Mysicka_Lb Mysicka_Lb komentáře u knih

Neočekávaný host Neočekávaný host Agatha Christie

Příběh se mi líbil a líbil se mi i způsob zpracování divadelní hry do knižní podoby. Nebylo to úplně stoprocentní, některé pasáže bych vynechala (úplně z nich ta divadelnost čišela) a naopak přidala trochu atmosféry.... Ale četlo se to pěkně. Byla to taková typická Agatha, že kdo ji má načtenou, snad ani nemohl netušit..... Ale líbilo se mi, jak byly defakto všechny postavy podezřelé (nemyslím pro vyšetřovatele, ale hlavně pro čtenáře).

23.10.2019 4 z 5

Těžká noc Těžká noc Lenka Lanczová

Typická Lanczovka. Všechny jsou na jedno brdo, ale všechny je člověk zhltne, protože jsou čtivé a oddychové.... a za nějakou dobu je může zhltnout znova, protože to není nic, co by mu utkvělo dlouho v paměti. Hlavní hrdinka má být tentokrát třicátnice, ale chová se, jako kdyby jí bylo nejméně o deset let méně. A prakticky všechny její kamarádky také.... Autorka měla vždy ten dar vcítit se do hrdinky, o které psala, ale tady se to bohužel vůbec nepovedlo. Kniha se mi ale četla dobře a to je hlavní.

18.10.2019 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Námět knihy je skvělý a pro mě velmi atraktivní. Vůbec mi nevadí, že jde o jakousi novodobou variaci na Agathu Christie. Vzhledem k tomu, že sama Agatha už nic nového nenapíše, vítám cokoli, co mi ji alespoň trošku připomene. Styl, kterým je kniha psána, je však bohužel hrozný... Možná je to jen špatným překladem, ale místy se kniha skoro nedá číst. Přítomný čas, který autorka neustále používá, v kombinaci s krátkými jednoduchými větami, se k takovému příběhu vůbec nehodí. Připomíná mi to spíše načrtnutý scénář k další epizodě Hříchů pro Pátera Knoxe..... Ani to by nebyl takový problém a věřím, že Dušan Klein by s takovým scénářem dokázal natočit napínavou, mrazivou detektivku.... Jakmile ale postavy tímto stylem i "přemýšlejí," rve to doslova uši, respektive oči. "XY se pohne na křesle a přitáhne si k sobě deku, protože je mu zima. Přemýšlí, kdo může být vrahem. Ví jen, že on sám nic neudělal. Zadívá se na Z...."
POZOR, SPOILER: Naprostá většina postav pak v průběhu knihy v těchto mizerně napsaných "sondách do duše" skutečně přemýšlí o tom, kdo může být vrahem nebo že on to neudělal (ale hlavně, aby mu to věřili ostatní). Každému čtenáři pak přece musí být jasné, že ten, kdo takto přemýšlí, vrahem není. Odhalení vraha tedy není absolutně žádným překvapením - byla to snad skutečně jediná osoba, která takto po celou knihu nezapřemýšlela.
To vyluštění je pak celkem chabé, motiv těžko uvěřitelný, závěr odfláknutý.... Poslední odstavec mě ovšem velmi potěšil:-)
Celkově hodnotím knihu průměrně - má dobrý námět, atmosféra slušně vykreslená, čtenář chce určitě dočíst až do konce a dozvědět se, jak to celé dopadlo.... Jen měla více přemýšlet sama autorka a méně její postavy:-)

17.10.2019 3 z 5