raffi raffi komentáře u knih

Potopa Potopa Kristina Ohlsson

Možno najväčšiu radosť som mala z krátkeho doslovu ku knihe. Síce je celá séria veľmi vydarená, ale chápem potrebu autorky posunúť sa, rozvinúť ďalšie príbehy a postavy... osobne budem radšej písať ku knihám (v sériách) slová chvály, než haniť a označovať ich za zbytočnú nastavovanú kašu (a že už niekoľko veľmi obľúbených severských autorov vyslovene varí z vody). Je fajn, že Fredrika s deťmi žijú spokojný život v Londýne, veď kto by im to neprial? :)

31.01.2019 5 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Nečakala som to, ale táto kniha ma vôbec nenadchla. Napísané je to pekne a zaujímavo, pohľad malého dieťaťa na svet uveriteľný, ale ten príbeh samotný ma nezaujal. Vlastne mi bolo úplne jedno, čo sa deje, prečo a ako sa to deje, nevnímala som ani súvislosti. V tom oceáne som sa plácala iba na povrchu, ani raz ma to nevtiahlo pod vodu (do príbehu). Proste bol ten oceán na mňa až príliš plytký...

18.01.2019 3 z 5

Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Margaret Craven

Od "vinnetuovského obdobia" v detstve sa snažím vyhýbať knihám o indiánoch, ale občas urobím výnimku a keď dopadne dobre, som za to nesmierne vďačná. Niektoré knihy naozaj nepotrebujú veľa strán k tomu, aby v človeku zanechali hlboký dojem...

18.12.2018 5 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Pekne citlivo napísaný príbeh o láske (a rôznych druhoch lásky), o smútku zo straty milovaného človeka, o dospievaní. Miestami je náročné o tom smútku čítať a prežívať ho v pocitoch 13-14 ročného dievčaťa, ale autorke som tie pocity verila..

"Vím o drobných věcech, o maličkostech všechno. Věděla jsem všechno o lásce, která je příliš velká, než aby se vešla do malého kyblíku. A tak tím nejtrapnějším způsobem pocáká všechno kolem. "

19.11.2018 5 z 5

Slepé oko Slepé oko Stuart MacBride

Som prekvapená, že toto je v českom preklade posledný diel série. Našťastie nemusím nariekať, že to u nás niekto nevydavá a ďalšie diely už mám na ceste, pekne v originále. Pretože Logan by mi chýbal. Chcem mu aj ďalej fandiť, aby to konečne dotiahol na DCI a prestal si vyžierať tú smolu, čo na neho osud (teda Stuart MacBride) navalil.

09.11.2018 5 z 5

Příběhy Staré dámy Příběhy Staré dámy Tomáš Macek

Nádherná kniha. Plná zaujímavých športových a ľudských príbehov, tak výborne a pútavo napísaná! Doplnená dobovými fotografiami, u toho sa človek ani nemôže nudiť... A vlastne je to kniha, ku ktorej sa vždy bude dať vracať - počas "cirkusu" Tour sa to ponúka.

04.11.2018 5 z 5

Muž s modrými kruhy Muž s modrými kruhy Fred Vargas (p)

Dobré to bolo...
Úvodná časť knihy sa mi vliekla, ale pre samotný príbeh bola zdanlivá "nečinnosť" potrebná. Potom sa príbeh zaujímavo rozvinul a udržiaval moju pozornosť až do konca, nútil ma premýšľať. A vlastne až vtedy som prišla komisárovi Adamsbergovi na chuť.

03.10.2018 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Temný les sa mi páčil o niečo viac než prvý diel trilógie. Najviac tým, kam sa príbeh posunul. Aj keď na začiatku to na nejaký posun nevypadalo, od polovice to bolo, akoby rybár rozhodil siete a zrazu sa príbeh vyvíjal na niekoľkých rôznych miestach a rôznymi smermi. Až na konci som si hovorila "Prečo?"... Prečo to niekoho nenapadlo skôr a prečo vlastne takýto rýchly (aj keď nie nelogický) koniec? Ale aspoň je človek nalákaný na ďalší diel...

27.09.2018 4 z 5

Zjizvená tvář Zjizvená tvář Stuart MacBride

Podľa mňa je táto séria z toho najlepšieho, čo súčasná európska detektívka ponúka. Žiaden superhrdina, ale človek, ktorému to páli a občas dostane "na budku", vie niekoho naštvať, pritom byť sám naštvaný.. a ako správny obyčajný policajt musí riešiť, čo na neho nadriadení naložia (je mi veľmi sympatické, že nikdy nerieši iba jeden prípad, tým sa kniha vyhne zbytočnej vate a dej má vždy spád).
Tento tretí diel série bol asi špičkou, celé séria má od začiatku stúpajúcu tendenciu, ale tento asi už nič neprekoná.

02.03.2018 5 z 5

Kniha veľmi podobná Do tmy od Anny Bolavé. Ale tento poetický príbeh (je veľmi krátkozraké označovať ho detektívkou) sa mi zdá viac prirodzený, poctivejší. Zakomponovanie poézie Williama Blakea mu dodalo ďalší rozmer, ten správny šmrnc.
Jediné, čo mi vadilo, bolo porovnávanie, ako je to v Česku iné, krajšie a lepšie než v Poľsku (snáď to bolo myslené s veľkou dávkou nadsázky a irónie).

12.06.2017 4 z 5

Ide vlastne o zhrnutie dostupných informácií, čo je dosť užitočné, pokiaľ sa niekto o túto záhadu zaujíma a nechce sa mu ich pracne vyhľadávať. No nemá nič naviac, to je pre mňa trošku sklamanie. Nakoniec zostane viac otázok (sú, myslím, vypísané na tri a pol stranách..) a vlastne ani náznak odpovede, čo sa vlastne Djatlovovej expedícii stalo - to je skôr otázka na forenzných vyšetrovateľov (keby ich k tomu prípadu Rusi pustili nanovo, nekamuflovali by a nesnažili sa zakryť svoje vtedajšie prehmaty).
Kniha je ale písaná zaujímavým reportážnym štýlom, dobré boli poznámky pod čiarou, drobné odbočenia od tej desivej témy niekedy neboli na škodu. A úžasná obálka - keď tú scénu fotili, určite nikoho nenapadlo, že to tak neuveriteľne a bez slov vystihne ich príbeh...

25.04.2017 4 z 5

Skleněná těla Skleněná těla Erik Axl Sund

Depresívna kniha, veľmi prekombinová. Autori chceli šokovať a to sa im asi darí. Toľko rôznych druhov samovrážd vtesnať do jednej knihy sa len tak niekomu nepodarí.
Po ďalšom dieli už nesiahnem, aj keď túto knihu si budem pamätať (keďže ani jediná postava nebola "normálna" a to tam bolo figúr ako na orloji)...

13.04.2017 1 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

Táto kniha je tak neuveriteľne depresívna, ponurá a pritom veľmi dobrá.
Autorka je skúsená novinárka, zostáva nad vecou. Ja som to nedokázala, občas som si musela dať prestávku, toľko hrôzy nejde prečítať len tak.

03.06.2016 5 z 5

Chamtivost Chamtivost Berg

Z určitého dôvodu ma zaujímalo, čo vypadne z autora, ktorý si dá takýto pseudonym. A ako je ten autorský pseudonym strohý, rovnaká je aj kniha. Bohužiaľ, čo sa hodí na vecné správy, nefunguje dosť dobre v románe. Vlastne ma autor iba celú dobu informoval, kto čo v danú chvíľu robil (najčastejšie sa asi prebúdzal alebo jedol) na tom ktorom mieste (presné miestopisné údaje sú v cene knihy). Pochopila som, že hlavný hrdina Jan Born má byť „správny chlapík“, nie som o tom ale presvedčená a jeho postava vo mne nevyvoláva žiadne pocity. Môžem to však konštatovať aj u všetkých ostatných postáv a že ich tam je... Nie je ale komu fandiť, nikto sa nedá nenávidieť (okrem toho, že človek už z podstaty nenávidí všetkých, čo stoja za genocídou a zločinami, ktoré sa za ňou skrývajú).
Veľká výčitka ale smeruje k samotnému príbehu a zápletke, od začiatku skvelú hlavnú linku s balkánskym konfliktom rozbíjala akási sledovacia izraelská akcia, ktorá sa pôvodnej iba v závere dotkla, ale príbehu neuveriteľne uškodila. Keď sa na scéne objavila aj CIA, bolo mi jasné, že to pán Berg prehnal. Nevystačil si s bosenskou zápletkou, čo je náramná škoda. Keby si Mossad odpustil, mohol venovať viac priestoru postavám, nemuseli byť nezáživné a ploché, naviac mohlo dôjsť na nejaký rozumný záver, ktorý v knihe chýba. Takto si nepredstavujem ani priemerný debut, možno ako novinárska práca môže byť (obzvlášť v dnešnej dobe), ale na román je to príliš málo.

15.09.2020 2 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Je to príjemne prekvapujúca kniha, aj keď som vďaka niektorým indíciám už dosť skoro vedela, o čo beží. Dobre sa čítala a hoci mi niektoré autorove snahy o vodenie za nos prišli smiešne, celkovo sa mi páčila. A ten temný podtón dodal príbehu zaujímavú atmosféru (až na londýnsku hmlu, tej bolo v Prahe akosi priveľa).

21.03.2019 5 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Neovplyvnená filmom priznávam, že to bolo parádne čítanie. Akurát mi to veľmi hororové neprišlo, aj keď určité napätie v knihe bolo. Zvedavosť prevládala. A zostala, takže siahnem aj po pokračovaní, som zvedavá, čo nám Sadako nachystala ďalej (alebo vlastne čo nám nachystal Asakawa, keďže sa chystal spustiť pyramídovú hru)..

21.03.2019 5 z 5

Čas vlků Čas vlků Elisabet Nemert

Nie, toto nebola dobrá kniha.... Miestami to vyznelo ako pokus zamilovanej pubertiačky písať knihu z obdobia druhej svetovej vojny. Aj tie nezmysly by potom dávali zmysel :) A keď došla fantázia tak autorka pridala trošku cukru (a šedých vlkov) a nakoniec z toho vzniklo toto presladené čosi... Akurát čo si mám potom myslieť o autorke, ktorá to skutočne napísala, a je ročník 1950? Asi že sa jej v budúcnosti vyhnem veľkým oblúkom, ak ešte niekedy niečo napíše.

21.03.2019 3 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Zaujímavá detektívka, rozhodne je to dobrý úvod do série. Začiatok knihy je veľmi pozvoľný, ale postupne sa postavy (a ich činy) na príbeh nabaľujú až k finálnej akčnej lavíne... Miestami všetko pôsobilo trochu chaoticky, ale taká bola aj doba, do ktorej je dej zasadený. A možno tento pocit vo mne vyvovlával aj hlavný hrdina, nie je to žiaden sympaťák (nikto s menom Rath snáď ani nemôže byť sympatický) a často som si hovorila, že ako mu toto všetko môže prechádzať.

21.02.2019 4 z 5

Mystérium pasiansu Mystérium pasiansu Jostein Gaarder

Úžasná kniha, ku ktorej sa chcem časom vracať. Zaslúži si to...

"Maminka odešla do světa, aby našla sama sebe. Táta i já jsme chápali, že maminka čtyřletého syna má nejvyšší čas najít sama sebe, a tak jsme tehdy ten její nápad podpořili. Jenom jsem nikdy nepochopil, proč když chtěla najít sama sebe, musela odjet pryč. Proč si tu záležitost nemohla vyřešit u nás v Arendalu, anebo proč jí nestačil třeba výlet do Kristiansandu? Já osobně radím všem, kdo chtějí najít sami sebe, aby zůstali přesně na tom místě, kde jsou. Jinak jim hrozí vážné nebezpečí, že se někde ve světě zatoulají už napořád."

"Čas nejde, Hansi Thomasi. A čas ani netiká. Jdeme my a tikají naše hodinky. Čas se prokousává historií stejně bez hlesu a neúprosně jako slunce vychází na východě a zapadá na západě. Čas boří velké civilizace, hlodá na starých památkách a zakusuje se do jednoho lidského pokolení za druhým. Proto se říká "zub času". Protože čas hryže a kouše a mezi jeho čelistmi jsme my."

19.02.2019 5 z 5

Atomka Atomka Franck Thilliez

Veľmi zaujímavá téma, ale tá súkromná omáčka okolo ústrednej dvojice bola hrozná. Happy-end ako z béčkových romatických filmov... musím priznať, že schizofrenik Sharko mi bol bližší než tento nový akčný hrdina.

11.02.2019 4 z 5