Nahnilaruka Nahnilaruka komentáře u knih

Červená čára Červená čára Ilmari Kianto

No, já jsem tedy čekal naprosto něco jiného. Čekal jsem květnatější a barvitější popis životní reality v tajze. Dočkal jsem se však jen chudoba, bída, chudoba, bída a smrt. Velká část knihy je věnována socialistickým myšlenkám a propagaci. Žádné zvyky, žádná radost ze života, nic, čím se hlavní hrdina vlastně živil? Proč bydleli tak daleko? Spousta otázek, které autor mohl rozvinout.

Konec je smutný, ale k dílu se hodí a zakončuje jej tak vhodně. Tedy, pokud autor nechtěl vyjádřit myšlenku, že když se chudí snaží vyhrabat z bídy a utrpení, budou nemilosrdně potrestáni...

55% víc ani ťuk.

25.01.2015 3 z 5

Horké dny Horké dny Pavel Bojar (p)

Přiznám se, že hodnocení téhle knížky je dost obtížné. Především kvůli tématice komunismu. Kniha sama o sobě je docela čtivá. Pro mě má autor přitažlivý styl psaní. Co mi však vadilo bylo to, že hlavních postav bylo velmi veliké množství a zorientovat se v nich a zapamatovat si je mi činilo velké problémy. Do jisté míry to bylo způsobeno tím, že Bojar nijak zvláště nevykresluje charakteristiku jednotlivých postav. Po přečtení celé knihy jsem nevěděl, jaký je rozdíl v charakterech některých postav a proč zrovna ten a ten je kladná a tam ten zase polozáporná postava....

Obecně mi vadila v knize propagace komunismu. Automaticky postava, která měla peníze nebo majetek byla záporná, ti kteří neměli nic byli "hýrou" a neotřele postupovali v před za svými cíli. Ale od toho jsem se zcela oprostil a užíval si především pomalu plynoucího děje. Zajímavé bylo poznat myšlenky a ideje a obraz tehdejší doby. Věřím tomu, že se tak opravdu mohlo žít.

Kdo se dokáže oprostit od vnímání komunismu, který čpí téměř všude, tak mu kniha může nabídnout hezké chvíle zábavy, 70%.

11.12.2014 3 z 5

Na křižovatkách národního ducha Na křižovatkách národního ducha Vojtěch Martínek

Kraťoučký svazek, který obsahuje 11 krátkých vyprávění o 11 významných osobnostech českého národa. Ve vyprávěních nenalezne čtenář téměř žádný děj, není také smyslem tohoto díla. Základem je ukázat, oživit a povznést myšlenku národního ducha.

Autor poukazuje na vnitřní sílu našeho národa, že v každém období se vždy našla osobnost, jenž dokázala vést národ a zachovat rodný jazyk. Snaha o probuzení národního ducha je více než zřejmá. Všechny vybrané osobnosti jsou silně náboženský zaměřené, proto celým dílem také náboženství prostupuje. To je v dnešní době ironické, jelikož Česko je v Evropě zemí, jenž má z celkového obyvatelstva v % jednu z největších měr pohanů.

Dílo nepřináší žádné nové myšlenky, pouze oživuje staré a klade důraz na vlastenectví a úctu k historii, učení a vzdělání, což je dozajista správné. Čtenář určitě zná všechny osobnosti, protože se o nich učí již na základní škole. U osobností nejsou zdůrazňována jejich životní díla, nenalezneme ani odkazy na jejich názvy apod. Zachycen je jejich prostý život, jejich poselství prostému lidu a naznačena cesta, jíž se ubírali. To je jediný důvod, proč toto útlé dílo stojí za přečtení.

I přes nulové očekávání jsem doufal v něco víc, pouze 50%.

17.11.2014 3 z 5

Čakra Kentaura Čakra Kentaura Olga Nikolajevna Larionova (p)

No, co k téhle knížce dodat.... čekal jsem více. Pokud pominu to, že tohle vydání, a asi i jediné, je plné chyb, jak gramatických, tak vizuálních, dokonce je chyba i v obsahu" tak celkově kniha zklamala.

První skoro polovinu se nic neděje, jen se pořád s něčím seznamujeme, děj se vleče, ale neuteče. Ze začátku čtenář neví o Jaspeřanech, kdo jsou a k čemu slouží kregové, atd atd, sice jsou tyhle informace později vysvětleny, ale vždyť toto je scifi proboha. Čtenář má využít svoji fantazií a tohle uspořádání tomu brání.

Když mě konečně knížka začala bavit a když se děj dostane do obrátek, kdy jsem byl pln očekávání, jak příběh skončí, tak opravdu skončí. Bez jakéhokoliv závěru...tak jako wtf? tohle mě vážně naštvalo.

Autorka neoslňuje nijak výjimečnou stylistkou nebo charakteristikou. Co se jí však nedá upřít je slušná nápaditost, což ale k scifi patří. Kdyby měla knížka pořádný konec dal bych lepší hodnocení, dnes pouhých 50%. Doporučuji jen pro toho, kdo nemá nic lepšího ke čtení, než bulvár, noviny či slevový leták.

13.11.2014 3 z 5

Hanibal Hanibal Mirko Jelusich

Krásná a příjemná oddechová knížka, která nabízí pohled do života jednoho z nejslavnějších válečníku z doby slavného Říma.

Autorův styl je prostý, ale za to velmi čtivý a poutavý, děj ubíhá rychle, místy občas skáče. Naproti tomu čtenář ani téměř nepozná, jak ubíhají roky v Hanibalově životě. Každému, kdo by měl zájem se dozvědět trochu o tomto hrdinovi více knihu doporučují. Nejedná se o žádný popis válečných tažení nebo životopis. Jedná se poutavý příběh jednoho hrdiny, co zaujme. Co mě však na knize mrzí je, že je podána jen z jedné strany, nenabízí téměř žádný pohled ze strany Říma. Příjemné na druhou stranu byly informace, které vás ve škole neučí, jako např. co se stalo s Hanibalem po válce, grafické znázornění apod.

Závěrem: kniha stojí za přečtení i pokud vás nezajímá tématika válčení, nabízí více než jen to. 85%

30.10.2014 4 z 5

Básník neumírá Básník neumírá František Kožík

co k tomuto dílu napsat? Prvních cca 100 - 120 stran mě tohle dílo vůbec nezaujalo. Děj se nějak vlekl, nedělo se nic moc zajímavého, do jisté míry stručný a nudný děj nemající co nabídnout. To se ale v následující části mění. Děj dostává rychlejší spád a v začínají se objevovat nové a nové zvraty a kniha je poutavější stranu od stránky. Ale i v pozdější části knihy se najdou ty "neubíhající části děje".

Autor je mistrem v popisu, ať už charakteru nebo okolí. Při pozorném čtení si lze dokonale představit přesné prostředí, v němž se román odehrává, od čehož se odvíjí další slabina, kdy jsem přečetl několik stran, ale děj či postava v románu se nepohnuli ani o píď. Charaktery jsou excelentní a jejich vyjádření dokáže vytvořit reálnou představu o tom, jak v té době žili jednotlivé kruhy společností. A že jich Luis za dobu svého života vystřídá.

V první části jsem chtěl dát hodnocení 50%, bez prvních 100 stran 100%, závěr byl velmi epický a vynáší knihu. Celkové hodnocení 90%. Rozhodně doporučují ke čtení, jedná se o velmi kvalitní literaturu od českého autora.

29.10.2014 5 z 5

Návrat do budoucnosti III Návrat do budoucnosti III Craig Shaw Gardner

nečekal jsem to, ale kniha velmi čtivá. Možná to způsobil fakt, že jsem neviděl film. Ale i tak doporučuju, stojí za přečtení, slušná zápletka s občas předvídatelnými zvraty, barvitý popis postav a prostředí, charakteru již nikoliv. 90%

21.09.2014 4 z 5

Neznámému bohu Neznámému bohu John Steinbeck

Předností tohoto díla je především květnatost popisu postav, jejich charakteru a prostředí. Děj se tak nějak táhne, nic se neděje, občas někdo umře nebo odejde. Je zde vyzdvihována a popisována příroda a její spojení nejen s člověkem, ale se vším živým Některé myšlenky lze vyložit více způsoby, a však všechny jsou mi spíše cizí.... čekal jsem více, zklamán 60%.

11.09.2014 3 z 5

Vojna a mír IV. Vojna a mír IV. Lev Nikolajevič Tolstoj

Jak bych začal :)... ve III. dílu Tolstý začal omezovat děj na úkor popisu bitev a filozofování, proč se stalo to a to a ne to a bylo to způsobeno tím a tím. IV. díl, od kterého by člověk očekával ukončení a dotáhnutí dějové linky, dává těmto očekáváním pěkně "na prdel".

Více než ději se autor věnuje právě již zmiňovanému popisu bitev a filozofování, které je, troufám si říci, pro 90% dnešních čtenářů naprosto ubíjející a zničující. Odhadem bych řekl, že děj je v poměru s filozofickými úvahami v poměru 50:50 a posledních 40 stran jsem se naprosto přemáhal, abych je dočetl.

Následující odstavec obsahuje spoilery!

Mrzí mě, že závěr knihy byl takový odfláknutý, kdy autor naprosto přeskočil a ošidil spojení Piera a Nataši / Nikolaje a Marji, nezmínil se o konečném osudu důležitých postav (případně jej nerozvedl, nezacházel do jejich vnitřních pocitů atd., jak bylo v prvních dvou dílech zvykem), jako byl například Dolochov nebo Soňa a další. Vlastně vysvětlen osud byl jen u postav, jenž zemřeli. Klady jsou stejné jako v předešlých dílech, jen se vyskytují v menším počtu.

Celkově úroveň knížky sráží nudné pasáže, kdy autor filozofuje, děj již není tak spletitý, zábavný ani spádovitý, spíše se vleče a v jeho průběhu všichni umírají. Čekal jsem mnohem více, celkové hodnocení 60%.

23.07.2014 3 z 5

Päťka na Finnistonskej farme Päťka na Finnistonskej farme Enid Blyton

zábavné čtení, četl jsem ji jako malý kluk

11.07.2014 4 z 5

Vojna a mír III. Vojna a mír III. Lev Nikolajevič Tolstoj

Děj třetího dílu je opět popsán téměř až brilantně, ale Tolstoj zde vytvořil dvě zcela rozdílné části, které spolu souvisí a nesouvisí. Mimo rozplétáni zápletky autor do III. dílu vkládá své osobní názory na historický vývoj a polemizuje nad událostmi, kdy jsou základní myšlenky v jednotlivých kapitolách neustále opakovány. Jakoby se autor snažil za každou cenu donutit všechny čtenáře tohoto díla, aby byly pochopeny jeho myšlenkové pochody a proč se staly události tak a ne jinak? Možná. Oproti přecházejícím dílům je kladen veliký důraz na popis jednolivých bitev. III. díl tak nabírá různých spádů a čtivosti dle pasáží. 70%

04.07.2014 4 z 5

Vojna a mír II. Vojna a mír II. Lev Nikolajevič Tolstoj

druhý díl má stejné klady i zápory jako předcházející část. Dostáváme se neustále hlouběji do děje a autor čím dál více směřuje k tématice napoleonských bitev na úkor děje. 90%

04.07.2014 5 z 5

Válka budoucnosti Válka budoucnosti Stephen Michael Stirling

No, čím bych začal.. asi tím, že jsem očekával po recenzích daleko více. Po velmi kvalitních dvou předcházejících dílech jsem se těšil na to ono "epické vyvrcholení", které se mělo konat, ale bohužel se nedostavilo.

Když už autor v předchozích dvou dílech do knih vložil pasáže, které tam být nemusely, proč ve třetím díle naopak pasáže ubral, zvlášť když tahle část měla mnohé vysvětlit a místo toho se jen letmo dotkla. Naprosto mi chybí v postapokalitptické budoucnosti vývoj infiltrátora, okamžik, kdy mohl Johna Connora zabít a nestalo se tak a ani nevím, jak byl poslán do minulosti, když v knize autor popisuje jen poslání prvních dvou nepřátel.

Co mě zaráží je, že nebyly vysvětleny ani osudy postav, prostě v ději najednou přestaly figurovat a konec. Mrzí mě i, že se autor nevěnoval většímu prostoru a naprosto "odfláknul" popis po soudném dnu. Oproti preciznímu popisu myšlení a konání infiltrátorů byl popis samotného Skynetu dost chabý.

Na druhou stranu, kniha mi připadala ze všech tří části možná i nejčtivější ale přesto nemůžu skousnout fakt, že mnoho detailů, které autor nastínil v předchozích dílech nebyly vysvětleny, rozvinuty a podobně. Také si nemůžu pomoci, ale čekal jsem pád Skynetu a jeho zničení, ale v knize je jen zmínka, že jeho defenzivní linie byly zničeny a to je vše, jako by kniha neměla konec. Možná měl autor v plánu čtvrté pokračování, na které se nedostalo? Kdo ví?

65%

23.01.2014 3 z 5

Infiltrátor Infiltrátor Stephen Michael Stirling

Začátek byl sice takový nezáživnější, ale pak se příběh pomalu rozbíhá a čtenáře jisto jistě čím dál více vtahuje do děje a člověk si pak musí koupit další 2 díly! :-)

15.11.2013 4 z 5

Nova Nova Keith R. A. DeCandido

Pro mě, jako fanouška StarCraftu, byla tato kniha zklamáním. 90% knihy se dá se říci vůbec světu SC nevěnuje a nebýt občasné narážky na A. Mengska, reportéry UNN či mimozemské rasy protosů a zergů, ani bych nevěděl, že se týká světa SC. Mrzí mě, že nás autor nenechal nahlédnout ani do světa důchů, i když prolog začíná velmi slibně. Pokud očekáváte nějaké bitvy od nejlepšího zabijáka Dominionu, tak bude taktéž zklamáni, děj totiž končí ještě před složením zkoušek z výcviku duchů.

Celý děj se točí okolo Novina 15. roku života, její rodiny a pobytu v Žumpě. Vyobrazení Žumpy se autorovi povedlo a je to jedna z mála věcí, které na této knize oceňuji. Charakteristika se mi taktéž líbila, ale nebyla tak výrazná, jak bych si představoval. Některé pasáže mi přišly, jako by se autor snažil natahovat obsah. Někdy jsem se přistihl, že přemýšlím nad tím, zda nemám danou pasáž přeskočit...

dodatek: Popisek knihy na zadní straně naprosto nekoresponduje s obsahem.

05.04.2013 3 z 5

Pro všechny kvetou růže Pro všechny kvetou růže Miervaldis Birze

Na knize je znát jednak pobyt autora v koncentračních táborech i vliv komunistů. Autor velmi pěkně líčí děj a dokáže zaujmout i přesto, že nepoužívá nikterak barvitý styl. Knížku jsem přečetl velmi rychle, zamrzel mě jen smutný konec.

29.01.2013 4 z 5