rozina351 rozina351 komentáře u knih

Dědečku, vyprávěj o světě Dědečku, vyprávěj o světě Ladislav Špaček

S touto knížkou mám dost rozpor: Mému klukovi se jednoduše líbí a já miluju cestování i historii (zde interpretovanou klasickým školským způsobem), takže si zde částečně taky přijdu na své. ALE: vadí mi ta špačkovská urputnost, se kterou se dostávají na stránky knih pro děti mnohá jednostranně generalizační tvrzení působící až komicky: "Angličané nemají tak dobře ochucenou kuchyni, jako my", muslimové (narozdíl od holubičích křesťanů :-) byli krutí válečníci, kteří bezcitně zacházeli i s ženami a dětmi atd. atd.) Dále mě dost tahá za uši křečovitá snaha vecpat vychovávané dítě do snaživých, školometsko- snobských dimenzí, cituji: "Některé děti mají omezené schopnosti a jejich rodiče se s tím musejí smířit, ale ty, Viktorko, máš na samé jedničky." Co mi vskutku leze na nervy, je absence humoru a jakési charakterové ryzosti, které si na literatuře pro děti cením nejvíce (Ludvík XIV nikdy nepoužíval neslušná slova, Viktorko! (jen dal sem tam někoho popravit). Při čtení knihy mi před očima mimoděk vyvstává Percy Weasley s nadmutou hrudí, ale chápu, že pro ctižádostivé rodiče, kteří chtějí, aby to jejich potomek někam dotáhl, je to vskutku dobré čtení rozhodně vyplňující mezeru na českém trhu.

08.04.2020 2 z 5

Ranní rozcvičky Ranní rozcvičky Milan Badal

Povrchní, jednoduché povídky, které zapomenete ještě dřív, než je dočtete.

08.11.2019 odpad!