pablito pablito komentáře u knih

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Přestože se jedná o knížku pro děti, tak mi nic nebrání ji číst už po několikáté. Nedozvídám se už sice nic zásadně nového, ale čas od času si projasnit nadhled nad dějinami filozofie neuškodí.

24.07.2021 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Já dávám plný počet. Mě to splnilo vše, co od detektivky čekám.

17.04.2023 5 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Drsná detektivka ... napětí nechybí ... zvraty také ne :)

16.10.2022 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Dobrá detektivka ...

15.09.2022 5 z 5

Jak nezemřít Jak nezemřít Michael Greger

S názory autora shodou okolností rezonuji, tak jsem knížku přečetl celou a se zájmem (člověk rád pokyvuje nad názory, které mu jsou blízké). Podotýkám nicméně, že knížka bude pro část jak laické, tak odborné veřejnosti velmi kontroverzní. Je poměrně obsáhlá a vzhledem ke značné redundanci to na mě dělalo dojem, že autor ani nepředpokládal, že ji někdo bude číst celou (větší část je členěna podle jednotlivých nemocí, tak si myslím, že předpokládal, že každý se zaměří na to, co ho trápí :)

09.07.2022 5 z 5

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

Herriot nikdy nezklame :)

17.06.2022 5 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Po dvou pseudo psyhologických knih "osobního rozvoje" jsem si ospočinul u poutavého čtení s detektivní zápletkou. Za mě super.

14.03.2022 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dlouho jsem se k této knížce odhodlával. Hodiny ruštiny ve škole i prožité dějiny ve mně vytvořily nechuť ke všemu ruskému (ruští velikáni nechť mi prominou). Byl jsem však přesvědčený, že bez tohoto díla nemůžu mít komplexní filozofický náhled na svět, tak jsem se nakonec odhodlal. Bohužel jsem tam nenašel nic, co bych nečekal. Čímž nechci řícto, že to není velké dílo.

05.02.2022 3 z 5

12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Díky názvu jsem ke knížce přistupoval s despektem ("XY bodů jak za jeden víkend najít trvalé štěstí" takových knih je mraky a často nulové kvality). Nicméně začetl jsem se do seriozního díla, které je částečně i autorovou zpovědí. Řekl bych, že leitmotivem celé knihy je zlo v nás a jak s ním žít a vidět budoucnost lidstva pozitivně. Za mě dost dobrý!

11.01.2022 5 z 5

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

Knížku jsem přečetl se zájmem, přestože nejsem fandou biohackingu a s autorem se v ledasčem názorově rozcházím. Je to populárně odborná knížka, ze které jsem se dozvěděl mnohé, co jsem ještě nevěděl :)

26.05.2021 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Čekal jsem nějaký román pro ženy, pustil jsem se do toho spíš ze zvědavosti, než že bych měl nějaká očekávání. A byl jsem mile překvapen. Připomínalo mi to styl Oty Pavla - vyprávění o banálních věcech, nic moc se neděje a přitom to četete rádi. Zaujala mě i možnost nacítit amosféru Neapole v době, kdy u nás vládla totalita.

21.02.2021 4 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Autorovo mistrovství jsem ocenil, když jsem si uvědomil, že první třetina poměrně obsáhlé knihy popisuje jak někdo leze po žebříku ... a člověk to čte poměrně s napětím.

12.02.2021 4 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Podle zběžně přečtených popisků jsem čekal depresivně intelektuální čtení. Nepřišlo mi to ale nakonec ani přehnaně depresivní, ani nemístně intelektuální. Prostě takové vyprávění ze života. A život prostě takový je.

10.11.2020 5 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Knížka pro laiky, asi pro ty inteligentnější laiky, já budu potřebovat ještě druhé čtení, abych pochopil většinu. Ale to vůbec nevadí - úvahy, které se při čtení rozeběhnout v mysli za to stojí.

21.05.2020 5 z 5

Einstein: jeho život a vesmír Einstein: jeho život a vesmír Walter Isaacson

Jedinečná kniha, která nejen podrobně a nezaujatě popisuje život Alberta Einsteina, ale přivede nás i k přemýšlení i o relativitě našeho života a relativitě dějin.

26.10.2019 5 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Mě autor v této knize nezklamal. Za mě "pohodová" detektivka, která drží v napětí od začátku až do konce. A že je něco přitažené za vlasy, tak to přeci musí člověk od strašidelných pohádek (a všechny ty thrillery nejsou nic jiného než strašidelné pohádky pro dospělé) čekat :)

07.04.2023 5 z 5

Zvěrolékař a psí historky Zvěrolékař a psí historky James Herriot (p)

Pes a James Herriot jsou dvě bytosti, které člověka nikdy nezklamou. Takže dvojnásobná radost :)

29.03.2023 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Dobrá detektivka do vlaku ...

18.02.2023 4 z 5

Jedinečná kniha o životě vlků, ale současně jedna z nejlepších knih o životě, které jsem četl.

29.07.2022 5 z 5

Doktore, teď to chce klid! Doktore, teď to chce klid! Patrick Taylor

Milý obrázek lidiček irského venkova padesátých let minulého století. Takový balzám na duši :)

15.04.2022 5 z 5