Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Q na druhou Q na druhou Peter David

Davidova kniha, která, jak sám říká, je nejdelší a nejkomplikovanější, jakou kdy napsal, opět patří k tomu lepšímu, co ST knihy nabízí. Hlavní členové posádky Enterprise v příběhu ustupují do pozadí a hlavní pozornost je zaměřená na trojúhelník Q, Pickard a další Q, Trelane. Relativně málo postav zapojených do příběhu je vyváženo alternativními liniemi, kdy vlastně sledujeme běh událostí třikrát, ale pokaždé trochu jinak. Na první pohled to může působit jako neskutečný bordel, ale není tomu tak, protože autor si dává pozor na každé stránce, aby čtenář věděl, v které linii zrovna je a čas od času to i nenápadně připomíná. Díky tomu tři příběhy přeci jen působí jako jeden a chaos, i když se o čtenáře pokouší čím dál víc, nemá šanci vyhrát.
Z prachu zrození - Bradbury, Ray | **** | 02.07.2012 12:05:03

07.01.2013 5 z 5

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Film Zlatý kompas se mi v kině kdysi docela líbil, tedy spíš nadhozené myšlenky, ale z kina jsem odcházela s pocitem, že v pozadí příběhu je toho mnohem víc, než byl film schopný sdělit. Prostě jsme měla pocit, že pro opravdové vžití se do příběhu je potřeba kniha. K té jsem se dostala až o pár let později a ta mě utvrdila v tom, že jsem tehdy měla pravdu. Slušné rozpětí stránek dává příběhu dostatek prostoru se rozvinout do všech detailů a podrobností, které, když se na konci spojí, vytvoří úžasnou road-movie plnou strastiplných překážek, se kterými se musí vyrovnat dospívající dívka za pomoci mnoha sympatických přátel. Asi je to spíš pro děti, ale to mi vůbec nevadilo, protože Lyra je sympatická ve všech ohledech a i dospělí jí mohou závidět její vytrvalost a schopnost poradit si za každé situace. Oceňuji, že tu není žádné moralizování o rodinný vztazích (a že k tomu příběh přímo vybízí), ta trocha náboženství na závěr se dá překousnout a jediné malé mínus, co mě napadá, je konec - nekonec, protože poslední stránkou příběh rozhodně nekončí. Naštěstí je tu další díl, takže to není vůbec žádná katastrofa:-)

07.01.2013 4 z 5

Alenka v říši divů Alenka v říši divů Lewis Carroll (p)

Toto je dětská knížka, kterou si zrovna děti asi moc neužijí. Přeci jen je psaná jako "nesmyslná" literatura a v celém příběhu se to hodně odráží. Děti nečeká výlet do úžasné fantazie, ale do změti epizod, které na sebe až tak moc nenavazují. Všude je Alenka a snaží se s danou situací a postavami nějak vypořádat. Často jí k tomu pomáhají školní poučky, které pro ni představují poslední zbytky zdravého rozumu, což pro dnešní školáky asi nebude moc přitažlivé a budou mít značné problémy se s Alenkou ztotožnit. Přeci jen, je to psané v jiné době, jejíž pochopení poskytuje na celou knihu trochu jiný náhled. Tím pádem se ale z dětské knihy stává spíše kniha pro dospělé, kteří mají velkou šanci si příběh užít a vytáhnout si z něho prvky, které mladším čtenářům pravděpodobně uniknou.

07.01.2013 4 z 5

Pátrání po Spockovi Pátrání po Spockovi Vonda N. McIntyre

Pátrání po Spockovi mě moc nebavilo ve filmovém zpracování. Jednoduše proto, že mi připadalo, že se tam stále nic neděje. Ani v knize jsem se přílišné akce samozřejmě nedočkala, jenomže kniha má oproti filmu tu výhodu, že slovy se dá vyjádřit mnohem víc než obrazy. Proto na knize oceňuji především hloubku postav, která se autorovi podařila vystihnout znamenitě. Popis duševního rozpoložení romulansko-vulkánské míšenky rozhodně byla výzva. V knize se dočkáme dalších podlínií různých postav, které ve filmu nenajdeme. Ale zda tu jsou ku prospěchu nebo ne, toť otázka. Některé mi zajímavé přišly, jiné, např. ta týkající se Scota a jeho rodiny, mi připadaly takové podivné až rušivé.

07.01.2013 3 z 5

Stvořitelé budoucnosti Stvořitelé budoucnosti * antologie

Stvořitelé budoucnosti se prezentuje jako knížka, která vydala první literární pokusy dnes nejznámějších tvůrců sci-fi. A je to na ní docela vidět, protože kvalita jednotlivých děl je velice nestálá. Jsou tam dobré kousky, ale na většině je opravdu vidět, že to jsou prvotiny. Ale každý musel nějak začít, a proto je tato kniha především zajímavá pro fanoušky dotyčných autorů, protože ti znají styl psaní jednotlivých autorů a mají s čím srovnávat.

Horory na dobrou noc Horory na dobrou noc Anthony Horowitz

Kniha je na obálce prezentovaná tak, že jsem se zpočátku bála číst před spaním. Velice rychle jsem zjistila, že obavy jsou zbytečné, protože hororových prvků je ve všech povídkách poskrovnu a někde nejsou vůbec. Takže kdo čeká, že se bude bát, bude zklamaný od začátku do konce. Jednotlivé povídky jsou spíš příběhy ze života, okořeněné něčím nepříliš obvyklým, s rádoby "šokujícím" koncem. Slovo šokující je schválně v uvozovkách, protože u všech povídek je závěr jasný po pár řádcích příběhu. Ve sbírce nejsou ani špatné ani dobré povídky, prostě všechny se drží stejného standartu a jsou ideální na odpočinkové čtení.

Vraždy ve Vulkánské akademii Vraždy ve Vulkánské akademii Jean Lorrah

Jak už název napovídá, v téhle knize se vypravíme na Vulkán a to ve složení Spock, Kirk a McCoy. Samozřejmě se seznámíme s novými Vulkánci, potkáme staré známé a také poznáme lidi, kteří na Vulkánu žijí už delší dobu. Když pominu hlavní příběh, kdy dva lidé zemřou za zvláštních okolností a Kirk začne vyšetřovat případ jako vraždy, protože Vulkánci odmítají věřit, že by se něco takového mohlo stát, nejzajímavější na této knize byl popis vnitřního světa Vulkánců. Kniha by klidně mohla sloužit jako sonda do jejich intimního světa, protože popisuje mnoho jejich vnitřních a emocionálních pochodů a ukazuje, jak se jejich svět liší od našeho.
Hlavní příběh není špatný, spíš trochu ohraný a ne moc nápaditý. Máme tu mrtvé a musíme zjistit, kdo je zabil. A Kirk použije nejjednodušší vylučovací metodu, při níž mu zbude jasný kandidát. Jenomže na konci se samozřejmě ukáže, že on to nebyl, protože ve skutečnosti vraždila ta nejmíň nápadná osoba. Jenomže v tomto románu zas tak nenápadná nebyla, protože příběh na ni nenápadně upozornil hned na začátku. Příště by to chtělo indicie k nalezení vraha trochu víc zakamuflovat, přidat nějaký ten motiv a hned by byl detektivní příběh o stupínek výš.

Sny o Krkavcích Sny o Krkavcích Carmen Carter

Tenhle Star Trek je jeden z mála, který mě moc nebavil. McCoyova ztráta paměti byla dobrý tah pro příběh, ale zbytek mi připadal jak vypůjčený z nějakého B-C hororu. Nemůžu si pomoct, ale ti krkavci mi celou dobu připadali nezajímaví až trapní. A protože byly hlavním nosníkem příběhu, není divu, že celou knihu stáhli dolů.

Poslední konec světa Poslední konec světa Ladislav Szalai

Tuto sbírku jsem objevila v Levných knihách náhodou zasunutou úplně vzadu v nejspodnější polici. Ani jméno autora mi nic neříkalo, ale koupila jsem si ji, že ji zkusím. Od prvních pár povídek jsem se do ní úplně ponořila, protože autorův styl vyprávění není typicky mainstreamovský. Nevím, jak ho přesně popsat, ale s takovýmhle stylem vyprávění jsem se ještě nesetkala. V knize byly samozřejmě i slabší kousky, ale těch nebylo tolik, aby to kazilo celkový dojem z knihy. Nejvíc se mi na knize líbily netradiční náměty povídek. A myšlenka s kreditní kartou mě dostala asi nejvíc:-)

03.01.2013 5 z 5

Nemesis Nemesis J. M. Dillard

Kniha jako taková je příjemným osvěžením zápletky filmu. Nedovíme se nic nového z pozadí příběhu, text knihy působí tak trochu jako scénář "přes kopírák", čímž nechci říct, že je špatný. Naopak kniha je velice čtivá a zachycuje podstatu a atmosféru celého filmu od svatby až po Datu. Příjemný zpestřením byl úvod od autora, slovo režiséra a pohled na film od novináře. Také fotografie z filmu a natáčení určitě potěší každého fanouška.

Děti z Hamlinu Děti z Hamlinu Carmen Carter

Kapitán Picard zjišťuje, že několik dětí přežilo hamlinský masakr před padesáti lety a dodnes jsou rukojmí rasy, která byla za incident zodpovědná. Enterprise je vyslaná těmto "dětem" vyjednat návrat mezi lidi. Tentokrát se obsah knihy převážně soustřeďuje na jeden ústřední motiv (linka se zemědělci tu byla téměř zbytečná) a tím je získání rukojmí zpět a především etické problémy, které s jejich návratem na Enterprise souvisí. Ze známých postav tu nejvýraznější roli dostala doktorka Crusherová, ostatní postavy se příběhem míhají více či méně okrajově. Setkáváme s dvěma novými postavami, z nichž jedna je pěkně protivná a způsobuje kapitánovi problémy a druhá, na první pohled nenápadná, v sobě skrývá víc, než to zprvu vypadá. Akce si v této knize moc neužijeme, protože se tu filozofuje od začátku do konce, což není vůbec na škodu, protože to z Dětí z Hamlinu dělá v rámci série trochu odlišný příběh od zaběhnutého schématu.

Stormbreaker Stormbreaker Anthony Horowitz

Stormbreaker vypráví příběh čtrnáctiletého chlapce, který se nedobrovolně stal agentem britské MI5, a zažil neuvěřitelné dobrodružství. I když rozhodně nepatřím do cílové skupiny čtenářů, knížku jsem si velice užila. Je to odpočinkové čtení na chvíle, kdy se vám nechce moc namáhat mozek a chcete si prostě odpočinout od všedního dne a vypravit se na zajímavá místa.

02.01.2013 4 z 5

Princ Kaspian Princ Kaspian C. S. Lewis (p)

Už je to nějaký ten pátek, co jsem viděla film, který se mi moc nelíbil. Především proto, že režisér ho zkopal, jak jen mohl, a tím pádem mi děj příběhu téměř vymizel z hlavy. Díky tomu jsem příběh "prožívala poprvé". První polovina knihy, kdy se sourozenci vrátili do Narnie mimo "civilizaci" a museli putovat lesem do centra dění, mě moc nebavila. Nic se v podstatě nedělo, děti nemluvily o ničem zajímavém (až na trpaslíka, který jim vyprávěl Kaspiánův příběh) a nic podstatného nedělaly. Ve chvíli, kdy se konečně setkáváme se zvířecími obyvateli Narnie a děti konečně potkají Kaspiána, děj se trochu rozhýbe. Ale to už se schyluje k závěrečné bitvě a za chvíli je konec. Celkově řečeno začátek je poměrně nudný a konec příliš rychlý. Určitě by bylo fajn, kdyby nás Lewis například seznámil s nějakým novým/zajímavým obyvatelem Narnie.

Masky Masky John Vornholt

Tentokrát se příběh přesunul z Enterprise dolů na planetu, kde lidé nevycházejí na ulici bez masky na obličeji. Masky jsou součástí oblečení a také určují společenský status. Velkým plusem knihy je, že se výsadku účastní i kapitán Picard a hraje hlavní roli v příběhu, ve kterém pátrají po jedné konkrétní masce a seznamují se s méně či více příjemnými obyvateli planety.

Výkřik do tmy Výkřik do tmy Michael Jan Friedman

Enterprise letí vyšetřit zmizení jedné lodi Hvězdné flotily. Najdou ji opuštěnou bez posádky a na průzkum se vydává sám kapitán Picard. Ale během chvilky zmizí beze stopy a je na prvním důstojníkovi, aby převzal velení a našel výsadek. Ale aby to neměl tak jednoduché, na lodi vypukne neznámá nemoc. Kniha má zajímavou zápletku, příběh je napínavý, protože se postupně dovídáme, co se děje dole na planetě, ale dlouho není jasné, jak do všeho zapadají jednotlivé postavy ze zmizelého výsadku, které si evidentně nevzpomínají na život na Enterprise.

Zóna úderu Zóna úderu Peter David

Enterprise dělá neutrálního prostředníka při pokusu o urovnání sporů mezi Klingony a primitivnější rasou Kreelů. Na palubě jsou nejvyšší zástupci obou ras a je na Picardovi, aby obě strany usměrnil. Dochází k různým incidentům a děj postupně spěje k záhadné planetě, kde Kreelové objevili mocné zbraně. Dokud se řeší neshody a podrazy mezi Klingony a Kreely, o zábavu je postaráno, vypravěčský styl je skvělý, ale najednou se Enterprise ocitne na dotyčné planetě a dojde k rozuzlení, které je takové kostrbaté. Peter David si mohl vymyslet něco trošku lepšího, než ohranou historku se všemocnými bytostmi, které Picarda (lidstvo) jen testovali. Q s tím ale neměl nic společného, což je možná škoda.

Boj o moc Boj o moc Howard Weinstein

Enterprise přilétá se zásobami k planetě Thiopě, která je na pokraji hladomoru, protože planeta se pomalu stává neobyvatelnou. Při čtení knihy jsem si nepřipadala někde daleko ve Vesmíru, ale nemohla jsem se zbavit pocitu, že autor při psaní příběhu měl neustále na mysli Zemi a její ekologické problémy, které jí způsobuje člověk. Thiopa je na tom znatelně hůř, než naše Země dnes, ale přesto si myslím, že knížka má sloužit hlavně jako varování pro nás lidi, jak můžeme jednoho dne dopadnout.

Otázka bezpečnosti Otázka bezpečnosti Jean Lorrah

Do tohoto dílu se mi dlouho moc nechtělo. Asi mě odrazovala Taša na deskách knížky, protože tahle postava mě nikdy moc nebrala. Ale jednoho dne na ni přeci jen došlo a za chvíli bylo přečteno. Hlavní dějová linka byla takový startrekovský standart, neboli podobný příběh už jsem někde slyšel/viděl. Mnohem zajímavější byly "výlety" do Tašiny minulosti, do doby, kdy ji zachránila Hvězdná flotila a později její studium na Akademii a začátky ve službě. Po přečtení jsem měla pocit, že jsem se o Taše dověděla mnohem víc, než v celém TNG.

Čest kapitánů Čest kapitánů David Dvorkin

Zpočátku mě vyděsila myšlenka Velkořímanů jako členů Hvězdné flotily, ale budiž, ve ST je všechno možné. Kniha sleduje dvě hlavní dějové linie, Picard musí bránit pacifistickou planetu před nájezdy hladových M'doků a zároveň zjišťovat, co má v plánu velitel Velkořímanské lodi. Obě dvě dějové linky si jedou svým tempem, občas se protnou a spějí ke svému konci k rozuzlení. A právě ten konec mě vůbec nenadchl. Působil na mě, že autoři psali a psali a najednou zjistili, že jim dochází místo. Problém s M'doky vyřešili v jedné větě a Velkořímanům věnovali celý odstavec, který jakoby slibuje další díl. Celkově kniha nebyla nudná, ale ten konec byl pěkně odfláknutý:-(

02.01.2013 3 z 5

Zločin lorda Artura Savila / Lord Arthur Savile's Crime (dvojjazyčná kniha) Zločin lorda Artura Savila / Lord Arthur Savile's Crime (dvojjazyčná kniha) Oscar Wilde

Kniha je hezká psychologická sonda do mozku muže, který se dověděl od kartářky, že jednoho dne zabije člověka. Informace, nad kterou by skoro každý mávl rukou, Arturovi obrátí život naruby. Upne se k té myšlence natolik, že mu nedá spát a on se nakonec rozhodne, že aby se jí zbavil, musí ji realizovat... Ale záhy zjišťuje, že ono to nebude tak snadné.
Nápad dobrý, ale opět body dolů za popis tehdejší společnosti, takže pokud vám to nevadí, přidejte si k mému hodnocení další hvězdičku.