NathalieVerdun NathalieVerdun komentáře u knih

Vévoda dvojí krve Vévoda dvojí krve Meredith Duran

Úžasná...citlivá, napínavá kniha, netypické a o to podmanivejšie prostredie prostredie Indie, zaujímavý a pútavý dej a neodolateľná postava Juliana Sinclaira, lorda Holdensmoora... Už dlhú dobu sa k nej opakovane vraciam - či už čítaním alebo iba v myšlienkach.

20.07.2018 5 z 5

Milostná dobrodružství hraběte z Bonnevalů, bývalého generála císařské pěchoty, na to však tureckého vojenského paši Milostná dobrodružství hraběte z Bonnevalů, bývalého generála císařské pěchoty, na to však tureckého vojenského paši Claude Alexandre De Bonneval

Knihe ubližuje, že je to len ani nie 50-stránkový výbor z 3-dielnych pamätí. (Doň sú zahrnuté iba de Bonnevalove milostné dobrodružstvá a aférky, a aj to iba tie menej obsiahle.) Preklad vychádza z vydania z roku 1730, čo sa samozrejme odráža na štýle a slohu. Z hľadiska dobových reálií je to však zaujímavé a rada by som si prečítala celé pamäti - comte de Bonneval žil v búrlivej dobe, stýkal sa s princom Eugenom Savojským a istý čas bol dokonca väzňom na Špilberku. Bohužiaľ, preložený je iba tento útly výber...
Nie je to erotická literatúra v pravom zmysle - všetko je podané so zjemnelým eufemizmom vyšších vrstiev barokového Francúzska - no vo svojej dobe to napriek tomu vyvolalo poriadny škandál.

20.09.2023 4 z 5

Lež před oltářem Lež před oltářem Johanna Burg

Najväčšou lžou tejto knižky je obálka - absolútne neodpovedá deju! Keď som si po pár stranách uvedomila, že sa to odohráva na prelome 60-tych a 70-tych rokov (20. storočia), myslela som si, že tie očividne rokokové kostýmy majú snáď predstavovať nejakú scénu z maškarného bálu, ale ani len to nie! Hlúpo som sa nechala nalákať historizujúcou obálkou... - varovanie pre nádejných budúcich čitateľov.
Keďže anotácia sa nikomu nezdala potrebná, k deju naznačím aspoň toľko, že názov je výnimočne plne výstižný - dívka spolu so svojím nevlastným otcom podvedú bohatého baróna, aby mohli zaplatiť drahú operáciu pre jej na srdce chorú matku; do toho sa ešte pripletie odvrhnutý snúbenec (ku ktorému jej city stále nevyprchali) a koktejl pomsty a žiarlivosti je namiešaný.

A teraz k samotnému hodnoteniu. Už celá (milostná) zápletka je z dnešného pohľadu strašne naivná - čo by v realite skončilo skôr spoločne strávenou nocou výmenou za zacvakanie kliniky, tu si ju barón hneď ako poslušná bábka zoberie za manželku, hoci sa jej predtým dotkne nanajvýš cudne a ešte je voči nemu aj odmietavá... Nehovoriac o tom, že hoci je to dospelá žena, vyštudovaná učiteľka, autorka stále zdôrazňuje len jej krehkú detskú postavu, až to zaváňa akousi pedofíliou - čo na tej Ursule preboha všetci vidia?? A keď všetci títo zúčastnení vedeli od začiatku, že ju barón miluje a že im z tohto dôvodu už viackrát v minulosti finančne pomohol, nedalo sa prirodzene očakávať, že by im pomohol zase? Ale to by potom nebolo ani na tých 60 strán, čo kniha má... Jediná rozumná (a čítania schopná) časť je tá, keď Harald von Oettingen zistí pravdu.
Na záver ešte taká malá, skôr kozmetická drobnosť, ale predsa mi to ďobe oči: všetky mená sú ponechané v originálnom nemeckom tvare, len z Ludwiga sa nám nejak stal Ludvík...

14.06.2023 2 z 5

První noc bez lásky První noc bez lásky Petra Nachtmanová

Príbeh sa odohráva v rokoch 1509-1514. Krutosť doby pre ľud pomerne dobre vystihnutá, ľudové zvyky a tradície aspoň trochu načrtnuté, jazyk úmerne prispôsobený i keď pár chybičiek by sa našlo. Oceňujem chutné opisy jedál :-) .
Samotný dej pochmúrny a bezútešný, ale vcelku hodnoverne pôsobiaci. Spomína sa tu mnoho panien a žien, ale osudy 3, dalo by sa vlastne povedať, že 4 z nich, sú kľúčové: prvou bola Magda Kovářová, druhou Libuše Milířová a treťou Libuškina najlepšia kamarátka a zároveň Magdina sesternica Žaneta Mládková. Potom tu tiež hrá významnú rolu aj mladá bylinkárka Eva Kroupová. Zlovoľný pán Červeného dvora Ferdinand Karabica - hnusák k pohľadaniu.. Prvá polovica knihy však na mňa pôsobila akýmsi neosobným dojmom, zišlo by sa trošku bližšie a obšírnejšie nám predstaviť našich hrdinov, alebo teda hlavne naše hrdinky.
Dej je pomerne nepredvídateľný, a povedala by som, že pozornosť čitateľa si udrží - nakoniec je to však na škodu, lebo tak spackaný záver som dávno nevidela! Na Tomáša Klimeša som sa akurát začínala tešiť... - ako postava sa ukazoval byť dostatočne vyzretý, poznačený osobnou tragédiou, zmenený, ale statočný a s dobrým srdcom narozdiel od iného nemenovaného mládenca... Prihodiť ešte jednu kapitolu (minimálne) a hodnotila by som aj vyššie.

01.03.2022 2 z 5

Neprozraď mě, Simone Neprozraď mě, Simone Barbara Cartland

Náhodou sa mi dostala do rúk táto tenučká knižočka a za chvíľku bola prečítaná. Ako všetky cartlandovky, aj táto je neskutočne naivná. Ale stavia na dobrých základoch - tie motívy by sa dali pekne rozviť. Takto si pripadám len, akoby som čítala značne okresanú verziu nejakej vcelku fajn knihy. Keď sa povznesiem nad zase jednu slečinku čo utiekla z domu kvôli nanútenému manželstvu, vojvodu, ktorý sa zázračne dokázal zamilovať, hoc práve zanevrel na krásky zo spoločnosti, ...samozrejme nesmel chýbať ani únos a statočný záchranca. Simonove lotrovinky však tomuto dielku dodávajú na šmrnci.
Ah, ešte jedna vec - spomenula vôbec niekedy autorka, ako vlastne tá úžasná Kasia vyzerá, okrem toho, že je celkom isto krásna, vlastne tá najkrajšia a najcnostnejšia zo všetkých? (Odpoveď znie nie - pre tých čo by to náhodou nevedeli :-D )

24.02.2022 2 z 5

V tieni Notre-Dame V tieni Notre-Dame Eva Ava Šranková

K samotnej Izabele a môjmu vnímaniu historických vložiek som sa už vyjadrila pri prvom diele. Najlepšie zvládnutou postavou za obe časti je podľa mňa Bentrand Veraldi - pekne sú ukázané všetky stránky jeho povahy; aj keď je spútaný láskou k Izabele, vôbec to nie je len taký plochý čierno-biely charakter. Od konca pasáží s Izabelinou matkou Annou de Moselle som čakala, že autorka sa neoberie o príležitosť pozvrtnúť dej návratom krutého Huga de Seine-et-Marne, no keď k tomu konečne došlo...hmm, malo to väčší potenciál - autorka to tak rýchlo, krátko odbila. Časti s Bentrandom Veraldim boli nesmierne pútavé, no to najhlavnejšie - konečný prerod Izabeliných citov a vzájomné dojímavé opätovné stretnutie autorka vlastne úplne preskočila - ten záver prišiel vzhľadom k deju dosť nečakane - sľubne sa rozvijajúci príbeh a zrazu také náhle useknutie za účelom: O 12 rokov neskôr... - aj keď ten záver bol taký hektický a nejasný, viac miatol ako dával - žeby sa to chystala pôda pre ďalší diel (nezodpovedané otázky ohľadom Izabelinho a Andrého syna Raoula, Izabelinej dcéry Clémentine a jej osudu, a hlavne Izabelinej záhadnej starej matky, Francesky di Valleta, panej z Valle d' Aosta)?
Sľúbila som vyjadriť sa aj k značnej podobe deja s Krásnou Catherine od Juliette Benzoni - okrem obdobia i niektoré postavy viditeľne príliš podobné: Izabela de Vosges vs. Catherine Legoix; André de Vosges, pán de Carentan a de Carteret vs. gróf Arnaud de Montsalvy; René d'Anjou, vojvoda lotrinský vs. Filip III. Dobrý, vojvoda burgundský, ... až na to, že Arnaud bol oveľa sympatickejší než André, Filip Burgundský porovnateľne s Reném a Yolanda Aragonská, kráľovná štyroch kráľovstiev bola podľa mňa lepšie vykreslená v Krásnej Catherine.
Oceňujem francúzske výrazy a prehľad významných ľudí v závere; francúzske prostredie je uveriteľné; potešilo ma aj, že nie všetky mená sú poslovenčené... dúfam, že bude ďalší diel alebo aspoň nejaké pokračovanie :-)

15.02.2020 4 z 5

Láskou spútaní Láskou spútaní Eva Ava Šranková

Prvý diel mi príde slabší ako druhý aj keď sa musím pochvalne zmieniť o častiach s Annou de Moselle a čo sa týka jej a Filipovej dcéry Izabely, niektoré dejové zvraty sú celkom dosť nečakané a pútavé.
Najpozoruhodnejšou postavou v tomto dieli je podľa mňa Filip de Vosges, gróf Val-d' Oise. K Izabele de Vosges asi len toľko - klasická hrdinka typu najkrajšej a najosudovejšej ženy, ktorej každý padá k nohám a nedokáže sa ovládnuť + časté naivné správanie sa a absolútna zaslepenosť vo vzťahu k Andrému. André de Vosges, pán de Carentan a de Carteret - nemôžem povedať, že by mi bol práve najsympatickejší - toto mal byť akože muž jej života?! - sebecký, tvrdý chlap so zatemneným mozgom.
Historické vložky mi nevadili, naopak sa domnievam, že vzhľadom k tak dávnemu obdobiu a pochopeniu súvislostí boli celkom potrebné (a tým nemyslím všeobecne známe fakty ako Johanka (Jana) z Arcu a storočná vojna). Čo mi však dosť prekážalo - niektoré úseky sú až prehnane červená knižnica a nepríliš realisticky vykreslené.
O ostatnom i o značne viditeľnej pozornosti s Krásnou Catherine sa vyjadrím pri druhom dieli...

15.02.2020 3 z 5

Diabol sa žení Diabol sa žení Gaelen Foley

Krásne, dojemné, dobrodružné...

23.10.2018 5 z 5

Talianske cestoviny Talianske cestoviny Momi Alvarez

Perfektné recepty, krásny design dokonalý obrázkový návod k tomu najzákladnejšiemu - k samotným cestovinám.

08.10.2018 5 z 5

Husitská nevesta Husitská nevesta Ľudmila Dvořáková

Krásnemu a odvážnemu husitskému kapitánovi Hynkovi Brajnyšovi jednoducho nešlo nedržať palce. Kniha čitateľa úplne strháva do deja a núti ho tajiť dych nad osudom realisticky vykreslených postáv.
Bonusom je krásna obálka (vydanie z r. 1985).

25.09.2018 5 z 5

Loď lásky Loď lásky Patricia Hagan

Celkom dobrá kniha, Kirkovi nešlo nefandiť, Steva som mala občas chuť hodiť cez palubu, niektoré veci sú samozrejme mimo reality a dej sa celkovo rozbieha skôr v druhej polovici len ten koniec je nejaký useknutý.

31.08.2018 3 z 5

Tajomstvá Paríža 3 Tajomstvá Paríža 3 Eugène Sue

Nádherný a citlivý príbeh, perfektne vykreslené charaktery, zaujímavé myšlienky, osudy všetkých postáv chytia za srdce, ale do poslednej chvíle som dúfala v šťastnejší koniec pre Panny Márie Slzičku.

13.06.2018 5 z 5