochu začíst, úplně mi neseděl styl vyprávění, ale pak dobrý. Jiný pohled na lidi zasažené dobou holokaustu.

30.08.2021 4 z 5

Zdálo se, že Bůh je lhostejný Zdálo se, že Bůh je lhostejný Adam Drda

Další knížka o konkrétních lidech a jejich životních osudech. Pro ty, které zajímají osudy židovských lidí, určitě stojí za přečtení. Daleko věrohodnější příběhy než Tatér z Osvětimi.

06.12.2020 4 z 5

Laskonky Laskonky Barbara Nesvadbová

Zase jedna z knížek, která za chvíli z hlavy zmizí a její přečtení si připomenu jen ze seznamu ,,Přečteno" Hlubší dojem na mě udělal jen příběh "Renata" a taky trochu "Dita" jinak ztráta času.

14.11.2020 2 z 5

Bože, první vráska! Bože, první vráska! Agnés Abécassis

Několik vtipných momentů se knížce upřít nedá ale jinak celkem o ničem :-(

09.11.2020 2 z 5

Izrael / MP průvodce nová edice Izrael / MP průvodce nová edice Gerhard Heck

Skvělý průvodce, ocenila jsem přehlednost a výběr toho nejzajímavějšího, určitě je ještě spoustu míst, které se do knihy nevyšly ale dají se dohledat na netu. Čteno v době kdy můžeme cestovat jen prstem po mapě nebo očima v knížkách :-) Už aby bylo všechno v normálu.

21.10.2020 5 z 5

Na brzkou shledanou, Teheráne Na brzkou shledanou, Teheráne Anne Ameri-Siemens

Před měsícem jsem strávila 14 dní na expedici v Íránu (mimochodem s Martinem Půlpánem) a země mě úplně uchvátila. Ta láska na první dobrou mě přivedla k četbě její historie a tato knížky my mé chabé vědomosti podstatně rozšířila, alespoň co se novodobých dějin tyče. Princezna Azar popisuje rodinný život svůj i kmene Kaškájů bez příkras a mnohdy je kritická i k rozhodnutím svých strýců. Dle mého se snaží být velmi objektivní i když to mnohdy není pro ni asi úplně příjemné. Rozhodněji doporučuji všem, kteří se zajímají o osud této starobylé, nádherné země.

05.04.2024 5 z 5