olga3826 olga3826 komentáře u knih

Zúčtování Zúčtování John Grisham

Mám takový zvyk: vždycky když jsem v zahraničí na letišti a neběžím zrovna na letadlo, tak si koupím knížky v akci 1 + 1 half price, a to úplně naslepo. Zatím jsem nikdy nešlápla vedle. Většinou si kupuju autory, které vůbec neznám. Letos jsem vsadila na autory známé. Jedním z nich byl i John Grisham, od kterého jsem ale zatím četla jen jednu knihu (jeho příběhy znám hlavně z filmů). Přiznám se, že kdybych věděla, o čem bude větší část knihy, tak bych ji asi nikdy nečetla. A byla by to chyba. Jde o napínavý, zajímavý, poutavý a poučný příběh, který je napsaný tak, že čtete a víte, že musíte přestat, protože ráno jdete do práce a stejně čtete a čtete až do rána.
První část knihy se věnuje zločinu. Válečný hrdina, který je všemi obdivovaný, naprosto nečekaně zastřelí místního pastora, který je u všech oblíbený. Svůj čin vůbec nevysvětlí a tak jeho obhájci nemají nic na jeho obhajobu.
Druhá (největší) část knihy se věnuje druhé světové válce, konkrétně událostem na Filipínách. I když jsem studovala historii na VŠ, tak se přiznám, že o této části 2. SV jsem nevěděla nic (ostuda, vím). Ani to, že šlo o největší kapitulaci v dějinách americké armády, ani o Bataanském pochodu smrti (vůbec nechápu, jak ho někdo mohl přežít), ani o statečných guerillách, které vytvořili (nejen) uprchlí američtí vojáci. To, že jsem o tom nevěděla, má svůj důvod - nemám téma války ráda a tak se mu docela vyhýbám. J. Grisham to ale podává tak poutavě, že jsem to přejela jedním dechem. A jak to u dobré knihy bývá, hned mě to přimělo vyhledat si k tomu další informace. Díky tomu jsem zjistila, že v guerillách na Filipínách bojovali i Češi (zaměstnanci zdejších Baťových závodů).
Třetí část knihy nám postupně objasní, proč válečný hrdina zastřelil všemi milovaného pastora. Během knihy jsem měla spoustu teorií, ale ne, nevyšla mi ani jedna.
Prostě a jednoduše: doporučuju! Tohle je skvělé čtení.
Hodnotím originál. Nevím, jak se povedl český překlad (snad ano).

18.08.2019 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Pro mě zatím nejlepší kniha ze série s Cormoranem Strikem. Komplexní příběh, detaily, které zapadají do sebe. Do poslední chvíle jsem nedokázala odhalit, kdo je ten novodobý Jack Rozparovač. Taky velmi rafinovaně podaný a uvěřitelný vztah mezi Cormoranem a Robin. Pokud umíte anglicky, doporučuji číst originál - jazyk J.K.Rowling je bohatý a popisy míst i lidí úžasné.

23.04.2019 5 z 5

Svatba ve městě Chambéry Svatba ve městě Chambéry Klára Notaro

Francii a francouzštinu miluju, tak jsem si nechala knížku nadělit k narozeninám. Přiznám se, že po přečtení první povídky jsem si říkala, že to bylo šlápnutí vedle. Připadalo mi, že povídka je tzv. o ničem, nemá pointu, ani zajímavý jazyk. Naštěstí to byla výjimka. Ostatní povídky se mi líbily, pobavily mě a opravdu jsem se o životě v současné Francii leccos dozvěděla. Nejlepší byly povídky o skutečných zážitcích autorky jako např. Kurz vaření pro vegany.
A jen díky této knize vím, že až budu v savojských Alpách, na sto honů se vyhnu sýru serac! :-)
Doporučuju a už se těším na další povídky!

13.09.2019 4 z 5