Péťa Z. Péťa Z. komentáře u knih

Brousek pro tvůj jazýček Brousek pro tvůj jazýček František Kábele

Knižní poklad. :-) Využívám při logopedické prevenci. Říkanky mají hlavu a patu, knížka obsahuje pro děti líbivé ilustrace. Já to pořád říkám - tyhle staré knihy jsou nejlepší!

27.05.2022 5 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

(SPOILER) Začetla jsem se až napodruhé po delší pauze. Nakonec se mi knížka celkem líbila.

Jsem jen trochu zklamaná, že autorka tak otočila charakter Grega. Fandila jsem mu víc než Mikeovi. Představovala jsem si ho jako správného a přímého chlapa, který miloval Lisu a její dceru, pro kterou by dýchal.

Lisa se k němu chovala jako nevděčná potvora... Čím déle jsem četla, tím méně uvěřitelná mi přišla její postava.
Depresí zlomená, nemluvná samotářka, která se za celou dobu, co žila u tety, nenechala ani vyfotit, se proměnila v upovídanou, usmívající se ženu, která se najednou hodlá postavit před davy fotografů a novinářů...

Zajímalo by mě, jak to tedy bylo s tím žralokem tygřím. Kdo ho ulovil? Jestli opravdu Greg, nikdo z těch všech lidí mu ani nepoděkoval. Těžko by Hannah dokázala odvrátit záměry investorů, kdyby nebylo tohoto úlovku.

Konec byl takový nakvap. Chování jinak inteligentní Nessy, která Mikeovi dokázala tolik pomoct s jiným řešením projektu, dokázala mu odpustit to, co provedl, bylo najednou vyhrocené. Jakoby to autorka už nechtěla dotáhnout. Prostě potřebovala šťastný konec, tak vykreslila Vanessu jako blbku, která neví, co chce.

Ale abych vyzdvihla i ty kladné stránky, musím zmínit postavu starého pána. Tu jsem si zamilovala. Nino a Kathleen mě bavili nejvíc. :-)

A je tu pár hezkých okamžiků, kdy si připadáte opravdu jako hrdinové v příběhu.
Bludná síť. Vyjevení minulosti Lisy. Popisy krajiny a zvuků přírody.

Tahle kniha má slanou chuť moře, skrze pokojová okna starého rodinného hotelu prosvítají paprsky slunce a mořský vánek s sebou nese velrybí píseň, kterou bych chtěla taky zaslechnout...

03.05.2022 4 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Zvláštní. Knihu jsem četla dlouho, vždy jen po večerech nanejvýš pár kapitol. Zdálo se mi to takové utahané. Nápad, na kterém je postavený děj, se mi líbí. Ta myšlenka je pěkná. Alíša, uzavřená, ale svéhlavá knihovnice, se postupně sbližuje se staříkem Mukéšem. Každý z nich prožívá vlastní trápení. Ale naleznou jakési vysvobození v knihách a v příbězích. Ten tajemný seznam knih může být pro některé čtenáře inspirací, co si v budoucnu přečíst. Já si z něj někdy ráda něco přečtu. Ale to pitvání jednotlivých titulů, o čem že jsou, mi přišlo zdlouhavé a někdy už nudné. Nejvíc mě deptalo takové to "tajemno" okolo matky hlavní postavy. Nepochopila jsem celý ten její zoufalý stav a dopad na ostatní členy rodiny. Pozitivně hodnotím nahlédnutí do indické kultury a taky poselství knihy.

18.02.2024 3 z 5

Pro tebe, má lásko Pro tebe, má lásko Jacques Prévert

Většina básní se mi líbila hodně a četla jsem je vícekrát. Některým jsem možná dost neporozuměla a nevyvolaly ve mě ty správné pocity. Poezie je krásná v tom, že ji každý můžeme vnímat jinak...

Zaujaly mě namátkou básně:
Píseň ptáčníka
Píseň šneků jdoucích na pohřeb
Jsem jaká jsem
Stíny
Strážce majáku má ptáky příliš rád

Tak snad jen krátkou, pohlazení...

Ještěrka

Ještěrka lásky
zase mi prchla nakonec
V prstech mi zbyl jen její ocásek
Dobře mi tak
Chtěl jsem ji mít jen pro sebe já lakomec.

18.02.2024 4 z 5

Narozeninová kočka Narozeninová kočka Markéta Vítková

Knížka je povedená. S dcerkou se nám líbila. Ilustrace/fotky/dětské malůvky jsou obohacené o různé myšlenky nebo popisky v bublinách. A co je fajn - na konci je takový dodatek, jak to s narozeninovou kočkou (vlastně kocourem) bylo dál. :-) A protože je to rváč, v jedné bitce přišel o oko. To mi přijde jako nenásilný způsob, jak dětem ukázat, že i nedokonalost nebo určitá "vada na kráse" je prima. Dá se o tom hezky povídat.

11.02.2024 5 z 5

Rok v pohádce Rok v pohádce Maciej Szymanowicz

Roztomilé postavičky ožívají s otočením každé stránky. Ilustrace jsou kouzelné a v neustálém pohybu. Baví nás objevovat, co kdo zrovna dělá. Sama těkám očima a obdivuju fantazii ilustrátora. :-)

18.09.2023 5 z 5

Kola v pohybu - Policista Pavel Kola v pohybu - Policista Pavel neznámý - neuveden

Bezva knížka, co jezdí! :-)

Objevujeme svět! Roční období Objevujeme svět! Roční období Nathalie Choux

Jednoduché a přehledné, vhodné pro nejmenší děti.

20.07.2023 5 z 5

Tahej a hraj si se zvířátky - Barvy Tahej a hraj si se zvířátky - Barvy neznámý - neuveden

Jednoduché leporelo obsahuje různá okénka a otáčecí kolečka. Pěkné.

20.07.2023 4 z 5

Tahej a hraj si se zvířátky - Čísla Tahej a hraj si se zvířátky - Čísla neznámý - neuveden

Knížečka nabízí různá okénka a odklápěcí tvary, pod kterými se ukrývají obrázky.

20.07.2023 4 z 5

Mami, podívej, tam je les Mami, podívej, tam je les Elena Rabčanová

Tohle leporelo může posloužit jako vkusný dárek pro miminko.

Houkačky jedou Houkačky jedou neznámý - neuveden

Knížka s lesklými listy obsahuje povídku Policejní auto Franěk, Hasičské vozy v akci a Sanitka Ela.
Některé slovní obraty se mi tam úplně nehodily, nicméně tříleté dceři se knížka docela líbila.

14.07.2023 3 z 5

U babičky na dvorku U babičky na dvorku Sue King

Pro malé čtenáře hezké leporelo díky měnícím se obrázkům.

10.06.2023 4 z 5

Zábavné hledání - V ZOO Zábavné hledání - V ZOO neznámý - neuveden

Adélka dostala tohle pěkné leporelo k narozeninám od kamarádky. Pro tříleťáky je to vhodný dárek. :-)
Obrázky jsou líbivé, přiměřeně "ukryté". Skvělé na postřeh a rozvoj komunikativních dovedností!
Líbí se mi velký formát. Kniha je prima na společně strávené chvíle s dítětem, kdy rodič pobízí, kolik čeho má dítko hledat.

10.06.2023 5 z 5

Víly, skřítkové a elfové Víly, skřítkové a elfové Ela Jarzabek

Pro holčičky naprosto geniální dárek! Sama mám chuť nalepovat a už se těším, až si ke knížce sedneme s dcerou. Ilustrace jsou nááádherné. Doporučuji! :-)

29.05.2023 5 z 5

Moje doteková knížka - Zvířátka k pohlazení Moje doteková knížka - Zvířátka k pohlazení neznámý - neuveden

Knížku bych doporučila k prohlížení. Jen musíte přeskočit slovní spojení "zvědavými očičkami" a "hladičký hebký kožíšek". :-\

05.05.2023 4 z 5

Rodina medvídků a veselé narozeniny Rodina medvídků a veselé narozeniny Carol Lawson

Knížku jsme si s dcerkou půjčily v knihovně.

Má hezké ilustrace. Méďové Bára a Edík objevují v truhle ukryté zprávy, které obsahují veršovanou nápovědu. Musejí najít ostatní kamarády! Medvídků je čím dál víc a oslava může konečně začít. :-)

03.05.2023 4 z 5

Velká kniha pohádek pro nejmenší Velká kniha pohádek pro nejmenší Christiane Jung

Moc ráda jsem se vrátila do dětství díky krásným ilustracím. Celou knihu jsem si po letech přečetla.

Obsahuje pohádky Žabí král, Létající kufr, Ali Baba a čtyřicet loupežníků, Zlaté peří, Bělinka a Růženka, Stolečku, prostři se, Král Drozdibrad, Křesadlo, Zajíc a ježek, Princezna a pasáček vepřů, Paleček, Protancované střevíčky, Aladinova kouzelná lampa, O statečném cínovém vojáčkovi, Ošklivé káčátko a Malenka.

Ty pohádky jsou trochu šílené. :-)
Princezna, co mrštila žabákem vší silou proti zdi.
Další princezna čekající dodnes na kupeckého synka, který za ní nepřiletěl na svatbu, protože mu shořel létající kufr. Loupežníci, co zabili a rozčtvrtili Kásima a chtěli pobít i rodinu Ali Baby, avšak jeho otrokyně nástrahu prohlédla, a tak všechny loupežníky v kádích opařila olejem a náčelníkovi při tanci vrazila dýku do hrudi.
Malý šedivý mužíček, co potrestal dva syny, kteří se s ním nerozdělili o koláč a víno - jednomu se zasekla sekyra do ruky, druhému do nohy (detail rozseknutého stehna a zakrvácená sekyra nechybí).

Mohla bych pokračovat. Ale ta nostalgie... :-)

24.04.2023 5 z 5

Holčička a déšť Holčička a déšť Milena Lukešová

Takové pohlazení po duši!
Nejprve jsem si knížku vzala do rukou sama. A nechala jsem se unést tou krásou... Bylo mi nejdřív smutno. A pak dojemně hezky...
Pár vkusně zvolených slov, k tomu snové ilustrace a co to všechno dohromady svede!

Opravdu se mě to dotklo a hrozně potěšilo. A tak jsem s procítěným přednesem knížku přečetla i Adélce a užily jsme si ji spolu. Ještě nemá tři roky, ale dokázala mi o příběhu povídat, proč smutně pršelo a komu všemu to nebylo milé, a co se nakonec stalo s tou holčičkou, která si s deštěm chtěla hrát... Ponaučení jsme tam určitě našly.
Stačí mít oči otevřené a vnímat i ty nejobyčejnější věci kolem nás...

Prší šťastně a tichounce.

19.04.2023 5 z 5

Dobrou noc, lvíčku! Dobrou noc, lvíčku! Joshua George

Perfektní nápad s baterkou!
Tuhle knížku máme doma a prohlížíme ji hodně často. ;-)

11.03.2023 5 z 5