Ozzy86 Ozzy86 komentáře u knih

Děti půlnoci Děti půlnoci Salman Rushdie

Monumentální román pokrývající velkou část indické moderní historie. Z knihy je cítit nekonečné množství myšlenek a podnětů k zamyšlení. Pouze jsem litoval své omezené intelektuální kapacity a neznalosti indických reálií, která mě zabránila si knihu naplno vychutnat.

16.12.2019 4 z 5

Rudá jízda Rudá jízda Isaak Emmanuelovič Babel

Knihu jsem si přečetl kvůli Janu Zábranovi, ale pod její povrch jsem nepronikl. Autor místy píše až básnickým slohem, který je ve velkém protikladu k brutálním situacím polského tažení, které popisuje.

03.06.2024 3 z 5

Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek XVII., 1948–1956 Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek XVII., 1948–1956 Jiří Pernes

Excelentní práce. Kniha poutavě a uceleně vypráví o prvních letech komunistické nadvlády. Pochopení pomáhá zasazení do mezinárodního kontextu. Zásadní sdělení, které jsem si odnesl je, že sovětskou intervencí od podzimu 1948 začala mnohem ostřejší politika, než původně měla KSČ v úmyslu. Naopak po roce 1953 sovětské zásahy napomohly částečnému uvolnění šroubů.

12.06.2023 5 z 5

Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Pavel Pospěch

Sociologické eseje zaměřené na české prostředí. Občas zajímavé postřehy jsou smíchány s autorovým levicovým pohledem. Existuje vůbec pravicový sociolog? Pro mě osobně byl nový termín „privatismus“, který by se mohl více uchytit.

31.01.2023 3 z 5

Z dějin české každodennosti: Život v 19. století Z dějin české každodennosti: Život v 19. století Milena Lenderová

Poučná sonda do života našich předků. Některé kapitoly se četly sami, jiné byly psány odbornějším stylem a čtení kapánek drhlo. Ideální pro rozšíření kontextu a doplnění velkých dějin.

27.12.2022 4 z 5

Vzestup peněz Vzestup peněz Niall Ferguson

Koncept knihy mě úplně neseděl. Čekal jsem jiný přístup a tak se kniha nečetla úplně snadno. Ferguson používá konkrétní finanční příběhy, které jsou sice zajímavé, ale myslím že byly nadhodnoceny na úkor širšího rámce, který by lépe pomohl jejich pochopení.

22.06.2022 3 z 5

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

Ishiguro je výborný spisovatel a vše se čte příjemně. Nicméně povídkový formát mě úplně nesedl a myslím, že pro jeho vyjadřování je román vhodnější.

10.03.2022 3 z 5

Britské impérium: Cesta k modernímu světu Britské impérium: Cesta k modernímu světu Niall Ferguson

Výpravná kniha o Britském impériu. Hlavní teze Nialla Fergusona je, že přes všechny zločiny, kterých se říše dopustila, by alternativní historie s jiným světovým uspořádáním byla dramaticky horší.

26.08.2021 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Pohled do duše amerického teenagera, kterého právě vyhodily ze školy. Cílovkou budou spíše dospívající čtenáři, kterým bude Holdenovo tápání životem mnohem bližší.

08.06.2021 4 z 5

Na světě žijeme každý jinak Na světě žijeme každý jinak Jean-Paul Dubois

Stejně jako v Životě po francouzsku je vypravěčem stárnoucí muž, který popisuje svůj dosavadní život. Kouzlo autora tkví v tom, že dokáže zdánlivě banální a obyčejné věci podat podmanivým, lehce melancholickým způsobem. Všude je přítomno hledání krásy a nostalgie po lidském, přehledném, mizejícím světě, který nahrazuje matematická, technokratická neosobnost.

26.01.2021 4 z 5

Umění a iluze: Studie o psychologii obrazového znázorňování Umění a iluze: Studie o psychologii obrazového znázorňování Ernst Hans Gombrich

Studie, která je díky vypravěčskému nadání Gombricha přístupná i laikovi. Vysvětluje problémy se zobrazováním skutečnosti z úhlů, které jsou pro současného člověka neintuitivní, ale o to zajímavější. Autorovo postřehy i závěry, které se dají aplikovat i na jiné oblasti než umění, vybízejí k dalšímu promýšlení.

06.11.2020 5 z 5

Generation P Generation P Viktor Pelevin

Pelevin vidí Jelcinovské Rusko jako vyprázdněný obal, kde nic není skutečné. I ten kapitalistický závod je v ruském podání bezobsažný a vše je zacyklené do sebe bez možnosti úniku. Kniha se nečte moc snadno, což nevím, zda je způsobeno překladem, nebo autorovo filozoficky náročným jazykem.

12.04.2020 3 z 5

Francouzské umění válečné Francouzské umění válečné Alexis Jenni

Francouzské vyrovnávání se s koloniální minulostí. Autorovi se povedlo zachytit a popsat francouzské trauma post-koloniální mocnosti i s přesahem do současnosti.

21.02.2020 5 z 5

Sedmdesát divů světa Sedmdesát divů světa Chris Scarre

Výpravná publikace o architektonických divech světa. Povídání o jednotlivých stavbách je dost suché, myslím že téma šlo odvyprávět poutavěji, což je pravděpodobně do velké míry zaviněno i nedokonalým překladem.

23.09.2019 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Musím přiznat že Vávrův film mě bavil mnohem víc. Pasáž ve vojenském komplexu v Balltinu je hodně roztahaná. Jinak typický humanistický a pacifistický Čapek.

02.09.2019 3 z 5

Kinematografie zapomnění Kinematografie zapomnění Štěpán Hulík

Odborná filmová publikace, která si zachovává čtivost. Přes svoje úzké zaměření vypovídá o normalizaci společnosti obecně. Rozhovory na konci knihy jsou obohacující, především ty s režimními prominenty Kachlíkem a Puršem. Je fascinující, jak si člověk dokáže vytvořit vlastní popis reality, aby ospravedlnil své chování. Přínosné bylo, že autor nevedl rozhovor s cílem setřít nebo konfrontovat, ale nechal je mluvit.

24.05.2024 5 z 5

Evropa ve válce 1939-1945: Žádné jednoduché vítězství Evropa ve válce 1939-1945: Žádné jednoduché vítězství Norman Davies

Drobet náročnější pojednání o WW2. Dobrý nápad je tematické členění kapitol na jednotlivé aspekty. I když nějaká témata jsou těžko k učtení. Co řeší autor hodně, je problém výkladu, kdy si každá ze zúčastněných stran vytvořila vlastní náhled a mýty, které brání komplexnějšímu porozumění konfliktu.

21.02.2024 4 z 5

Strach a svoboda: Jak nás změnila 2. světová válka Strach a svoboda: Jak nás změnila 2. světová válka Keith Lowe

Historická práce, která se na odkaz 2. světové války dívá z různých perspektiv a snaží se popisovat společenské změny, které po ní přicházely. Osobně mě více vtáhla Poválečná Evropa Tonyho Judta. Lowe je více abstraktní a více popisuje obecné jevy a změny. Spíše než o popis poválečných dějin jde o zamyšlení, kam se svět vyvinul a jaké důsledky z toho pramenily.

15.12.2023 4 z 5

Mussolini. Muž prozřetelnosti Mussolini. Muž prozřetelnosti Antonio Scurati

Pokračování románové kroniky italského fašismu. Věnuje se období jeho konsolidace, kdy režim likvidoval poslední zbytky demokracie. Část děje popisuje italské tažení v Libyi, kde koloniální jednotky brutálně likvidovaly jakýkoliv odpor. Pro rodné Italy, kteří znají historický kontext a širší okruh postav, bude čtenářský dojem určitě ještě bohatší.

31.10.2023 4 z 5

Muž v červeném kabátě Muž v červeném kabátě Julian Barnes

Tenhle portrét Belle Époque mě úplně nesedl. Esejistický styl brání hlubšímu vniknutí do mozaiky spousty nesouvisejících mikropříběhů. Jako popis doby, kterou se autor snaží drobet odmytizovat, kniha funguje skvěle.

31.07.2023 3 z 5