stagno stagno komentáře u knih

Sestra Sestra Jáchym Topol

Sestru čtu vždy asi po deseti letech,tedy zatím třikrát a považuji ji za výjimečné dílo a nejlepší český román.Autorův vnitřní přetlak a potřeba psát explodovaly do drsně poetického příběhu hledajícího Potoka.Mám rád i jiné Topolovy prózy,ale tento skvost se už asi překonat nepodaří.

19.12.2019 5 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Nelaskavá próza,jednorozměrná,literárně slabá.Emoční lynč téměř na každé stránce.A na konci opravdu únava čtenářova materiálu.

18.12.2019 2 z 5

Báj Báj William Faulkner

Tímto neobyčejně ambiciózním,komplikovaným a čtenářsky náročným románem chtěl Faulkner vytvořit svůj opus magnum,předat světu /alespoň literárnímu/ humanistické a protivaléčné poselství.Ale i přes velkou snahu /a možná i kvůli ní/ zůstal výsledek trochu za očekáváním a přijetí kritikou i čtenářstvem bylo a zůstalo spíše vlažné.Ani v naší databazi to není nejčtenější kousek.
Jako by to,co vždy fungovalo v důvěrně známém domácím mississippském prostředí /např. ve skvělé"snopesovské" trilogii Vesnice,Město,Panské sídlo/ ztratilo zeměpisným a tematickým rozkročením /děj se odehrává za 1.světové války ve Francii/ něco ze své umělecké síly.
Ale i když to není nejlepší Faulkner,je Báj dílo zajímavé,pro mě se zvláštním kouzlem /během života jsem se k němu už vícekrát vrátil/ a především je to pořád Faulkner.V jednotlivých epizodách bravurní,empatický a soucítíci se svými postavami,fascinován tím,co všechno je člověk schopný vydržet.

01.06.2022 4 z 5

Pohřební obřad Pohřební obřad Jean Genet

Genetova ne-tradiční morálka a estetika mně naservírovaly v tomto románu snad
všechno,čemu se obvykle v četbě snažím vyhnout.S bezohlednou upřímností,
přímočaře,autenticky.Každopádně ale psát Genet uměl.A souhlasím s předchozím
komentářem-také jsem byl na konci rád,že už to mám za sebou.

18.10.2020 4 z 5

Starý gringo Starý gringo Carlos Fuentes

Sovy tady nakonec opravdu nebyly tím,čím se zdály být.Očekávaná čtenářská
extáze nad další hispánskoamerickou literární perlou se nekonala,obsah až příliš
pokulhával za efektní formou.Zobrazení důležitého období mexických dějin tak
působilo poněkud divadelně přepjatě a nakašírovaně.Tři hvězdičky za snahu,za
připomenutí osudu spisovatele Ambrose Bierce a za český překlad.

30.09.2020 3 z 5

Tovaryšstvo Ježíšovo Tovaryšstvo Ježíšovo Jiří Šotola

Stará dobrá románová klasika.Studiem reálií podložený fundovaný vhled do
situace v českých zemích v druhé polovině 17.století,výborné dialogy,bohatý
jazyk,přesvědčivé zachycení psychologie postav.
A především jedinec,který v dobré víře vstupuje do společenství a postupně
poznává,že ideje a praxe se rozcházejí,že se sám stal součástí autoritářského
systému,kde se neposlušnost neodpouští,součástí jeho mocenské hry.Má se
vzepřít?Věčné dilema.Předpokládám/a doufám/,že Jiří Šotola neměl při zobrazení
této manipulativní moci na mysli pouze jezuitský řád.

04.06.2020 4 z 5

Francouzské umění válečné Francouzské umění válečné Alexis Jenni

Dobrý a zajímavý román.Jenniho jazyk je výrazně obrazotvorný,je i dobrý vypravěč
a tak dokáže čtenáře vsadit do prostředí jako je Francouská Indočína nebo Alžír s
velkou přesvědčivostí.Plasticky je vylíčen i francouzský ozbrojený protiněmecký
odpor na konci druhé světové války.Tentýž jazyk ale v pasážích filozofujících občas
unavuje.
Jenni ukazuje na příčiny a příznaky současného francouzského postkoloniálního
syndromu,obludnost násilí užívaného k zachování neudržitelného koloniálního
statu quo.Je to román výrazně francouzský,myslím ale,že ani český čtenář nebude
zklamán.Přinejmenším se poučí.

13.04.2020 4 z 5

Igelitkové pivo Igelitkové pivo Mikko Rimminen

Nenápadný klenot.Skvělý překlad Vladimíra Piskoře.Rimminenův básnický
jazyk plný neotřelých metafor je zde plně ve službách prózy.Působí snad
na všechny smysly,nejen na obrazotvornost,při čtení je možné také vnímat
všechny ty zvuky a pazvuky,vůně a pachy i chuť/"nic s příchutí kávy"/.
Jako by se-snad to srovnání není příliš svatokrádežné-Joyceův Odysseus
posunul o sto let v čase a trochu na východ.

08.02.2020 5 z 5

Búr Súdán Búr Súdán Olivier Rolin

Jen nadepsaný dopis od přítele,který vzápětí spáchal sebevraždu a který je autorovým alter ego,dává vypravěči možnost a důvod vrátit se po čtvrtstoletí do Paříže a pochopit vlastní cestu,jež byla opakem cesty mrtvého přítele.V Paříži,kterou si pamatuje z doby studentské revolty,ale nachází jen rezignovanost,vyprahlost,malost.Knížečku jsem si kdysi koupil na poslední chvíli do vlaku v nádražní prodejničce a nelitoval jsem.

29.01.2020 4 z 5

Ježíš z Nazareta - I. díl Ježíš z Nazareta - I. díl Roman Brandstaetter

Monumentální dílo napsané s pečlivostí a pietou.Beletrizovaný Nový Zákon se díky výborným dialogům a proporčně odvyprávěnému příběhu Ježíšova života a smrti čte dobře/a to i přes četné ,někdy trochu nadbytečné exaltované lyrizující pasáže/.I přes počáteční rozpaky chválím i překlad.

21.01.2020 5 z 5

Fuga trium Fuga trium Jan Křesadlo (p)

Postmoderní román,hravý,pestrý,mnohovrstevný.O pronásledování a pronásledovaných,o úkrytech a ukrývajících se a především o svobodě a její relativnosti-zde ji nalezneme v jakési dvojí negaci v podzemí totalitního blázince.Můj nejoblíbenější Křesadlo.

22.12.2019 5 z 5

Straka na šibenici Straka na šibenici Daniel Petr

Dobrý román o outsiderovi ze Šluknovského výběžku,značný narativní"drajv".Místy až příliš se předvádějící autor/stran kunsthistorických znalostí/,ale budiž.Příjemné čtení.

20.12.2019 4 z 5

Divocí detektivové Divocí detektivové Roberto Bolaño

Naplněné očekávání,úchvatný originální román,velký obdiv i Anežce Charvátové-za výborný překlad,podrobné poznámky a doslov.

15.12.2019 5 z 5

Flashky Flashky Eva Zábranová

Velice zajímavé,čtivé a nesentimentální doplnění obrazu Jana Zábrany,který jsem si utvářel při četbě jeho deníků.Mnohé osvětluje a překvapuje/dědeček Emanuel/,jinde nepřekvapuje/Škvorečtí/ a potvrzuje/Ivan Medek/.

14.12.2019 5 z 5

Škola pro hlupáky Škola pro hlupáky Saša Sokolov (p)

Příjemné překvapení.Výborný román,velmi dobrý je i překlad Jakuba Šedivého.
Originálním poetickým jazykem zachycuje bohatý a časovou linearitou nesvázaný
vnitřní svět vypravěče usazeného v relativním bezpečí aspergerovské oblasti
autistického spektra.Rozhodně to není žádný hlupák.Jeho vnitřní svoboda má
ovšem hranice dané řádem okolního/nesvobodného/světa,nedůveřivého a
nepřátelského vůči všemu odlišnému.Přímo kouzelné je zobrazení
reálií a ducha sovětské každodennosti v době asi před padesáti lety.

18.07.2020 5 z 5

Nestydatá brána Nestydatá brána André Pieyre de Mandiargues

Čtyři dobré povídky.Mandiarguesův opulentní puntičkářský popis,který v prvotině Černé muzeum spíše překážel a rozptyloval,zde ustupuje trochu do pozadí,ladí s dějem a tak se onen pocit surreálna tvoří ve čtenářově hlavě plynule a přirozeně.

28.01.2020 4 z 5

Pražská noc Pražská noc Pavel Pepperštejn

Postmoderní román ruského spisovatele ve výborném překladu Libora Dvořáka.Děj se odehrává převážně v Praze,v nedávné minulosti,zde autor v osmdesátých letech letech minulého století studoval.Zprvu se mi zdálo,že to bude dobré,ale nebylo.Komiksově ploché,studené dílko,plné hlubokomyslného tlachání,nechybí ani filozofující Jakeš.Provokace,fikce patří k žánru,ne vždy ale dají dobrou knihu.

23.01.2020 2 z 5

Sedm dní do pohřbu Sedm dní do pohřbu Ján Rozner

Kultivovaně napsaná kniha,ve které popisuje autor,slovenský divadelní a filmový kritik,sedm dní,které uplynuly od smrti jeho manželky Zory Jesenské v bratislavské nemocnici do pohřbu v Martině 28.12.1972.Skvěle zachycuje atmosféru počínající normalizace,její vnímání slovenskými intelektuály,mezi které Rozner i Jesenská-slavná překladatelka,ale stejně jako její manžel odsunutá do zapomnění-patřili.

23.01.2020 5 z 5

Repríza Repríza Alain Robbe-Grillet

Rutinérův eintopf.Oblíbené základní ingredience/špioni,sex/,trochu té psyché/opakující se sny,dvojníci/,atraktivní lokalita/poválečný Berlín/,vše zahuštěno ponurem a tajemnem.Kvantita ale tentokrát v kvalitu nepřešla.Třetí hvězdička za zásluhy"papeže nového románu"-Dům milostných schůzek se mi moc líbil.

14.01.2020 3 z 5

Šarlák Šarlák Petr Mano

Sbírka dvanácti povídek z Písku z období 1980-1992,kde a kdy autor,zběhlý pedagog,prošel četnými zaměstnáními.Je to literatura naprosto autentická,která neanylyzuje,ale poctivě,bez příkras zaznamenává a výtečně evokuje atmosféru tehdejšího bezčasí.

18.12.2019 5 z 5