Rony70 Rony70 komentáře u knih

Pán stříbrné růže Pán stříbrné růže Ludmila Vaňková

Tato kniha, jejímž hlavním hrdinou je Vilém z Landštejna, se mi hodně líbila. I když u prvních 20 stran jsem se hodně nudil a uvažoval jsem o jejím odložení. Pak se ale děj rozjel. Trochu jsem si zase rozšířil obzory o šlechticích z 13. a 14. století a osvěžil si historii z doby Jana Lucemburského a Karla IV. Navíc je tato kniha i dobře srozumitelná, což se o všech knihách paní Vaňkové říct nedá. Takže doporučuji jak těm, kteří mají rádi historii, tak těm, kteří mají rádi dobrodružství a dobu rytířů.

21.12.2020 5 z 5

Meč králů Meč králů Bernard Cornwell

Moje druhá kniha z této série. Předchozí kniha Pohanský pán se mi líbila o něco víc, ale i tak se mi Meč králů četl dobře. Je možná škoda, že těch knih v sérii je 13, což mi přijde zbytečně moc a obávám se, že naprostá většina lidí (stejně jako já), přečte pár knih a pak se bude věnovat jiným autorům a tématům. Každopádně je dobře, že každá kniha je samostatný příběh, takže rozhodně není potřeba tuhle ságu číst celou. Naopak co bych knize vyčetl, tak je to, že Uhtred z Bebbanburgu je prostě nesmrtelný a kniha tím trochu ztrácí na napínavosti - člověk prostě už dopředu ví, že to pro Uhtreda stejně dobře dopadne, ať už se ocitne v jakkoliv složité situaci...

18.05.2024 5 z 5

Pohanský pán Pohanský pán Bernard Cornwell

Moje první kniha od tohoto autora a musím říct, že ne poslední. Je to hodně čtivé, zajímavé, navíc pro mě jsou sasko - dánské války a anglická historie naprosto neznámé, takže jsem se i leccos nového dozvěděl. No a taky jsem zjistil, že podle těchto knih byl natočený seriál Poslední království. Kniha není sice nějak humorná, ale občas jsem se u ní i zasmál. Něco ve stylu: Chtěl jsem ho křížem bouchnout do hlavy, ale nevěděl jsem, že kříž je opatřený trnem na zabodnutí do země, takže se mu trn zabodl do lebky... V knize je i popis boje křesťanů a pohanů a obsahuje docela zajímavé úvahy o křesťanství (např. jejich bůh je žárlivý a proto nesnese žádné jiné bohy). Zajímavé je například i to, že Uhtred coby pohan bojuje vlastně na straně křesťanů proti jiným pohanům (Dánům). No a občas se v knize objeví i nějaký ten zvrat, kdy se ukáže, že Uhtred, aniž by to chtěl, udělal správnou věc (to se týká např. toho křížem zabitého kněze). Prostě mě kniha bavila a tak jsem si půjčil další z téhle série, která se jmenuje Saská kronika a do češtiny bylo přeloženo 13 knih z této série.

23.04.2024 5 z 5

Boj slepého krále Boj slepého krále Jaromír Jindra

Abych pravdu řekl, tak po prvních stránkách jsem přemýšlel, jestli nemám knihu vrátit zpátky do knihovny. Chování a vyjadřování Jana Lucemburského mi přišlo hodně nereálné, připadal mi spíš jako sedlák, než jako král. Naštěstí to byl jenom začátek knihy. Jinak se mi ta kniha dost těžko hodnotí. Příběh je pěkný, zajímavý a líbil se mi. V knize je i hodně historických faktů, které jsem četl např. i v knihách od paní Vaňkové. Nicméně tohle je na rozdíl od paní Vaňkové takové lehké, odpočinkové čtení, taková pohádka na dobrou noc...

07.02.2024 4 z 5

Křižák Křižák Michael Alexander Eisner

Zajímavá a dobrá kniha, ani nevím, jestli jsem se u ní aspoň někde nudil :-) Příběh o přátelství, o podrazech, vydírání a o rozhodování se mezi ctí a kariérou. Do toho popis způsobu středověkých bojů a dobývání hradů a tehdejších krutých způsobů zacházení s lidmi. Navíc to není zrovna pohádka s dobrým koncem, ale nechci předjímat. Docela se divím, že ještě nikdo podle této knihy nenatočil film (aspoň myslím) a rozhodně doporučuju k přečtení.

29.11.2023 5 z 5

Svatí kacíři aneb reportáž z Velké Moravy Svatí kacíři aneb reportáž z Velké Moravy Jindra Jarošová

Zajímavá a trochu nezvyklá kniha. Jste zvyklí, že v každé kapitole se něco zajímavého odehraje? Jste zvyklí, že na každé stránce se něco zajímavého odehraje? Tak v této knize se velmi často něco zajímavého odehrává v každém odstavci! :-) Kniha je doslova nabitá různými historickými událostmi a děje se v ní toho tolik, že absolutně nemáte šanci si to zapamatovat. Ale i tak rozhodně stála za přečtení, dozvěděl jsem se z ní spoustu informací, o kterých jsem neměl vůbec tušení. Jednu hvězdičku jsem ubral za to, že některé pasáže se až příliš zabývaly náboženstvím a u těch jsem se nudil, naštěstí ale tyto pasáže nebyly nějak přehnaně dlouhé. Kdo má rád historii, koho baví intriky, podvody a války tehdejších panovníků a vlivných lidí, ten se u ní rozhodně nudit nebude.

17.07.2023 4 z 5

Dravec Dravec Wilbur Smith

Moje první kniha od tohoto autora. Po přečtení sta stran jsem přemýšlel, že ji asi odložím, protože mi připadala spíš jako pornografie, než jako dobrodružný román. Kolega z práce má ale tohoto autora hodně rád a přesvědčil mě, abych to nevzdával. No a nelitoval jsem, sexuálních scén ubylo a příběh byl už potom mnohem zajímavější. Takže nakonec se z toho vyklubala zajímavá a napínavá kniha, ve které se téměř na každé stránce něco zajímavého děje. Je teda pravda, že je dost dlouhá a zabrala mi dost času, než jsem ji přelouskal, ale stálo to za to.

17.05.2023 5 z 5

Smrt si počká Smrt si počká Michael Palmer

Myslím, že to je jedna z nejlepších knih, co jsem přečetl. A ještě je tak dobře napsaná, že čím víc se blíží ke konci, tím je zajímavější. Ke konci se prostě na každé stránce děje něco zajímavého a navíc se propojí osudy všech tří hlavních postav. Místy je děj poměrně dost drsný, rozhodně to není nějaký růžový románek, a místy umí docela překvapit. Některé události jsou naopak docela dobře předvídatelné, ale ani tak kniha neztrácí na zajímavosti. Jen mě mrzí, že všechny knihy tohoto autora jsou z lékařského prostředí (spisovatel je totiž sám lékař) a tak si od něj přečtu ještě jednu knihu a pak si najdu zase něco jiného.

25.02.2023 5 z 5

Střet králů 2 Střet králů 2 George R. R. Martin

Z prvních čtyř dílů Hry o trůny je tenhle jednoznačně nejlepší, zvlášť ve druhé polovině knihy je snad v každé kapitole nějaký zvrat a překvapení. Každopádně to není kniha pro romantiky a čtenáře červené knihovny, tady prostě teče krev ve velkém a smrt a těžká zranění se nevyhýbají ani záporákům, ani klaďasům :-)

09.08.2022 5 z 5

Hra o trůny 2 Hra o trůny 2 George R. R. Martin

Skvělá zábavná kniha, která dál sleduje osudy postav z prvního dílu. Jediné, co bych autorovi vytknul, tak jsou časté popisy hlavně toho, kdo měl na sobě co oblečené. To mi nepřijde ani moc zajímavé, ani důležité a jenom to zdržuje děj. Jinak ale fakt super a těším se na třetí díl.

29.05.2022 5 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Ze začátku mě kniha moc nebavila a myslel jsem, že ji odložím. Pak se ale děj rozběhl, zaujal mě a vydržel jsem bez problémů až do konce. Zdá se mi, že humor v této knize je trochu jiný než v prvních dílech a že jsou to spíš takové ironické narážky na to, s čím se setkáváme v běžném životě.

18.01.2022 4 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Další dobrá kniha z cyklu o Zeměploše. Top pro mě z těch prvních dílů je Lehké fantastično a Magický prazdroj, ale i Čaroprávnost se nečte špatně a nenudil jsem se.

29.08.2021 4 z 5

Druhá císařovna Druhá císařovna Ludmila Vaňková

Velmi dobrá kniha, vůbec jsem se u ní nenudil a přečetl jsem ji i poměrně dost rychle. Občas jsem se sice v některých věcech ztrácel, ale na to už jsem si u paní Vaňkové zvykl :-) Bohužel poslední díl má někdo půjčený, takže si ho nemůžu přečíst hned.

10.10.2020 5 z 5

Bratrstvo růže Bratrstvo růže David Morrell

Napínavá kniha, téměř na každé páté stránce nějaký mrtvý :-) Příběh se mi líbí, je zajímavě vymyšlený a ukazuje na složitý vztah mezi nevlastními bratry a jejich nevlastním otcem, který je od mládí zneužíval ke svým špinavým cílům.

Zaujalo mě i to, že podle příběhu tohoto autora byl natočen film Rambo. Nelekejte se ale, tahle kniha není až tak moc naivní, jako příběh Ramba, který sám dokázal pobít celou armádu. Nevím o tom, že by byla zfilmována i kniha Bratrstvo růže, ale myslím si, že by to byl film určitě zajímavý.

17.08.2020 5 z 5

Ve znamení Lva Ve znamení Lva Jan Šmíd

Tuto knihu jsem četl již několikrát a vždy jsem s ní byl spokojený. Je to zajímavě a věrohodně podaná historie, navíc mě baví sledovat, jak každý spisovatel má na stejné osoby a stejné události jiný náhled a jak si je každý vykládá po svém. Např. Jan Šmíd popisuje, jak Jan Lucemburský hrdinně padl v bitvě u Kresčaku, zatímco Lion Feuchtwanger v knize Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá píše, že padl naprosto zbytečně a nesmyslně v bitvě, ve které neměl co dělat :-) Je to jen jeden příklad z mnoha a ti, co čtou historické knihy, určitě ví, o čem tady píšu. Víc se nebudu k této knize vyjadřovat, protože komentáře pode mnou jsou dostatečně výstižné.

28.07.2020 5 z 5

Velmož tří králů Velmož tří králů Jiří Hanibal

I když je kniha hodně kritizovaná za to, že kopíruje knihu od paní Vaňkové, tak se mi líbila. Možná je to tím, že jsem tu od paní Vaňkové nečetl a tak mi nevadil autorův trochu jednodušší styl, ani plagiátorství, za které je tady kritizovaný. Důležité je, že jsem se u knihy nenudil, dobře se mi četla a byla srozumitelná.

13.06.2020 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Zajímavá kniha, dobře se čte. Hodně lidí v ní umírá a místy překvapí.

23.02.2020 4 z 5

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

Kdysi jsem přečetl Potopu. Bylo to dlouhé, ale bavilo mě to. To už je ale před více jak 30 lety. Tak jsem si řekl, že zkusím teď Ohněm a mečem. Recenze na knihu jsou skvělé, kdysi se mi to líbilo, tak proč ne. Bohužel už asi po 40 stranách jsem začal pochybovat, jestli to bylo dobré rozhodnutí a po 60 stranách jsem knihu vrátil zpátky do knihovny. Nejvíc mi asi vadily dvě věci - hrozně moc popisů úplně všeho, takže kniha neměla žádný spád a druhá věc - chování hrdinů této knihy mi přišlo hodně nerealistické. Takže bohužel, Sienkiewicz u mě z reparátu propadl. A není moc knih, které jsem nedočetl...

27.03.2024 2 z 5

Lucemburkové: Rozhádaná rodinka Otce vlasti Lucemburkové: Rozhádaná rodinka Otce vlasti Jan Bauer

Jedna z nejlepších knih, které jsem četl. Krásné a zajímavé shrnutí naší historie od doby vlády Jana Lucemburského až po Zikmunda Lucemburského. Připomněl jsem si u ní události, které znám už z románů paní Vaňkové, trochu jsem si zopakoval dějiny Českého království v dobách středověku a dozvěděl jsem se i pár nových informací. Navíc jsem se u knihy často i zasmál, protože pan Bauer se s tím prostě nemaže...

23.12.2023 5 z 5

Kamenné oko Kamenné oko Thomas Thiemeyer

Hezká kniha a pro mě v podstatě neznámý žánr. Chtěl jsem zkusit něco jiného a nelitoval jsem. Rozjíždělo se to sice pomalu, ale někde zhruba v půlce začal příběh nabírat dost rychlý spád a opravdu mě to bavilo. Navíc vysvětlení toho, co to kamenné oko vlastně je a jak působí, mi přišlo taky dost originální. Prostě jsem byl s knihou spokojený, i když tady se v hodnoceních píše, že Thiemeyer má i lepší knihy. Škoda jen, že v naší knihovně je nemají, rád bych zkusil od tohoto autora i něco jiného.

09.02.2023 5 z 5