Ronee Ronee komentáře u knih

Kompas v nás Kompas v nás Peter Jilemnický

Prečítala som to v rámci povinného čítania a nebolo to až také zlé...najviac sa mi páčila novela O Eve Burdovej, ktorej bola zahatená cesta k láske, ktorá bol aj sfilmovaná, v hlavnej roli so Zdenou Studenkovou. Ostatné poviedky či novely ma až tak nezaujali.

31.12.2010 3 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Kniha Afterdark sa mi páčila. Zaujali ma postavy a prostredie a aj keď je napísaná "suchým" štýlom, bavila ma. Nazývam to "suchý" štýl, lebo rozprávač je oko kamery a nás v škole učili, že to je ten "suchý" štýl, kedy sa o postavách nič hlbšie nedozvieme, všetko sledujeme iba zvonka, ako cez objektív kamery, ktorý neprenikne hlbšie do psychiky postáv, sledujeme len ich konanie. Dúfam, teda, že som to dobre pochopila...ja som to v tejto knihe našla:-))) A páčilo sa mi to, udržovalo to v napätí, stále som sa pýtala, a prečo? a čo je za tým? plus nočné Tokio, to je exotické:-))

28.12.2010 5 z 5

Niekto na mňa stále píska Niekto na mňa stále píska Jozef Heriban

Táto knižočka ma prekvapila. Bola skvelá, neskutočne som sa zabávala, len škoda, že je taká tenká.

27.12.2010 5 z 5

Zbojnícka mladosť Zbojnícka mladosť Ľudo Ondrejov

Jerguš Lapin je moja najobľúbenejšia knižná postava. V Zbojníckej mladosti sa dozvedáme, ako Jerguš prežíva svoje krásne detstvo uprostred samoty v horách, ako si získava priateľov a pretože je veľmi mocný, smelý, dobrý, šikovný, ochotný, usilovný a rozumie si so zvieratami, postupne sa stáva vodcom medzi chlapcami. V knihe sú úžasné opisy prírody, ktoré vôbec nie sú nudné, ale priam spievajú o kráse slovenskej prírody a živote v nej. Toto je prvé dielo, v ktorom sa objavuje lyrizácia prírody, ktorá potom pokračuje v dielach Margity Figuli a Františka Švantnera. Zvierací svet autor poľudšťuje, predmetný oživuje. Jerguš sa najviac spriatelí s pastierikom Paľom. Ich postavy do deja vnášajú obraz pravého priateľstva. Príroda sprevádza celé ich detstvo prežité na Zbojníckom Tanci. Radostné i smutné čítanie, avšak hlavne veľmi krásne.

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

..pre mňa existujú len blázni, ľudia zbláznení do života, zbláznení do debát, zbláznení do spasenia, dychtiaci, aby mali všetko hneď a naraz, ľudia, ktorí nikdy nezívajú a nehovoria všednosti, ale horia, horia, horia, ako tie prenádherné žlté rímske ohňostroje, rozprskujúce sa tisíckami pavúčích nôh medzi hviezdami a uprostred modro vzbĺknu a všetci vzdychajú: "Ááách!"... Kerouac
(takýto je slovenský preklad:-)

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Kniha so skvelou atmosférou. Kto chce spoznať nočný život v Tokiu, ani nemusí ísť ďaleko. Stačí skočiť do knižnice. Pri tejto knihe sa zaručene budete báť;)