Radka_p Radka_p komentáře u knih

Neviditeľné besy srdca Neviditeľné besy srdca John Boyne

Spočiatku som Cyrila nemala rada, uvedomujem si, že byť homosexuálom v Írsku nebolo nič jednoduché, no to ako jeho pokrytectvo a zbabelosť ubližovalo všetkým naokolo ma poriadne hnevalo a hneval ma teda najmä Cyril. No potom prišiel Bastián a ja som cítila ako sa Cyril zmenil, a od toho momentu sa zmenil aj môj postoj. Príbeh začínal byť tak jednoducho pekný.
Autor zaujímavo končil kapitoly, alebo skôr časti knihy, kedy sa niečo stalo a ja som potrebovala vedieť ako to postavy prežívajú, no na ďalšej strane sme už boli o niekoľko rokov vpred. Zaujímavé, no viac by ma zaujímalo ako postavy prežívali to, čo sa im v živote stalo. Ale kniha je to veľmi dobrá, to nie že nie. Bonusom sú posledné stránky v ktorých autor priznáva, čo z neho samotného vložil do postavy Cyrila....a to bolo pre mňa zavŕšením skvelého čitateľského zážitku.

08.02.2020 5 z 5

Budování citového pouta: : Jak probouzet lásku v hluboce traumatizovaných dětech Budování citového pouta: : Jak probouzet lásku v hluboce traumatizovaných dětech Daniel A. Hughes

Skvelá kniha alebo by som povedala, že toto je skvelá učebnica o dyadickej terapii.
Kniha obsahuje len \"nutnú\" teoretickú časť a potom na konkrétnom príklade dieťaťa prechádzajúceho pestúnskymi rodinami ukazuje, čo to vlastne je terapia zameraná na vytváranie či korekciu vzťahovej väzby. Ide o veľmi zaujímavý prístup kedy sa terapeut stretáva s pestúnom a dieťaťom zároveň a zameriava sa na budovanie vzťahu medzi týmito dvoma účastníkmi a nie naopak na vybudovanie terapeutického vzťahu terapeut-klient. Ako hlavná filozofia terapeutickej práce je vytvorenie akejsi rovnováhy medzi hravosťou, zvedavosťou a empatiou (ale lepšie tomu porozumiete ak si knihu prečítate).
Plus toto bola asi jedna z mála odborných kníh, na konci ktorej som bola dojatá. Veľmi odporúčam na prečítanie ale aj na prevzatie do praxe.

02.02.2020 5 z 5

Skořápka Skořápka Ian McEwan

Popravde by som žila spokojný život aj bez prečítania tejto knihy. Ani jedna postava mi v knihe nebola sympatická, ani len plod, ktorý vedel o živote viac ako všetci v jeho okolí. Pseudofilozofovanie nenarodeného dieťaťa, sex vo vysokom štádium tehotenstva na každej 10-tej strane, občasné sondy do stavu spoločnosti, špina vnútri osobnosti opisovaných postáv ale aj všade v ich okolí ..to vymenovávam veci, ktoré sa mi vôbec nepáčili, nečítalo sa to dobre. Jediná hviezdička je za ironické načasovanie pôrodu, ktoré dalo príbehu akú takú šťavu.

23.01.2020 1 z 5

Nie si ako iné matky Nie si ako iné matky Angelika Schrobsdorff

Všelijako by sa dala opísať táto kniha, čo asi aj veľa ľudí po jej prečítaní urobí. Pre mňa bola ale najfascinujúcejšia línia toho, ako dcéra po rokoch od smrti matky po kúskoch poskladá a do knihy zhmotní jej životný príbeh. Uvažujem koľko námahy to muselo dať z rodinných príbehov, denníkov, korešpondencie napísať tak detailný životopis a tiež uvažujem nad motiváciou, prečo sa do toho autorka pustila...aj keď na konci som mala pocit, že objavila vlastne samú seba, lebo presne taká mi prišla aj Angelika, rovnaká ako bola jej matka v mladosti.

16.01.2020 5 z 5

Když duše bolí Když duše bolí Zuzana Peterová

Očakávala som, že pôjde o Denník psychoterapeutky v ktorom bude terapeutka opisovať klientov zo svojej dennej psychoterapeutickej praxe. To bol môj predpoklad, vychádzajúci z podtextu názvu knihy. A zjavne podľa obsahu nebol správny. Poviedky sa totižto dotýkajú života bežných ľudí, ktorý sa možno dostanú a možno nie do terapie. Najprv som bola sklamaná, keďže som nedostala to čo som čakala, no spätne musím povedať, že všetky príbehy v knihe boli zaujímavé, aj napriek krátkosti formátu poviedky, ktorá neumožňuje dopodrobna rozviť obsah som si čítanie užila. Autorka priniesla životný príbeh postáv tak, že som nemala problém "vžiť sa" do každého z nich.

31.12.2019 4 z 5

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

Kya je skvelo napísaná postava, bola mi sympatická od jej detstva, dospievania až po dospelosť a vlastne až do úplného konca. Prostredie močiarov v ktorom sa príbeh odohrával, autorka opísala tiež veľmi príťažlivo a bolo veľmi jednoduché si predstaviť Kyu ako na brehu kŕmi čajky krupicovou kašou. Toto bola veľmi dobrá kniha, veľmi sa mi páčilo ako napísala autorka záver a posledných sto strán som prečítala jedným dychom.

15.12.2019 5 z 5

Sněhová sestřička Sněhová sestřička Maja Lunde

Ťažko povedať čo je krajšie, či príbeh alebo ilustrácie, ktoré sprevádzajú celú knihu. Nerozumiem ako dokáže niekto takto nádherne kresliť ako Lisa Aisato. Odporúčam pre deti a ešte viac pre dospelých ako najlepšie čítanie v predvianočnom čase.

15.12.2019 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Neplodnosť je ťažká téma, ktorú najmä zo strany ženy zachytila autorka bravúrne, o mužskom prežívaní jemne pochybujem a kiežby v realite bolo aspoň 50% mužov takýchto ako bol Graham. Na to že v deji sa nič výraznejšie neudialo a autorka v podstate len opisovala ako sa vyvíja vzťah dvoch ľudí, to bolo výborné čítanie, ktoré udržalo moju pozornosť od začiatku do konca. Čo ma však ale neskutočne iritovalo bol sex skoro na každej druhej strane ale zrejme nie som úplnou cieľovkou a niekomu kto tou cieľovou skupinou je, to do príbehu môže pasovať.

04.12.2019 3 z 5

Malé ženy (skrátené vydanie) Malé ženy (skrátené vydanie) Louisa May Alcott

Akoby som čítala Annu zo Zeleného domu, milé, jednoduché čítanie o osudoch 4 rozdielnych sestier, ktoré v priebehu jedného roku zažívajú rôzne dobrodružstvá.

02.12.2019 4 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Ak by som bola spisovateľka, presne takto by som chcela písať. Delphine nepotrebuje obsiahle vysvetľovania a zdôvodňovania toho ako postava myslí, ako sa správa, čo prežíva vo vzťahu k druhým. Napriek tomu sú jej postavy vnútorne bohaté, krásne, napísané tak, že aj zo 150 strohých strán si ich viem obľúbiť. Páčia sa mi témy, ktorých sa v svojich knihách dotýka....samota, staroba, smrť, strácanie, ľudskosť....

09.11.2019 5 z 5

Čo to má spoločné so mnou? Čo to má spoločné so mnou? Sacha Batthyany

Z anotácie knihy som mala pocit, že dominantnou líniou knihy bude príbeh neľútostnej Margit -autorovej pratety, ktorá sa dokázala bezstarostne zabávať, pokiaľ si prenasledovaný židia o pár kilometrov ďalej kopali vlastné hroby. V skutočnosti kniha nebola o tomto príbehu ale o novinárovi, o človeku, ktorý sa všemožne snaží vysporiadať so svojou minulosťou (alebo skôr s minulosťou svojej rodiny) aby dokázal prijať svoj život a svoje miesto na zemi, v prítomnosti. Začiatok bol pre mňa rozpačitý, hľadala som nejakú líniu ktorej sa chytiť, potom som sa strácala v postavách, ktoré v príbehu pribúdali, no môj chaos bol zrejme aj chaosom autora v tom ako príbeh svojej rodiny uchopiť. No dieliky skladačky sa nakoniec poskladali v jeden skvelý reportážny príbeh.

01.11.2019 4 z 5

Stalo se prvního září Stalo se prvního září Pavol Rankov

Romány kde sa osudy hlavných postáv točia okolo významných spoločensko-politických udalostí mám veľmi rada. Toto bol presne taký román, traja kamaráti bojujúci o srdce jednej ženy, plavecké preteky, prvý september, druhá svetová vojna a vývin politickej situácie v povojnových rokoch až do roku 1968. Jedna veľká paráda. Jednu hviezdičku dole ale dávam za to, že mne sa mužské postavy do polovice knihy poriadne plietli, akoby ich typické charakterové znaky pre mňa začali byť zrozumitelné až v druhej polovici príbehu. A koniec knihy, neviem ...skvelé že slovo dostala aj Mária no nejako mi to nesedelo celé vzhľadom k tým spomínaným charakterom, že by to takto mohlo dopadnúť.

22.10.2019 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Veľmi zaujímavá téma knihy, kedy moment po ktorom túžime opätovne zažiť trvá len do chvíle kým nevychladne horúca šálka kávy. Magické čítanie o obyčajne neobyčajných osudoch ľudí. Pekné, príjemné a hrejivé čítanie ...

08.10.2019 5 z 5

Dúfajme, že ho nikdy nebudeš potrebovať Dúfajme, že ho nikdy nebudeš potrebovať Carolina Setterwall

Ťažko objektívne hodnotiť knihu, ktorá je napísaná podľa skutočných udalostí, ktoré boli navyše bolestivé. Obdivujem autorku, že išla s kožou na trh a opísala svoj proces spracovávania straty partnera aj v momentoch, ktoré možno pre ľudí nemusia byť "ľúbivé", v momentoch v ktorých ide do rizika, že prestane byť čitateľovi sympatická. 4 hviezdičky dávam preto, že boli momenty kedy ma kniha prestávala baviť, a krútila som očami koľko strán budem ešte čítať dookola o tom istom. Ako píšem autorka písala o svojom prežívaní a to môže byť niekedy aj zaseknuté v jednom bode, čo uberá dynamike príbehu. No v každom prípade odporúčam prečítať.

09.09.2019 4 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Toto bola perfektná kniha! Ani neviem spočítať koľko krát som mala pri čítaní otvorené ústa s pocitom, hrôzy a otázkou, že "toto naozaj"?! Knihu považujem za nesmierne dôležitú najmä v tejto dobe, pretože pre mňa bola symbolom toho ako vzdelanie otvára obzory, umožňuje poznať svet zo všetkých strán, mení osobnosť, dovoľuje byť slobodným, vymaniť sa spod stereotypov. Autorka knihy vyrastala a bola vychovávaná v mormónskom náboženstve, ktoré bolo zosilnené paranodinými presvedčeniami jej bipolárneho otca a matky liečiteľky. Vyrastala v spoločnosti agresívneho a šikanujúceho brata, vzdelávaná veľmi náhodne a bezcieľne v domácom prostredí, obklopená šrotoviskom na ktorom musela pracovať a strachom, z okolitého sveta plného iluminátov.....a z tohoto všetkého dokázala vystúpiť a vydať sa vlastnou cestou.

13.08.2019 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Mám veľmi rada knihy v ktorých osudy hlavných hrdinov a celkovú atmosféru príbehu dotvárajú spoločensko-politické zmeny. Presne takto to bolo aj v tejto knihe, Pražská jar a následná okupácia Československa je zachytená v príbehu 4 ľudí, pričom "šmrnc" tomu dodáva, že traja z nich sú Briti, a tak udalosti normalizácie môžeme sledovať aj cez ich optiku, ľudí, ktorí mohli odísť späť do svojej krajiny. Trocha mi chýbalo uzatvorenie príbehu medzi Samom a Lenkou ale to si asi čitateľ musí domyslieť sám...

05.08.2019 4 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Mám pocit, že celej knihe dodáva jedinečnú atmosféru práve to, že jej dej sa odohráva v Nigérií. Pre našu európsku kultúru netradičná polygamia až zbožná úcta voči matke a otcovi, úcta voči manželovi, hodnota ženy, odvíjajúca sa od počtu detí, ktoré dá svojmu mužovi, tradičná medicína ktorú ešte pričasto supluje ľudové liečiteľstvo. To boli veci, ktoré ma pri knihe udržali s otvorenými ústami. Páčilo sa mi aj to ako autorka postupne odhaľuje tajomstvá, na ktorých bol nechtiac vybudovaný vzťah hlavnej hrdinky Yejide a jej manžela Akina. Ku konci knihy, keď mi prestávala byť hlavná hrdinka sympatická, mi napadlo koľko bolesti dokáže uniesť jedna žena, partnerka a matka....lebo autorka jej ich v príbehu nadelila až až.

26.07.2019 4 z 5

Clayov most Clayov most Markus Zusak

Bez váhanie dávam 5 hviezdičiek.Táto kniha je krásne napísaná, zvláštnym jazykom, ktorý núti sústrediť sa na to, čo čítate, inak Vám príbeh uniká. Markus Zusak napísal opäť krásny príbeh, nielen o moste, ktorý spája dva brehy ale aj odcudzených ľudí. Clayov most prináša niekoľko príbehov, milenecký, bratský, otcovský, príbeh o stratách a hľadaní cesty späť k sebe....

24.07.2019 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Klobúk dole pred autorkou aké témy vo svojich knihách dokáže spracovať. Popôrodná psychóza, trauma v detskom veku ktorá poznačila celý život hlavnej hrdinky, konfrontácia s vlastnou minulosťou ...skvelé,pútavé...len v druhej polke knihy som mala pocit, že sa hlavná hrdinka motá dookola a dookola a potom po 50 stranách prestupovania na jednom mieste odrazu posledných 20 strán obrovské zmeny v živote. Neviem nejako mi "neladili" niektoré veci v príbehu. Za prečítanie ale určite stojí.

13.07.2019 3 z 5

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Skvelo napísané, pútavé, dobre čitateľné, presne tento typ reportážnej absyntovskej literatúry mám rada. Miestami ma išlo roztrhnúť od hnevu nad patriarchálnym usporiadaním ktoré autorka v knihe prináša, nad dvojakou spravodlivosťou, nad postavením ženy v spoločnosti. Miestami som ďakovala Bohu, že žijem v spoločnosti v ktorej žijem a miestami som si uvedomovala aké náročné je pre mňa porozumieť (bez emócií) kultúre a mentalite tak odlišného národa.

29.06.2019 5 z 5