pepap pepap komentáře u knih

Hrdinové Hrdinové Stephen Fry

O antických hrdinech tak, aby vás to bavilo.

Mýty a legendy antického Řecka jsou alespoň pro mě nekonečnou studnicí příběhů, přirovnání, fantastických výprav a úspěchů stejně jako prokletých osudů. Všechny příběhy jsou nějak propojené, navazují na sebe a jsou shora dohlížené božstvem. Možnost vyprávění takových mýtů s nadhledem a vtipem (jako je tomu v této audioknize) mi teď přijde tak přirozené a nasnadě ... vždyť každý z bohů nějak reflektuje lidskou umanutost, nadutost a ješitnost.

Dílko jsem poslouchal jako audioknihu a tak nevím, jak moc je moje recenze relevantní. Ale fakt jsem to hltal !

16.09.2023 5 z 5

V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku Silvie Lauder

Přehled feminismu a vývoje práv a postavení žen primárně na našem území, dnešní stav i nastínění palčivých otázek do budoucna. Autorka přechází od Masaryka k hnutí #MeToo, žádné téma není tabu, včetně současných trestů a vnímání znásilnění, ohodnocení žen na pracovním trhu nebo jejich zastoupení v manažerských pozicích.
Moc rád jsem knihu četl a hodlám pokračovat, pro začátek v referencích knihy.

05.09.2023 5 z 5

J. R. R. Tolkien: Životopis J. R. R. Tolkien: Životopis Humphrey Carpenter

Člověk, jehož vášní byl jazyk. Člověk, který se věnoval porozumění slovům dalece přesahující jejich prostý význam. Člověk svérázný a svůj. Tento člověk pak daroval světu Saurona, elfy, trpaslíky a v neposlední řadě i Hobity. Posunul hranice představivosti a lidské tvořivosti.
Díky za Vaší práci, pane Tolkiene, už mnohokrát mě potěšila a unesla mě pryč z reality. Díky za to.

12.03.2023 4 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Kniha je velmi dobře vyprávěna, přesto se mi však nejvíce vryly do paměti způsoby a praktiky pomalého a co nejbolestivějšího mučení, jehož strůjci byli japonští páni. Tolik precinosti, tolik práce, aby výsledek byl co nejděsivější ... pustím se teď do nějakých pohádek.

21.02.2022 4 z 5

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Aleš Palán

Hezké a milé přemýšlení o desateru doplněné příběhy ze života inspirativních lidí. Aleš Palán zkrátka chodí světem, zkoumá, učí se a raduje se s každým novým setkáním. V paměti mám pořád příběh 99 letého pana Kočky, který v 95 začal s internetem, nebo instrukce vězně, jak se těšit, každý den na něco. Vše je vyprávěno s láskou a pokorou. Úplné pohlazení.

16.02.2022 4 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Kniha je strašně emotivní, citově vás žene až do krajnosti možného, vypjaté situace se střídají tak často, že přestanou překvapovat.
Závěr celého příběhu ( ke kterému bych měl i pár výhrad .. ) je, že si jen těžko dokážeme představit sociální status rodičů a jejich společenskou povinnost mít děti. Buďme za to vděční.

22.01.2022 4 z 5

Praha ožralá Praha ožralá Radim Kopáč

Perfektní nápad, průvodce po pražských putikách. Obzvlášť Petr Stančík exceluje v romantickém popisu poutních míst pražských alkoholiků skrze staletí. Dozvíte se, kde se nachází Jedová chýše, Kovárna a Bába muzikantů Třech sester nebo budete žasnout nad Hrabalovým standardním kolečkem po nálevnách. Zkrátka jediný turistický průvodce, který si zaslouží být součástí vaší knihovny!

15.01.2022 5 z 5

Klaun si povídá s Bohem Klaun si povídá s Bohem Jiří Suchý

Pan Jiří Suchý je charakteristická figura na komediantské scéně, mám ho rád. Ve své knize otevírá svoje myšlenky světu, což oceňuji ( jeho mysl mě totiž zajímá ). A zase mě několikrát ( jako už tolikrát ve svých hrách .. ) rozesmál a vnukl mi podnět k dalšímu uvažování ( třeba "kde a jak vzniká v naší hlavě nápad .. ? Co to vůbec je?" ).

15.01.2022 3 z 5

Host do domu Host do domu Jiří Wolker

Ve sbírce se snoubí básníkova láska k domovině, jeho křesťanské kořeny a tradice s ideály nadšeného socialisty. Je to krásná oslava života, dvojzpěv rodící se mysli a bušícího srdce mladého muže objevujícího svět. A vážně doporučuji báseň "Ze soboty na neděli", ta je naprosto fantastická.

12.01.2022 4 z 5

Nesmělí Nesmělí Marta Dancingerová

Nesmělost jako superschopnost. Nesmělost jako důležitý a neprácem opomíjený faktor našeho světa.
Čtení mě bavilo, ideálka do kavárny. Kraťoučké příběhy, kde základem je vždy nějaká povšimnutá situace ze života a zbytek dodá fantazie autorky.

07.01.2022 4 z 5

Olga Olga Bernhard Schlink

Dějiny Velkého Německa očima milující ženy.
Poslechnuto jako audio. Audiokniha mě vážně dostala - tolikrát probíraná historie velikášských ambicí Německa ve dvacátém století z pohledu cílevědomé, sečtělé a inteligentní dívky, která vlastní pílí dosáhne pozice učitelky. Láska provázející jí po celý život, tajemství, kterými dokázala bravurně ukrýt společenská faux-pas, pomoc ostatním, ve kterých uplatnila svou seberealizaci ... Poslech mě moc bavil, vřele doporučuji

Nepodávej ruku číšníkovi Nepodávej ruku číšníkovi Jan Němec

Pan režisér Jan Němec není rozhodně žádný "vořezávátko" ! Provede vás mejdany, klukovinami, mileneckými aférami a životními osudy, které se zkrátka jen tak neslyší. Suverénní a osobitý styl podání si mě získal a kniha byla velmi příjemným překvapením. Občas jsem kroutil nevěřícně hlavou

15.11.2021 4 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

Moje první seznámení s "temnotou" internetu
Po informaivní stránce byla tato kniha velikým překvapením - o něčem takovém jako je Dark Web jsem neměl doposud, přiznávám, ani ponětí. Myslel jsem si, že jde o přehánění a přenesená vyjádření, ale že existuje speciální browser a adresy k Dark Webu ... Občas mi kniha přišla vyloženě "strašící". Na druhou stranu, vzhledem k tématu a možnostem diskutovaného tématu je trocha strašení asi na místě.

Původ ctnosti Původ ctnosti Matt Ridley

dechberouci priklady fungujicich a spolupracujicich spolecenstvi v prirode, bilancovani altruismu a kooperace vuci zrade a podvodu a pro me naprosto jedinecna kapitola o uvadejici priklady nastaveni spolecenskych pravidel tak, aby fungovala a byla dodrzovana bez dohledu statu. Samoregulacni statky.

15.11.2021 5 z 5

Svatá Barbora Svatá Barbora Marek Šindelka

prehledny pruvodce velice neprehlednou kauzou - forma komiksu mi prisla jako ulita slozitosti udalosti

13.05.2021 5 z 5

Dobře utajené housle / Jablko je vinno Dobře utajené housle / Jablko je vinno Miroslav Horníček

Dobre utajene housle jsem uz cetl/poslouchal aspon stokrat - postrehy pana Hornicka a aplikovani konstrukci z krasne literatury na kazdodenni zivot.
Jablko je vinno - recnicky souboj dvou manzelu, kde arenou jsou nejznamejsi pary napric svetem povesti a bajnych povidek

13.05.2021 5 z 5

Tahle kniha byl omyl. Jiste se najdou ctenari, kteri knihu lepe oceni - milovnici haiku a japonske kultury obecne. Ja jsem to nedokazal.
Pribeh je pomerne intimni, intimne na me pusobily i malickosti jako dotek papiru nebo otevirani dopisni obalky ... Verse haiku, ktere jsou soucasti pribehu, jsem nedokazal pochopit a ani procitit.
Po precteni knihy mi jako prvni v hlave proletla slova A. Rimmera z Cerveneho trpaslika : "Tohle byla ta nejvic ubulena limonada ..."

15.02.2019 1 z 5

Černá labuť Černá labuť Nassim Nicholas Taleb

Černá labuť Nassima Taleba je už svého druhu klasika. Autor popisuje s nevšední všímavostí naši zranitelnost a ovlivnitelnost, co se týče odhadů a posuzování světa kolem. Postupně se nám odhalují obrovské díry v naší zdánlivě pevné racionálnosti a porozumění okolnímu světu ve formě "klamu narativity", "ludického klamu" či názorů "Tlustého Tonyho" ( s pojmenováním se autor vyloženě mazlil :) ). Závěr, Mandelbrotova fraktální geometrie, je jakoby pohádkové završení boje s nevyzpytatelným fenoménem černé labutě.

Kniha "Myšlení rychlé a pomalé" od Daniela Kahnemana mi přijde názornější a lépe podávána. Každopádně mě Černá labuť okouzlila a už jsem se k ní několikrát vracel.

30.04.2024 4 z 5

Odpojený muž Odpojený muž Philip Zimbardo

Zimbardo je můj oblíbený autor. Jeho "Luciferův efekt" mě naprosto učaroval a tahle kniha byla tedy koupena s velkým očekáváním. A opět jsem autorovi naslouchal se zaujetím a otevřenou pusou. Rozdíly mezi chlapci a dívkami ústící v rozdíly mezi muži a ženami, význam rodiny, význam přítomnosti otce, nebezpečnost a negativní efekt porna, které jsou do značné míry nerozpoznány a přehlíženy ... Zkrátka celá plejáda aktuálních témat, na která bychom se měli soustředit nebo si jich být minimálně vědomi a přemýšlet nad prevencí.

20.03.2024 5 z 5

Nedělní párty s Picassem: Jak nadchnout děti pro umění Nedělní párty s Picassem: Jak nadchnout děti pro umění Silvie Šeborová

Nejvíc se mi líbí idea - jak chápat umění a používat je jako téma hovoru a přemýšlení. A to napříč generacemi. Seznam nápadů, galerií, uměleckých děl a her (u těch jsem teda nejvíc skeptický - už vidím, jak mě vyhazují z galerie, protože dítka lítají po sálech a křičí na sebe, co je na jakém obraze .. :-)).
Kniha je plná motivace, musí se jen vyzkoušet a uvést do praxe ;-)

13.02.2024 5 z 5