Nellie Nellie komentáře u knih

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Asi jsem od pana slavného Houellebecqa čekala víc. Autor se snaží zachytit upadající morálku novodobé společnosti a jejich sexuální apetit, který opravdu v tu dobu vzrůstal. Houellebecq se snaží o co největší autenticitu tím, že využívá reálné cestovní kanceláře, reálná jména a svůj příběh zasadil do dnes již proslulého ráje- Thajska. Četlo se to hrozně pomalu. Absolutně mě iritovaly pasáže, které se snaží vyvolat dojem, že pan autor je vševěd. V reálu to vypadá tak, že narátor mluví a mluví a najednou je tam CTRL+ V odstavec z wikipedie o tom, kolik má ostrov Krabi obyvatel a co tam všechno najdeme. Kniha dostává spád až úplně na posledních 20 stránkách, ale víceméně nejste překvapeni, jak skončí.

P.S.: Nevím, zda jsem měla jen blbý překlad, nicméně jsem knihu četla v angličtině. V jedné části pan autor mluvil o vzrůstající zálibě cestování do Prahy a zmínil Tchécoslovaquie. Kniha je vydána v roce 2001, přičemž jsem si prvně myslela, že může být situována před rok 93. Bylo velké zklamání, že se dále mluvilo o teroristickém útoku v Luxoru ( který se stal v roce 97). Takže jako opravdu vážně ? V roce 2001 nás nazývat Československem, ale ve svých knihách kritizovat tu ignorantskou západní společnost?... Obávám se, že to nebylo naschvál

26.07.2017

Dcery Kambodže Dcery Kambodže Thavry Thon

Autorka se snaží vykreslit situaci v Kambodži a postavení žen v tamní společnosti. Snaží se vyobrazit staromódní hodnoty, které jsou pro evropskou kulturu naprosto nepřijatelné - ženy jsou na společenském žebříčku níže než muži, jsou odrazovány od studia, ale zároveň se na ně pohlíží jak na někoho méněcenného. První část knihy byla zajímavější než druhá - jelikož čerpala z dynamického života její rodiny - Rudí Kmérové, hladomor, občanská válka. Nicméně druhá část se nedala číst. Jak zmiňuje komentář pode mnou, opakují se tam stále stejné vzorce - ženám je upíráno vzdělávání, protože jsou něco méně jak muži a pořád a pořád dokola. Myslím, že se autorka první musí vypsat a vydat pár horších knih, než dojde k nějaké katarzi :)
Každopádně cením popis kambodžské přírody. Hned bych si tam zajela. Dále oceňuju, že stipendijní programy v ČR celkem fungují - To jsem ani nečekala :D

17.06.2021 2 z 5

Charlieho malé tajomstvá Charlieho malé tajomstvá Stephen Chbosky

Kniha je velice psaná jednoduchou angličtinou , takže se četla opravdu rychle. Charlie je velice rozporuplná postava pro mě, jako čtenáře, někdy mě štval, někdy jsem ho litovala, každopádně jsem se s ním nesžila. Konec knihy mi připadá velice rychle splácaný a nevysvětlený, ale celkový dojem je velice dobrý. Tím,že je psaný ve formě dopisu se Chbosky ušetřil tím, že nemusí sáhodlouze něco vysvětlovat či popisovat nebo se věnovat jiným postavám a nějakému dobrodružnému ději. Kniha se čte sama, je to spíš taková oddechovka , ale některé jeho názory a postřehy mají snad všichni teenageři, a to se mi líbilo, že to pan S.CH dokázal tak vystihnout

07.04.2015 4 z 5

Teorie literatury Teorie literatury René Wellek

Kniha je velice obsáhlá a složitě napsaná, která často odbočuje mimo téma o kterém píše. Člověk se v tom snadno ztratí. Většinou podobné informace, které jsem potřebovala najít bylo v Josefu Peterkovi -Teorie literatury pro učitele, která slouží už napůl jako učebnice, ale je tam krásně a jasně vše vysvětleno, proto se klaním ke slabšímu hodnocení

07.04.2015 3 z 5