nerusa nerusa komentáře u knih

Fiorella a hřbitov upírů Fiorella a hřbitov upírů Vlastimil Vondruška

Příjemná kniha YA, tedy za mých mladých let "pro mládež", nicméně jí to neubírá vůbec nic na spádu a čtivosti i pro dospělého čtenáře.

09.08.2014 4 z 5

Galapágy Galapágy Kurt Vonnegut Jr.

Po dlouhé době jsem si zase užila slovenské vydání knihy, nějak mám ty slovenské překlady raději, ani nevím proč... Vonnegutův styl psaní je specifický a jen stěží můžete říct, jestli je ta kniha humorná nebo vážná, je vlastně obojí. Vonnegut ovládá vzácné umění psát humorně o vážných věcech tak, aby čtenář i přesto pochopil vážnost situace a neměl pocit nevhodnosti, pokud jde o žerty.

19.05.2014 4 z 5

Princezna holubice: Sedmdesát sedm pohádek z Moravy a Slezska Princezna holubice: Sedmdesát sedm pohádek z Moravy a Slezska * antologie

Ty úplně nejznámější pohádky tu nenajdete (snad kromě Budulínka a Perníkové chaloupky), ale to vůbec nevadí. Pohádek je tu přehršel dlouhých i krátkých, i pár pohádek ve verších tu najdete. Některé nářeční termíny budete muset svým dětem povysvětlovat, u nás to byla třeba "roba".

19.05.2014 4 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Krásná knížka pro děti, i když námi čtené vydání se podstatně liší od toho, které jsem jako dítě četla já :-) Dvouletá dcera si moc ráda prohlíží ilustrace paní Zmatlíkové. Často mi knihu donese se slovy: Čišt. Čímž požaduje společné prohlížení a komentování obrázků v knize :-)

05.05.2014 5 z 5

Cipísek Cipísek Václav Čtvrtek (p)

Mně se líbila moc, dala bych i pět hvězdiček, ale holky zase tak unesené nebyly. Možná na byl jazyk pana Čtvrtka, ještě trochu složitější, ale zkusíme ji znova přečíst později a uvidíme :-)

05.05.2014 4 z 5

Emilovy skopičiny Emilovy skopičiny Astrid Lindgren

Úžasná kniha z pera oblíbené autorky, já i děti její knihy milujeme.

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

Historické fresky patří k mým oblíbeným a pan Merle si vybral velmi zajímavé období francouzských dějin.

Rapa Nui Rapa Nui Pavel Pavel

Knihy vonící dálkami mne vždycky uchvacovaly a u této tomu nebylo jinak. Jediný důvod pro ty čtyři hvězdičky jsou hrubé pravopisné chyby. Nebylo jich moc, asi jen čtyři nebo pět, ale přesto. Je sice smutné, že pan Pavel Pavel neumí správně česky, ale ještě smutnější je, že v době, kdy si ještě každé nakladatelství mohlo dovolit korektora, byla kniha vypuštěna do světa s chybami.
Ale zpět k chvále, kniha je napsána formou deníkového záznamu a tak se postupně dozvídáme, co se událo každý jednotlivý den pobytu autora na Velikonočním ostrově. Sdílíme s ním jeho očekávání, rozčarování, údiv, obavy i pocity vítězství a zadostiučinění, když se mu podařilo rozchodit sochy moai a dokázat tak, že pro dopravu těchto kolosů stačilo jen pár lidí. Spolu s ním také obdivujeme klid a vyrovnanost Thora Heyerdahla, který Pavla Pavla přizval k účasti na své druhé expedici na Velikonoční ostrov. Dozvíme se i mnoho o historii ostrova, i když ta nejdávnější nám asi zůstane navždy skryta. Je to zkrátka kniha provoněná exotikou, sluncem a lidstvím.

11.04.2011 4 z 5

Audrey Hepburn: intimní životopis Audrey Hepburn: intimní životopis Diana Maychick

Tahle kniha vyvolala rozruch a řadu diskusí, neboť vyšla až po smrti herečky a řada lidí zpochybňovala její autorizaci.
Nemohu posuzovat, zda si autorka knihy nevymýšlí, neboť život Audrey mi není dopodrobna znám, vlastně znám jen její filmy, jako mnoho z nás. Také jsem zatím nečetla žádnou jinou knihu o jejím životě. Možná proto trochu nekriticky dávám čtyři hvězdičky v hodnocení.
Nicméně se mi líbilo, jak autorka herečku vylíčila..jako sice křehkou ženu zmítanou nejrůznějšími, zejména citovými, strastmi, ale také jako ženu překvapivě silnou. Osobně pochybuji, že bych byla schopna přežít válečné běsnění jen s cibulemi tulipánů k jídlu... hluboce smekám.

11.04.2011 4 z 5

O zlaté rybce a jiné slovanské pohádky O zlaté rybce a jiné slovanské pohádky Jan Červenka

Krásná kniha plná slovanských pohádek a básniček.

11.09.2014 5 z 5

Magnetická bouře Magnetická bouře Jean-Pierre Garen (p)

Opět rychlovka na oddech. Tentokrát z dob před SDPP, tudíž bez Stonea, ale o nic horší, možná naopak.

09.08.2014 4 z 5

Velká trojka Velká trojka Jean-Pierre Garen (p)

Oblíbený Mark Stone, jednoduché, dá se říci, že prvoplánové čtení, ale skvělá odpočinkovka.

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Jako rodilá brňačka jsem si knihu užila už kvůli reáliím. I když do současnosti se dochoval už jen Minoritská brána, ale kláštery a okolní vsi (dnes brněnské čtvrti) se pochopitelně na mapě Brna vyskytují doposud. Zorientovat se v příběhu nebylo vůbec těžké, tedy alespoň pro mne, ať už šlo o reálie nebo o zápletku.

09.08.2014 5 z 5

Kniha princezen Kniha princezen Ann Braybrooks

Moc disneovkám nefandím, ale holkám se ty prvoplánové obrázky líbí, i když vlastně pořádně žádný příběh neviděly, kromě pár dílů seriálu o Ariel. Příběhy jsou v knížce pochopitelně očesané na dřeň, aby se jich do té útlé knížky vešlo co nejvíc, ale naštěstí mají hlavu a patu.

17.07.2014 3 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Půvabná kniha, psaná kouzelným jazykem, který může dnešním dětem činit potíže, provázená ještě půvabnějšími ilustracemi pana Milera. Na druhou stranu se mým dětem víc líbil ten večerníčkový Barbucha, než ten Milerův. No, mně tedy ne...

01.07.2014 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Nejprve jsem viděla filmové zpracování a to bylo výborné. Ke knize jsem se dostala až nyní a byla jsem uchvácena - příběhem, stylem psaní autorky, postavami. Jak moc jsme rozuměla hlavní hrdince a nakonec jí i záviděla (pravda, až na ten tragický konec) tu úžasnou lásku a ten prostý život v horách.

17.06.2014 5 z 5

České divadelní pohádky České divadelní pohádky František Zacharník

Oceňuji snahu přiblížit dětem "divadelní pohádky", obávám se, že zkratkovité podání však nemůže nikdy dosáhnout půvabu originálu. Nicméně, to autor jistě neměl v úmyslu. Děti nejvíce zaujal Čert a Káča a pak také Radúz a Mahulena. Poslední pohádka o Čochtanovi ji připadala dosti nepohádková, ale řekla bych, že až jednou shlédnou dílko pánů Voskovce a Wericha budou se bavit velmi dobře. Abych nezapomněla, ilustrace se velmi povedly, ačkoli děti někdy očekávaly zpodobněné jiné části příběhů. Ale nelze vyhověti všem :-)

17.06.2014 4 z 5

Paddington se zabydluje Paddington se zabydluje Michael Bond

Nelze než souhlasit s předchozím komentářem, i druhý díl o Paddingtonovi jsme si užily.

08.06.2014 5 z 5

Do duše i do těla Do duše i do těla Jan Kolář

Bylo zajímavé si po dvaceti letech opět připomenout osobnost pana Markoviče. Je mi jasné, že ne všichni mají či měli tohoto pána v oblibě, to ostatně není ani možné ani žádoucí. Nicméně osobně jsem jeho humor vždy považovala za inteligentní. Velmi dlouho jsem ho již nikde neviděla, nějak se mi ztratil z očí. Teď po přečtení tohoto již historického rozhovoru jsem se jala o něm něco najít na internetu a tudíž již vím, že se do kin za chvíli dostane pohádka, kde pan Markovič účinkuje, takže se ze "showbysnysu" neztratil.
Kniha rozhovorů vyšla v době rozdělení republiky a bylo by bezpochyby zajímavé slyšet názor pana Markoviče na dobu po té a na samostatné cesty obou národů či zemí, chcete-li.
Jen přemýšlím, zda rozhovor skutečně proběhl v jazyce českém, nebo zda byla jeho jazyková verze vynucena?!

07.05.2014 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Vzpomínám si na ni, když jsem ji četla jako malá holka ve škole. Teď jsem si ji s chutí připomenula čtením dětem před spaním, líbila se jim moc stejně jako mně před lety.