ondrej.b ondrej.b komentáře u knih

Štěchovický poklad – konec legend Štěchovický poklad – konec legend Jaroslav V. Mareš

Výborné čtení, které uceluje všechno důležité a zajímavé ohledně štěchovického pokladu. Pamatuji si, jak jsem dychtivě ve zprávách sledoval oba hledače, jestli už konečně něco našli, jak slibovali, že už jsou blízko apod. No a nikdy to nedopadlo. Tady se dočtete to, co potřebujete znát a co vás zajímá, určitě je to nejvěrohodnější kniha o historii pokladu a událostech s tím souvisejících.

03.09.2021 5 z 5

Čekisté Čekisté Petr Blažek

No, chtělo to odvahu pustit se do této "bichle", protože těch cca 800 stran budí respekt. Ale určitě nelituji. Jedná se o propracovaný rozbor činnosti bezpečnostních složek v tehdejších satelitech Sovětského svazu a vlastně je to stále o tom samém. Prostě to fungovalo všude velmi podobně - šmírování, sledování, vymyšlené procesy, nesmyslné tresty, pak trochu povolit, ale pak zase utáhnout. Přesně ve stylu komunistické garnitury. Trochu mě překvapilo, že největší část je věnována Československu a ne Sovětskému svazu - pánové Blažek a Žáček se docela rozkročili, ale není to na škodu. Je to kvalitně odvedená práce od všech autorů a oceňuji spolupráci všech z ostatních zemí.

05.08.2021 5 z 5

Kardinál z Kremlu Kardinál z Kremlu Tom Clancy

Klasika Toma Clancyho s Jackem Ryanem v období studené války. Takové příběhy mám moc rád a v celé sérii je to perfektní příběh. Jen to spojení američanů s mudžáhedíny dnes působí poněkud úsměvně, ale to není Clancyho chyba.

04.09.2020 4 z 5

Vysoká hra patriotů Vysoká hra patriotů Tom Clancy

Po letech jsem knihu opět přečetl a poněkud mě zklamala. Nelze se nevyhnout srovnání s filmem, který jsem měl při četbě neustále před očima. Film má větší spád a logicky tam nemohlo být všechno z knihy, což mu určitě prospělo. Jack Ryan je jasně kladný a sympatický hrdina, to je v pořádku. Ale ostatní mi občas připadalo poněkud nelogické, nereálné a těžko k uvěření. I ten konec je ve filmu o dost dobrodružnější a nechává Jacka více vyniknout. Celkově tedy slabší kniha z celé série, ale patří sem a ukazuje přerod Jacka z univerzitního profesora na analytika CIA, navíc se zbraní v ruce.

18.01.2020 3 z 5

Bez výčitek Bez výčitek Tom Clancy

Tohle je prostě Clancy, takže vše dopodrobna vysvětleno a hrdinové jsou takoví, jací mají být. To mám na Clancym právě rád. Sledujeme zrození Johna Clarka z Johna Kellyho a to pěkně tvrdě, pomocí zabíjení pěkných šmejdů. Tak, jak to dokáže jen on. Tohle je začátek úplně všeho, takže povinnost, pokud chcete proniknout do ságy Jacka Ryana a Johna Clarka. Jelikož jsem se po letech vrátil ke svému oblíbenci Clancymu, tak začínám opět pěkně chronologicky a užívám si jeho mistrovství a jeho nadmíru sympatické postavy, alespoň pro mě. I dnes to čtu jedním dechem a vzhůru do dalších knih.

22.12.2019 5 z 5

Jeden musí z kola ven Jeden musí z kola ven John le Carré (p)

Třetí část knihy jednoznačně nejlepší a nejsrozumitelnější. První dvě části mě často mátly tím, co bylo současné a co bylo dějem z minulosti. Rovněž výrazy jako "lovci lebek", "maminy" a další podobné, jsem měl problém rozklíčovat, ale asi je to tím, že tato kniha je moje první z tématu George Smileyho a nemám tak již naučené výrazy, které se asi v dalších autorových knihách běžně vyskytují. Příběh je tedy zamotaný a je asi vhodnější číst knihu co nejvíce na jeden zátah. Pokud si uděláte pauzu den či dva, tak ztratíte souvislosti a jste vedle, jako jsem byl já. Zkusím za čas přečíst znovu a třeba se bude líbit více.

16.10.2019 3 z 5

Stopa legionáře II. Stopa legionáře II. Zdeněk Ležák

Moc dobrý nápad přiblížit široké populaci základní informace o hrdinech naší historie, skvělá kniha a skvělá kresba.

23.07.2019 5 z 5

Tajný závod o Měsíc Tajný závod o Měsíc Karel Pacner

Výborná kniha z pera renomovaného autora, ostatně jako všechny co jsem zatím četl. Kdo byl první na Měsíci asi většina ví ještě než si knihu přečte, ale zde je to podáno velmi zajímavým vyprávěním. O dalších výpravách jsem toho moc nevěděl, ale zde je vše pěkně popsáno. V dnešní době mi to připadá až neskutečné, že se před padesáti lety mohli vůbec lidé dostat na Měsíc, když dnes mi to připadá tak vzdálené. Ano, létá se na ISS, Elon Musk zkouší nové rakety, ale pořád si myslím, že přistání na Měsíci je nějak v nedohlednu. A cesta na Mars? Spíš pouhá utopie. Proto jsem se při poslední kapitole skoro stále usmíval, když jsem četl o základnách na Měsíci, jak se tam bude z hornin vyrábět kyslík, jak tam budou žít lidé...., určitě ne v dohledné době. Ale vize je to zajímavá.

18.03.2019 5 z 5

Klíče z Erdingu Klíče z Erdingu Milan Gruber

Pokus o špionážní příběh z vojenského prostředí, kterému ale brzy dojde dech a dvě třetiny se děj motá okolo různých postav, ale to zpracování mě celkem nudilo, škoda.

05.02.2019 2 z 5

Rozmarná léta Rozmarná léta Jiří Menzel

Opravdu krásná kniha vzpomínek pana režiséra a rovněž i herce (těch rolí je opravdu hodně). Docela otevřeně zde mluví o své povaze, o vztahu k rodičům a vůbec o své filmařské práci. A rovněž i o vztazích na Barrandově a o tom, jací různí tehdejší tvůrci škodili a co byli vlastně zač. I když párkrát evidentně nechce jmenovat, škoda. Nicméně mi v té knize chybí konec, tj. další práce po roce 89 a vůbec další zážitky při tvorbě tak pěkných filmů, jaké pan Menzel dokázal natočit. Slibované informace na konci knihy bych si rád přečetl, tak snad rekonvalescence z nemoci dovolí nějakou formu těmto jistě zajímavým vzpomínkám dát. Děkuji předem a přeji hodně zdraví.

13.12.2018 5 z 5

Vlastizrádce - Osobní spis Vlastizrádce - Osobní spis Olin Jurman

Téma mě opravdu zaujalo a děkuji autorovi za sepsání knihy. Takovéto příběhy mám moc rád a čtu to vždy jedním dechem. Vlastně všechny autorovy knihy. Překlepů jsem tedy zaznamenal minimum, ale ty sliby na informace na dalších stranách, mě tedy taky iritovaly. Nechápu, proč je autor použil? Trochu mi to zavání bulvárním stylem, přitom kniha je dost zajímavá sama o sobě a nepotřebuje takovéto slovní obraty. Jen houšť dalších takových agentských příběhů. Ale nechápu, proč je zde uveden jako jediný autor pan Skotal? Přitom na obálce je uveden jako první Olin Jurman a v úvodním slovu je také jasně patrné, že hlavním autorem je on.... Takže za ty nevhodné slovní obraty "dočtete se dále" apod. jen čtyři hvězdy, jinak by to bylo za plný počet:-).

12.12.2018 4 z 5

Trable anglického šlechtice v Čechách Trable anglického šlechtice v Čechách Václav Erben

Ze série s kapitánem Exnerem zatím asi nejslabší příběh. Nebylo moc možností, kdo by byl pachatelem, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Jinak opět hezky vykresleno prostředí a postavy, jak to autor v těchto příbězích umí.

23.06.2018 3 z 5

Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Tomáš Prokůpek

Také mě to bavilo. Různé styly kresby a různé náměty, často úsměvné. Určitě originální doplněk sbírky "šípáckých" knih a komiksů. A nejodvážnější příběh je asi "Jarka Metelka myslí na Podkovu"....:-) A nelze pominout závěr, kdy, jak a co se v historii vzniku Rychlých šípů stalo a událo.

01.06.2018 4 z 5

Sledoval jsem Dubčeka - Vzpomínky estébáka Sledoval jsem Dubčeka - Vzpomínky estébáka Karol Urban

Docela zajímavá sonda nejen do konkrétní sledovačky, ale i do obecné práce a hierarchie STB. Člověku při čtení dojde, jak to vlastně všechno bylo takřka "k smíchu", kdy sledovaný objekt o tom ví, zdraví se s nimi, sám je vlastně sleduje, jestli oni ho sledují. K čemu tohle bylo? Mělo to zdeptat sledovaného? Snad si tenkrát nemysleli, že jim před očima bude Dubček "kout pikle" s imperialisty. Oceňuji odvahu autora za tuto výpověď.

23.08.2017 4 z 5

Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Ljuba Štíplová

Začátky Čtyřlístku vůbec neznám, takže až teď, ve svých 41 letech:-O, si je postupně načítám a je to moc pěkné čtení.

04.08.2017 5 z 5

Přízrak smrčiny Přízrak smrčiny Květoslav Matějka

Výborný a čtivý příběh s tématikou Pohraniční stráže, který se odehrává v okolí Zvonkové, Nové Pece a Horní Plané - ta místa mám rád. Pěkně vykreslený příběh, popisy zásahu a lidských osudů. Takové čtení mám rád, doporučuji.

23.07.2017 5 z 5

Ve službách Ministerstva vnitra - Chránil jsem tři prezidenty Ve službách Ministerstva vnitra - Chránil jsem tři prezidenty Olin Jurman

Výborná kniha vzpomínek, která je zajímavá nejen svým tématem, ale i stylem psaní, resp. ponecháním hovorového vyjadřování hlavního hrdiny. Přesně takovéhle knihy mám rád. Četlo se to moc dobře a jedním dechem. Dozvěděl jsem se přesně to, co jsem chtěl a bylo to velmi zajímavé. A zdravím plukovníka Bobka do Břežan i autora ze Zbraslavi, přes kterou právě p. Jurman za ním jezdil:-)

14.04.2017 5 z 5

Hranice Hranice Dalibor Vácha

Hodně syrové a tvrdé líčení obou bitev, opravdu to není kniha pro ty, kteří si mysleli, že na východní frontě a cestou "domů" se toho až tak moc nestalo...

20.09.2015 5 z 5

V srdci Šumavy V srdci Šumavy František Vrbecký

Moc pěkně vykresleny příběhy lidí v odlehlém prostředí od civilizace, ať už v zapadlé vesnici u hranice, tak i na rotě PS. Ze začátku jsem v tom trochu tápal, ale posléze jsem se do toho začetl a moc se mi líbila.

28.03.2015 5 z 5

Orel vzlétl Orel vzlétl Jack Higgins

Parádní příběh opět s Liamem Devlinem a zápletkou z války. Skvělé čtení.

28.04.2024 5 z 5