Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Misery Misery Stephen King

K přečtení mě inspiroval film s výbornou Kathy Bates v hlavní roli. Kniha vynikající, prostě King. Jen se divím, že ty romantické kecy pana Sheldona mohla soudna žena číst. Ale každý má svůj vkus.

29.12.2022 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

"Milá Markéto, optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij. "
Několik nevinných slov, které student přírodovědecké fakulty napíše na pohlednici své dívce a kolegyni. Žert, kterému se většina z nás zasměje. A ta menšina, která se nezasmeje, zřejmě trpí totální absenci smyslu pro humor. Bohužel dívka je přesvědčena komunistka a píše se počátek padesátých let. Těch několik vět obrátí život Ludvika Jahna naruby. Vyloučen z fakulty, odsouzen k několikaleté vojenské službě u PTP. Nakonec se mu podaří studium dokončit a stává se uznávaným vedcem, který se snaží nechat minulost spát. Ale ta minulost je jen zdánlivě podrimujici podobně jako zdánlivě vyhasly vulkán. Když se v jeho laboratoři objeví novinářka Helena Zemankova, naplno procitne i Ludvikova touha po odvetě....

27.09.2023 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala náhodou - na škole v přírodě v Plasech jsme ji s ostatními děvčaty četly po večerce na střídačku při baterce. Je to příjemná vzpomínka. Od vedoucí pokoje jsem pak obdržela diplom za třetí místo " za vzorné čtení po večerce. "Knížku jsem dočetla po návratu domů - nechyběla v bratrově knihovně. Za sebe mohu říci, že Plevovo převyprávění se mi líbilo více než Defoea originál, do kterého se mi tehdy nepodařilo se začíst. Ale dnes bych možná změnila názor, takže se po něm příležitostně podívám v hebrejskem překladu nebo anglickém originále.

13.04.2023 4 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Krásné prostředí šumavského venkova a dva mladí Pražáci, kteří se rozhodli kompletně změnit svůj život, opustit Prahu i svá povolání a odejít provozovat hospodu do malé vesnice ve zmíněných šumavských hvozdech. Realita je ale o poznání jiná - dům s budoucí útulnou hospodou je téměř neobyvatelny, finance pomalu mizí a zejména pro Ludmilu je obtížné privyknout novému prostředí i životnímu stylu. Různé těžkosti ale mladé odvazlivce nakonec stmeli ,a později jsou nuceni čelit další výzvě, kterým je proměna těžce vybudované hospody v prosperující podnik. Jen mi trochu vadil otevřený konec.

09.01.2023 5 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

K přečtení mě ve čtvrté třídě dovedl úryvek v citance. Krásné prostředí Alp, dojemný vztah Heidi a dědečka, ale i příběh Kláry jsou klasikou, která musí zaujmout čtenáře od sedmi do devadesáti.

03.01.2023 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Krásná kniha mého dětství. Verneovky obecně moc nemusím až na výjimky : A toto je jedna z nich. Některé kapitoly jako Všechno elektřinou jsem vynechala, byly příliš technické, ale milovala jsem líčení podmořských kras i různých nebezpečí, které ohrozily Nautilus i životy hlavních protagonistů. Dodnes mi ale není jasné, kdo byl záhadný kapitán Nemo.

26.12.2022 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Děsivý, ale zároveň skvěle zpracovaný thriller. Ať už je důvod mizení lidí ve slovenském pohoří Tribec jakýkoli, nepřiblížim se k němu na vzdálenost menší než deset km.

09.12.2022 4 z 5

Z neznámých důvodů Z neznámých důvodů Zdena Frýbová

Mistrovské dílo Zdeny Frybove. Čtenář, aniž by si to uvědomoval, vstřebá hodně znalosti z organické chemie a biochemie, což se mi tehdy jako patnáctileté stredoskolacce hodilo. Kniha je i velmi vtipná viz moji oblíbenci Zamis, Forejt a Rosický. Naopak ústřední postava Anna Berkova vyvolává velmi rozporuplné pocity - na jedné straně nadaná a svou prací beze zbytku zaujatá vědecká pracovnice, na straně druhé sebestředný a nezraly fracek.

23.11.2022 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Amir vyrůstá jako člen privilegované společnosti v Afghánistánu, tehdejší monarchii, jez aspoň na povrchu ani vzdálene nepřipomíná tu hromadu trosek, již se stala během let sovětské okupace a pozdější vlády Talibanu. Po napadení země Sovětským svazem uniká s otcem do Spojených států amerických, kde si hlavně díky otcove nezlomnosti vybudují nový život. Amir vystuduje vysokou školu, má své pevné místo ve spolecnosti a nakonec nachází i svou životní lasku - učitelku Sorayu, dceru dalších afghánských přistěhovalců.
Ale Amira stále trápí svědomí ohledně jedne události z dětství. Po zjištění jistých skutečností se vydává zpátky do Afghánistánu, kde se pokusí o nápravu....

"Pro tebe třeba tisíckrát. "
Vynikající příběh privilegovaneho malého chlapce, jež dozrál v zasadoveho muže a v cestě za záchranou jiného dítěte dokázal svou pevnou vůli i jiné charakterové kvality.

13.02.2024 5 z 5

Velké trápení Velké trápení Helena Šmahelová

Forestwalker : Vztah rodičů mi přišel hrozně pokrouceny. Po rozchodu byly navíc obě sestry rozděleny bez možnosti se aspoň občas vídat a otec nakonec celou situaci neunesl a odložil Janu do dětského domova daleko od Prahy.
Chápu, že matka ve svízelné situaci očekávala, že ji Jana bude oporou, ale na druhé straně jakou oporou byla ona jí? Vždyť Janě bylo pouhých třináct, nevěděla nic o životě a najednou se musela poprat s rozchodem rodičů, ztrátou sestry i jakési jistoty v podobě celistvé rodiny, otec od ní očekával, že kromě školy a kroužků bude zvládat i péči o domácnost. Takže když to shrnu, otec byl slaboch a matka bolestinska a ukrivdena, které starší dcera nestala za to, aby za ni zabojovala. Během Janina pobyvani v domově se za ní ani jednou nepřijela podívat. Zato stále Míša tohle a Míša tamto..

19.10.2023 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Naprosto odlišný svět, kde není úniku před krutou realitou a kde jsou ženy podradnymi bytostmi.

17.04.2023 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Prázdninový příběh budoucí opticky Kateřiny, dcery kastelána na hradě Krabonosi, a studenta historie Petra patří dnes už ke klasice. Ve svém věku má Kateřina sice jakési právo být "prastena pavlaci", ale už by také mohla vědět, že žena se mužům zásadně nevnucuje, a pokud už tolik touží upoutat jeho pozornost, pak nějakým pozitivním výkonem. Během večeře by se mohla aktivně účastnit diskuse o historii, pozadat Petra o doporučení vhodných knih....... Jenže podle knihy se mi zdá, že Kateřinu nic nezajímá, aspoň není nikde ani zmínka, že by měla nějaké koníčky. Tento typ holek - a lidí vubec- mi leze dost na nervy.

08.01.2023 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Násilné odvleceni nevinné patnáctileté dívky do sovetskeho gulagu, sexuální násilí, nelidska dřina v nepredstavitelnych podmínkách sibiřské tundry, pak další léta po propuštění bez možnosti návratu jen dřina za pár kopejek, pokud vůbec, v dolech a sovětských fabrikách..... A přesto se Věra a její sestra Naďa nevzdaly naděje. Ale i v tomto pekle se objevili dobří lidé : Dočasná vězeňkyně Zoja Petrovna, obyvatele sibiřského Sedova, nebo plukovník Trifonov.

29.12.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Z této knihy si každý něco odnese. Ptejte se, spasl, nebo nespasl beránek kvetinu?

28.10.2022 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Pozor : Zásadně nečíst v hromadné dopravě.

14.10.2022 5 z 5

Sašenka Sašenka Simon Sebag-Montefiore

Podobně jako jmenovkyne hlavní hrdinky románu Šťastnou cestu, Sašo, prožívá i naše Sasenka dětství a dospívání v carském Rusku. Její rodina je dobře finančně situována, mladá dívka navštěvuje Smolný ústav, tedy instituci, kde bylo lze získat na tehdejší dobu špičkové středoškolské vzdělání. Za vším vnějším pozlatkem však Alexandra vidí všudypřítomnou bídu, cenzuru, policejní útlak, i zažitý ruský antisemitismus. Postupně nachází klamnou cestu v komunismu - a to se jí stane osudným.
Vynikající roman z přelomového období ruských dějin, o to děsivější, že nejde jen o beletristickou fikci.

12.02.2024 5 z 5

Dům špionů Dům špionů Daniel Silva

Začíná příjemný večer v britské metropoli. Obyvatelé Londýna se po náročném dni scházejí v místních restauracich, či míří za kulturním zážitkem v některém z divadel či koncertních síni. Ale do centra Londýna míří i čiré zlo v podobě fanatiků ve službách zvrácené ideologie........
Po teroristickém útoku zůstávají na zmíněných místech desítky mrtvých.
Nyní již šéfovi Mossadu Gabrielu Allonovi je jasné, kdo stojí za útokem na nevinné obyvatele Londýna. Jde opět o islamistického fanatika a stoupence ISIS přezdívaného Saladin, jenž má na rukou krev mnoha lidí, ale kterému bohužel přálo štěstí, kdy se mu podařilo uniknout několika tajným službám. Jak je ale možné vypátrat vraha, jehož identita nebo místo pobytu nejsou známy? Podaří se nalézt ono chybějící vlákno? A pokud ano, dovede Gavriela Allona a jeho kolegy včas k cíli, nebo už bude pozdě?
Opět vynikající.

10.09.2023 5 z 5

Štěstí přijde zítra Štěstí přijde zítra Zdeňka Bezděková

Leni Freiwald díky nezištné pomoci pana učitelé Bauma, amerického seržanta Smithe a paní Synkove poznává svou pravou identitu a národnost a je repatriovana zpět do Československa, kde se setkává se svou maminkou a dědečkem. Po návratu do šumavského města Alenka zjišťuje, že nebude snadné integrovat se do naprosto odlišného prostředí :Ceka ji nelehké učení se českému jazyku, překonávání strachu o znovu nalezené štěstí, i vyrovnávání se s minulostí. Dokáže to?

15.06.2023 4 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Osamělá úřednice Cukiko a její bývalý učitel na střední škole se postupně stávají přáteli, ale jejich vztah nakonec přeroste v krátkou, ale velice intenzivní lásku. Silný příběh, který čtenáře zároveň seznámí s japonskou kulturou, kuchyní, nebo místními zvyky. Za mně pět hvězdiček.

07.06.2023 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Pohřešovaná Fredrica Bimmelova je nalezena mrtvá, brutálně stažená z kůže. Krátce nato zmizí další mladá studentka Catherine. Frekventantka FBI Clarice Starlingova stojí před největší vyzvou, ale zároveň pred těžkým úkolem vypátrat surového psychopata dřív, než Catherine rozšíří počet jeho obětí. Pomocníkem se Clarice stává doživotně odsouzený doktor Hannibal Lecter..........

"Nemám v úmyslu vás navštívit teď ani jindy, Clarice. Svět je mnohem zajímavější, když v něm jste vy. "
Vynikající psychthriller.

31.05.2023 5 z 5