nikolthestrange nikolthestrange komentáře u knih

Šamanova pomsta Šamanova pomsta V. Mahaněnko (p)

Přestože povídku umístili až na konec knihy, já jsem byla po závěru předchozího dílu tak zničená, že jsem se nejdřív vrhla na ni :) Sice neurazí-nenadchne, ale každopádně ji beru jako příjemné oživení ságy. Nejspíš má kniha o trochu jiný feeling, když nevíte, komu věřit a co se vlastně děje - než když víte, o co jde a můžete si pak všímat detailů zapojení třetí strany a lépe porozumět příběhu... To záleží na každém čtenáři, jakou cestu zvolí ;) Taky mě bavily vsuvky z "reality" a samozřejmě procházení nových scénářů a jeskyní. Teď napjatě čekám na další nálož Barliony, snad ještě nikdy jsem se takhle pro nějakou sérii nedokázala nadchnout. Jo, jsem definitivně v černé úrovni závislosti :D

30.07.2019 5 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Pokud bych měla něco označit za svoje guilty-pleasure, pak by to byla tahle série. Čte se to samo, každou chvíli padne boží hláška či vtipná narážka. Stejně jako hlavní hrdina, je i autor svůj - tvoří podle vlastních představ a ideálů, nebojí se být nekorektní. Děj mi připadá svižný a působí uvěřitelně. Minulý díl ve mne sice dokázal probudit více napětí, ale rozhodně jsem si užila obě. A chci další :P

12.10.2019 5 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Na úvod musím podotknout, že jsem pouze svátečním čtenářem krimi a detektivek, takže fakt nepoznám, kolik žánrových klišé se v ději objevilo. Pro mě je důležitější, že mě to bavilo. Co se mi líbilo? Ležérní vyprávění, v pohodě hrdina, celkem zajímavé postavy. Humor i napětí. Nějakou extra hloubku to pro mě nemělo, i délkou bych to zařadila spíše mezi oddechové čtení. Něco mezi kvalitní brakovou literaturou a osobitým moderním rukopisem. Každopádně - doufám, že autor bude pokračovat, nesnáším otevřený konce :P Jo a s Larsem jsem prožila svoje poprvé (tím chci říct, že to byla to moje první e-kniha) :D

04.03.2019 5 z 5

Družina zatracených Družina zatracených Jan Urban

S druhými díly bývá ta potíž, že málokdy překonají vytyčenou laťku a často slouží pouze jako výplň. Družina ale není ten případ, drží si úroveň (přestože se mi Zloděj možná líbil o kousek víc, protože šlo o něco nového) a dějově je fakt nadupaná. Zbožňuju ten styl vyprávění, v postavách jsem si našla své oblíbence a moc mě zajímá, co bude dál...

12.01.2023 4 z 5

Zloděj osudů Zloděj osudů Jan Urban

Co vás napadne při prvním pohledu na obálku? Růžová = romantika? S ženskou hrdinkou v hlavní roli? Podobnost s Maasovou? Tak to prrr... Přečtěte si anotaci a připravte se na pure fantasy smršť!

• Pro náročnější čtenáře
• Od 15 let
• Pro kluky i holky
• Žanr: fantasy (místy urban, jindy epická, občas krapet dark)
• Styl vyprávění: střídaj se perspektivy mnoha postav, žádná není vyloženě ústřední, sledujeme i antagonisty, charaktery nejsou černobílý
• Skvělej world-building, vlastní reálie, leč pomalejší rozjezd
• Pro fandy Hry o trůny, Zaklínače, Pána prstenů, Havraních kruhů, Zeměplochy, Assassin's creed / případně pokud se vám libili Nespasitelní, Před bouří, Prokletá věž nebo Andělskej mág.

04.10.2021 4 z 5

Ospalá slovanská díra Ospalá slovanská díra Petr Jaroněk

3,5/5* Pěkná atmosféra a jazyk, zajímavá zápletka. Vadily mi skoky v ději a hlavní hrdina mi tolik nepřirostl k srdci. Určitě bych uvítala delší rozsah. Svůj díl "viny" na mém hodnocení nese vysoká laťka v žánru/tématice nastavená Jurajem Červenákem.

17.02.2021 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Šest vran je kniha, která vyniká především rozmanitostí postav - a nejen z hlediska etnika či sexuální orientace. Hlavní diverzita tkví v tom, že žádný klíčový charakter není černobílý, všichni mají kromě nějaké výjimečné schopnosti či dovednosti i nějakou slabinu: závislost, fóbii nebo temnou minulost, což je činí uvěřitelnými, a každý z nás si jistě dovede najít v partě někoho, s kým by se dokázal ztotožnit. V dekadentních kulisách pokleslého a špinavého města se rozjíždí epický příběh, ve kterém není nouze o akci i romantiku, hluboké citáty a vtipné hlášky. A Kaz se samozřejmě přidává na seznam fiktivních hrdinů, které hrozně miluju :D

26.02.2020 5 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Zcela upřímně - nemám ráda sci-fi, nicméně poslední dobou přicházím na chuť postapu a dystopiím. Nemůžu se sice přidat k zástupu lidí opěvující tohle dílo coby cosi strhujícího, avšak ani k té zklamané sortě, jejichž příliš vysoká očekávání nedošla naplnění. Já osobně jsem si za tou překrásnou obálkou představovala něco... dospělejšího. Leč žádná moje výtka nedovede zastínit fakt, že princip světa je skvěle vymyšlen, s postavami se dá ztotožnit a styl vyprávění i humoru mi neuvěřitelně sedl. Bavilo mě to, i když by podle mých preferencí vlastně nemělo... A to je umění.

09.02.2020 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Ať už zakomponováním konverzací z Messengeru do příběhu, moderním způsobem vyjadřování či nádherným grafickým zpracováním knihy (obálka, malůvky u názvů kapitol, obrázky a fotky ve zprávách), se jedná o velice stylový a originální počin - i přesto, že se během děje vyskytne několik klišé (které však autorka používá spíše vědomě a tropí si z nich žerty). Nechybí spousta referencí a citací z univerza Harryho Pottera, Zaklínače, Star Wars, Frozen atd. ;) Hlavní hrdinka je sympatická (i když nechápu, jak může jíst tolik sladkého a zůstávat atraktivní rovnou pro dva kluky :D vytahané klučičí mikiny nejspíš schovaj všechny nedokonalosti) a s jejími libůstkami i nešvary se určitě ztotožní spousta z nás. Řeší se tam hlavně vztahy a celé se to veze na takové pohodové, romantické vlně, což je vzhledem k cílové skupině ok a v rámci toho knihu hodnotím, navíc s přihlédnutím k tomu, že je to česká tvorba a něco podobného jsem "u nás od nás" ještě nepotkala :) Jen bych doporučila nemít příliš vysoká očekávání. Já jsem se veskrze bavila, ale také jsem si uvědomila, že jsem na tyhle věci už možná příliš stará :D

3,5/5*
Za recenzní elektronickou reading copy děkuji Albatrosmedia.

05.10.2020 4 z 5

Město duší Město duší Martina Čekalová

Titulu se přisuzuje označení "návyková četba" a já si dovedu živě představit, jak tohle náctileté slečny hltají. Jenže na mě to kýžený efekt nemělo, naopak - spousta pasáží mi přišla nudná (zbytečné drama, všední prostředí) a párkrát jsem dokonce raději aplikovala rychločtení :/ Našlo se však i několik světlých míst, především scény s Chrisstianem (jó, problémoví introverti, to je moje :D) a styl psaní mi byl příjemný. Námět příběhu se mi líbil, přestože jeho zpracování nedopadlo vůbec podle mých očekávání (vyvolaných obálkou a anotací). Ačkoli se kniha vydává za fantasy, sci-fi prvky převažují. Upřímně, doufala jsem v něco temnějšího a akčnějšího. Děj mě moc nenadchl, i když potenciál to určitě má - uvidíme, jak dopadne pokračování ;)

17.10.2019 2 z 5

Karmadontova šachovnice Karmadontova šachovnice V. Mahaněnko (p)

Knihu bych pocitově rozdělila na dvě části. Tu první jsem vnímala naprosto pohodově, užívala jsem si nové lokace, úkoly, postavy a dobrodružství - prostě oddychovka, jak se patří. Později mnou už cloumaly předtuchy a podezření - a přestože mi bylo jasné, že je nasnadě nějaká ta zrada, její rozsah mě opravdu překvapil a zasáhl. Nicméně vím, že Mahan se určitě dokáže i z té nejhlubší propasti vyšplhat opět na vrchol ;) Hanbu všem, kdož podceňují syna draků, jež kráčí po cestě šamana!

24.07.2019 5 z 5

Cesta lebek Cesta lebek Josh Reynolds

Mínusy
1) Felix strašně vyměknul. Pořád se něčeho bojí, něco ho bolí, na něco si stěžuje... To sice dělal i dřív, ale ne v takové míře, aby vypadal jako sralbotka. Práce s mečem taky nic moc, párkrát by bylo v tomto díle už po něm, kdyby ho někdo nezachránil na poslední chvíli.
2) Vztah Felixe s Gotrekem mi přijde hodně odměřený. Též skoro vymizel z jejich dialogů takový ten typický humor... škoda
3) Kniha nenavazuje na Zabíječe zombie - nevím pořádně, kam si ji v příběhové linii zařadit a to mě dost to mate.

Plusy
1) Pěkně popsané souboje.
2) Poutavě vykreslené postavy.
3) Moc se mi líbily pasáže chaosu.
4) Má to docela smysluplný děj, což prý nemám očekávat od Města Zatracených, na které se chystám příště. Ajajaj :(

07.03.2017 3 z 5

Na hraně temnoty Na hraně temnoty Theodora Stonewall

Úvodní část uměleckého životopisu fiktivní postavy, tak by se víceméně dala kniha shrnout :) Moc chválím za vychytanou korekturu, žádnou chybu jsem nepostřehla (narozdíl od prvotiny), přestože grafické zpracování (obálku, ilustrace) měly Nevyzpytatelné cesty lepší. Nicméně se mi líbilo koncipování textu a názvy kapitol, proklady úryvky byly super! Že bych se chtěla stát členem fanklubu hlavního hrdiny, to zas ne, i když se coby charakter celkem povedl - není všemocný, má svoje stinné stránky a temnou komnatu v nitru duše. Jazyk, filozofické úvahy a černý humor jsem si vskutku užívala, ačkoliv jsem měla v první polovině trochu problém se začíst a vedlejší postavy na mě působily krapet šablonovitě. Ale Krkavcovy hlášky mě fakt bavily (úplně mi scéna evokovala Juraje Červenáka a jeho duo Rogan-Goryvlad) :D Po dějové stránce se tam toho bohužel neodehrálo příliš mnoho - a vlastně mi ani není jasné, ze kdy příběh čaroděj vypráví (nebo to byl účel?) :) Každopádně převažují pozitivní pocity a novela rozhodně nebyla ztracený čas!

26.07.2020 3 z 5

Střípky času Střípky času Petra Slováková

Téma cestování časem je jedno z mých oblíbených - a tahle kniha ho určitě pojímá nově a zajímavě. Budování vztahu mezi protagonistkou a antihrdinou v různých rovinách se mi líbilo, ačkoliv se to neobešlo bez několika klišé momentů. Sloh i příběh měly svá pro i proti... Způsob vyjadřování se mi zdál oproti ostatním českým YA fantasy autorkám (př. Machová, Bílková) o dost vyspělejší a implementace magie/nadpřirozena do našeho světa uvěřitelnější. Vadilo mi, že místy se brzy opakovala slova a časté shluky jednoduchých vět působily, jako kdyby někdo prostě napsal průběh děje, ale už se nenamáhal s tím ho patřičně propojit a zaobalit. Jak upozorňovala Bookista ve videu, je v díle přítomno i několik bot a děr o.O Mě osobně zarazilo třeba to, jak je v prvním souboji Petr členem policistů popisován jako mocný čaroděj, Mabrokova pravá ruka - a v jedné z následujících scén ho vyslýchají, kdo a co je zač, přičemž zesměšňují jeho schopnosti.

08.12.2019 3 z 5

Tajemství Temného hvozdu Tajemství Temného hvozdu V. Mahaněnko (p)

První dva díly jsem zhltla nahned, na další jsem si už musela počkat, vyšel totiž teprve nedávno. Odmlka mi však neuškodila - na pokračování jsem se těšila o to víc. Z knihy se dozvíme mnoho nových informací! Téměř od začátku děj přímo srší akcí a objevuje se na scéně též spousta známých i neznámých postav (ale vyznala jsem se v nich bez problémů). Bohužel, prostor pro zdokonalování hrdiny po stránce výroby byl dost osekaný, nedostalo se ani nijak zvlášť na aspekt "běžného života" - je to škoda, jelikož v tom bylo doposud hlavní kouzlo série... Nicméně, jako kompenzaci máme právě to dobrodružství na misi se spoustou interakcí s ostatními hráči. Nejvíce se mi líbil Plintův character development. Nejméně obálka (fuj) :/

13.11.2018 4 z 5

Volání z hlubin Volání z hlubin Tanya Stewner

I když mi již nějakou chvíli není -náct, tahle knížka mě prostě zaujala a chtěla jsem si ji přečíst. Děj mě hned vtáhl do sebe a nepustil; postavy i prostředí - vše bylo nápadité; příběh sice částečně předvídatelný a psaný vcelku jednoduše, ale je to přeci určeno hlavně pro děti... a podle tohoto kontextu ji i hodnotím. Je moc fajn, že vyšla další kniha, ve které je hlavní hrdinkou dívka a není to žádná klišé princezna :D Pokud hledáte nějaké odpočinkové čtivo nebo jen toužíte po dobrodružství, už víte po čem sáhnout ;)

06.04.2017 5 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

3,5/5* Bavilo mě to, mistr stále umí... ale Šarkan mi připadal jako Jaroš z Wishe :D

05.06.2023 4 z 5

Pán nočních můr Pán nočních můr Jana Kvičerová

Trochu jsem se bála romantiky, ale kniha má ve skutečnosti spíše blíže k epické fantasy, je opředená mytologií a místy správně temná. Vyzdvihla bych atmosféru, zápletku a vymyšlený svět.

Problém tkví ovšem v tom, jak jsou podávány informace - občas text budí až encyklopedický dojem (à la Silmarillion) a na jednu akční scénu či dialog připadá tak deset odstavců popisů :)

Přitom to není napsané vůbec zle - lze vidět bohatou slovní zásobu, pěkné citace, souvětí nejsou kostrbatá a korektorka odvedla skvělou práci, protože jsem si nevšimla jediného chybného íčka nebo čárky (leda překlepu, kdy je na mapě Herion a v knize Harion), na malé nakladatelství a prvotinu slušný výkon.

A přestože se najde i pár drobných nelogičností (viz bezpečnější cesta trvá 4 dny tam a zpátky, ale radši pojedeme tou kratší a nebezpečnější, kdy budeme muset před koncem poslat koně pryč a zpátky už se přece nějak doplazíme - jo, počkat, ona se tam pak objeví postava, co umí tvořit portály, nevermind :D), příběh celkově má určitě hlavu a patu. V poslední třetině navíc solidně graduje a připravte se na nečekané zvraty!

Protagonistku Annuviu jsem si bohužel příliš neoblíbila, naopak mi byl sympatický Gamron + pasáže záporáka Niaborotha měly taky svoje kouzlo. Povedla se i mapa a vnitřní ilustrace.

Vzato kolem a kolem: autorka sice ukázala, že má talent, avšak debut tak úplně nenaplnil svůj potenciál... Chtělo by to ještě zapracovat na přístupu k vyprávění a více se vcítit do čtenáře. Každopádně držím palce a jsem zvědavá na další tvorbu :)

21.03.2023 3 z 5

Matěj maluje mapy Matěj maluje mapy Michaela Hošková

Zajímavá a pro mnohé určitě přínosná kniha. Autentický grafický zpracování pecka, ale mně prostě nesedí ten autorčin sloh jak z nějakýho lifestylovýho magazínu pro ženy o.O

05.09.2021 3 z 5

Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Theodora Stonewall

Obávám se, že moje laťka je v žánru fantasy nastavená trochu výš, ale kniha se mi moc líbila. Postavy mi připadaly sympatické, hlavně Pipin, který se postaral o spoustu vtipných situací. Často jsem se při četbě přistihla, že zapomínám na svět kolem sebe a nechávám se pohltit dějem. Jen mě sem tam vyrušila nějaká špatně (ne)umístěná čárka nebo jsem se ztratila v příliš složitém souvětí. Některé informace a popisy se mi zdály nadbytečné, ale myslím si, že autoři píšou velice krásným jazykem - a u některých slovních obratů jsem se zastavila a řekla si ,wow' :) První polovina knihy mě bavila hodně, druhá byla drobátko slabší... Stalo se tam toho nějak málo, potřebuju další díl :D

13.06.2020 3 z 5