Snapeova Snapeova komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Kniha, která ukazuje, jak velkou moc mají dospělí lidé nad dětmi, které vychovávají. Tak velkou, že stačí málo a ovlivní a třeba i zničí celý jejich život.
Velmi dobře tady bylo vykresleno, jak se malé dítě chová a jak vnímá svět, když žije v takovém prostředí v jakém žila hlavní hrdinka. V knize nebyla snad jediná pozitivní věc. Při čtení je člověku úzko, ale i proto je kniha tak dobrá. Dají se zde najít chyby. Bylo by možné příběh odsoudit právě za všechnu tu hrůzu bez jediného světlého momentu. Mě ovšem autorka skvěle vtáhla a výborně se jí podařilo vykreslit atmosféru a udržet reálnost toho všeho. Navíc má celé tohle dílo velkou hloubku. Od této autorky to byla má první kniha a rozhodně jsem byla spokojená.

19.11.2023 5 z 5

Tělo sčítá rány Tělo sčítá rány Bessel van der Kolk

Tuhle knihu jsem si moc chtěla přečíst a rozhodně nelituji. Bylo to opravdu přínosné čtení, ale nebylo vůbec lehké. Ať už kvůli odborným pasážím nebo kvůli těžkým příběhům, které tam jsou, protože autor své poznatky doplňuje zkušenostmi z praxe. Myslím, že dost věcí jsem nestihla dostatečně vnímat a bude vhodné se ke knize vrátit a časem si ji přečíst znovu.
Knihu určitě doporučuji, pokud jste v životě prošli nějakým traumatem, může vám to pomoct o sobě zjistit více. Doporučuji i těm, kteří by rádi více porozuměli lidem kolem sebe, kteří se někdy chovají pro vás nepochopitelně.

13.11.2023 5 z 5

Do světa Do světa Hana Machalová

Od knihy jsem neměla žádná očekávání, jelikož jsem si ji sama nevybrala. Dostala jsem ji jako dárek k nákupu, ale byla celkem příjemným překvapením. Není to nic světoborného, ale je psaná velmi optimisticky. Začínající cestovatele může skvěle nakopnout, aby se konečně někam podívali a přestali váhat. Četlo se to dobře. Autorka by to mohla ještě vylepšit, kdyby přihodila více konkrétních zážitků ze svých cest.

13.11.2023 4 z 5

Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel Vanessa Jones

Na knihu jsem se těšila a nemůžu říct, že by mě zklamala, ale nebyla jsem z ní nijak paf. Napsaná je čtivě, trochu jednoduše. Příběh se snaží tvářit spletitě, ale není takový. Dost věcí se dá odhadnout, některé naopak mírně postrádají logiku nebo větší propracovanost. Některé události a zápletky nejsou dostatečně uvěřitelné. Postavy byly většinově fakt dobré, ať už ty kladné nebo záporné. Celkově to bylo takové miloučké čtení.

12.09.2023 3 z 5

Tři sestry Tři sestry Heather Morris

Další povedená kniha z této série. Příběh byl pěkný a velmi silný, jak to bývá u příběhů z tohoto období. Kniha má jen dva větší mínusy. Jedním jsou malé nepřesnosti nebo občasné idealizování některých věcí. Druhým je závěrečná část knihy o životě po válce. Jsem ráda, že autorka popsala i toto období, ale kniha tady ztratila dech a bylo to poněkud rozvláčné.

12.09.2023 4 z 5

Vydři - duši Vydři - duši Marek Greger

Různá zamyšlení a teorie na toto téma už existují, ale tady je to navíc podáno velmi humorně a zároveň to působí uvěřitelně. Kniha je úžasně oddechová, ale zároveň trochu k zamyšlení. Dlouhá tak akorát. Nestihla jsem se nudit. Autor píše opravdu dobře.

12.09.2023 5 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Čistě pocitově hodnotím plným počtem hvězd, protože mě kniha naprosto pohltila. Předtím jsem četla knihy s těžší tématikou, takže takováhle letní oddechovka mi vyloženě sedla. Poprvé jsem taky četla gay romanci, takže to pro mě bylo něco trošku nového. Začetla jsem se a nedokázala knihu odložit.
Musím samozřejmě uznat, že příběh není nijak extra složitý a je i vcelku předvídatelný, ale kniha byla tak čtivá a měla tak skvělou atmosféru, že jsem si ji opravdu užila a musím ji prostě hodnotit na plný počet hvězd.

05.09.2023 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Krásná kniha o hrozných věcech. Díky čtení v audio podobě mi vůbec nevadilo, že poměrně dlouhý úsek knihy byl věnován událostem a životu Violy před válkou. Interpretka to četla moc hezky a vyznívalo to romanticky. Potom přišel velký kontrast, když v další části knihy už byla hlavní postava v táboře. Negativně hodnotím jen název knihy, který je z mého pohledu zavádějící a myslím, že spousta čtenářů kvůli tomu měla od knihy úplně jiná očekávání.

23.08.2023 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje první kniha od Kinga a nebylo to vůbec špatné. Dlouho jsem se mu vyhýbala, ale teď mě k přečtení motivovala čtenářská výzva. Autor píše skvěle, i když celkem rozvláčně. Téma bylo v době vydání knihy jistě dost originální. Pro mě dnes už tolik není, ale líbí se mi. Zpracování bych si dokázala představit lepší. Bylo to celkem předvídatelné a postavy se někdy chovaly nelogicky, ale to lze pochopit jako vliv temných sil místa, o němž kniha pojednává. Určitě od Kinga v budoucnu ještě nějakou knihu zkusím.

23.08.2023 4 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Autorka oprášila starý textový soubor, něco změnila, něco přidala a odstranila Aninu vnitřní bohyni, toť vše.

Původní trilogii jsem četla. Tehdy to bylo fajn oddychové čtení. Bylo to něco nového a mělo to něco do sebe.

Čekala jsem, že Grey bude shrnutí všech tří dílů z pohledu Christiana. Výběr toho nejzajímavějšího plus rozebráni osobnosti Christiana. Vždyť z toho mohlo být docela slušné dílo. Místo toho jsem četla milion těch stejných sexuálních scén, co už jsem kdysi četla z pohledu Any a milion stejných emailů, kteří si ti dva vyměnili.
Velká škoda promarněného potenciálu.

20.07.2023 2 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Tahle knížka mě nezklamala. Byla to perfektní oddychová záležitost a ve svém žánru i relativně originální.
Možná poprvé jsem u tohoto typu knih zaznamenala, že dost velký prostor dostalo řešení rodinné krize hlavní postavy. Pro lidi, kteří právě dospívají, to může být dost aktuální čtení. V tomto ohledu tam nebyl žádný přeslazený happy end, působilo to dost uvěřitelně.

Vztah obou hlavních hrdinů už v tomto trhlinu měl. Překážka, která mezi nimi byla, byl spíš takový pseudo problém a uvěřitelně to nepůsobilo. Opětovné nacházení důvěry a sbližování, bohužel ze mě jako čtenáře nevyždímalo tolik emocí kolik by mělo. Hlavní postavy mi byly sympatické, i jejich zájmy a celkově nenásilné zapojení tématu turistiky a hvězd. Četlo se to pěkně a neměla jsem pocit, že by to bylo moc překombinované, jak to někdy bývá.
Knížka chybky má, ale jako celek působí příjemně a odpočinkově.

20.07.2023 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Kniha je střípkem z jednoho z nejtěžších období v Chirurgově životě. Čte se to dobře, ale je to vcelku depresivní. Hlavní postava se ve svých problémech spíš rochní, než aby je nějak řešila. Nemá to kdovíjaký děj. Je to spíš takový náhled do toho, jak se něčí život úplně nepovedl a jakým způsobem teď plyne. Lékařské prostředí je zajímavé, i když ani tam se žádná pozitiva nedají najít. I tady se hlavní postava potýká s problémy, a za ty roky i s určitou nechutí, vzhledem k systému, jakým to v nemocnici funguje. Jsem ráda, že to nekončilo žádným přehnaným happy endem, ale zůstalo to reálné. Příliš mi ani nevadilo, že postava se vyjadřuje hovorově. Slovo kompl mě ovšem celou dobu iritovalo neskutečným způsobem.

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Již sedmá oddychová detektivní kniha s Erikou. Musím říct, že mě celkem i bavila. Bylo to hlavně kvůli vývoji Eričina soukromého života. Z toho si po dočtení pamatuji nejvíc. Pak si ještě vybavuji velmi zajímavý začátek a něco málo kolem vyšetřování. Není to tak dlouho, co jsem knihu dočetla, ale bohužel už nejsem schopná si vzpomenout na závěr knihy. Detektivka by asi neměla člověku utkvět v paměti jen díky zajímavému osobnímu životu hlavního vyšetřovatele.

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Už začátek knihy mě trochu naštval. Erika se raději vnutí na místo nového činu, než aby dorazila na vánoční setkání, kam měla namířeno. Ani se neomluví, i když na to má čas, ale zpětně jí to je pak líto. Bylo to trochu moc rozporuplné.

Zaujala mě oběť i vyšetřování její vraždy. Tentokrát nás autor nechal konečně taky hádat, kdo může být vrah. Rozuzlení bylo překvapivé, ale trochu zvláštní.
Bohužel už po pár dnech od přečtení mi kniha v paměti bledne. Nezanechala ve mě žádný zásadní dojem.

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Většinu těchto Bryndzovek jsem do této doby hodnotila čtyřmi hvězdami. Tato série mě sice dosud nijak zásadně nenadchla, ale nedá se jí nic vyloženě vytknout. Na pět hvězd ale pořád dost chybělo. Začíná mi to ale připadat stále stejné. Dost se toho opakuje. Postrádám pořádné vyšetřování. Je fajn, že si autor drží určitou laťku, ale očekávala jsem i nějaký vývoj. Snaží se sice, aby každý případ byl jiný, ale to bohužel nestačí. Takže odteď tři hvězdy, pokud se něco nezmění. Začíná mě to totiž trochu nudit a čím dál víc hledám důvody, proč číst další díly.

Tady je zajímavostí párek vrahů. Sledujeme jejich seznámení i první zločiny, pomocí flashbacků a od jednoho z nich, se některé věci dozvídáme skrz deníkové zápisky. To je něco, co je v této sérii poprvé. Vývoj Eričina osobního života mě trochu mrzel, ale aspoň to byla jedna z věcí, která nebyla předvídatelná.

Tak jako předešlé díly, ani tento nebyl špatný, ale některé věci byly nedotažené a nevysvětlené.

27.06.2023 3 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Odbočka v lesích na mě bohužel nezapůsobila tak, jak bych čekala. Působila jako, ne dost dobrá, napodobenina knih s podobným tématem, co jsem už četla. Většina postav mi nesedla. Především jsem nechápala, jak spolu vydrží pár hodin, natož celou dovolenou, když se ve skutečnosti nemají moc rádi. Holky byly od sebe dobře rozeznatelné, ale kluci se mi pletli. Přišel mi jeden jako druhý. Taky byla trochu škoda, že příběh se mohl odehrávat v jakémkoli lese beze jména, protože o Beskydech tam vlastně nic nebylo. Žádná zajímavost, žádný detailnější popis některých míst.
Nejdřív jsem zvažovala, že budu hodnotit větším počtem hvězd, protože autorce se knihu povedlo napsat tak, že byla napínavá, zpočátku i děsivá a hodně čtivá. Stránky ubíhaly jedna radost. Nutilo mě to číst dál, ale u rozuzlení se to vše trochu pokazilo. Najednou kniha ztratila dech a zdálo se mi to nedotažené. Otevřenější konec mě zaskočil, ale nevadil mi. Vadilo mi spíš nevysvětlení mnoha věcí. Přišlo mi, že autorka často klouže po povrchu, aby nemusela příliš zabředávat do hloubky. Škoda, potenciál byl dobrý.

27.06.2023 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Tento díl byl docela fajn. Nevadí mi znát vraha dřív. Naopak jsem ráda, že to autor střídá. Jednou se celou dobu snažíme přijít na to, kdo vraždí. Jindy, jako v tomto případě, sledujeme vraha a jeho počínání. Zajímavé bylo, jak využíval sociální sítě a kniha tím ukazuje, jak mohou být někdy nebezpečné. Vrah byl hodně brutální, ale tyto kapitoly byly dobře popsané. Erice jsem tady fandila v osobním životě, ale trochu mě zklamal konec.

12.06.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Netušila jsem, co mě čeká. Neměla jsem nejmenší ponětí, jaké bylo období komunismu v Rumunsku. První velké plus má autorka už jen za to, že napsala knihu o zemi, o které těch knih zas tolik není. Další plusy jsou za to, jak dokázala vykreslit atmosféru toho období. Bylo to ponuré a dokázala jsem se pomocí vyprávění přenést na ta místa, do otřesných životů lidí, kteří nemohli věřit ani členům vlastní rodiny, protože systém docílil toho, že v podstatě každý donášel na každého. Těžké téma, ale čtivě napsaná kniha, která mě velice bavila.

12.06.2023 5 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Na knihu jsem se docela těšila, ale nakonec jsem byla celkem zklamaná.
Linka z minulosti, o děsivém a dechberoucím osudu mnoha dětí, byla skvělá. Brala za srdce a byla vcelku dobře napsaná. Pokud bych měla číst jen tento příběh samotný, asi bych byla s knížkou spokojená. Bohužel tam byla ještě linka ze současnosti. Normálně mám v knize prolínání různých linek a časů ráda, ale tady se to vyloženě nepovedlo. Chápu asi o co se autorka snažila, ale vážně jí to nevyšlo. Celkem jsem se u těchto kapitol nudila, postavy byly nijaké a romantická zápletka naprosto zbytečná a uměle našroubovaná do příběhu.

11.06.2023 3 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Čte se to dobře, ale musím to zatím označit za nejslabší díl. Vyústění bylo skvělé a nečekané, ale přišlo mi, že Erika na vyřešení až tak velký podíl neměla. První část knihy byla trochu o ničem a rozuzlení na konci pak bylo až moc rychlé. Pár věcí mi tam nesedí a úplně nezapadá do sebe. Erika mě trochu štve svým chováním a tím, že se prostě nepoučí. Taky mi už přijde ohrané, že v každém díle je buď napadená nebo se někdo vloupá do jejího bytu. Potěšil mě ale určitý vývoj v jejím osobním životě.

30.04.2023 3 z 5