rozina351 rozina351 komentáře u knih

Člověk má dělat to, nač má sílu Člověk má dělat to, nač má sílu Pavel Kosatík

Docela příjemné, pohodové a ničím nerušené čtení, které civilním nebulvárním způsobem přiblíží osobnost paní Olgy, zákulisní informace českého disentu i nevšední energii bývalého prezidentského páru.

01.02.2021 4 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Podle mě se jedná o Čapkovu nejlepší prózu. Čapek jde v této novele až k samým kořenům lidství a lidskosti a uplatňuje svoje hluboké psychologické znalosti. Velmi oceňuji samotný název, který evokuje všednost a bezvýznamnost. V průběhu čtení jsem byla s názvem díla neustále konfrontována, někdy i velmi odpudivým způsobem. Neustále jsem si pokládala otázku, co vše může bránit prožití hluboce lidského, naplněného života. Dílo místy působí i velmi autobiograficky, jakoby tu autor sám bojoval s vlastními démony. Pro mě bylo čtení velmi silným prožitkem, určitě se k této knize budu opakovaně vracet a pořídím si ji do příruční knihovničky.

14.11.2019 5 z 5

Astrid Lindgrenová Astrid Lindgrenová Agnes-Margrethe Bjorvand

"Kdo je hodně silný, musí být taky hodně hodný!"

Překrásně ilustrovaná kniha, která umožní dětským čtenářům nahlédnout do života Astrid Lindgrenové. Kniha je psána poutavým způsobem a předkládá dětem velmi srozumitelným jazykem veškerá etická poselství, která Lindgrenová vložila do svého díla. Dětem tak kniha může dopomoci nalézt základní klíče k interpretaci děl A.L. a dokreslit pozadí vzniku notoricky známých knih. Kniha velice názorně ukazuje, jak je literární dílo vždy těsně spjato s biografií autora a publikace je tak jistě využitelná pro literární výchovu ve škole, případně pro tolik omílané zvyšování čtenářské gramotnosti. Fascinující ilustrace podněcují obrazotvornost dětských čtenářů a ve spojení s poutavými, ale přesnými fakty, vytvářejí příjemné klima pro jak zcela volnou, tak odbornější práci s literárními texty Astrid Lindgrenové.

07.11.2019 5 z 5

Dědečku, ještě vyprávěj Dědečku, ještě vyprávěj Ladislav Špaček

Mým dětem se knížka líbí, vnímají ji jako pohodové, nekomplikované vyprávění o malé holčičce a vůči ideologické indoktrinaci autora zůstávají naštěstí zcela imunní.

Já mám problém se skutečností, že mi ty příběhy zabývající se etikou a etiketou, připadají poněkud povrchní a ploché. Taky mi vadí naprostá absence humoru či jakékoli dětské nadsázky.

Viktorka je dcerkou úspěšných, pracovně velmi vytížených rodičů, kteří péči o ni často přepinkávají na slušňáckého dědečka. Dědeček Viktorku blahosklonně edukuje a vštěpuje jí etické zásady typu, že slušně se chováme i k uklízečkám, chudým lidem či uprchlíkům. V jedné příhodě dědeček dokonce lítostivě zaslzí nad opékajícím se seletem, jinde zas přispěje neposlušné, v důsledku vlastní neposednosti oslepnuvší holčičce na vodicího psa a na dálku adoptoval chudé indické děvče, které díky jeho štědrosti může chodit do školy a posílat mu každoroční souhrn vynikajících školních výsledků.

Člověk nejvíc vychovává, když nevychovává. Taková neotesaná Pipi Dlouhá Punčocha strčí svou velkorysostí a smyslem pro spravedlnost dědečka do kapsy a živelný, nápaditý a tvořivý Emil z Lönnebergy dává s přehledem všem Viktorkám na frak...

02.11.2019 1 z 5

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

Knihu jsem nedočetla, což se mi stává opravdu zřídka. V průběhu čtení jsem se stále hlouběji a hlouběji propadala do trapné bezútěšnosti hlavní hrdinky. Autorka umí nádherně pracovat s češtinou a některé její postřehy by se daly do kamene tesat, ale při čtení určitých pasáží mě stále častěji napadalo, že papír opravdu nesnese vše... Občas jsem nečekaně narazila na perlu, ale jindy jsem zase měla pocit, že se prohrabávám hnojem, tak jsem to trápení ukončila. Tuto knihu tedy řadím do šuplíku nepříliš zdařilé ženské tvorby.

15.07.2022 1 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Četla jsem se synem a byla napnutá jak malý gaťky. Pro dobrodružství a napětí chtivé kluky naprosto skvělá knížka. Kladné i záporné postavy jsou velmi věrohodně vykresleny a mladí hrdinové jsou sympaťáci. Měla jsem obavu, jestli se po perfektním prvním dílu nebudu nudit, ale autor vyšponoval gradaci děje maximálním způsobem! Jdu objednat další díl.

02.02.2022 5 z 5

Co je ti do toho Co je ti do toho Hana Lundiaková

Občas se při výběru knížek nechám nalapat skandální téma a pokud toto skandální téma zpracuje česká autorka, tak si po přečtení musím mnohdy spravovat chuť. Ať už se jedná o Pekárkovou, Brabcovou, Tučkovou nebo Denemarkovou, zůstává mi po nich pěknej bordel v hlavě a lehce odpudivá pachuť, kterou musím přerážet nějakou seriózní klasikou. Lundiakové nelze upřít schopnost kreativně pracovat s jazykem (jakkoli to po přečtení její knihy může znít dvojsmyslně), používat překvapivě trefné metafory a oceňuji exkurz do řeči puberťáků. Téma vyhořelé, v korporátu pracující třicítky otevírá spoustu otázek k situaci přepracovaných českých žen, partnerství a mateřství, ale tím výčet pozitiv končím. Na téma puberťácké delikvence jsem nedávno přečetla Pouta od Delphine de Vigan, která to podobně jako Lundiaková uchopila syrově a naturalisticky, ale dokázala postavy vystihnout věrohodněji, plastičtěji a bez beznadějné pachuti.

24.08.2021 3 z 5

Noc pod Kamenným mostem Noc pod Kamenným mostem Leo Perutz

Krásná kniha židovských pověstí z rudolfinské Prahy, kterou stojí za to mít doma a vracet se k ní. Pověsti jsou psány krásným jazykem a magickým způsobem tematizují nevyhnutelnost židovského osudu.

02.07.2021 5 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Michal Sýkora

Protože jsem v Olomouci studovala, docela si užívám popisy a kulisy toho panoptika. Jako oddechové čtení je to velmi příjemné a napínavé!

28.04.2021 4 z 5

Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Miloš Urban

Do této knížky jsem šla s vědomím, že si jdu přečíst pořádné hororové béčko, které bude jazykově a stylisticky na trochu vyšším levelu než skvosty edice "Stopy hrůzy" pro dospělé. Další plány a významy jsem v knize nehledala a podle mě tam ani nejsou, nepočítám-li docela průhledné odkazy na katolickou hagiografii. Každopádně kniha je to čtivá, Urban umí dobře pracovat s líčením tajemné hororové atmosféry a napětím, děj ubíhá až k nejasnému postmodernímu konci, takže já jsem spokojená, jakkoli se nejedná o hodnotnou literaturu - kdyby se kniha rovnou prezentovala jako béčko, které si na nic nehraje, dám klidně pět hvězd, ale jelikož se jí zcela vážně zabývají studenti bohemistiky a PR knihy se béčkově netváří, tak dvě hvězdy jak vyšitý.

29.03.2021 2 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Tak nevím nevím, jak toto dílo uchopit. V podstatě se mi kniha líbila, je velmi dějová, čtenářsky přívětivá, autorka dobře pracuje s napětím, které udrží až do samotného konce vyprávění. Děj je plíživě zlověstný, svižný, téma závažné. Srovnání s Hanou se nabízí zcela přirozeně. Ale - připadá mi, že mezi českými autory dochází k postupnému vykrádání a vyprazdňování tématu holocaustu. A taková nálož emocí ukotvená na pozadí nešťastného milostného trojúhelníku zajisté přitáhne to nejširší čtenářstvo. Plíživý pocit zmaru okořeněný bulvárními detaily vnitřního života postav je taktéž velmi atraktivním motivem. Přesto na mě postavy působily poněkud ploše. Konec měl být patrně vyvrcholením osudovosti, ale na mě působil až groteskně, Mrštíkům jsem Maryšu s ostráveným kafem úplně zbaštila, Agathě Christie nadšeně skočím na kdejakej kruťáckej lep, Jaroslavu Havlíčkovi i Karolině Světlé téma osudovosti taky úplně věřím, ale tady mi to prostě nějak nesedlo.

12.02.2021 3 z 5

Klamársky život dospelých Klamársky život dospelých Elena Ferrante

Mám velmi ráda tvorbu současných italských autorek i samotnou Itálii, takže musím dát plný počet hvězdiček. Subtilní příběh dospívající dívky, kterou formují zdánlivě banální, ale přesto zcela zásadní iniciační zážitky. Hlavní postava vás provede celou škálou do hloubky prožitých situací, které dospívání přináší. Kniha navazuje na tradici italského neorealismu, který mám velmi ráda, překlad ve také velmi zdařilý, takže já si každou knihu Eleny Ferrante opravdu užívám.

31.01.2021

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Mně se kniha nad očekávání líbila, skandální sexuální scény v generaci louskající bravíčko sice nejsou nijak výrazným tahákem, nicméně kresba zkostnatělé viktoriánské společnosti je geniální, stejně jako charakteristika všech hlavních postav. D. H. Lawrence má nesporný talent vylíčit velmi plasticky přírodní scenerie, čtenář téměř hmatatelně pociťuje anglické mrholení či pozvolné propukání jara. Za mě velmi příjemné čtení.

31.01.2021 4 z 5

Coco Chanel Coco Chanel Henry Gidel

Kniha se mi velmi líbila, styl psaní je spíše dokumentární a strohý, jednotlivé epizody života Coco Chanelové nejsou líčeny nijak barvitě ani šťavnatě, ale velmi střídmě a subtilně. Kniha svou střídmou dekorativností velmi ladí se stylem této geniální návrhářky. Přímočaré výrazové prostředky dávají kontrastně vyznít závažným osobním dramatům silné a v mnohém ohledu kontroverzní osobnosti Coco. Kniha se podobá neokázalému pruhovanému tričku či výsostně jednoduchým malým černým. Coco Chanel před vámi přímo plasticky vyvstává ve své praktičnosti a uměřenosti, v černobílém kontrastu a břitkosti.

31.01.2021 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Odvěký a dosud nedořešený konflikt rozumu a citu na pozadí pevně semknuté rodiny. Kulisy staroanglického venkova jsou okouzlující, stejně jako obě hlavní hrdinky i jejich nápadníci. Krásné zpracování a pro mě opravdu výborný oddechový čtenářský zážitek.

14.01.2021 5 z 5

Milenec Milenec Marguerite Duras

Za mě pecka. Nádherný jazyk, nádherný milostný příběh. Bravurní překlad Anny Kareninové. Příběh je umístěný do exotických kulis Francouzské Indočíny. Rozbitá země, rozbitá rodina, rozbitá hlavní hrdinka. Bloudění a tápání mladičké dívky v pánském klobouku a zlatých lodičkách představuje esenci francouzské ženské literatury.

28.11.2020 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Helenka Součková je prostě úžasná. A epizodka se šneky katarzně boží. Svěží, vtipná, hořkosladká a velmi reálná a realistická kniha. Velmi se těším na pokračování.

04.08.2020 5 z 5

Zbavte se nepořádku s feng-šuej Zbavte se nepořádku s feng-šuej Karen Kingston

Knihu jsem pořídila manželovi, poté co jsem zjistila, že s sebou během našeho společného soužití 5x stěhoval svůj - jak jen to říct slušně - no, bordel. Nicméně když jsem se do knihy začetla, zjistila jsem, že sama mám máslo na hlavě a pořádně si zametla před svým prahem či vytáhla trám ze svého oka. Manžel byl nakonec knihou nadšen a naše domácnost se již nepodobá chlévu, k čemuž měla s příchodem dětí pěkně našlápnuto! Na této knize oceňuji hlavně to, že vám laskavým způsobem pomůže pochopit kořeny vašeho nepořádku, pohladí vás po duši a motivuje! Mezi svépomocnými knihami je prostě TOP! Oceňuji, že je to kniha staršího data a není zaplevelena soudobými vyprázněnými frázemi o minimalismu a zerowastismu. Autorka není ani v nejmenším (eko)teroristická, nevyvolává ve vás nekonstruktivní výčitky svědomí, ale pomůže vám se zmobilizovat a v rámci vašich nejlepších možností se s problémem vypořádat. Přijde mi zbytečné tuto knihu srovnávat s Marií Kondo, četla jsem obě a nedokážu říct, která je lepší. Marie Kondo vám dá konkrétní metodu, Karen Kingston spíš pomůže pochopit podstatu a jako bonus se dovíte mnoho zajímavého o feng šuej.

15.04.2020 5 z 5

Jsem svou přirozeností sice minimalistka, ale jinak kreativní bordelářka, chaotička a nesystematička, takže pro mě je to kniha jako stvořená. Dříve jsem v udržování pořádku neviděla vůbec žádnou hodnotu, ale čeho je moc, toho je příliš! Byt s pořízením věci hromadícího manžela a dětí bobtnal bordelem a odevšad se na mě valily krámy a neuróza. Přečetla jsem i Zbavte se nepořádku od Karen Kingston a obě knihy mají čestné místo v mé knihovně. Díky M. Kondo se mi podařilo se s bordelem vypořádat opravdu jednorázově a jednou provždy a získala jsem nad svým životním prostorem jakous takous kontrolu. Trochu jsem si popřemýšlela nad "duší" věcí, společně s Wolkerem ("miluji věci, ty mlčenlivé soudruhy" :-) a zároveň mě čtení nutilo k přemýšlení nad naším zápaďáckým konzumním způsobem života, kdy si můžeme klidně dovolit vyhazovat pytle šatstva a likvidovat kvanta potravin. Taktéž jsem byla konfrontována s vlastní omezeností, kdy potřebuju knihu na to, abych dokázala ukáznit sebe a svůj životní prostor, ale lépe pozdě, než později!

15.04.2020 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Jedna z nejsilnějších a pro mě nejdůležitějších knih, které jsem kdy přečetla. Nečetlo se mi to vůbec lehce, čtení jsem prokládala lehčími žánry a ke konci knihy se dopracovala asi po roce, ale stojí to rozhodně za to. Téma hledání smyslu života Irving zpracoval naprosto bravurně, takže knihu řadím k osobnímu kánonu klasické světové literatury.

14.04.2020 5 z 5