ondra2 ondra2 komentáře u knih

Rusko za starého režimu Rusko za starého režimu Richard Pipes

Jedná se o skutečně velice zajímavou knihu, když z analýzy přírodních podmínek v Rusku a jejich geografického vymezení autor dospívá k charakterizaci postoje tamních obyvatel i vládnoucí vrstvy nejen k otázce soukromého vlastnictví,ale rovněž k hodnotě lidské síly a k formě vládního režimu. Probírá jednotlivé vrstvy společnosti v rámci postupného vývoje státních útvarů v oblasti Ruska,aby skončil v předvečer revoluce v roce 1917. Dá se říci,že celý vývoj v Rusku pak v podstatě nemohl dopadnout jinak, než jak se nakonec stalo. Slovy Michaila Gorbačova (alespoň myslím, že to řekl on) - chtěli jsme to nejlepší a dopadlo to jako vždy.Lze jen doporučit, mimo jine v závěru knihy zmínku o zdokonalení represivních složek carského Ruska komunistickým režimem.

09.02.2018 5 z 5

Královna Viktorie Královna Viktorie Christopher Hibbert

Plastický obraz velké postavy 19. století, spíše se věnuje vztahům k členům rodiny a dalším osobám, než politickým otázkám, které jsou zmíněny spíše okrajově.

23.11.2017 5 z 5

Roky na Downing Street Roky na Downing Street Margaret Thatcher

Výborná knížka, která je v některých partiích, jak uvedl komentář níže, méně přehledná - finanční politika např. Zajímavý je popis vztahů autorky s některými vrcholnými politiky či spolustraníky i její názor na ně.

24.01.2017 5 z 5

Úpadek a pád osmanské říše Úpadek a pád osmanské říše Alan Warwick Palmer

Kniha popisuje postupný úpadek Osmanské říše, jejímž vrcholem je obléhání Vídně. Následně se pak kniha zabývá tím, jak byla postupně slábnoucí říše v podstatě udržována při životě vzájemným soupeřením tehdejších velmocí, z nichž si žádná nepřála přílišné posílení té druhé.

29.09.2016 5 z 5

Bavorsko Bavorsko Lukáš Novotný

Stručný a hutný přehled dějin Bavorska se závěrečnou kapitolou o vazbách s českými zeměmi v průběhu doby.

17.06.2016 5 z 5

Válka ve Vietnamu Válka ve Vietnamu Daniel Kamas

Kdyby knihu občas nezatěžovala přílišná podrobnost o vojenských jednotkách a technických údajích jednotlivých bojových prostředků, bylo by asi hodnocení o něco vyšší, jinak ale slušný stručný přehled vietnamského konfliktu.

26.05.2016 4 z 5

Národy ve stínu Národy ve stínu Friedrich-Karl Kienitz

Některé pasáže jsou méně záživné, ale je dobrá jako přehled civilizací před nástupem Říma, jehož vzestupem kniha v podobě punských válek končí.

11.05.2016 4 z 5

Zrození Británie Zrození Británie Winston S. Churchill

Po poněkud hůře čtivém začátku zabývajícím se dávnověkem ostrova a působení Římanů, přes Sasy a Dány se následně kniha četla velmi dobře. Jde spíše o literární podání dějin Anglie až do nástupu dynastie Tudorovců po bitvě u Bosworthu v roce 1485, "nezatížené" četnými poznámkami pod čarou, což plně koresponduje s tím, co uvádí sám autor, že kniha nemá konkurovat pracím profesionálních historiků, ale je osobním názorem na historické procesy. Možná i to přispělo k tomu, že jsem ji přečetl velmi rychle.

21.08.2015 5 z 5

Osudové únorové dny Osudové únorové dny Václav Veber

Velmi podrobný a čtivý popis kroků komunistů před a během pokusů o převzetí moci v roce 1948, zejména pak jejich úspěšné snahy podřídit si bezpečnostní složky, vytvářet loajální ozbrojené složky k "ochraně podniků", alias pozdějších lidových milicí, a levicové frakce v dalších politických stranách za účelem získávání informací o vnitřních pochodech a myšlenkách konkurence a rozkolu opozice. Pro mě novinkou pak byl popis vzniků akčních výborů a jejich praktické fungování, ať v místech či při snahách o realizaci personálních požadavků komunistů v ministerstvech. Věnuje se mimo jiné postojům Edvarda Beneše a jak u něj tak i u dalších politických stran dochází k hodnocení situace v tom smyslu, že dotyční nebyli schopní použít proti komunistům stejně účinné metody, jako oni sami, a do poslední chvíle dávali přednost parlamentnímu řešení krize, jemuž se však KSČ snažila vyhnout, což se jí též podařilo.

27.07.2015 5 z 5

Německá revoluce 1918-1919 Německá revoluce 1918-1919 Sebastian Haffner

Velmi čtivý popis událostí těsně před koncem a následujících po ukončení 1. světové války v Německu. Kapitulaci Německa a v jejím důsledku zakořeněnou představu o "ráně dýkou do zad" politiky armádě, která zůstala neporažena, autor podává jako realizaci představ generála Luddendorfa, který nechtěl, aby odpovědnost za nevyhnutelnou porážku Německa ležela na vojácích. Velmi poutavě jsou pak popsány postoje SPD a jejího vůdce Fridricha Eberta, nejprve směřující k realizaci revoluce, aby se jí následně snažil potlačit a zachoval si tak moc, a to i za pomoci složek, které byly k vládě nepřátelské a proti ní předtím vystupující. V postoji SPD k událostem v období let 1918 až 1920 pak autor vidí příčinu sporů s KPD, neschopnosti levice vzájemně spolupracovat a vytvoření tak prostoru pro pozdější nástup Hitlera v roce 1933.

14.07.2015 5 z 5

Berlín - Okamžiky zkázy 1945 Berlín - Okamžiky zkázy 1945 Antony Beevor

Stejně vydařená kniha jako Den D. Oproti popisu bitev, jak by bylo možné očekávat, se kniha věnuje spíše chaosu panujícímu na německé straně a marným snahám zbrzdit postup Rudé armády, na druhé straně pak jejímu postupu a zvěrstvům, které tento postup provázela. Okrajově pak i bagatelizaci cíle v podobě Berlína ze strany Stalina před spojenci, aby se raději věnovali postupu do jiných částí Německa. Chování vojáků Rudé armády v osvobozených oblastech, resp. i v oblastech Německa, se zřetelně neliší od postupu, který v současnosti uplatňovali i na Ukrajině. Jako Bourboni, nic se nenaučili a nic nezapomněli.

22.05.2024 5 z 5

Válečné lodě 1 - Lodě veslové a plachetní do roku 1860 Válečné lodě 1 - Lodě veslové a plachetní do roku 1860 Petr Klučina

Kniha je spíše pro znalce lodní techniky orientující se v řadě pojmů týkajících se plachet, půdorysů, výzbroje, výtlaku a dalších, pro ty ostatní jsou pak v knize obecné nástiny politické situace, na jejímž pozadí se odehrával vývoj lodní techniky včetně některých bitev, v nichž se uplatnila.

20.05.2024 4 z 5

Dějiny medicíny: Od starověku po současnost Dějiny medicíny: Od starověku po současnost Roy Porter

Po knize jsem sáhl pro zpestření jinak obvykle mnou preferovaných politických dějin a neudělal jsem chybu. Jakkoli bylo možné očekávat, že by mohlo jít o relativně hůře srozumitelný popis jmen a událostí, jde o přehledný, čtivý výklad vývoje medicíny, diagnostických postupů, vývoje léčby některých sice známých nemocí, ale bez jasných příčin, jež jsou teprve postupně odhalovány a dřívější představy vyvraceny i objevů nemocí nových, na něž léčba dosud neexistuje.
Nejedná se však pouze o popis samotné medicíny ale i o vývoj představ člověka o tom, jak lidské tělo funguje, s postupným upřesňováním poznatků, nacházením slepých uliček a cest z nich ven, včetně postupné fragmentarizace medicíny na jednotlivé specializace a obory s tím, jak se poznatky prohlubovaly.
Autor kromě zevrubného a populární formou (pro nemedika) podaného výkladu hodnotí i současný stav a negativní jevy spojené s medikalizací společnosti a snaze najít "léky" na přirozený vývoj organismu, neschopnost států zajistit finanční udržitelnost celého systému (popisuje logicky spíše západní státy, byť kniha obsahuje i partie o medicíně východní a alternativní). Závěr knihy je poněkud pesimistický, kdy pacient je dle autora staven do role objektu a zdroje výdělku, což jej do jisté míry může vábit do oblasti medicíny alternativní.

18.04.2024 5 z 5

Dějiny Makedonie Dějiny Makedonie Jan Rychlík

Obdobně jako Dějiny Slovinska je i tato kniha popisem dějin oblasti a jejích obyvatel, z níž a z nichž později vykrystalizoval současný národ a stát, byť se tak nakonec stalo v menším rozsahu, než jakého Makedonie v minulosti dosahovala.
Kniha je popisem různých zájmů, střetů a bojů mezi sousedy s občasnou ingerencí západních států, kteří oblast Balkánu užívali ve svých geopolitických hrách. Nejen díky této knize (i Dějiny Chorvatska a Albánie) musí být čtenáři zřejmé, z čeho plyne ona výbušnost Balkánu a přilehlé oblasti, na níž bylo zaděláno již dávno v minulosti a jež čas od času vyústí do vojenských akcí.
Oproti jiným komentátorům se mi dějiny balkánských států čtou poněkud obtížněji, v tomto případě bych možná kulturní kapitolu rozčlenil do jednotlivých partií věnujících se příslušnému období, než aby souhrnně čněla na závěr knihy.
S ohledem na začlenění Makedonie do SFRJ se určité informace mající širší přesah logicky opakují v jiných dějinách balkánských států, což samozřejmě nemusí být na škodu. V souvislosti s knihou lze doporučit životopis Tita od Jože Pirjevce, z něhož bude zřejmá integrující role titulní postavy a jeho marná snaha vytvořit iluzi jednotného jugoslávského národa zahrnujícího i Makedonce, jež nakonec dopadla tak, jako u nás a dvou větví československého národa.

18.04.2024 4 z 5

MEXIKO – 200 let nezávislosti MEXIKO – 200 let nezávislosti * antologie

Nejedná se o kontinuální text popisující dějiny Mexika, ale kaleidoskop pohledů na Mexiko, jeho dějiny, obyvatelstvo a kulturu v řadě jejích forem. Některé příspěvky jsou čtivé a zajímavé - politika, historie, některé partie o kultuře - film, hudba, jiné jsou spíše pro odborníky - články o jazyku a literatuře, antropologický pohled a pod. Knihu lze spíše brát jako výběr oblastí, na něž se čtenář může zaměřit výběrem určitého typu odborné literatury, když jednotlivé pohledy přispěvatelů jsou relativně krátké na to, aby mohly podat komplexní a vyčerpávající informace. Takový cíl si ostatně kniha sama ani neklade.

09.04.2024 4 z 5

Válka pod Kilimandžárem Válka pod Kilimandžárem Wolfgang Schwangen

Vzhledem k tomu, že na boje první světové války v Africe nejspíše mnoho literatury v češtině není, pak je přečtení této docela obohacující. Co mě poněkud rušilo, byl místy příliš lidově podaný výklad ("hoši", "mládenci", "kaiser"), u něhož nevím, zda se jednalo o stejně přeložený originál nebo přístup překladatele. To je nicméně spíše připomínka formální, k obsahu samému spíše nepodstatná. Překvapující je z knihy patrná jistá míra bezradnosti Britů při bojích s Němci v Tanzanii a snaha zajistit určitou část zásobování z Evropy pomocí vzducholodi.

22.03.2024 5 z 5

Dějiny Itálie Dějiny Itálie Giuliano Procacci

Oproti některým komentátorům přede mnou bych knihu zařadil mezi ty lepší, možná proto, že do Itálie člověk nemá daleko a na řadě míst byl a leccos viděl, tak má pocit, že mu popis není úplně cizí. Telefonní seznam měst a panovníků je přítomen až v závěrečných dodatcích jako v jiných dílech a tok vlastního textu nijak nenarušuje.
Přestože kniha nepopisuje nejstarší antické dějiny, což pro mě bylo překvapení, než jsem knihu otevřel a je to částečně důvodem nižšího hodnocení, není špatná a s přiblížením se současnosti je lepší a lepší. Na druhou stranu je začátek ukotvený do bližší minulosti cestou k tomu, jak se vyhnout pro Italy sice důležitým ale pro ostatní (i pro mě) možná neznámým jménům a ne tak zcela podstatným událostem, jejichž důležitost již zavál prach. Některé jiné knihy z edice se v záplavě jmen a událostí v současnosti pro leckoho nevýznamných ztrácejí a čtenáře utahají již na začátku. To se tady nestane. S ohledem na docela slušně napsané další partie je nicméně možná škoda, že tam starý Řím chybí, zájemce si ale jistě bude moci chybějící informace dohledat jinde, což ale ostatně platí i pro zbytek knihy.
Pěkně je popsán vývoj rozdílů mezi průmyslovým a lépe vyvinutým severem a spíše zemědělským a zaostalým jihem, v knize však není jakákoli partie o vztahu mezi Itálií a Čekoslovenskem nebo Českou republikou, jak je u některých knih zvykem, ta mi ale příliš nechyběla.

06.03.2024 4 z 5

Zrození génia Zrození génia Peter Kováč

Kniha svým stylem nevybočuje z řady předchozích dílů edice. Jako vždy je vlastní text autora doplněn texty autorů zahraničních. Těmi často bývá doplněno hlavní téma knihy a oblast záběru se tak rozšiřuje, v tomto případě nejen na Giovanniho Pisana, ale i jeho současníky nejen architekty nebo stavitele. Převzaté texty možná působí méně záživně než hlavní text, v každém případě je kniha jako obvykle doplněna bohatým fotografickým materiálem. Ten by mohl být i rozsáhlejší a obětoval bych v jeho prospěch i některou z doplněných textových částí.

27.02.2024 4 z 5

Hon na ponorku Hon na ponorku Tom Clancy

Po letech jsem si potvrdil, že všechny knihy od Toma Clancyho odolávají zubu času. Rozhodně jsou lepší než ty, kde sice figuruje na titulu, ale autorem je někdo jiný, byť i ty byly vesměs kvalitní. Politickým důstojníkem na Rudém říjnu je jakýsi Putin, který nedobře skončil, tak snad kromě velmi kvalitní fikce kniha bude představovat i přesnou predikci.

26.02.2024 5 z 5

Ottův historický atlas: Praha Ottův historický atlas: Praha Eva Semotanová

Kdybych již před touto knihou nečetl knihy Karlín nebo Libeň od Muzea hl. města Prahy, tak by asi bylo hodnocení vyšší. Kniha je plná informací o Praze jako celku, v podstatě po všech stránkách, nicméně právě s ohledem na rozsah a jinak bohatý obrazový materiál těch informací není tolik, co by člověk na 536 stranách očekával. V řadě případů lze lepší fotografie najít právě ve výše uvedených knihách, jež se jinak věnují jen konkrétní čtvrti. K původnímu jádru pak čekám, že bude lepší vzít do ruky některou z knih Kateřiny Bečkové (Nové město,Hradčany, Staré město). U fotografií pak doporučuji edici Zmizelá Praha spolu s dodatky Kateřiny Bečkové. K těmto všem knihám je ta posuzovaná vhodným doplňkem.

17.01.2024 4 z 5