Petas17 Petas17 komentáře u knih

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Já se nestačím divit nad komentáři lidí typu lucie.8, newtory, JohnMiller apod. Ano, je sice hezké, že jste tu knihu přečetli, ale co jste zjistili? Pochopili jste ji vůbec? Kdybych se vás zeptal na historický materialismus, což byl mj. hlavní a podstatný námět pro tuto knihu, jak jste jej pochopili, co byste odpověděli? Že ta kniha byla tak špatná, až jste na to zapomněli? Směšné. Nebo Marxovo a Engelsovo krátké vyjádření k Robertu Owenovi, přečetli jste od něj alespoň odstavec, abyste věděli, proč je na místě ta kritika. U hodnocení knihy se mají vyjasnit její nejzávažnější části, podat konkrétní kritika, a ne říct, že je to taková mina v zemi. Je to stejné jako u Kanta, Hegela a dalších, kde lidé jsou schopni říct špatný nebo dobrý, ale dál nic. Filosofické myšlenky jsou hezké, když člověku dodají na pravdě, ale není hezké, když někteří lidé demagogicky propadají potřebě zkompromitovat jedny z největších myslitelů všech dob. Pozor, pozor, lidé jež jsou oslepení nenávistí k levicovým názorům, dejte si bacha, abyste za účelem zesměšnění určitých filosofických disciplín, nezesměšnili sami sebe.
Krátce ke knize. Dobré podání tehdejší doby. Základy marxismu, které nám mohou osvětlit Marxovu cestu za osvobození zbídačených dělníků.

18.08.2016

Politika Politika Aristotelés

Aristoteles v knize Politika popisuje mravní společenství občanů v dokonalém státě, založeném na zákoně a ctnosti. Podle Aristotela je politika etika v praktickém smyslu. Politik musí být člověk staršího věku. Musí být zkušený a schopný, spravedlivý a ctnostný.
Aristoteles se také hojně věnuje kritice a interpretaci stávajících ústav. Výsledkem je taková syntéza toho nejlepšího z každé ústavy. Dochází k závěru, že nejvýhodnější je smíchat zásady demokratické a aristokratické, kde bude střední stav, jakožto podle Aristotela stav nejušlechtilejší, tvořit těžiště státu.

21.05.2016 5 z 5

Ekonomicko-filosofické rukopisy z roku 1844 Ekonomicko-filosofické rukopisy z roku 1844 Karl Marx

Kulminace Marxovy rané vědecké tvorby. Kdo chce Marxe studovat, primárně by měl začít s tímto dílem.

20.02.2019 5 z 5

Člověk jménem Napoleon Člověk jménem Napoleon Louis Chardigny

Kniha, nabízející ze všech dnešních i předchozích Napoleonových životopisů snad nejvíce faktů o jeho životě. Nenajdete zde data všech významných bitev či důležitých událostí, ale vyhledáte tady jeho vztahy se všemi klíčovými postavami jeho života. Doporučil bych, ale lidem, kteří mají alespoň základní znalosti o tomto pozoruhodném muži.

30.12.2015 5 z 5

Důsledky modernity Důsledky modernity Anthony Giddens

Ryze individuální autorův přístup mě v mnoha směrech těšil, zejména po stránce terminologické. Giddens dává najevo jakousi svou odborně-vědeckou autonomii, kterou vyjadřoval sociologickou suverenitou ve vztahu k hluboké literární osobitosti. Nicméně myslitel jeho formátu si to může samozřejmě dovolit.

22.07.2019 5 z 5

Sen o odplatě: Dramata třicetileté války Sen o odplatě: Dramata třicetileté války Radek Fukala

Velmi dobrá historická publikace. Autorův dynamický spisovatelský elán si bravurně hraje se slovy, což nepochybně zvyšuje kvalitu knihy. Velké množství faktografických údajů mi dodalo pro začátek studia širší rozhled. Pana Fukalu určitě ještě číst budu.

13.02.2019 5 z 5