Sariklen Sariklen komentáře u knih

Štěstí v lásce Štěstí v lásce Kasie West

(SPOILER) Moc milé čtení. Hrdinka si díky výhře v loterii postupně uvědomí, že existují věci, které nezmění, i kdyby pro jejich vyřešení věnovala celou svou výhru. Je vždy zodpovědná jenom sama za sebe. Ostatní nezmění, i kdyby sebevíc chtěla. Jediné, co bych vytkla, je, že zvrat, pochyby a pomluvy se rozvinuly až ke konci knížky, zdálo se mi to poměrně nevyrovnané. Věnovala bych tomu určitě více stránek :)

23.12.2019 4 z 5

Řekni mi tři věci Řekni mi tři věci Julie Buxbaum

Přijde mi jako kdyby prvních pár stránek k celkovému stylu knížky snad ani nepatřilo. Nebo se do toho autorka taky musela nejdřív dostat. Každopádně potom to plynulo skvěle, četla jsem bez dechu, s úsměvem na tváři, protože je to vážně moc milé čtení. Mistrně ovládaný jazyk, díky němuž je kniha na mnohých místech tak vtipná, že vás rozesměje nahlas; také díky tomu více zabřednete do děje, užíváte si každé písmenko a skoro se stáváte jednou z postav. Snad autorka u této knížky neskončila a v žánru Young Adult se dočkáme dalšího příspěvku. Mimochodem obálka se mi naopak moc líbí :)

27.10.2019 5 z 5

Smrt démona Smrt démona Anne Holt

Drsný, ale dobrý. Sakra dobrý. Pořád se z toho nemůžu vzpamatovat. Myslela jsem, že znám vraha už od první čtvrtky knihy. Nic není, jak se zdá. Autorka evidentně umí skvěle počítat se čtenářovým očekáváním (byť jsem si právě myslela, že můj tip není prvoplánový), hezky ho nalákat a v závěru všechno obrátit vzhůru nohama :) Kniha mi bude ještě hodně dlouho doznívat v hlavě. Ze závěru jsem poněkud rozesmutnělá...

17.09.2019 5 z 5

Prach a popel Prach a popel Jenny Han

Nejvytuněnější kniha z celé série. Pro mě byla plná emocí, strachu, napětí, očekávání. Prožívala jsem ji snad jako žádnou jinou knihu. Gradace, nečekané zvraty, nečekaná rozuzlení. Při čtení jsem hrozně chtěla číst dál, a zároveň se bála, co přijde na další stránce. Celkem často jsem si říkala, co je tohle sakra za knihu... Co je celá tahle série za sérii? Epilog mě ale vcelku zklamal a dělal na mě dojem, že byl psán horkou jehlou. Nemůžu říct, že mám ze závěru dobrý pocit. Takhle to skončit nemělo... Nesedí mi to, alespoň věci týkající se Reeva, na to, jak byl v knihách popisován a co se vlastně těsně před epilogem stalo. Nemám ráda epilogy, ve kterých je shrnuto několik následujících let. Kdyby autorky skončily poslední kapitolou, udělaly by líp, i kvůli tomu, co pak bylo v epilogu ohledně Reeva. Přesto dávám pět hvězdiček za naprosto parádní sérii s neotřelým nápadem.

Velice pěkný alternativní konec, který doporučuji akceptovat místo původního, naleznete zde: https://tohleanotohlene.wordpress.com/prach-a-popel-muj-alternativni-konec/

31.08.2019 5 z 5

Láska a jiné úkoly Láska a jiné úkoly Kasie West

Druhá kniha od autorky, první čtená byla P.S. Líbíš se mi. Tato měla úplně jinou atmosféru, která mi mnohem více sedla. Vytvořila jsem si vztah k postavám, dokázala jsem se vžít do děje, prožívala jsem naplno každou stránku. Tato knížka vážně měla srdce a vzbudila emoce. Evidentně do ní byly vkládány stejně tak, jako Abby malovala své obrazy. Snad ani nemám co vytknout. Děj nebyl předvídatelný, naopak. Oceňuji bližší rozepsání rodinných vztahů a řešení problémů.

24.08.2019 5 z 5

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

První díl se mi líbil o malinko víc. Tady nebylo tolik nečekaných zvratů. Hodně se mi líbila dějová vsuvka s domovem pro seniory, která pomáhá stírat rozdíly mezi generacemi. :) A stejně jako v prvním díle, i zde můžete čekat sem tam hodně hlubokou myšlenku, která rezonuje.

19.07.2019 4 z 5

Aspergerka - Posila pro ženy s Aspergerovým syndromem Aspergerka - Posila pro ženy s Aspergerovým syndromem Rudy Simone

Pokud stejně jako já netrpíte Aspergerovým syndromem (nebo o tom aspoň nevíte), neznamená to, že by vám tato kniha měla být zapovězena. Pokud máte jenom podezření, že byste mohli být na spektru, může vám kniha poskytnout mnoho užitečných podnětů a charakteristických prvků k sebediagnóze (kterou poté můžete ověřit testem na internetu či samozřejmě oficiální diagnózou u lékaře). Kniha je užitečným pomocníkem i pro ty, kteří mají ve svém okolí někoho s Aspergerovým syndromem. Pomůže vám je více chápat, rozumět jim a tolerovat je a hlavně: brát AS jako dar, nikoli jako druh limitujícího postižení. Naučíte se v něm najít jeho krásu. Kniha je psána aspergerkou, která využila mnoho poznatků ze života jiných aspergerek, proto je myslím jak velice cenným zdrojem informací pro neurotypiky (tj. osoby, které nevykazují známky autistického chování), tak podpůrným a posilujícím prostředkem pro ženy (i muže) s AS.

16.02.2019 4 z 5

Jediná maličkost Jediná maličkost Erin Watt

Číst se to rozhodně dalo, ba co víc, vyloženě se od toho nešlo odtrhnout. Přesto to není na pět hvězdiček, protože mi chyběla větší hloubka, větší ponoření se do vztahů. Určitě tam bylo spousta prostoru pro širší rozpracování dějových linek a vztahů. Takto jsem to vnímala, že jsme jeli celkem po povrchu, pak na pár momentů jsme zabrouzdali hlouběji, abychom se zase vynořili na povrch. Každopádně musím vyzdvihnout vnitřní monology hlavní postavy a její myšlenkové procesy a pocity. Také se mi velice zamlouvalo konkrétní naplnění názvu knížky v samotném ději. Velice inspirující. Souhrnně doporučuji :)

03.05.2024 4 z 5

Isla a šťastné konce Isla a šťastné konce Stephanie Perkins

Odrovnala mě. Tahle kniha měla asi všechno, co očekávám od tohoto žánru. Romantiku, mnoho emocí, nejistotu, zvraty, rodinné nesnáze, konflikty mezi přáteli, hledání se... I ostatní knížky autorky měly vesměs všechno, ale tady mi to přišlo intenzivnější. Setkání s postavami z obou předchozích knížek bylo doopravdy třešničkou na dortu. Odnáším si z knížky mimo jiné i inspirativní momenty. Joshovo odhodlání a tvrdou práci, kdy se zavíral na celé dny a noci do pokoje, aby dokončil svůj projekt. A větu, že i nepopsané plátno má svou hodnotu, minimálně pro umělce :) Dá se to interpretovat tolika způsoby.

29.02.2024 5 z 5

Lola a kluk od vedle Lola a kluk od vedle Stephanie Perkins

Oceňuji barvitě popsané charaktery Loliných rodičů a mnoho situací, kde se ukazuje, jak jsou rozdílní. Líbí se mi progresy vztahů mezi Lolou, její matkou a také sousedkou z dětství. Cricketa jsem si tím, jak je nevšední a mnozí by řekli, že divní, hned oblíbila. Stejně tak Lolu s jejími bláznivými převleky. Velkou radost mi udělalo i pravidelné setkávání s postavami z předchozí knížky :) Byť je to, jako je pozorovat za sklem, a trošku trvalo, než si člověk zvykl, že se u toho nedozví jejich myšlenky, významy za slovy, následující rozhovory... Jednu hvězdičku ubírám, protože přestože byla kniha krásná, přišlo mi, že nešla až tak do hloubky, jak jít mohla.

29.02.2024 4 z 5

Polibek pro Annu Polibek pro Annu Stephanie Perkins

Knížka, která mě vtáhla a nepustila. Hned první kapitolou, která skvěle popsala pocity při prvním odstěhování od rodičů. Moc se mi líbil Annin nevšední zájem a koníček, kterému se pečlivě a s vášní a nadšením věnovala, aby jej později mohla vykonávat jako práci. Krásně vykreslená atmosféra hlavního města Francie, na člověka padl klid a pohoda. O propletitých vztazích, emocích a myšlenkách nemluvě.

29.02.2024 5 z 5

On je fakt boží On je fakt boží Louise Rennison

Bylo to čtivé, milé a překvapivě hodně humorné. Nic přehnaně hlubokomyslného ovšem nečekejte.

09.02.2020 4 z 5

Prohnilé království Prohnilé království Erin Watt

Rozhodně jeden z nejlepších dílů série. 4,5* za ten kovbojský konec, který mi přišel už moc... Ale v souhrnu to bylo moc milé počtení, u všech pěti dílů.

02.02.2020 4 z 5

Sebranka Sebranka Torey L. Hayden (p)

Perfektní! :) Sedí mi styl, kterým autorka pracuje s dětmi, protože je velice podobný tomu, jakým s nimi pracuji já. Proto je pro mě kniha ještě více inspirativní, mohu použít různé její přístupy a náhledy na věc ve své praxi. Skvělá knížka! :)

30.11.2019 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Knihu naplněnou tolika emocemi, že kdyby mohly, tak po té knize budou stékat, jsem snad ještě nečetla. I když byla plná smutku, rezignace, tíživé a chtěné naděje, nespravedlnosti, žalu, prvních dojmů, zoufalství, četla se sama. Hltala jsem ji, brodila jsem se pocity, které z ní tryskaly. Je také o lásce, nových začátcích, o ochotě vidět i něco jiného, než jen "nálepku" daného člověka. Kniha, která mi svým tématem a zaměřením vážně sedla do noty. Obzvlášť postava Declana Murphyho, "typického" vyvrhele, na kterého okolí kouká skrz prsty a jeho snahy o nové začátky skopává ze stolu. Jak je těžké tímhle procházet a nenaplnit zvěsti, které o něm kolují? Moc se těším na další díl!

02.11.2019 5 z 5

Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Torey L. Hayden (p)

Naprosto úžasná kniha, která mě pohltila už od první stránky a jen stěží pustila u poslední. Možná ani nemám slov, která by dostatečně popsala její kvality, hloubku a vliv. Kniha, která je krásný příkladem člověka, který dělá svou práci srdcem, jako profesionál, tak, jak by ji měl vykonávat. Více takových mezi námi!

23.10.2019 5 z 5

Dětský domov - záchrana i prokletí Dětský domov - záchrana i prokletí Svatopluk Votruba

Silná autobiografická kniha, které vážně chybí pokračování, o kterém autor pár let zpět mluvil, že brzy vyjde. Snad se ho dočkáme.
Svět malého chlapce odehrávající se po dětských domovech a v nepříznivém rodinném prostředí autenticky vyprávěn jeho očima. Stojí za to přečíst!

27.09.2019 4 z 5

Bez tebe to není léto Bez tebe to není léto Jenny Han

Lepší jak první díl, rozhodně. Gradace, zvraty, propracovanější vztahy... Jen mě mnohdy hrozně vytáčela hlavní postava, Belly. Její chování je často nesmyslné, nelogické a hysterické. Uvidíme, jak si povede poslední díl, jestli bude pokračovat v křivce vzhůru.

21.09.2019 3 z 5

Holka mimo rytmus Holka mimo rytmus Becky Albertalli

Na rozdíl od autorčiny knihy Podělaným navrch, kterou hodnotím jako dokonalou, mi tato moc nesedla. Nebyla špatná, ale že bych se k ní vrátila, to ne. Nějak jsem se nedokázala vžít do postav. Navíc dějově v knize nebylo nic "extra". Nic co by mě nutilo otáčet další stránky, abych věděla, jak to dopadne. Žádný hnací motor. Dočetla jsem ji, to ano, ale krom toho, abych zjistila, s kým nakonec Leah skončí, v tom nic jiného nebylo. Já, Simon byla rozhodně lepší a hlubší kniha. Tady jsem tu hloubku, více dějových linek, více vztahových rovin, postrádala. Šlo to podle mě moc po povrchu.

09.09.2019 3 z 5

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

Vcelku milé. Atmosféra mi nesedla úplně stoprocentně, ale nebyla ani vyloženě špatná. Oceňuji, že příběh měl zápletku, která nebyla viditelná na první pohled a k jejímu rozluštění došlo až na konci knihy. Vytkla bych skutečnost, že mi někdy přišlo, že děj stagnuje a v kapitole jsou jen dopisy z několika dalších dní. Na druhou stranu, kdyby to bylo proloženo i jinou dějovou linkou, bude to zase uměle natáhnuté.

24.08.2019 3 z 5