NathalieVerdun NathalieVerdun komentáře u knih

Sicilský román Sicilský román Ann Radcliffe

Ann Radcliffe - s menom tejto autorky a jej dielami som sa stále stretávala v historických romanciach súčasných i minulých až som sa rozhodla niečo si od nej konečne prečítať. Toto bola prvá kniha, po ktorej som siahla a musím povedať, že teraz už viem, prečo ňou boli viktoriánske dámy i páni tak očarení. Úžasný príbeh - primerane napínavý, veľa vecí som naozaj nečakala, tajomné záhady, podzemie hradu, hlavná hrdinka Júlia veľmi sympatická - slušne vychovaná dcérka nežnej, súcitnej povahy, no na dobu sa zároveň dokázala vzoprieť konvenciám i autorite krutého otca útekom pred nanúteným manželským zväzkom - jej omdlievanie sa dá vzhľadom na dobu a výchovu pochopiť; statoční mladí šľachtici brániaci česť dámy a k tomu ešte temperamentná talianska či skôr sicílska povaha a pravé prostredie minulosti. Čo viac si človek môže priať?...

17.06.2019 5 z 5

Hraběnka v nouzi / Láska z třešňového pokoje Hraběnka v nouzi / Láska z třešňového pokoje Phyllis Taylor Pianka

Neočakávala som od toho veľa, ale nakoniec ma to celkom príjemne prekvapilo. Hraběnka v nouzi - perfektné a veľmi vtipné dielko so sympatickými postavami, hlavne nezabudnuteľná ,,grófka z Berringeru", ale aj Emily a James Carstairs, lord Berringer - najprv taký upätý, no potom na tom plese spolu s ,,matkou"... :D. Láska z třešňového pokoje - aj toto bolo dobré, ale o trochu slabšie oproti predchádzajúcemu príbehu, scénka s neplánovanými znameniami vejárom bola super.

22.05.2019 5 z 5

Hriešna túžba Hriešna túžba Gaelen Foley

Sprvu sa mi do tejto knihy veľmi nechcelo, ale autorka mi zase ukázala svoje majstrovstvo. Ian Prescott, markíz Griffith sa tak stal jednou z mojich najobľúbenejších postáv. Skvelý diplomat, múdry, elegantný, zdanlivo sa dokonale ovládajúci, silná osonosť, no pritom nežný a chápavý, a samozrejme krásny. Ženské hrdinky týchto žánrov bývajú častokrát hlúpe nány, ale Georgiana Knightová ma oslovila. Je múdra a odvážna, no vie prijať svoju chybu. K tomu ešte exotická India...
Knihy Gaelen Foley si ma získali tým, že je tam aj silná akčno-dobrodružná línia a nielen erotické klišé a každá kniha je jedinečná, preto si to vždy užijem.

24.03.2019 5 z 5

Nestoudná hraběnka Nestoudná hraběnka Jo Beverley

Keď som na túto kniha narazila, vôbec som netušila, že patrí do série Mallorenovcov - to som zistila až oveľa neskôr a tak to asi bolo aj lepšie, lebo som si ju mohla dokonale vychutnať bez porovnávania s inými. Zaujímavý príbeh, ktorý cez všetky netradičnosti pôsobí stále vierohodne a realisticky - krásne vykreslené charaktery i doba.

28.02.2019 5 z 5

Vlčí princezna Vlčí princezna Cathryn Constable

Najprv som sa zľakla - hlavná hrdinka má iba 13 a je to kniha pre mladších čitateľov, ale kniha ma úplne opantala - nádherný príbeh v lone prekrásnej zimnej prírody, útulný prastarý parný vlak, tajomný starý polorozpadnutý zámok, snežné sane ťahané cez zamrznuté jazero, šíre biele pláne a lesy, a samozrejme, biele vlky.
Ostáva mi už len dúfať, že to natočia ako film - viem si predstaviť aj ako spracovanie od Disneyho - niečo na štýl Ľadového kráľovstva alebo krásny rodinný film na dlhé zimné večery...
Je to rozprávka, premyslená, rozvinutá a snivá rozprávka, ktorá má proste niečo do seba.

13.01.2019 5 z 5

Trochu v pokušení Trochu v pokušení Mary Balogh

Najprv som sa trochu bála, či hrdinka nebude len ďalšia hlúpa naivná mladá hus, ale lady Morgan Bedwynová mi ukázala, že je múdra, odvážna a obetavá. A Gervase Ashford, gróf Rosthorn si ma úplne získal - perfektná postava, na ktorú nedokážem zabudnúť - nonšalantný zvodca a chladný pozorovateľ, no dušou pritom tak citlivý a chápavý.

13.01.2019 5 z 5

Jako v ráji Jako v ráji Julia Quinn

Asi najvtipnejšia z celej série. Marcus Holroyd, gróf Chatteris si svoj humor starostlivo ukrýva za masku rezervovanosti, ale keď už sa ozval, hlášky som si čítala aj trikrát.

15.10.2018 5 z 5

S vikomtem v ložnici S vikomtem v ložnici Gayle Callen

Nádherná kniha, možno trošku melancholická, ale aj vtipná, dobre sa čítala, má veľmi sympatických hrdinov a na rozdiel od iných kníh tohto štýlu sa mi zapísala do pamäti.

09.10.2018 5 z 5

Divý poník Divý poník Mary Hooper

Smutný ale krásny príbeh. Duch bieleho koňa a duch mladučkej jazdkyne, nebezpečné močiare, dojemné hrdinstvo a odvaha... Myslím, že je to jedna z tých kníh, na ktorú detská dušička len tak ľahko nezabudne.

19.07.2022 5 z 5

Darebákova sázka Darebákova sázka Christi Caldwell

Čítať to bolo ako jazda na horskej dráhe - raz stránky, ktoré ma celkom dostali, a vzápätí plytkosť a nedotiahnutosť. Nekonvenčnosť neznamená nereálnosť, ale tu akoby to šlo ruka v ruke. Príliš to pôsobilo, akoby autorka chcela silou mocou natrepať moderné postavy do historických atráp. Na každej stránke je aspoň jedna zmienka o rozdielnom spoločenskom postavení, a predsa sa tie postavy svojím spôsobom reči zase ani tak neodlišujú. Škoda, že autorka radšej nerozvila niektoré momenty alebo sa trošku viac nepohrala s opismi prostredia alebo vzťahov, namiesto toho aby dookola opakovala čo už povedané bolo. A celkovo, spoločnosť popisovaná len ako masa, ktorá nemá tvárí ani mien, samými klišoidnými frázami, nehovoriac o tom, že byť nemanželským potomkom v roku 1822 rozhodne nebolo také jednoduché.
Ale aby som sa vyjadrila aj k niečomu pozitívnemu - zápletka pomerne originálna: zjazvená účtovníčka v nočnom klube a zradou poznamenaný markíz, vojvodkynine dávne intrigy... Obaja vojvodovia-otcovia sympatickí. A úprimne sa teším na lady Dianu Verneyovú a Nialla. Diana bola taká milá, priateľská osôbka, že ma vážne štve, že jej príbeh ešte nepreložili (The Lady's Guard).

P.S.
Moje hodnotenie trošku zrazila istá scéna, kde naša milá Helena najprv zvracia a o chvíľu sa už s Robertom veselo bozkávajú. Niekomu niečo uniklo...?

Btw, v úvode je niekoľko zmienok o Robertovom najlepšom priateľovi Richardovi Jonasovi a istej Gemme Reed - tak to je ďalšia nepreložená kniha - Tempted by a Lady's Smile - zo série, ktorá podľa všetkého predchádza tejto.

14.03.2022 3 z 5

Nájdem ťa v čase Nájdem ťa v čase Michaela Ella Hajduková

K ,,Nájdem ťa v čase" som sa dostala cez lákavú tematiku cestovania v čase, ako už napovedá názov, no oslovila ma aj podmanivá obálka, čím by som chcela zložiť hold jej tvorcovi.
Niektorí čitatelia si vyberajú knihy podľa podobného veku hlavnej postavy, aby sa s ňou mohli ľahšie zžiť - hľadajú inšpiráciu, pocit, že aj iní prežívajú tie isté problémy, čo oni sami - no Nia Vei, kebyže nám nepovedia, že má 32 rokov, hádala by som ju na teenagerku, tak nedospelé mi niektoré jej reakcie prišli.
Celkovo, nápad to nebol zlý, len by sa zišlo viac to prepracovať, ísť do hĺbky - autorka nám možno chcela pomocou toho množstva kratučkých úryvkov lepšie nastieniť svet postavy, no príbeh tak len pôsobí plochšie - príliš rýchly sled obrazcov, ktoré som si ani nevedela poriadne užiť, čo je vážne škoda, lebo inak tam boli naozaj zaujímavé momenty a pekne opísané výjavy. Natrafila som aj na pár nelogickostí, ale spravodlivo to dorovnalo tých niekoľko vtipných scénok.
Erik - Nemôžem povedať, že by bol práve nejakou tou top mužskou postavou, ktorá by mi dlhšie utkvela v pamäti, a tá jeho partia tiež nepôsobila, že chlapci majú po 40-tke, ale nakoniec som to prežila :-D. Záver pekný, až dojímavý - s tým génom liečiteľstva je to naozaj zaujímavo vymyslené. Čakala som, že bude aj nejaké pokračovanie pre Patrisu Pen (Niinu sestru) či Kaya (vedúceho výskumného/cestovateľského tímu)... no, možno raz...
(Nie sú to čisto 4 hviezdičky, skôr tak 3,5 , ale rozhodla som sa zaokrúhliť to nahor.)

P.S.
Prakticky celú knihu mi vŕtalo v hlave, v akom roku (v budúcnosti) sa to akože má odohrávať - takže nakoniec je to rok 3017 = rok 732 Prvého veku nového sveta :-) .

P.S.S.
Tie náramky by som brala :-D

21.01.2022 4 z 5

Gróf hľadá manželku Gróf hľadá manželku Mary Balogh

Pekný príbeh - ALE to neprestajné opakovanie toho, čo už bolo niekoľkokrát predtým povedané, je fakt trochu únavné (i keď tu to bolo ešte znesiteľné povedzme oproti Flavianovi Arnottovi, vikomtovi Ponsonbym (Láska ako sen)) - preto nikdy nevydržím čítať knihy Mary Balogh ihneď za sebou.
Ale aby som sa dostala k deju, zmýšľanie Ralpha Stockwooda, grófa Berwicka a to, ako sa staval k láske sa dalo pochopiť - pekne podané; Chloe Muirhead taká osviežujúco praktická skromná mladá žena, ktorá si tiež dokázala získať sympatie. Spomedzi ostatných postáv bolo napr. príjemné stretnúť sa s Ralphovými starými rodičmi - Emily a Edwardom Worthinghamovcami (vojvodom a vojvodkyňou s naozaj krásnym vzťahom medzi sebou i po toľkých rokoch), a samozrejme aj s ostatnými členmi Klubu tých, čo prežili - a ako sa hneď ujali Chloe... :-) Myslím si ale, že najväčším plusom knihy bolo vykreslenie celej tej situácie s Chloeiným pôvodom - pôsobilo to tak realisticky, smutne, dojemne, dobovo... Vikomt Gilly, najstarší syn markíza Hitchinga, brat londýnskej krásky a Chloeinej rivalky lady Angely Allandaleovej, a hlavne nevlastný brat Chloe je podľa mňa jednou z najzaujímavejších postáv tejto knihy, sympatický, čestný, chápavý a nápomocný mladý muž, ktorý by si ozaj zaslúžil svoj vlastný príbeh a pevne dúfam, že sa ho raz dočká...

13.11.2020 5 z 5

Láska ako sen Láska ako sen Mary Balogh

Do tejto knihy som sa pustila po prečítaní inej série od Mary Balogh, ktorej diela mi už začali pripadať trochu dosť podobné. Anotácia a taktiež aj útržky o Flavianovi Arnottovi, vikomtovi Ponsonbym z predošlej knihy tejto série - o Vincentovi Huntovi, vikomtovi Darleighovi ma veľmi zaujali, no cca po prvých 50 stranách som príbeh vzdala a vrátila sa k nemu až o pár mesiacov neskôr. A urobila som dobre, lebo na ďalších stranách začala byť kniha podstatne zaujímavejšia a záživnejšia a ja som si príbeh zase raz príjemne užila. Na začiatku mi Flavian prišiel ako sexom posadnutý flamender, no prvé posteľové scénky prišli až po svadbe, a aj to v tak akurátnom množstve a napísané v medziach slušnosti, resp. aj pre násťročných a nakoniec som si obľúbila Flavianovu postavu aj z duševnej a emočnej stránky. Agnes bola tiež celkom fajn postava. A Flavianove hlášky - občas sa teda vydarili fakt famózne...

29.05.2019 4 z 5

Sobáš z rozumu Sobáš z rozumu Mary Balogh

Veľmi dojímavá kniha, pekný príbeh, v niečom tragický, ale nájdeme tu aj vtipné miesta, v niečom rozprávka, ale i krutá reálnosť - hlavne nám však ukazuje, ako sa možno tešiť zo ,,všedných" vecí a oceniť i tú najmenšiu radosť, hlavní hrdinovia sa k sebe rozhodne hodia a navzájom si pomáhajú, Vincent Hunt, vikomt Darleigh - nádherný a vnímavý, s čistou dušou, no navždy poznačený slepotou, napriek tomu sa nevzdáva a neprepadá cynizmu a žiaľu aj keď je veľmi mladý a svoje najkrajšie roky trávi v temnote, Sophie Fryová - sirota s výtvarným talentom, vnímavá a plná praktických nápadov, Martin Fisk je asi jeden z najlepších komorníkov.

23.10.2018 5 z 5

Noc jako ta dnešní Noc jako ta dnešní Julia Quinn

Pôvodne som si myslela, že Daniel Smythe-Smith, gróf z Winsteadu bude klasickým príkladom zvodcu z červenej knihovne, ale milo ma prekvapil svojím taktom, vnímavosťou a hlavne ohľaduplnosťou. Annelise bola celkom príjemná hrdinka. Najviac ma ale dostala Harriet Pleinsworthova v závere na každoročnom koncerte - väčšia fraška či skôr tragikomédia z toho ani byť nemohla; takže poslednú polhviezdičku pridávam za ňu.

15.10.2018 5 z 5

Medailon krále Slunce Medailon krále Slunce Helena Babická

Večná škoda, že tento literárny skvost nebol sfilmovaný.
Ako, dlho som tejto knihe odolávala, lebo ju napísala česká autorka a ja som už mala trochu strach siahnuť po slovenských či českých autoroch po úrovni istých nemenovaných seriálov a zdĺhavosti povinných čítaní z 19. stor. - ale tento príbeh obrátil naruby moje podvedomé diskriminácie - áno, chápem, že naše malé krajiny nemajú možnosť toho ponúknuť čitateľskej verejnosti až toľko, ako povedzme USA a veľké západné krajiny s ich populáciami.
No, aby som sa vrátila späť ku knihe - tá irónia vzhľadom k môjmu pôvodnému zmýšľaniu - niečo takéto som už dávno márne hľadala - cestovanie v čase do 17. až 19. storočia, teda tu konkrétne do posledného desaťročia baroka (rátané s tým prúdom odborníkov, ktorí vymaňujú rokoko ako samostatný sloh, nevčlenený do baroka, teda 1700 - 1790). Je to nádherný príbeh, postavy tu nie sú tak šablónovité - resp. aj u zlých či pôvodne zlých sú vysvetľované ich pohnútky, ako v prípade Filipovho bratranca alebo temného vojvodu de Mazarin. Okrem všetkého toho vzrušenia z tmavých uličiek Paríža konca 17. stor., šermiarskych potýčok, šľachticov z dvoru Ľudovíta XIV. a ich intríg, idylického zistenia, že hlavná hrdinka ,,grófka Luisa de Lahol" zo školy ovláda aj starú francúzštinu, tu máme taktiež nastolených aj pár reálnych problémov, ako dnešné lieky a ich použitie vo vtedajšej dobe, neznalosť latinčiny, no a len tak ,,okrajovo" vysvetľovanie príchodu z budúcnosti tým ľuďom.
Mladý markíz, maršál Filip de Grazac bol sympatický, jeho zmysel pre česť, dvorské maniere, zdráhavosť uveriť - popísané veľmi presvedčivo. Stará markíza, jeho nápomocná matka sa stala pre Luisu teda rozhodne vítanou spoločnosťou, a tým teraz nemám na mysli jej majstrovské znalosti šermu :-D
Udalosti s vojvodom de Mazarin (zvedavosť ma prinútila vygoogliť si ho po dočítaní - skutočne existoval aj keď tu je vykreslený s nutnou dávkou fantázie - Armand-Charles de La Meilleraye, synovec kardinála de Richelieu a manžel Hortense de Mancini, netere kardinála de Mazarin) boli neskutočne napínavé a... nepredvídateľné :-) Čo sa týka konca - budem trochu SPOILEROVAŤ, mohlo to skončiť ,,lepšie" jej ostatím v minulosti pri Filipovi, ale čo je vlastne lepšie? - hlavné je, že sa ich syn našiel - tá koncová scéna mi vlastne prišla dosť dojímavá - krásny tmavovlasý chlapec, markíz Louis de la Hole, hrdo stojaci na portréte po boku svojho tmavovlasého otca Filipa.

14.10.2018 5 z 5

Nemilovaná Nemilovaná Virginia Cleo Andrews

Zatiaľ som prečítala prvé 2 diely a príbeh ma mimoriadne očaril. Postavy perfektné, ale pri štýle tejto série som už tŕpla čo sa im stane.

20.06.2018 5 z 5

Pomsta lorda Ravenscara Pomsta lorda Ravenscara Barbara Cartland

Na cartlandovku prekvapivo dobré - jedna z tých lepších. Už to násilie na začiatku naznačilo, že toto bude trošku o inom a prvá polovica mala naozaj grády. Dobre sa to čítalo, zaujalo nečakanými zvratmi - len ten koniec bol na môj vkus príliš sladučký..., ale budiž, to by som už asi po cartlandovke chcela veľa. Caryl a jej dieťa ten príbeh pekne ozvláštnili, ,,pomsta lorda Ravenscara" tiež.
Jediné čo ma zarazilo, bolo, že raz sa o Romare hovorilo ako o slečne Shaldonovej a vzápätí Sheldonovej, a tak isto aj o Antonym, vikomtovi Gardinovi a o chvíľu Garsonovi...?? To si s tým fakt nemohol dať niekto zodpovedný kus práce?

17.03.2022 4 z 5

Zvodný gróf Zvodný gróf Tracy Anne Warren

Musím povedať, že som sa bavila... Darragh O'Brien, gróf z Mulholland mi prišiel ako správny chlap a navyše očarujúci Ír - neskutočne sympatická postava - a tá lekcia pre Jeannette sa mu teda vydarila - ani trochu som ju neľutovala. Písané Warrenovej vtipným štýlom - chechtaniu som sa neubránila. Lady Jeannette - taká sebecká, rozmaznaná potvorka - ale musím konštatovať, že náprava sa podarila a jej prerod krásne plynule zachytený.

16.11.2020 5 z 5

Loď duchů Loď duchů Thomas Brezina

Skvelá kniha, ale asi jedna z najdesivejších od tohto autora. Chvíľu som sa aj bála čítať ďalej a zároveň to aj priťahovalo perfektným dejom, zápletkou i gradáciou.

31.08.2018 5 z 5