sandra8786 sandra8786 komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Potesilo me, ze to nebyla tradicni detektivka, jejichz nejsem uplna fanynka. Vysetrovani vrazdy slouzilo spise jako katalyzator dramatickych udalosti. Pribeh byl rafinovane vymysleny, bravurni vyliceni drsne skotske prirody a zivlu bylo tresnickou na dortu. Popis lovu gugů na Skale byla jedna z nejzajimavejsich tradic, o ktere jsem kdy cetla!

10.01.2019 5 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Uf, tahle kniha se mnou zůstane hodne dlouho, není to oddychove čtení na jedno letní odpoledne, ale mnohovrstevna kniha, která nutí k zamysleni vic a vic, čím se blíží ke konci. Navíc otevřeny konec nabízí zvidavemu čtenáři hodne otazek. Kniha je o paměti individuální - jak kdo vnímá zásadní životni okamžiky, jak je kdo schopny, se s nimi vyrovnat a navzájem si staré křivdy odpustit. O paměti kolektivní - zda jsou národy schopné vyrovnat se s nevraživosti a nenávisti nebo je potřeba čistý štít a několik generaci, aby se neco mohl změnit? Jako by autor říkal, ze historie se porad bude opakovat. Je zde i metafyzický přesah - poslední kapitola je pro me upomínkou na to, ze každý umírá sám. velmi oceňuji zasazení do středověkého fantasy prostředí a to, ze nebyl autor zaujat ani pro jednu stranu (BritovéxSasove, AxlxBeatrice). Interpretace je opravdu čiste jen na čtenáři, pokud si dá tu práci. Laska na první pohled.

13.07.2019 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Kniha se čte rychle a dobře, jednoduchý jazyk dodává postavam větší realisticnost, bylo mi z toho celou dobu uzko, ke konci už z chování rodičů u fyzicky špatně. K zamyšlení jak se chovají lidé kolem nás. Pro mě připomenutí, jak bajecnou maminku mám! ❤️

20.03.2020 5 z 5

Tleskam pečlivemu zpracování, sbírání zdrojů, rozhovorum s pamětníky a velmi plastickemu popisu události v zajímave kombinaci literatury faktu a beletrie. Obrazový materiál přeměnil anonymitu oběti na velmi hmatatelny emoční zážitek. Výstižné popsání i dnešního stavu věci. Pokud vesnici prochazite, mate pocit, ze ztratila kus své podstaty, kterou už asi bohužel nikdy nenajde. Je zakleta v case. Kdyby byly takto literárně zpracovávány historické události, myslím, ze by se z historie stal nejoblíbenější školní předmět. Smekám a děkuji, kniha by si zasloužila filmové zpracování, aby se tragédie dostala do širšího povědomí. Kniha je i nádherné zpracována a zvláštně voní, desky a červené obarveni velmi netypické. Bohužel jsem v knize narazila i na pribeh známe, které před očima zabili rodiče, nedokážu si vůbec představit, co si v sobě cely život nese.

29.03.2022 5 z 5

Kniha o Baltimorských Kniha o Baltimorských Joël Dicker

Bude to znít jako naprosté klišé, ale tahle kniha je především o rodině, přátelství, lásce a pomíjivosti a to v jejich opravdovém, surovém stavu. Krásně vystavena kniha, která ladně klouže mezi jednotlivými časovými rovinami a postupně buduje napětí. “Díky knihám bylo vše napraveno” a já všem doporučuji přečtení.

05.07.2020 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Souhlasím s komentáři níže, začátek byl pro me trosku chaoticky, jakmile jsem se ale zorientovala, dej me vtáhl a nepustil až do konce. Skvělá zápletka, potěšila i jemná romantická linka. Velký palec nahoru. Teprve můj druhy Nesbo, ale tentokrat me navnadil na další jeho knihy!

16.03.2019 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Nádherná kniha, nemohla jsem ji odložit. Kazdou další kapitolou se mozaika příběhů a různých časových rovin skládala dohromady, až krásne vyvrcholila. Důležitý je motiv domova, přítomných okamžiku našeho života, zvídavosti a překonání strachu jak z našich činu, tak ze smrti. Linka s městem v oblacích byla krásne vymyšlená a jako nit vedla cely pribeh a poháněla ho dopředu. Děkuji autorovu za krásný čtenářský zážitek.

16.07.2023 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

(SPOILER) Co vám budu povídat, už pravidelně piji puer a teď se poohlizim po koupi čajoveho koláče. Perfektní seznámeni s tradicemi původních národnosti JV Asie a krásné zasazené do poutaveho příběhu. Vřele všem doporučuji, i přes ten, na me trosku preslazeny, konec. Poslouchají jako audiokniha s nádherným přednesem Ivany Jiresove.

15.11.2021 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Ano, ano, ano! Už Knihu o Baltimorskych jsem četla jedním dechem. Od téhle jsem se take nemohla odtrhnout. Jsem divná, když mi přišel vztah Harryho a Noly naprosto normlani?! Láska si nevybírá ❤️

12.10.2020 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Tohle byl opravdu epos! 5 hvězd dávám za zajímavý a uvěřitelny svět, který je propracovaný do každého detailu, i když to někdy bylo až moc zahlcující. Nevím, jestli je to mnou, ale každou chvíli jsem se musela dívat na mapu a když jsem měla krátkou pauzu ve čtení, musela jsem se opět podívat, do rejstříku postav, kdo je kdo. Bylo toho opravdu hodně a zorientovat se bylo ze začátku namáhavé. Nicméně příběh rychle plynul a i přes některé nelogičnosti a na muj vkus uspěchaný závěr, se mi kniha líbila a na čtení jsem se vždy těšila. Co mě poslední dobou už trosku otravuje je snaha o hyper gender vyváženost (většina postav ve “vedoucích funkcích“ a nejlepší bojovníci byly ženy) a LGBTQ tematiku vtlačenou všude až téměř násilím (“hlavní” dvě romantické linky byly gay linky). Ale to je spíš obecný jev současné YA literatury, ktera je pak šablonovitá a předvídatelná.

19.04.2020 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Zábavná rychlá akční jízda plna upírů, krve, sexu a létajících končetin, hodne odpočinkové čtení na dve odpoledne. Miluju Kotletovy přimery, několik jsem jich adoptovala do svého slovníku.

17.08.2019 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Kniha mi připomínala vyhnáni Gerty Schnirch, ale z druhé strany. Líbilo se mi množství postav a jejich rodinných historii a různé střípky o tehdejších událostech, mela jsme pocit, ze se nám krasne zaplňuje mozaika te doby. Mozna bych uvítala trosku hlubší prokresleni postav, ale i tak byla kniha působivá - nedojimala přitom prvoplanove, svým způsobem byla dost syrová a stroha. První seznámeni s autorkou, plný počet a doporučuji.

28.06.2019

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Začátek knihy byl trosku narocnejsi a chvíli trvalo, nez jsem se zorientovala v ději a nez jsme si s knihou spolu sedly. Ale vytrvejte! Zhruba po sto stránkách si me kniha žahackovala a nepustila az do konce. Precizně napsaný epos z doby divokého západu, diky kterému jsem si připadala, jako bych byla součást příběhu a mám pocit, ze tehdejší život vypadal přesně takhle. Zamilovala jsem si množství rozličných a skvěle prokreslenych postav i těch, ve vedlejších dějových liniích. Přes drsnost a syrovost příběhu, se mnou kniha emocionálně mávala a konec jsem obrecela. Bez nadsázky jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Přečteno diky čtenářské vyzve.

05.08.2017 5 z 5

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Čteno v AJ.
Perfektně vystaveny příběh, u kterého jsem měla pocit, ze nejde o fabulaci, ale převyprávění skutečných udalosti. Nádherná kniha o lásce, co jsme pro ni schopni udělat, obětovat a proč je důležité se nebát byt sami sebou. Konec me dojal a jsem rada, ze toto tema bylo zpracováno krásne a citlive. Velká pochvala a radim knihu mezi mých top 10.

30.12.2021 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Krimi jsem nečetla už dlouho, proto me moc potěšila. V knize není moc akce, veškeré napětí vyplývá ze snahy rozklicovat případ a ze zvratu ve vyšetřování. Autor to měl dobře promyšlené, opravdu mě některé situace prekvapily a závěr jsem nečekala. Tleskam fantazii a znalostem, které do knihy vložil!

20.03.2020 5 z 5

Jeste jsem žádnou jinou knihu nedopurocavala mým přátelům tolik, jako tuto! Myslim, ze uz jsem všechny dokonce stvala tím, jak jsem o ni porad mluvila. Pokud se chcete dozvědět vic o činnosti, kterou trávíte třetinu života a navíc mate pocit, ze trpíte nespavosti nebo mate nekvalitní spánek, sáhnete po této knize ❤️

13.05.2019 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Hrozně zajímavá kniha, téměř neuchopitelna. Dej vypadá, ze klouze jen tak po povrchu, nic moc se neděje, ale pod povrchem ma neuvěřitelnou hloubku. Při čtení jsem mela husi kůži a celkové vyznění pro me bylo hodne smutné a beznadějně. Štvala mě pasivita postav, jejich naivita, detinskost a stadove chování. Mela jsem každou chvíli chuť je proplesknout, aby se vzpamatovaly a začaly jednat. O tom ale kniha být neměla. Přináší zamyšlení o tom, co je lidsky život. Cteno diky literární vyzve.

14.01.2019 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

I kdyz uz nepatřím do kategorie YA, kniha se mi opravdu moc líbila. Postavy byly prokreslene a měly hloubku, zápletka byla skvěle vystavena a nenudila, naopak jsem zasla nad autorcinou fantazii a kniha me neprestala az do konce překvapovat. Osvěžující bylo i to, ze “milostná” linka byla velmi jemná a do příběhu krasne zapadla. Klobouk dolu, rada si prectu dalsi dil.

21.12.2018 5 z 5

Krvavá zima Krvavá zima Hildur Knútsdóttir

Po knize Agnes (Hannah Kent), která mě nadchla, jsem měla chuť na další knihu odehrávající se na Islandu. Podle popisu knihy jsem čekala akční horor/scifi pro náctileté v zasněžené krajině. Toho se mi dostalo jen částečně. Kniha nás poměrně rychle uvrhne do situace, kde se snaží několik skupin lidí přežít katastrofu, která Island postihla, každý po svém. Než o napětí a drama, jde spíše o to, jak se každý se situací vypořádá, od zajištění základních lidských potřeb, vyrovnání se smrtí přes navázání nových přátelství nebo lásku.
Líbilo se mi, že byly kapitoly psány ze dvou pohledů - Bergljót a Bragiho a každý se choval podle svého věku. Kniha, i když poměrně rozsáhlá, se četla svižně a lehce, možná až moc. Všechny popisy a situace jakoby spíše klouzaly po povrchu, pro mě bohužel neměly dostatečnou hloubku a sílu. Pár dní po přečtení už ve mně z knihy moc nezůstalo. Jako milovníkovi scifi, mi na konci trošku vadilo, že téměř nic nebylo vysvětleno, ale s tím asi autorka knihu nepsala a příběh zbytečně nekomplikovala. Tím rozhodně nechci říct, že je kniha špatná, za přečtení stojí, jen jsem od ní měla jiná očekávání.

21.11.2018 4 z 5

Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra Gabrielle Zevin

Četla jsem v originále a ani nevím, co me na te knize tak upoutalo. Hlavní hrdinové byli na jedné straně plní lidských chyb a nesvaru a hlavně strachu. Na druhé straně slo o genie, kteří vyvíjeli výborne počítačové hry, do kterých dávali víc emocí, energie a odvahy, než do svého vlastního života. Chvilku jsem je nenáviděla, ale zaroven si je díky jejich vykreslení dokázala představit jako živoucí bytosti. Pribeh byl vlastně jednoduchý a nikterak převratný, ale přesto me něco drželo až do konce.

16.07.2023 4 z 5