Nikidree Nikidree komentáře u knih

Sabriel Sabriel Garth Nix

(SPOILER) Ne, tak tohle mě absolutně nechytlo. Na prvních stránkách si říkám super, bude to čistě fantasy svět. Chvíli na to králíka srazí auto, na což chvíli čučím jak puk. Takže ano, je to fantasy svět, ale s prvky (převážně předměty) reálného světa tak z 19. století. Což mi prostě nesedlo.
Celkově svět nebyl takřka nijak popsán. Jen se trochu zmínilo, jak došlo k vystavění Zdi, která království dělí od sebe a to je všechno. A potom se ještě při cestě dozvíme (dost stručně), jak upadlo Staré království. Uvítala bych větší zasvěcení do světa, ve kterém se příběh odehrává. Místo toho není stránka, kde by nebyla zmíněna Výsada nebo Výsadní znaky. Proč to psát pořád? I mladým čtenářům dojde, o co jde, když se zmíní pouze slovo znaky, symboly či třeba znamení.
Dále bych vytkla velký popis okolí, který bych nahradila popisem událostí. Víc ho rozvinout a klidně přidat i nějaké drobnosti, třeba že na ně z křoví vyběhne králík.
Postavy dle mě neměly skoro žádné charaktery. Nejvíc Sabriel, ale i u ní se to příliš neprojevilo. Oceňuji, že nepůsobila arogantně ani stylem 'umím všechno', avšak to nestačilo k tomu, abych si ji (nebo kohokoliv jiného) oblíbila. Snad s výjimkou Macka, ale i u něj je spousta hluhých míst. Její vztah s Prubířem byl naprosto nerozvinutý, takže závěr pro mě byla planá slova.
Nejvíc se mi líbila nekromantie jako taková včetně mrtvých, ale i tady mě mrzí, že to nebylo rozvinuté víc. Přišlo mi, že spoustu věcí si musím domýšlet a hledat mezi řádky.
Nepochybuji, že jiné kniha zaujala. Mě nesedla a tak dávám 2* a do dalších dílů se pouštět nehodlám - alespoň prozatím.

26.11.2020 2 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

A je to tu, série dočtena. Nelituji žádné chvíle strávené čtením o osudu Aelin a ostatních. Ačkoliv bych ve všech dílech vytkla jisté drobnosti, i přes ně je to skvělé čtení.
Autorka urazila neskutečnou cestu, za což klobouk dolů. Z prvního dílu jsem byla dost na vážkách, ale v druhém se její styl psaní zlepšil a v dalších dílech byl jen a jen lepší. Což vyprávění hrozně prospělo a naprosto jsem mu díky tomu propadla.
Všechny postavy prošly obrovskou proměnou, což jen dokazuje propracovanost celého děje. Jeřáb mě sice zaujal víc jako "mrzutý válečník", ale chápu, že dění kolem jeho družky ho prostě dost změní a ovlivní.

Abych to nějak shrnula, poslední díl se opravdu povedl, byť se jisté věci dost opakovali a v jednu chvíli se trochu vlekl. Na závěr bych ocenila epilog, kde by byl pohled o pár desítek let později - na případné potomstvo všech postav, jak to dopadlo s čarodějnicemi, na Doriana s Mannon ale i na celé království, zda se jim podařilo to, o co usilovali.
Všem určitě doporučuji celou sérii přečíst a nenechat se případně odradit prvním dílem.

16.10.2020 5 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Tentokrát se nebudu tolik rozepisovat, protože na tento díl by mi asi ani 4A nestačila.
Jak jsem již psala u předchozích dílů, každý další je lepší a lepší. Vše začíná dávat větší smysl, překvapivé zvraty jsou přímo astronomické a čím dál víc vnímám propracovanost celého příběhu. Jak vše do sebe zapadá, jak se dozvídám plány a nové informace, které směřují k nepochybně epické bitvě.
Sice u Aelin jeden nikdy neví, s čím se vytasí, avšak o to je to lepší. Jakmile si na to zvyknete, prostě musíte číst dál a dál, protože potřebujete vědět, co bude dál. Jak to skončí. Obzvlášť po tom konci. Ten byl.. nepopsatelný.

21.09.2020 4 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Série se mi líbí čím dál víc, ačkoliv stále je tu dost věcí, které bych tomuto dílu (celkově sérii) vytkla.
Díky rozdělení hlavních postav, byla celá kniha zajímavější, jelikož bylo víc dějových linek. Ovšem linka s Dorianem/Cholem byla taková zvláštní. Doteď jsem plně nepochopila, proč jejich vztah natolik ochladl. Vím, že Chaola magie děsí, ale ta jeho nerozhodnost a omezené vnímání, mi na něm vadí. I tak ho mám ale ráda. U Doriana mi naopak vadí, že si víc uvědomuje, co je jeho otec zač a stále nic nepodniká.
Linka s Manon a celkově čarodějnicemi mě v této knize absolutně nezaujala. Místy mě to dokonce nudilo, protože když se objevila první kapitola s ní, vystupovala tam jako děsivá, nebezpečná, krvelačná zlá čarodějnice. Jenže ačkoliv to o sobě i celé její Třinátce tvrdí, nechová se jako bezcitná mrcha. Tedy chová ale díky jejím myšlenkovým pochodům, to celý ten dojem kazí. Nepochybuji, že s ní autorka díky tomu vytvoří překvapující obrat, jen mi prostě nesedla.
Kolem a kolem, díky více událostí, různých zvratů a překvapení je knížka velmi čtivá a snadno hltáte jednu stránku za stránkou (u mě s výjimkou Manon).
Ačkoliv vím, že za to postavy nemůžou, jejich jednání je někdy na hlavu. Dovedu si představit lepší rozhodnutí, která by všem hrdinům kdeco usnadnila. Opravdu jsem zvědavá, jak to bude pokračovat a vyvíjet se. Tak nějak tuším spoustu nečekaných obratů a nejednou si zanadávám u chování postav, které jsou jindy v pohodě. Jen doufám, aby Jeřáb zůstal takový, jaký je. Ten je totiž peckový.

16.09.2020 4 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

No, musím říct, že proti prvnímu dílu byl tento mnohonásobně lepší. Hlavně díky větší množství akce a lepšímu spádu. Začátek byl pomalejší a měla jsem obavy, že celá kniha bude ve stejně dlouhém a ne příliš zajímavém tempu jako první díl, avšak naštěstí po první třetině se to zlomí k mnohem lepšímu.
Na co jsem si stále nezvykla, je opakování jmen. Ano, je to vyprávění, ale přijde mi naprosto zbytečné, v každé 3. větě napsat Celaena toto, Celaena tamto. Samozřejmě to neplatí jen o ní, ale obecně o všech postavách.
Hl. hrdinka mi stále příliš nepřirostla k srdci, byť už začínám víc chápat její postoj. Ačkoliv její chování je občas dost záhadou. A po tomto díle se trochu obávám, jak to bude mít se vztahy s muži, protože v nich je snad nejkomplikovanější.
Jako poslední zmíním asi zatajování všeho možného. První i druhý díl mi přijde postavený na neříkání pravdy. Nepochybuji, že je to schválně, protože to dovolí zamíchat dějem, ale občas to chápu a občas vůbec.
Každopádně jsem zvědavá na další díly. Hurá na ně

13.09.2020 4 z 5

Klan Klan Dmitrij Rus

Chtě nechtě musím připustit, že jsem se trošku unáhlila, když jsem první díl tak moc vychvalovala. Dlouho jsem přemýšlela, zda dát plný počet hvězdiček či nikoliv. Kdyby šla půlka dám půlku, ale nakonec jsem musela dát nižší možnost, tedy 4*.

Styl vyprávění i obsah příběhu se mi stále velmi líbí. Jenže jsou tu dvě ALE..
Zaprvé konec knihy. Je to jako déjà vu. Ze 3/4 kniha opět obsahuje popisy a postupy hl. hrdiny napříč hrou. Sice se tam již plně řeší aktuální situace (např. bitva či postavení Gleba) avšak to je naprosto na místě. Jenže konec nabere strašlivě rychlý spád. Zjednodušeně příběh prostě plyne a potom najednou bum prásk, prásk bum a je konec, stejně jako v prvním díle. Prostě na konci je hrozně moc věcí/událostí.
Druhé 'ale' je Gleb/Laith. Na jednu stranu neustále zmiňuje svého křečka a na druhou někdy až přehnaně utrácí za zbytečnosti? Jako fakt? Snažila jsem se to brát z jeho pohledu - je nesmrtelný a tudíž si časem opravdu nahrabe balík. Ale právě díky jeho křečkovi mi nepřijde správné, aby utrácel v době, kdy potřebuje každý zlaťák.. A to není jediná věc, která mě v jeho jednání zarazila. Chvíli vypadá jako chlap, co to má vše promyšlené a jindy absolutně neřeší následky, které samozřejmě se vším dost zamávají.

Tak jako tak, čte se to velmi dobře. Člověk otáčí stránku za stránkou ani neví jak. Ta zvědavost, jak to bude dál, je opravdu silná. Sice mám obavu, že v dalším díle před koncem bude přibývat množství všelijakých (těžko uvěřitelných) událostí, ale to zvládnu.

07.07.2020 4 z 5

Zrození temnoty Zrození temnoty Alexandra Ivy

Pro mě druhý díl co se mi dostal do ruky. Osobně mám ráda tento typ knížek, jelikož jde o oddechové čtení s nadpřirozenem a není to pro 12ti leté. Postavy totiž mají charakter, kterého se vesměs drží, nejde tam o nějakou "těžce správnou Romantiku" a příběh má hlavu i patu.
Co bych vytkla, je neustále oslovování "miláčku". Nic proti tomu nemám, ale když to používá jen jedna strana a takřka pořád, není to ono. Obzvlášť některé napínavější scény to ruší.
Byť je to teprve druhá knížka, už teď lze říct, že všechny ženské hl. postavy jsou/budou tvrdohlavé, vzdorovité, odhodlané a zabržděnější po citové stránce. Ale což. Mužské osazenstvo to hezky vyrovnává typickým bad boy stylem.

Kdo hledá důmyslně propracovanou knihu, asi bych tuto sérii vynechala, byť svým způsobem na sebe díly lehce navazují, ale nejde o nic velkého. Kdo hledá oddechové čtení, u kterého nemusí přemýšlet kdo s kým kamarádí a kdo ne, je tohle dobrá volba.

11.12.2019 4 z 5

My Fair sukuba My Fair sukuba Jill Myles

Lepší než první díl, s druhým jsou tak nějak stejně. Opět spousta nemravností, prohnanosti, vtipných poznámek a pěkných scén i s troškou toho napětí.
Byť je z Jackie stále poněkud naivní trubka, řekla bych, že ještě tak dva díly a už by z ní mohla být relativně 'chytrá ženská'. Opravdu jsem ocenila, že převzala ještě víc iniciativy než v druhém díle.

Kdybych to měla shrnout celkově, tak rozhodně musím říct, že nelituji čtení. Autorka svět nadpřirozena pojala po svém, má hlavu a patu a za mě je vykreslený dobře. Rozhodně bych se nebránila, kdyby byl víc popsán, jenže to by nesedělo k Jackie. Ona je komplikovaně jednoduchá a příliš mnoho popisu by to zkazilo.
Hlavní postavy jsem si oblíbila všechny, byť Remy mi zpočátku přišla taková protivná. Ale v tomto posledním díle si to u mě napravila.
Jediné, co bych autorce vytkla, je odsouhlasení přebalů knih. To je děs. A poté bych vytkla snad nulovou korekci textu u prvních dvou dílů. Ten třetí byl celkem v pohodě. I když to je třeba vina pdfka.

05.04.2019 4 z 5

Páni mají radši Sukuby Páni mají radši Sukuby Jill Myles

Doporučuji se nenechat odradit děsivou obálkou a knížku si přečíst. Kdo jste četli Sukubu od R. Mead, nelekněte se. Je to něco úplně jiného. Jak pojetím tak rozhodně zpracováním, avšak to neznamená, že je to hrozné. Naopak!
Já osobně jsem se skvěle bavila, byť pár úseků bylo takové to typické klišé. Ale s tím se u něčeho takového musí počítat. Knížek je stovky, takže se jisté věci prostě opakují, ať člověk chce nebo ne. Mě osobně se dost líbilo vtáhnutí do děje. Ani si nevzpomínám, kdy naposledy mě hned prvních pár stránek tak (pozitivně) zaskočilo.
Jediné, co mě na knížce mrzí je fakt, že Jackie vypadá jako trubka. Není to tak úplně její vina, byť občas se lze pozastavit nad tím, proč si "nedupne" a na něco se nezeptá. Ale přeci jen to je dost velký šok, když se náhle dostane do světa, který by neměl existovat a hned je vtažena "do boje".
Skvělá oddechovka, u které se člověk pobaví, přečte si nějaké to trošku peprnější muchlováníčko a ještě je tam děj, který má hlavu i patu a je poměrně zajímavý.

31.03.2019 4 z 5

Druhý hrob nalevo Druhý hrob nalevo Darynda Jones

Četla jsem už lepší série, přesto je tu něco, co mě 'nutí' pokračovat ve čtení. Zřejmě za to může fakt, že mě velmi zajímá, kým vlastně doopravdy Charley je, co vše umí a čeho je schopná. To samé Reyes, byť o něm se toho tak nějak ví víc. Alespoň mám ten dojem.
Detektivní zápletka byla lepší než v prvním díle, protože ji řešila Charley s Mimi a ne duchové. Co mě však začíná poněkud nudit, je "šílená nažhavenost", když se objeví Reyes. V první díle to alespoň bylo zajímavé (sny, po prozření návštěvy, pak na to i skočili,..) ale tady to jsou vždy jen pokusy, které nevyjdou. Chápu proč, jenže je to pořád to samé. Jediný důvod, proč se vyplatí to nepřeskakovat je fakt, že se čtenář dozví pár zajímavých informací.
I přes tyto větší či menší drobnosti je kniha pěkná a hlavně se dobře čte.

20.03.2019 4 z 5

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Přečteno za den, protože byla nálada. Dojmy jsou celkem kladné. Kniha je čtivá, občas i pobaví, děj má hlavu i patu, jen je prostě někdy až zbytečně rozvleklý. A závěr je poměrně typický pro spoustu sérií - má nalákat na další díly. (Což se u mě povedlo.)
Jak již někteří zmínili, občas zbytečné vleklé rozhovory nebo klidně i celé pasáže. Osobně mi to příliš nevadilo, ale celá kriminální zápletka se pocitově natáhne, takže se ani nechce věřit, že se vše stane za tak krátkou dobu. Detektivní případ mi tak nějak proklouzával mezi řádky. Neoslovil mě. Chyběla mi tam nějaká větší akce a když už se stala, velmi brzy skončila.
Kdyby případ nebyl tak moc propletený a naopak se autorka zaměřila na lepší akci, rozhodně by nic nezkazila. A jelikož patřím do kategorie, která v knihách miluje "tajemné a záhadné týpky", víc mě zajímala tato část.
Další díly mám v plánu, už jen kvůli 'panu tajemnému' a skutečné podstatě Charley. Doufám, že se tam vše rozvine.

03.03.2019 4 z 5

Akademie Evernight Akademie Evernight Claudia Gray (p)

Zpočátku kniha vypadal velmi slibně, ale když jsem zjistila, že hlavní postava ví, co je zač, dost mě to zarazilo. Čtenář to zjistí v podstatě v rámci jedné stránky někdy v polovině knížky! Asi mělo jít o záměrné překvapení, ale za mě se tedy vůbec nepovedlo.
Avšak kniha jako taková špatná není. Jedná se o nenáročné čtivo, ale nejsem si úplně jistá, zda chci pokračovat v dalších dílech. Z anotací mě zaujal jen 4. díl a pak asi i poslední, jelikož jsem si Balthazara velmi oblíbila.
No uvidíme, jak se rozhoupám. Byť je to poměrně neotřepaný nápad na zpracování upírů, jsem už asi na takovéto romány s upíry moc stará.. :)

02.06.2018 3 z 5

V ringu V ringu Katy Evans

Jedním slovem.. HRŮZA.
Každý má jiný vkus a ten můj tuto knihu nepřijal.
Upoutávka na obálce mě zaujala, vypadalo to zajímavě. Avšak když jsem to začala číst, nadšení mě postupně opouštělo. Prvních pár stránek ještě šlo, ale ten zbytek? Ne, už nikdy víc.
Nejhorší bylo chování Brooke. To její myšlení. Ale fajn, hodně knížek má takovéto postavy. Ale ona mi prostě nesedla. Přišla mi inteligentní, ale pak jsem byla nucená vše přehodnotit k tomu, že je to bl*ka.
No a Remi? Jo, ten měl problémy a podle toho se choval, ten dejme tomu šel. I když i u něj bych našla pár dost divných věcí.
Knihu jsem nedočetla, prostě to nešlo. Hrozně se tam opakovala slova, dokonce i celé věty. Nechci knihu kritizovat jen proto, že mi nesedla. Každopádně takový dojem ve mě zanechala..

21.03.2015

Hněv kejklíře Hněv kejklíře Amo Jones

Srovnatelné a přeci jen jiné, než předchozí díl. Tato dvojice mě neoslovila tolik, jako Persy s Kingem, protože Killianova povaha na mě byla krapet moc šílená. Avšak musím říct, že mi to vlastně nijak nevadilo. Čtení jsem si užila.
Trochu mě zarazily téměř identické maličkosti, jaké byly použity i v prvním díle, ale jelikož se jednalo hlavně o drobnosti, šlo to přehlédnout.
Tento díl na mě působí brutálnějším dojmem, hlavně kvůli minulosti hl. hrdinky. Což mi nijak nevadí!
Ještě zmíním, že mi styl psaní autorky velmi sedl. A i když tady byl začátek takový zmatený a tajuplný, rozuzlení vše (do)vysvětlí a je to pecka.

02.05.2024 4 z 5

Každý tvůj nádech Každý tvůj nádech Jennifer L. Armentrout

Ve chvíli, kdy si Layla konečně zvolila mezi kluky, mi bylo i jasné, jak to celé dopadne. Což mi absolutně nevadí. Co si budeme, jedná se o sérii pro "děti a mládež" a přesně tím Dark Elements je. Tudíž je potřeba s tím počítat.
Jsem moc ráda, že autorka už neprotahovala nerozhodnost Layly mezi kluky, protože druhý díl jsem v tomto ohledu docela protrpěla.
Celkově tuto sérii hodnotím velmi kladně. Líbí se mi svět, postavy a i události, které se v knihách objevily. Ano občas mi lezla Layla na nervy, ale její povaha, věk a fakt, že celý život byla nucena nějak vyrůstat a potom zjistila, že to není tak černobílé, jak ji bylo vštěpováno udělá své.
Sérii rozhodně doporučuji, jen bych podotkla, že se opravdu jedná o YA čtení a třeba oproti Z Krve a popela je děj velmi mírný. Což mu však neubírá na kráse! Je to prostě něco jiného a mě se to moc líbilo.

30.04.2024 4 z 5

Chaos v míru Chaos v míru Amo Jones

Tento typ knih příliš nečtu, a tak pro mě bylo milým překvapením, jak mě děj vtáhl a bavil. Ano začátek byl krapet zmatečný, ale když člověk netuší, co čekat, dá se to pochopit. Navíc horší pro mě byla chvíle, kdy se Dove dozvěděla pravdu. Zpočátku jsem se v tom ztratila (příliš jmen, o kterých nic nevím) a celkově mnoho informací, na které člověk čeká celou dobu a potom mu jsou podstrčeny všechny najednou.
Děj celé knihy je poměrně zvláštní, na druhou stranu pro mě je to originální a velmi mě to zaujalo. Stejně jako syrové scény, kde se prostě na nic nehraje a jde se doslova s kůží na trh.

Co mi však vadilo asi nejvíc, byla Dove samotná. Úplně mi nesedla svým chováním. Tak nějak si stěžuje, že nic neví a nechápe, ale nedělá nic proto, aby cokoliv zjistila.
Naopak musím vyzdvihnout chování Kinga. Ano mám ráda bad boy týpky a u něj si cením toho, že on jím zůstal po celu dobu knihy. Vlastně celkově chování všech bratrů mi přišlo dobré. Holt jsem jim krapet propadla.

20.04.2024 4 z 5

Označila bych to za takovou trochu oschlou třešinku na dortu. Oschlou proto, že jsem čekala (a doufala) v něco jiného, než čeho jsem se dočkala.
Ačkoliv bylo zajímavé, přečíst si pár střípků z Cardanova života, neoslovilo mě to tolik, jak jsem si myslela.
Osobně bych uvítala víc info k tomu, jak Cardan propadl Jude. Ten jejich vztah mi totiž nedává spát, ačkoliv jim to přeji.
Avšak ilustrace jsou opravdu pěkné a přeci jen je tam pár zajímavých informací z princova života.

11.03.2024 3 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Musím říct, že jsem z knihy naprosto zmatená. Nemůžu se rozhodnout, zda se mi líbí, nebo ne. Je tam hned několik prvků, které mi vadí.
Převážně to jsou charaktery postav. Ačkoliv je o většině hlavních postav řečeno hodně, nějak nejsem schopná se do nich vžít. Mnohdy mi jejich chování/jednání přijde naprosto nesmyslné. Navíc žádný charakter na mě nezapůsobil. Všichni mi přijdou jak šílenci/rozmazlení fracci. Také mi přijde, že snad všechny postavy jsou vykresleny záporně, skoro až zkaženě. A ty vztahy mezi nimi? To je kapitola sama o sobě.
Motiv/cíl hlavní hrdinky je.. absurdní. Jako takhle, chápu ho, ale absolutně mě neoslovil způsob, kterým se toho snaží dosáhnout. Za mě je prostě šílená. A bohužel autorčin popis jejího rozhodování tomu nepomáhá. Zvraty jsou fajn, ale když se dozvíte, že se pro něco rozhodla a následně udělá něco úplně jiného a ještě vyjde najevo, že to tak i naplánovala, je to sakra divné.
Takhle bych mohla pokračovat ještě dlouho, ale nebudu se příliš rozepisovat.

Na druhou stranu musím říct, že na knize je něco, co mi nedá spát a nutí mě číst dál. Ať už je to fascinace temným světem a drsnými událostmi, kterými kniha nešetří, nebo fakt že mě zajímá, jak to s Jude dopadne.
Takže v sérii pokračuji a plánuji ji přečíst celou. Prvnímu dílu však dávám jen 2*, protože na mě moc pozitivně nezapůsobil.

04.03.2024 2 z 5

Striga Striga Gabriela Houston

Netušila jsem, co od knihy čekat a byla jsem mile překvapena. Děj je poměrně zajímavý, dobře plyne a i když se nejedná o žádné velkolepé dílo, při čtení jsem se nenudila.
Zaujalo mě pojetí strig i jejich obav ze síly druhého srdce. A nejvíc zajímavé pro mě byly Doly, ačkoliv stále mám pocit, že bych uvítala víc informací o nich.
Také by se mi líbilo, kdyby Salčino 3 měsíční dobrodružství/přežívání bylo víc popsáno. Ale chápu, že kniha má málo stránek a nejde tam mít všechno.
Knihu ráda doporučím dál, protože se jedná opravdu o zajímavý příběh, u kterého jsem se nenudila. Dávám 4*, protože 3 mi přijdou málo.

05.02.2024 4 z 5

Sex, lži a rande přes internet Sex, lži a rande přes internet Rachel Gibson

Knihu mi půjčila kamarádka před delší dobou a tak jsem se konečně rozhodla ji přečíst. Ačkoliv se těmto titulům spíše vyhýbám (preferuji jiný žánr), byla jsem mile překvapena. Vyklubalo se z toho oddechové a poměrně příjemné čtení na jedno odpoledne.
Ano je tam pro mě několik klišé, jenže to je snad standard tohoto typu knih. Taky mě krapet udivovalo, jak oba neustále myslí na toho druhého. A to i ve chvílích, kdy se to za mě absolutně nehodí.
Detektivní zápletka byla příjemná vsuvka na ozvláštnění děje a setkání s kamarádkami Lucy docela zábavná. Příběh jako celek pěkně plyne. Jediné, co bych vytkla je střídání kapitol dle postav. Na začátku to je v pohodě, ale později mi přišlo, že v některých kapitolách jsou oba jejich úhly pohledu (není to už oddělené)
I přes tyto "drobnosti" to opravdu nebylo nijak špatné čtení. A tak ho klidně doporučím dál.
Dala bych 3,5* ale jelikož to nejde, přikláním se ke 4*, protože se mi to dobře četlo.

24.01.2024 4 z 5