norrasun norrasun komentáře u knih

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Součást mého dětství, milovala jsem příběhy pejska a kočičky v době, kdy jsem sama neuměla číst...je to jedna z klíčových knih, která ovlivnila můj vztah k psanému slovu..

11.11.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Některé knihy jsou napohled tlusté, se spoustou slov, ovšem zápletkou a dějem jsou jaksi útlé. Tady mi to přišlo naopak, kniha nijak rozsáhlá, ale přímo bobtnala (jak houba nasáklá deštěm) podivnými, až hrozivými událostmi. Při čtení jsem měla hned od začátku pocit, jako bych se vydala na známou stezku lesem, ovšem namísto suchohřibů a holubinek postupně sbírala do košíku své čtenářské mysli všechny ty rány, které Sisi utržila. Ty jsem pak (podobně jako Sisi plodnice hub) jednu po druhé v myšlenkách třídila a zkoumala.
A pak už jsem jen zírala, kolik jedu lze nalézt kolem, aniž by člověk měl vůbec jen ponětí.
A Viktorie Hanišová má zjevně ohromný talent..o knihách se mi totiž málokdy zdá, a navíc houby (jídlo i sběr) dost nesnáším. A tento měsíc jsem už dvakrát v noci hopkala po lese, našla jen samé červivce, šlápla do louže a napršelo mi za límec. Přesto jsem vděčná, že se mi z knihy do snů vetřely tyto a nikoliv jiné, hrůznější motivy.

23.04.2022 5 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Popravdě řečeno, tvorba Pavla Čecha mě přivádí do stavu absolutního vytržení. Silné příběhy beze slov..laskavé, inteligentní, a nechybí humor.. Listuji a studuji obrázky s Dědečky zas a znova..

17.02.2020 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Inspektor Bergman řeší vraždy mladých žen a kulisou je vesnické společenství lidí, z nichž každý skrývá nějaké to tajemství z minulosti.
Čtivá a svižně ubíhající detektivka, pro mě jednoznačně důvod se těšit na další počiny paní Klevisové.

28.12.2022

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Velice dobré, přímo parádní! Docela banální zápletka, podaná nevšedně čtivým, a zároveň úsporným způsobem. S postavami jsem se v pohodě dokázala ztotožnit, snadno mi šlo se naladit na prostředí, na situaci, prostě pro mě velký čtenářský zážitek a požitek..

11.11.2023 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Beru to jako vysloveně oddechovou literaturu a hodnotím především čtivost, pro mě u knížky zásadní věc, a v tomto ohledu jsem zklamaná nebyla..postavy dost nesnesitelné, ale uvěřitelné..pachatel mi teda zdatně unikal celou dobu, netušila jsem nic..

15.10.2023 5 z 5

A A Pavel Čech

Další skvost z dílny pana Čecha. Tentokrát hraje roli totalitní režim, ve kterém pouze vyjadřovat AAA je to správné a jediné.
Svět A je pochmurný a temný, přísný, policejní. Hlavní hrdina s rádiovkou není příliš šťastný, rád si sní - a nejen to, potajmu si vyrábí létající kolo....
Výstižně a beze slov, dá se listovat a prohlížet zas a znova..

21.05.2020 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Knížku jsem četla kdysi dávno, náhodně jsem po ní sáhla v knihovně. Celý příběh a způsob vyprávění mě tehdy doslova strhnul. Když jsem se ke knize po letech vrátila, měla na mě stejný účinek..já tu naivitu a iluze a celé to tápání mladé paní de Winterové dost chápu..spíš mám dojem, že pan manžel jí to moc neulehčuje..

13.08.2019 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Četla jsem a slova vtékala očima rovnou do duše, kde rozehrávala jemné, sladkobolné blues... lépe ten čtenářský zážitek popsat neumím.

04.04.2023 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Zajímavá kniha. Závažná témata skvěle zpracovaná talentovanou autorkou. První příběh slepě zamilované mladé maminky ovládané vypočítávým zmetkem byl dobrý, ale ten druhý - osud manželky náboženského fanatika, mě i díky vyústění dostal do "kolen".

28.11.2019 5 z 5

Kuřátko a obilí Kuřátko a obilí František Hrubín

No jo, vzpomínka na dětství, i u nás bylo bloudivé kuřátko jako doma. Jednoduché verše a pěkné ilustrace..úplně si vybavuju mámin hlas, když nám to jako dětem před spaním četla..bylo to naše oblíbené čtivo, napínavé :)

26.10.2019 5 z 5

Nevyhnutelná opotřebovanost citů Nevyhnutelná opotřebovanost citů Zidrou (p)

Ty obyčejné, jednoduché příběhy jsou stejně děsně prima.. žádná dramata, akce a katarze, vše pomalu plyne, zde v krásných barvách a tvarech.. krása..

01.09.2023 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Knížky Soukupové pro mě mají velké kouzlo a ani tuhle nemůžu ohodnotit jinak, než plným počtem hvězd.. pojednává o úplně obyčejných věcech (dva se potkali, vzali, udělali děti, přišla vztahová rutina..), napsána věcně a přitom tak čtivě..užila jsem si každou větu.

11.01.2021 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Natahovaná nuda..děj podivný..po dvou týdnech nevím, o čem to bylo..

07.12.2020 1 z 5

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Moje první knížka od této spisovatelky, čtená kdysi před více než dvaceti lety a prostě - láska na první pohled.. přišlo mi to všechno tak čtivý a napínavý a hlavní hrdince jsem hrozně moc fandila..

01.07.2023 5 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Marta prožívá ve svém devatenáctiletém životě dost nepříjemné turbulence a i když to čtení není zrovna nejveselejší, zvlášť třeba pro někoho, kdo si prochází něčím podobným, musím přiznat pět hvězdiček.. Za styl, přesvědčivost, občas ujetý humor..

07.12.2020 5 z 5

Srub Srub David Vann

Kniha je moc dobře napsaná, přesto se nečetla zrovna lehce, právě kvůli té divné depresi a beznaději, která teče z každého odstavce..

15.11.2020 5 z 5

Velké dobrodružství Pepíka Střechy Velké dobrodružství Pepíka Střechy Pavel Čech

Úplná magie.. Pepíkovo dobrodružství je zážitek, i pouhé listování knížkou mě úplně 'vrátilo' do dětství, kdy jsem hltala různé kreslené příběhy, ponořená do četby a svět neexistoval... Takže se těším na další počiny.

15.02.2020 5 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

No. Každému v životě se něco děje, jen ne všichni to umíme takhle pěkně knižně zúročit jako tuhle pan spisovatel. Já jsem se solidně pobavila, s hodnocením u mě panuje shoda s DominouCZ včetně těch mykóz. Třešničkou pro mě byly v knize zmíněné mé milované Hnusle, kde opilý Mistr porůznu vegetoval. Takže s klidem dávám pět vaginálních čípků..

24.03.2023 5 z 5

Zóna Zóna Daniel Majling

Záhadné, ponuré, podivné a vtipné.
Hrdinové zase trochu jinak.
Mimochodem, lidí se super schopností Krakena bohužel pár znám...

23.04.2022 5 z 5