Puddle Puddle komentáře u knih

Kvílející schodiště Kvílející schodiště Jonathan Stroud

Autorův jazyk sice není úplně jednoduchý, ale i přesto mě kniha pohltila hned od prvních řádků. Svět Lockwooda a spol je nesmírně atmosférický. Práce s postavami, budování světa i gradace děje a postupné odhalování jádra „Problému“ napříč celou pentalogií jsou špičkové.

Džungle, tygři, jinovatka Džungle, tygři, jinovatka Iva Pekárková

Cestopisů o Malajsii u nás určitě tolik nebude. Sáhnete-li po tomhle, určitě neprohloupíte. Autorčin jazyk je barvitý, ovšem velmi přístupný. Potěšil mě i její smysl pro humor. Hlavně to však není nějaký sterilní cestopis člověka, co jen neosobně vyjmenovává památky a historii, ale někoho, kdo se do duše Malajsie pokusil opravdu proniknout, ač v ní třeba nestrávil tolik času. Cestopis je místy opravdu vtipný a autorka má štěstí na zajímavá setkání.

01.10.2023 4 z 5

Cestou osudu a náhody Cestou osudu a náhody Roman Vehovský

Měl jsem čest Romana (autora knížky) osobně vidět na dvou přednáškách a působil na mě jako naprosto fantastický člověk a úžasný vypravěč. A neméně skvělé jsou i jeho knížky. Četl jsem je už dávno, ale pamatuju na překrásné fotografie i osobní příběhy Romana a lidí, které na cestách potkal.

Pod Annapurnou svítá modře Pod Annapurnou svítá modře Jiří Fišar

Tak tohle byla naprostá bomba. Četl jsem před roční cestou do Indie a nemohl jsem si vybrat lepší knížku, která by mě na cestu na dálný východ navnadila. Mísení beletristického dobrodružství s reálnými poznatky o Nepálu mi přišlo super.

Bhútán, má láska Bhútán, má láska Tereza Boučková

Bhútan je pro mě velice zajimavá, ale uzavřená země. Jsem rád, že jsem narazil na knížku někoho, komu se tam alespoň trochu podařilo nahlédnout. Už od prvních řádků si me kniha získala a opravdu jsem se i já skoro přenesl do Bhútánu. Styl autorky se mi moc líbil i mísení poznávání nové země s některými osobnějšími tématy mi přišlo super.

01.10.2023 4 z 5

Po zemi do Bangladéše Po zemi do Bangladéše Majda Slámová

Úžasný cestopis z pro nás méně probádanách končin. Majda je velmi sympatická vypravěčka, která si z ničeho nedělá velkou hlavu. Nevidí překážky, ale cestu. Kniha je psaná nevěřitelně přístupným jazykem a je též prodchnutá překrásnými fotografiemi. Lákadlem je i to, že zaychuje některá horká současná témata (Ujguři v Číně, Rohingové v Barmě, začátek Covidu v Nepálu). Těším se na další autorčiny knížky.

01.10.2023 5 z 5

Evžen Oněgin / Евгений Онегин (dvojjazyčná kniha) Evžen Oněgin / Евгений Онегин (dvojjazyčná kniha) Alexandr Sergejevič Puškin

Neuvěřitelné zlo s třcetikilometrovými popisy a koncem, ke kterému se stejně nikdo nedostal. Tohle fakt nechcete.

21.08.2013 1 z 5

Kroky ke slunci Kroky ke slunci Corban Addison

Umělecká múza se svým popraškem tentokrát docela šetřila. Vykonat pouť ke slunci se dá vcelku rychle, vcelku i čtivě, ale spíš než o román jde o takové hodně faktografické upozornění na problematiku obchodování s bílým masem. Strohost a krátké popisy jsou někdy moc fajn a k některým knihám se vyloženě hodí (například u Milénia to bylo geniální), ale čarokrásná Indie by si žádala trochu lepší uchopení. Postavy taky nejsou nijak extra propracované a ty citáty na začátku každé z kapitol mi přišly jako: „neumím to říct líp, tak nechám nějakého čupr indického básníka, aby to řekl za mě dvakrát líp a ještě to bude mít nový duchovní rozměr, který bych tomu sám taky nedal.“ Vzhledem ke zkušenostem autora bych věřil tomu, že tak nějak by vskutku mohly špinavé obchody probíhat a je určitě chvályhodné na to všechno upozornit, já jen, že z hlediska čistě knižního to prostě zas taková výhra není.

21.08.2013 3 z 5