sarkafarka1900 sarkafarka1900 komentáře u knih

Astronomie a fyzika – Hledání Astronomie a fyzika – Hledání Petr Kulhánek

Čtenář získá přehled o současném stavu a směru výzkumu hlavně v astronomii, kosmonautice a fyzice. Oceňuji hlavně zajímavé fotografie. U některých popisů témat a poznatků nemá ani lehce poučený čtenář jinou šanci než jim věřit. Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o sebrané příspěvky z odborného fóra na internetu, není kniha moc "čtivá", text u velké části kapitol je dost těžkopádný. 3,5 hvězdičky

29.06.2023 3 z 5

Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804) Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804) Jiří Kovařík

Výborná kniha poskytující ucelený, podrobný a ve většině kapitol čtivý životopis Napoleona Bonaparta od narození po vznik císařství. Mám dvě větší výtky. Jednak jako u většiny Kovaříkových knih nejsou kvalitativně dotažené mapové přílohy - chybí měřítka, orientace k severu a vzhledem k použití zmenšených reprodukcí bývá dost údajů v mapách špatně čitelných. Naštěstí hlavní údaje jsou často zvýrazněny dodatečně vloženými čitelnými štítky. Podstatná výtka se pak týká popisu turbulentního období 1789-1798. Tam nejsou srozumitelně popsané "přestupy" Napoleona mezi jednotlivými "tábory" a nejsou tedy relativně často jasné Napoleonovy pohnutky. Ono to souvisí s tím, že nejsou úplně jasná vymezení pojmů charakterizujících jednotlivé skupiny revolucionářů a jejich protivníků. Takže kdo není kovaným odborníkem na francouzskou revoluci se v této části knihy místy "ztrácí". Například autor používá pojem federalisté a není úplně jasné, která skupina je tím myšlena. Ono to podle všeho v českém pojmosloví u dané problematiky není úplně ustálené, o to více tomu měla být věnována pozornost (je federalista synonymem k pojmu girondin/sta ?) Ale celkově se skutečně jedná o knihu, která stojí za přečtení.

14.05.2023 4 z 5

Sen o odplatě: Dramata třicetileté války Sen o odplatě: Dramata třicetileté války Radek Fukala

Zajímavě podané a informačně hodnotné stručné vylíčení historie třicetileté války. Hodnotné je zaměření na ne tak obecně známé a přitom významné dění na Moravě, ve Slezku a i v Čechách mezi roky 1621-1634, tedy před působením švédských vojsk na našem území. Je ukázáno, jak i v této době po Bílé hoře a před začátkem francouzsko-švédské války probíhaly v zemích Koruny-české významné vojenské operace a jak někdy chybělo málo, aby se dějiny ubíraly jiným směrem. Jen by mohly být lépe udělány mapové podklady a mohlo by jich být více. Také, i když cílem autora nebylo podrobně popisovat jednotlivé bitvy, z těch pár vět v knize není moc jasné, jak to v té bitvě u Záblatí roku 1619 bylo. 4,5 hvězdičky.

14.01.2023 5 z 5

Kutnohorsko slovem i obrazem. Díl druhý, část 1, sešit A, Kutná Hora - Kačina Kutnohorsko slovem i obrazem. Díl druhý, část 1, sešit A, Kutná Hora - Kačina Antonín Josef Zavadil

Hodnotím z hlediska čtenáře, který má v dané oblasti "kořeny". Proto nevylučuji vyšší míru subjektivity. Dozvěděl jsem se pro mě nové a zajímavé informace.

07.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 9, Historický přehled k problematice poddolování, hald a Vrchlické přehrady Kutnohorské dolování. 9, Historický přehled k problematice poddolování, hald a Vrchlické přehrady Jaroslav Bílek

07.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 8, Skalecké žilné pásmo Kutnohorské dolování. 8, Skalecké žilné pásmo Jaroslav Bílek

07.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 7, Oselské žilné pásmo Kutnohorské dolování. 7, Oselské žilné pásmo Jaroslav Bílek

07.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 6, Kutací a průzkumné práce v kutnohorském revíru a v jeho okolí Kutnohorské dolování. 6, Kutací a průzkumné práce v kutnohorském revíru a v jeho okolí Jaroslav Bílek

07.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 5. Staročeské žilné pásmo Kutnohorské dolování. 5. Staročeské žilné pásmo Jaroslav Bílek

07.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 4., Hloušecké a šipecké žilné pásmo Kutnohorské dolování. 4., Hloušecké a šipecké žilné pásmo Jaroslav Bílek

06.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 3. Kuklické žilné pásmo Kutnohorské dolování. 3. Kuklické žilné pásmo Jaroslav Bílek

05.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 2. Roveňské žilné pásmo Kutnohorské dolování. 2. Roveňské žilné pásmo Jaroslav Bílek

05.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování 1. Grejfské žilné pásmo Kutnohorské dolování 1. Grejfské žilné pásmo Jaroslav Bílek

05.09.2022 5 z 5

Valpuržina noc Valpuržina noc Gustav Meyrink (p)

Z mého subjektivního pohledu obsahuje většina knihy pouze "bezmyslné" fráze či "výkřiky". Zajímavých pasáží je málo. Nevím proč, rušivě na mě působily odkazy na skutečné historické postavy.

03.09.2022 2 z 5

Ztracená Troja a Podhoří: Nostalgické ohlédnutí po pravém břehu Vltavy Ztracená Troja a Podhoří: Nostalgické ohlédnutí po pravém břehu Vltavy František Malý

Pro historické fotografie míst, ke kterým mám vztah, mám slabost :-). Zde jsem navíc většinu reprodukovaných fotografií viděl skutečně poprvé.

31.08.2022 5 z 5

Václav III. (1289–1306): Poslední Přemyslovec na českém trůně Václav III. (1289–1306): Poslední Přemyslovec na českém trůně Karel Maráz

Trochu nadhodnocuji, ale jako poučenému laikovi mi to poskytlo ucelený pohled na Václava III. Po formální stránce také nemám zásadní připomínky.

30.08.2022 5 z 5

Dějiny Anglie. Tudorovci Dějiny Anglie. Tudorovci Peter Ackroyd

Jako první díl, kniha splnila účel a poskytla ucelený pohled na popisované období anglických dějin. Čte se ještě lépe než první díl. I tady by se mapky hodily. Zde 4 hvězdy bez výhrad.

30.08.2022 4 z 5

Dějiny Anglie: Základy Dějiny Anglie: Základy Peter Ackroyd

Kniha splnila účel, poskytla ucelený pohled na popisované období anglických dějin a je navíc docela čtivá. Jak napsali i jiní, mapky by se hodily. Horší 4 hvězdy.

30.08.2022 4 z 5

Husitské století Husitské století Martin Nodl

Podobně jako u monografie Přemyslovci od NLN musí čtenář akceptovat, že se jedná spíše o sborník příspěvků než o knihu s kontinuálním vyprávěním děje. Pokud čtenář tuto strukturu knihy akceptuje, může se pak soustředit na vstřebání přehršle zajímavých informací. Zajímavé jsou např. popisy dějů, které byly založeny na rozporech mezi národy (hlavně Češi vs. Němci) a to způsobem dost připomínajícím 19. a první polovinu 20. století. Je ukázáno, jak je dost často uváděné klišé o tom, že ve středověku o národy a národní cítění nešlo, "na hony" vzdálené skutečnosti. Velkým plusem je také bohatý obrazový materiál v barvě.

11.08.2022 5 z 5

Třicetiletá válka (1618–1648) Třicetiletá válka (1618–1648) Jiří Kovařík

Čtivé, zajímavé. Přečetl jsem jedním dechem už před delší dobou a tehdy to bylo za pět hvězdiček. Po přečtení dalších dílů řady, kde se od IV. dílu objevují problémy (zřejmě kvůli "kadenci", kterou autor při psaní knih nasadil), jsem před napsáním komentáře k této knize první tři díly prolistoval a připomněl si některé kapitoly. A skutečně, v prvních třech dílech řady se ty problémy s plánky, osnovou atd. v podstatě neobjevují. I plánky vytvořené na základě dobových materiálů jsou většinou ještě srozumitelné a dost plánků je načrtnuto nově. Je pravda, že i zde by se jako příloha hodila časová osa obsahující i další významné události, aby byl obsah knihy zasazen do širších souvislostí. Takže možná trochu nadsazuji, ale přesto nechávám 5 hvězdiček.

06.08.2022 5 z 5