Saela Saela komentáře u knih

Malá princezna Malá princezna Frances Hodgson Burnett

(SPOILER) Znám zfilmovanou verzi, i jako dospělá tu pohádku miluju a ráda se na ní dívám. O knize jsem se dozveděla až nedávno a věděla jsem, že ji musím mít. Bohužel je pro mě zfilmovaná verze tak moc zarytá, že mi kazila dojem z knížky. Dobré bylo to, že při dialozích jsem si uměla velice dobře představit ten rozhovor a i ty tóny a intonace hlasu mi v hlavě běžely :D Ve filmu Sářin tatínek "umírá" jako voják ve válce, Sára se stává sirotkem a na konci příběhu zjistí, že tatínek žije ve vedlejším baráku, jen si nepamatuje, kdo je. V knížce žádná válka není, tatínek zbohatne na diamantových dolech, záhy ale o veškěrý majetek přichází (alespoň si to myslí) a umírá na osobní bankrot, steskem po Sáře a pocitem, že ho zradil nejlepší kamarád. Sára je sirotkem a tatínkův kamarád Sáru hledá. V tomto směru mi přišla zfilmovaná verze hezčí, víc pohádková. Prostě Hollywoodská :D

V každém případě je to úchvatná dětská knížka plná dětských přání a fantazií. Sára nebyla jedinkrát zlomená, vždy statečná a laskavá a ve všem hledala to nejhezčí. I když byla sirotkem a zavřená na studené, vlhké půdě, představovala si, že je v bastile a vždy se o všechno dělila s těmi, kteří na tom byli hůř, než ona. tuhle knížku dopořučuji nejen dětem, ale i dospělým :)

17.10.2022 5 z 5

Na vlastní kůži Na vlastní kůži Javier Moro

(SPOILER) Pro mě kniha byla strašně zajímavá. Zpočátku jsem se motala v liniích postav, rozdělení kapitol nemělo žádný řád, prostě pár kapitol o Isabel, pár kapitol o Balmisovi, sem tam se prdla kapitola o Salvanym. Prostě čtenář musel dle pár vět poznat, o které postavě se aktuálně píše.

Bavila mě linie o Isabel, kdy se z chudého děvčete vytáhla přes porodní bábu, služebnou, ředitelku sirotčince až na loď s expedicí a poté dostala práci v nemocnici. Bavil mě příběh obou lékařů a bavil mě i vývoj vakcíny a nápad, jak vakcínu dopravit po celém světě. Vesměs mě kniha bavila, protože byla dle skutečnosti a dozvěděla jsem se něco o černých neštovicích.

Souhlasím s tím, že tam byly sem tam protahované pasáže, kdy jsem se musela do čtení přemlouvat. Naopak oceňuji to, že tam nebyly detailní popisy nějaké lodního deníku (myšleno jako rozpis dne). Zároveň se mi moc líbilo i nahlédnutí do dané doby, zobrazení rozdílu chudí vs bohatí a vyobrazení měst (které nebylo zbytečně zdlouhavé a autorův popis byl pro mě dostačující). Bylo to jak na houpačce. V jednu chvíli jsem nemohla odtrhnout oči, v druhou zase čtení šlo hůř. Co oceňuji je, že kapitoly byly pekně krátké. Tedy na 2-3 listy a další kapitola. Snadno se končilo se čtením, kapitola zabrala jen pár minut.

Já dávám plný počet hvězd, protože i když byla kniha chvílemi nudnější, pořád je to kus naší historie, která pro mě byla velice čtivě napsána, a i když si autor určitě přikrášlil různé pasáže, pořád se musel držet nějaké historické linie. I v historii jsou nudné chvilky, které není možné opomenout (vzpomeňte si na takový děják :D). Můj obdov patří všem účastníkům expedice, hlavních hrdinů až po sirotčí děti. A také autorovi, který napsal takovou knihu tak, aby bavila.

21.07.2022 5 z 5

Jak se domluvit s kojencem a batoletem Jak se domluvit s kojencem a batoletem Terezie Vasilovčík Šustová

O znakování jsem slyšela již u starší dcery. U té jsem také chtěla začít znakovat, ale všichni mě odrazovali, že ji akorát naučím na znaky a nebude chtít pak mluvit. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem s ní znakovat nezačala, protože by ve mě momentálně šťoural červíček, že ve 3 a 1/4 letech nemluví a že je to jen kvůli mému potrhlému nápadu znakovat. Na druhou stranu mě to mrzí, protože tolik nedorozumnění, co jsme spolu měli... Teď u druhého dítka pomalu začínáme znakovat a jde to tak samo, protože starší mi dost pomáhá a spolu se učíme nové znaky. Starší se raduje, že ji konečně začínám pomalu chápat a já mám radost, že ji rozumím a pomáhá mi s vymýšlením zanků. Tuto knihu bych tedy doporučila všem, kteří jsou na vážkách, jestli jo nebo ne a budou mít argumenty, proč se znakováním začít. Škoda, že jsem ji přečetla až po narození druhého dítěte :)

20.04.2021 5 z 5

Zmáťa a Záhada - Vzhůru za dobrodružstvím Zmáťa a Záhada - Vzhůru za dobrodružstvím Ninka Reittu

Již první díl je praštěný, druhý díl je ještě ujetější. Autorka má fakt bujnou fantazii :D Ale co na plat, mládě ji miluje a nosí oba díly pořád na čtení. Já beru jako velké plus vyvážení textu k ilustracím. Malá se nestačí nudit nad obrázkem a než já dočtu text, stihne si akorát obrázky prohlédnout :)

20.04.2021 4 z 5

Včelí úl Včelí úl Jitka Petřeková

Při dlouhé chvíli a čekání na lepší počasí jsem 3leté dcerce pustila film Pan včelka. Od té doby ji včely strašně zajímají a tak jsem pořídila pár knížek o včelkách. Tuhle hodnotím velice kladně. Bylo totiž pekelně těžké najít knížku, která o včelách mluví řečí tak malých dětí. Knížka je vlastně taková skládačka. Při otevření titulní strany je tam pár stránek o včelách a tím hlavním je skládaný úl. Otáčením se dostáváte hlouběji a hlouběji do úlu, který je doplněn povedenou grafikou a základními informacemi. Skvělá knížka, dokonce se přiučím i já a samotnou mě tato knížka baví

Bořek z lesa Bořek z lesa Yvonne Hergane

Knizka je pekne ilustrovaná (z mého pohledu), příběh nese pěkné poselství, ale tříletá mi u toho nevydržela. U pohádek jsem zvyklá měnit hlasy, intonaci atd., ale tady mi to vůbec nešlo. Text jde do rýmů, což se mi taky dost často blbě četlo. Vše je psáno také ve stylu tužeb, přání, kéž by... Je to milá knížka, ale u nás nesklidila moc velký úspěch, ani ilustrace malou moc nezaujaly..

20.04.2021 2 z 5

Lidské tělo Lidské tělo Sara Lynn Cramb

Pokud mluvím za svou dceru, které budou teď 4 roky, tak ona tuhle knížku zbožňuje. Tahá ji všude s sebou, chce ji číst. Odklápí okýnka a strašně ji to zajímá.

Pokud mám mluvit za sebe, tak bych určitě takovouhle knihu zařadila do knihovničky každého malého zvídálka. Informace jsou osekanější a udělané tak, aby je pochopilo i 4leté dítě a udělalo si představu o tom, jak naše tělo vlastně pracuje. Když se kniha pak doplní třeba seriálem Byl jednou jeden život, tak budou skvělá dvojka ;)