RadimB. RadimB. komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Knížka se mi hodně líbila. Připomínala mi jinou knihu od Orwella 1984 i když děj se děje na farmě a hlavní hrdinové jsou zvířata. V nadnesené formě krásně ilustrovala proměnu dobrých myšlenek až k tvrdé totalitě. Což se v historii hodněkrát stalo a kdykoli zase může stát. Určitě můžu doporučit.

11.12.2023 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Knížku jsem si pořídil na základě recenzí bez většího očekávání. Ale první díl naslouchač mě tak v táhl do děje,
že mě udržel do pěti do rána stále číst a celou jsem jí přečetl za dva dny. Poslední dobou se mi to málo kdy stane.
Velké překvapení, skvělá kniha a opravdu se těším až se zakousnu do dalších pokračování.

14.08.2022 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Málo, která kniha ode mě dostane všechny hvězdičky, ale tahle opravdu za to stálo. Ve zkratce nacházíme se v roce okolo 2300 lidstvo zdegenerovalo na přihlouplé trosky, který se oddávají jen požitkům z drog. Děti už se dávno nerodí a generace stárne. Hlavní hrdina je profesor na univerzitě, který se naučil číst a přijíždí překládat filmy do knihovny New yourku. Časem potká Mary Lou, která taky přestala brát drogy a naučí jí číst. Mezitím hlavní hrdina prožívá různé dobrodružství, kdy ho vždycky udrží nad hladinou a ukážou mu cestu knihy. Moc milý čtivý příběh. Opravdu jsem si tuto knihu užil.

16.09.2023 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Poslední díl Nastera byl nejdelší ze série a přišlo mě že i nejslabší. Stále mě bavil konečně
byli dovysvětlené věci z předchozích knížek. Závěr si Petra nechala pěkně otevřenej takže se budu těšit, že
nezůstane pouze u trilogie.

04.09.2022 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Zajímavý nápad na knihu (virus vyhubí veškeré zvířata a z populace se stanou zvrácení kanibalové, kde se pěstují lidi na maso). Člověk si musí trošku obrnit žaludek na tu knížku :). Já jsem celkem přirostl k hlavnímu hrdinovi, proto pro mě byl závěr knížky docela šok, takže ještě připisuji jeden bodík navíc za poslední kapitolu :)

21.01.2023 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Knížka nesnížila standart od prvního dílu Naslouchač. Dívka Ilan se připojí k 25 bojovníků a zažívá s nimi další dobrodružství plné zvratů. Celá série je velmi čtivá můžu jen doporučit.

22.08.2022 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Zajímavá myšlenka lidí žijících v silu v post-apo světě, který pravidelně chytají ponorkovou nemoc. Dvě dějové linie co se vzájemně proplétají. Mam post-apo knížky moc rád, ale tahle nepatří k nejlepším místama jsem se nudil místama mě bavila tak ji řadím do takového lepšího průměru. Uvidíme co přinesou další díly.

23.09.2022 3 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Povedených hororových knížek je po skrovnu a tahle knížka patří mezi ty povedené. Děj se točí
kolem party kluků, kterým skončí škola a spouští se série událostí ve městě, která se točí kolem záhadných vražd,
opuštěné budovy školy a temného zvonu. Knížka je velice čtivá od začátku do konce a každá kapitola je ukončena dějovým zvratem, která donutí člověka číst ještě jednu kapitolu navíc :)
Velice příjemná četba knížku můžu jenom doporučit.

13.03.2022 4 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Steam punková knížka, která vás chytí a nepustí. Má skvělou čitelnost. Ve zkratce ve Varšavě jsou čtvrti, které obývají monstra. Tato část se nazývá enkláva a lidí tam pořádají výpravy pro získání vzácných surovin. Hlavní hrdina je alchymista Olaf, který z pouhého lékárníka se propracoval až na Mistra gildy. Postava Olafa je velmi sympatická postupně se k němu přidávají i další spojenci a bojují proti nepřátelům jak z venku tak z venčí nemilosrdný boj. Nemůžu se dočkat pokračování. Celou sérii můžu jen doporučit.

28.03.2024 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Scifi, kde ve zkratce žije hlavní hrdina na porouchané vesmírné lodi, která je obrostlá popínavou rostlinou a společně s knězem se rozhodnou opustit kmen a objevit co lod skrývá. Knížka není špatná asi mě víc bavil začátek. Závěr nabízí zajímavé rozuzlení, které nebudu spoilovat. V mém žebříčku nepatří mezi to nejlepší co jsem čet, ale je to příjemná oddychovka.

18.10.2023 3 z 5

Čeho před smrtí nejvíce litujeme Čeho před smrtí nejvíce litujeme Bronnie Ware

Extrémně tvrdá knížka. I když je skvěle napsaná tak mi trvalo hodně dlouho než jsem jí dočetl. Nevím kolik exodusů před spaním zvládnete Vy, ale já
dal tak maximálně dvě kapitoly co kapitola to jedna smrt. Takže nic pozitivního, ale knížka naplnila očekávání. Nutí k zamyšlení. Člověk si říká sakra, kdyt přesně tohle dělám čeho pak ty lidi litují. Závěrečná kapitola je doslova plná všech poznatků. Zařadil bych tu knížku jako povinnou četbu. Dávám jí určitě všechny hvězdičky.

10.09.2022 5 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Na tu dobu určité velké dílo. Některé části mě bavily například, když poutník prochází světem a vidí všude marnost. Například popis manželství je velice vtipný. Naopak druhá část, kdy poutník nachází ráj ve svém srdci už mě tolik nebavila. Je to dáno tou dobou, ale až fanatické vzývání boha v závěru knížky už mě bylo proti srsti. Proto jsem dal menší hodnocení.

12.09.2021 2 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Post-apo knížka, kde v hlavní roli je infekční plíseň, která po určité době zapálí svého hostitele. Hlavní hrdinka je zdravotní sestra, která se postupně spojí s dalšíma lidma se stejným postižením. Nápad je skvělý. Děj je hodně čtivý a plný zvratů. Knížka mě po celou dobu bavila a nutila číst dál. Nezbývá než ji doporučit :)

03.08.2023 4 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Darcy je výborná spisovatelka. Popisy starých domů a navození atmosféry umí na výbornou. Příběh začíná pozvolna a postupně nabírá na tempu, když už jsem myslel, že je konec tak do posledních třech kapitol se ještě vmačkala další zápletka. Co vydrželi dvě hlavní hrdinky už mě přišlo místama až moc. Normální člověk už by ležel s očima v sloup a oni jedou joo řezná rána na boku obličej mrtví paní domů mě ze zadu objímá pohoda trošku jsem se z toho opotila. Celkově jsem se opět bavil :)

30.05.2023 4 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

Poprvé jsem se kouknul na film. Většinou to mám naopak. Bird box je skvěle napsaný. Mnohem lepší jak filmová předloha. Vtáhne Vás od prvních stránek a nepustí do konce knížky. Prakticky nemá žádné nudné části. Napětí a tísnivá atmosféra graduje až do konce knížky. Vřele doporučuji. Dávám všechny hvězdičky.

11.04.2023 5 z 5

Pravda - Nepříjemně upřímná kniha o vztazích Pravda - Nepříjemně upřímná kniha o vztazích Neil Strauss

Velmi silná knížka o vztazích. V začátku knihy Neil haní monogamii a já si říkal tohle přesně slyším od každého druhého chlapa co znám. Prostředek knihy popisuje orgie sen každého chlapa až k bodu, kdy vlastně je to hezký v představách, ale ve skutečnosti to tak hezký vůbec není a vždycky to skončí nějákým debaklem. Až finále závěrečné uzdravení, kdy Neal to dá dohromady se svojí ženou snů a čtenářům mu to po všech těch stránkách upřímě přeje. Z jeho krizí s matkou jsem se dost shlídl. Baví mě Neiluj styl popisu sebe sama jako uplného trouby člověk se s ním lehce sžije. Lepší než jakákoli terapeutická knížka co jsem kdy četl. Autora upřímně obdivuji i kvůli jeho předchozí tvorbě.

20.10.2022 5 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Knížku jsem přečetl na doporučení. Líbilo se mi, že celou knihu měl děj spád a momentů, kdy se člověk nudil moc nebylo. V souhrnu skupina vybraných osob je převezeno do podmořské základny, kde jim je sděleno , že byla nalezena mimozemská lod a oni byli vybráni, aby ji prozkoumali. Během průzkumu se to zvrtne a postupně začínají umírat a nemůžou se vrátit na hladinu kvůli zuřící bouři. Během toho proběhne několik zajímavých zvratů, který nebudu spoilerovat. Konec jsem čekal trošku epičtější. Ale v souhrnu nemám proč ji nedoporučit :)

28.10.2021 4 z 5

Stručné odpovědi na velké otázky Stručné odpovědi na velké otázky Stephen William Hawking

Když jsem knihu četl neuvědomil jsem si, že byla psaná těsně před Hawkingovým úmrtím. Tím pádem obsahuje celkem aktuální poznatky. Líbí se mi, jak si Hawking do samého konce zachoval svěží rozum a neotřelé názory na aktuální dění. Poznatky jsou podané, jak je autorovi vlastní spíš srozumitelnou jednoduchou formou. Kniha je strukturovaná formou otázka / odpověd na rozdílná témata. Celkově můžu doporučit.

18.08.2021 4 z 5

Stín Stín Adam Przechrzta

Poslední díl série. Zachovává si vysokou čtivost a dočkáme se i happy endu :). Děj se odehrává ve dvou líniích jednak Rudnického ve Varšavě a Samarína v Rusku. Opět je plný zvratů a dobrodružství. Kdo přečetl první dvě knihy musí i poslední.

28.04.2024 4 z 5

Místodržící Místodržící Adam Przechrzta

Série graduje dále. Jelikož mám přečtený i poslední díl této trilogie. Tak můžu s klidným srdcem říct, že místodržící je nejlepším z celé série. Patří to k těm knížkám které vás chytnou a nepustí až do rána. Výborná čtivost. Dobrodružství Rudnického a Samarina budete hltat stránku za stránkou. Můžu jen doporučit.

28.04.2024 4 z 5