ondra2 ondra2 komentáře u knih

Dějiny Číny Dějiny Číny John King Fairbank

Oproti jiným dílům edice neuvádí tento tolik časových údajů a výklad je podávám spíše v rozsáhlejších celcích, což podle mě knize s ohledem na dlouhou historii Číny přidává na přehlednosti a ucelenosti.

08.02.2020 5 z 5

Svitavy včera a dnes 2 Svitavy včera a dnes 2 Radoslav Fikejz

Jediným negativem knihy i jejího předchůdce je malý rozsah.

30.01.2020 5 z 5

Izrael: dějiny Izrael: dějiny Martin Gilbert

Přehledný a podrobný popis dějin Izraele,na můj vkus příliš často protkaný osudy konkrétních jinak bezejmenných jednotlivců. Jinak lze souhlasit s předešlými komentáři,že je z textu patrný příznivější postoj autora k jedné ze stran konfliktu.

12.01.2020 5 z 5

Alžběta a Marie Alžběta a Marie Jane Dunn

Srozumitelně a přehledně podaná historie vzájemných vztahů mezi oběma královnami. Marie přes pohodlné dětství a rané mládí ve Francii, kralování ve Skotsku došla na popraviště. Alžběta pak přes relativně skromný život a hrozbu popraviště v mládí dosáhla pozice respektované panovnice. Sama pak umožnila synovi Marie to, čeho jeho matka marně snažila docílit celý život.

16.12.2019 5 z 5

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: Svatyně českých patronů a králů Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: Svatyně českých patronů a králů Jan Royt

Výborná a pro čtenáře nepříliš poznamenaného studiem architektury dobře přístupná. Je sice plná odborných informací,ale oproti např. knize Katedrála v Chartres Petera Kováče spíše zaměřená dle mého názoru právě na méně specializované čtenáře laiky. Není tak zatížena biblickými souvislostmi při popisu vitráží či sochařské výzdoby katedrály a hodně informací se týká osob podílejících se na budování.

16.12.2019 5 z 5

Dějiny Rakouska Dějiny Rakouska Milan Hlavačka

Výborně napsaná a čtivá, nedá se naprosto srovnat se stylem psaní Dějin Namibie nebo Kapverdských ostrovů ze stejné edice.

05.12.2019 5 z 5

Papež a Mussolini - Tajemství papeže Pia XI. a vzestup fašismu v Evropě Papež a Mussolini - Tajemství papeže Pia XI. a vzestup fašismu v Evropě David Kertzer

Hlavním poznatkem knihy je těsné přimknutí katolické církve k fašistickému režimu, který se jí hodil k posílení resp. k návratu k silnější pozici po zabrání církevního státu v roce 1870. Vztah to byl do značné míry oboustranně výhodný, když církev podporu režimu oplácela, čímž ho rovněž legitimizovala, přičemž přehlížela některé jeho kroky v obavě, že by mohl nastoupit horší, sekulárnější a zejména levicovější. Pouze dílčím způsobem pak zakročila proti rasovému zákonodárství, především ale k ochraně konvertitů ke katolictví, nikoli Židů obecně. Stran dalšího vývoje vztahů lze využít knihu Hitlerův papež zabývající se pontifikátem Pia XII., přestože název evokuje určitou míru bulvárnosti a zjednodušení.

14.11.2019 5 z 5

Jeruzalém - Dějiny svatého města Jeruzalém - Dějiny svatého města Simon Sebag-Montefiore

Nebylo to špatné, ale něco tomu chybělo,asi to srovnám s titulem od Karen Armstrong.

11.11.2019 4 z 5

Revoluční Francie (1787–1799) Revoluční Francie (1787–1799) Daniela Tinková

První část knihy vcelku přehledně popisuje chronologický vývoj událostí vedoucích k zahájení, jejímu průběhu a ukončení revoluce. Při čtení těchto partií se člověk neubrání určitému srovnání nejen s revolucí v Rusku, ale s dalším politickým či spíše stranickým vývojem v SSSR na přelomu 20. a 30. let 20. století - zejména při likvidaci oponentů nalevo a následně napravo od hlavních hybatelů. Ve francouzském případě pak oproti sovětskému ti hlavní skončili stejným způsobem, který využili právě proti svým oponentům na obou stranách, pod gilotinou. Druhá část knihy pak už pro mě méně záživně popisuje jednotlivé vlivy revoluce na společnost, kulturu, školství či vzdělanost, byť i zde lze najít zajímavé partie - např. ke vzniku revolučního kalendáře, či k likvidaci elitních institucí v zájmu rovnostářství a vykořenění starých pořádků, což opět vyvolává reminiscence na postupy v totalitních společnostech, kde vyčnívající nadprůměrní nepoddajnější jedinci bývají postiženi v zájmu povýšení těch přizpůsobivějších a ohebnějších. V příloze pak jsou stručnější medailonky významnějších jedinců podílejících se na dějích v průběhu revoluce, řada z nich pak datem a způsobem smrti naplnila rčení, že revoluce požírá svoje děti.

03.11.2019 4 z 5

Emil Hácha (1938-1945) Emil Hácha (1938-1945) Tomáš Pasák

Velmi čtivě psaná, pro mě až neočekávaně. Z knihy je patrná jistá sympatie autora k Emilu Háchovi, na druhou stranu do poněkud jinak obecně černého či spíše negativního pohledu na jeho osobnost kniha přispívá informacemi, jež z černé činí řadu odstínů šedé různé intenzity zejména vzhledem ke kontaktům s londýnskou exilovou reprezentací či snahou dosáhnout v rámci omezených možností osvobození zatčených. To ale bylo okupanty využito k ústupkům v jiných oblastech. Pro mě pak nové informace o Háchově praktické neschopnosti úřad státního prezidenta od poloviny války vykonávat pro zdravotní problémy, které ho nakonec možná naštěstí pro něj ušetřily poválečného soudu.

07.10.2019 5 z 5

Pol Pot: Historie děsivého snu Pol Pot: Historie děsivého snu Philip Short

Kdo se zajímá o příčiny vzniku režimu Rudých Khmerů, jejich tyranii, jakož i určité poznatky o vztahu Kambodže k Vietnamu, nemůže knihu vynechat. Nelze snad ani věřit tomu, co někdo dokáže vymyslet za společenskou teorii, jejíž součástí je vyhnání lidí z měst do divočiny, zrušení peněz, rodinných vazeb a další extremistické přístupy. Marxismus byl zde uplatněn nikoli s oporou dělnictva, ale rolníků, protože dělníci jaksi nebyli k dispozici v převážně zemědělské zemi, to nebránilo tomu, aby to dopadlo jako tam, kde předvojem společnosti byli dělníci. Kniha je výborná, jedinou vadou, ale to je společné všem knihám od BB artu, je poznámkový aparát na konci nutící buď k neustálému listování, nebo čtení jich až nakonec, to je ale jen drobná vada na kráse.

22.09.2019 5 z 5

Dějiny Iráku Dějiny Iráku Eduard Gombár

Po poměrně pro mě nepřehledné změti jmen různých vládců a dvorských funkcionářů se s přiblížením k současnosti stává mnohem čtivější. Záživná je pak od konce devatenáctého století do nedávné minulosti - 2011.

19.09.2019 4 z 5

Pod vycházejícím sluncem Pod vycházejícím sluncem Veronika Krištofová

Po přečtení lze jednoduše pochopit i v současnosti mírně napjaté vztahy mezi Jižní Koreou a Japonskem. Jsou daní za okupaci Koreje do roku 1945 i absenci sebereflexe na straně Japonska po válce.

10.09.2019 5 z 5

Všeobecné koncily - Ohniska církevních dějin Všeobecné koncily - Ohniska církevních dějin Klaus Schatz

Řada zajímavých informací o pozadí nejdůležitějších momentů církevních dějin v průběhu dvou tisíciletí. Podrobnější informace o věroučných a teologických záležitostech spíše pro fajnšmekry a církevní znalce, o obecném přístupu papeže vůči koncilu a jejich vzájemném vztahu pak i pro ostatní.

04.09.2019 4 z 5

Zmizelá Praha Jana Minaříka Zmizelá Praha Jana Minaříka Pavla Státníková

Pěkné srovnání minulosti a současnosti. V některých případech by se člověk bez popisu ztratil, zejména pak u Židovského města.

30.07.2019 4 z 5

Nixonova temná tajemství Nixonova temná tajemství Donald Fulsom

Celkem čtivá kniha, která by byla zajímavější, kdyby se věnovala jednomu aspektu činnosti či osobnosti Richarda Nixona do větší hloubky. Takhle se poměrně značně podobá bulvárnímu plátku.

28.07.2019 4 z 5

Hitlerův Mnichov: Vzestup a pád hlavního města nacistického hnutí Hitlerův Mnichov: Vzestup a pád hlavního města nacistického hnutí David Clay Large

Anotace říká vše. Výborná kniha popisující prostředí, z něhož povstala NSDAP, a to na základech postupně vznikajících již v 19. století, reálnou silou se však stávající až ve druhé polovině 20. let 20. století. Zajímavý je popis přístupu vládnoucích vrstev k působení SA a spol. během 20. let, které větší hrozbu spatřovaly v levici.

13.07.2019 5 z 5

Nepotřebný východ? Nepotřebný východ? Lukáš Novotný

Přehledný rozbor výsledků voleb a obecně orientace voličů a struktury stranického systému v průběhu doby od sjednocení Německa do současnosti v jeho východní části. Možná by bylo dobré mít něco i pro část západní.

07.07.2019 4 z 5

Dějiny Chorvatska Dějiny Chorvatska Jan Rychlík

Způsobem podání informací je znatelně lepší než Dějiny Namibie. Závěrečné kapitoly jsou pak protkány na můj vkus větším množstvím gramatických chyb a nedostatků, s tím si mohli dát v nakladatelství větší práci.

28.05.2019 4 z 5

Nejspíše lze informace v knize podané nalézt i v jiných publikacích, kladem knihy je ale souběžný popis zvěrstev nacistů a sovětské mašinérie. V počtu zabitých pak převahu nad SSSR dosáhlo Německo až během války. Zajímavý je pak rozbor čísel obětí a s tím související snaha zvýraznit množství obětí za války v okruhu nežidovského obyvatelstva dotčené oblasti oproti těm židovským a stejně tak obětí války oproti obětem ukrajinského hladomoru, aby došlo k posílení "mučednické" pozice Ruska a upozadění vraždění a hladovění ve třicátých letech. Nepěkné čtení, které lze ale jen doporučit.

27.05.2019 5 z 5