MortRainey MortRainey komentáře u knih

Vybíjená Vybíjená Michal Viewegh

Vedle Báječných let můj nejoblíbenější román od Viewegha. Film jsem neviděl, radši. Chci si uchovat svoji fantazii v napojení na svůj život spolu s knihou.

01.08.2018 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Moje první setkání s "mistrem hororu" Stephenem Kingem! Takřka KMŽ ("Knihy Mého Života";-) - od té doby jsem doživotním fanouškem!!!

01.08.2018 5 z 5

Vinnetou - 1. díl Vinnetou - 1. díl Karel May

Asi bohužel, ale přečteno až po prvním, a pak několikátém, shlédnutí slavné filmové verze, takže jsem jako dětský čtenář byl o celkový dojem z knihy ochuzenější. I tak však nutno podotknout, že Karl May byl prostě frajer a klobouk dolů před jeho fantazií!:-)

23.07.2018 3 z 5

Drát v srdci Drát v srdci Val McDermid

Další rendez-vous s Val McDermidovou byla jasná čtenářská trefa do černého a hodnocení opět za plný počet bodů! A znovu tak velké díky Larsonnovu Mikaelovi Blomkvistovi za tak dobré recommandé;-)
Další, v sérii druhý, případ dua Carol Jordanová a Tony Hill opět vráží žánrový klín mezi thriller a (poctivou a tradiční britskou) detektivku. V napjatém čtenáři se tak mísí pocity z vypracovaných detailů a jisté uhlazenosti, která autory napětí za kanálem tak proslavila, a se zatajeným dechem nad někdy až naturalistickými prvky typickými pro "jehněčí" literaturu. I když Drát v srdci je víc na vlně psychologie (stejně jako profilér doktor Hill) než honba á la Thomas Harris ve Zpěvu Sirény. Jak to? Proto, že vrah je zahradník ví čtenář už od prologu, ale cesta k jeho dopadení stojí opravdu za to!;-)
Nutno dodat, že Drát se několikrát během příběhu odvolává na první případ a zároveň seznámení Carol a Tonyho včetně jejich kariérního posunu, kterým kniha začíná. Carol je šéfinspektorkou (DCI) a Tony školí a vede svou zvláštní jednotku...
Budu se opakovat, ale McDermidová je na ostrovech právem považována za mistryni krimipera, což dokazuje nejen několik ocenění, ale i čtenářský zájem. A to včetně toho českého;-) Její knihy jsou k dostání jen v knihovně, na rezervaci a žádné prodlužování;-) takže pokuta mě nemine:D
PS. Jemné upozornění - uvedený počet stran tomu neodpovídá, ale text je psaný menším písem á la 90. léta, takže dnes by vyšla kniha dvakrát tlustší;-)

25.05.2018 5 z 5

Apači Apači Lorenzo Carcaterra

Oproti Spáčům ještě drsnější zápletka, i když takové věci se nedají srovnávat. Míň odsýpá oproti nepřekonanému debutu Spáči, které mají navíc dvě časové roviny, a jsou výjimkou, která potvrzuje pravidlo, kdy se velmi povedlo i filmové zpracování (B. Pitt, R. De Niro, D. Hoffman ad.). Až moc drsná a za vlasy přitažená kriminálka, a v českém vydání vyšla jako bichle netahatelná do MHD;-)

04.09.2018 3 z 5

Hádej, můžeš jednou Hádej, můžeš jednou Kateřina Castañeda

Hádanka na první dobrou. Proč na první dobrou? Protože u všech osmi povídek většinový čtenář uhádne pointu i závěr na první pokus. Ale to nevadí. Neurazí ani nenadchne, ale za 3 je pořád dobře, a tento nadějný debut stojí určitě za přečtení. Už jen proto, že je čtivý a odpočinkový, a takové knihy se taky musí číst...https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/hadanka-na-prvni-dobrou-10495

31.08.2018 3 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Pro milovníky mysteriozního Londýna, svělý překlad, krásné obraty!

07.08.2018 5 z 5

Všichni prezidentovi muži Všichni prezidentovi muži Carl Bernstein

Téma mé bakalářské práce a pořád jedno z nepřekonaných témat souboje politické moci s novináři, opravdu coby hlídacími psy demokracie.

26.07.2018 5 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Pokračování Forrestova životního příběhu, tam kde skončila první kniha i film. Dobré, ale už ne tak okouzlící a originální jako "první část".

26.07.2018 3 z 5

Opak smrti Opak smrti Roberto Saviano

"Kdy je láska nejsilnější? Když je opakem smrti." Dala by se parafrázovat hlavní myšlenka povídkové knihy Roberta Saviana, resp. té první z dvou celkem. O sedmnáctileté nevěstě, která ztratila svého jednadvacetiletého snoubence v Afghánistánu, kam odešel v rámci vojenské mise vydělat na jejich svatbu a lepší život na jihu Itálie...
Není to klišé, ale současnost, kterou svým perem popisuje autor světoznámé Gomory (kterou si už konečně musím taky přečíst;-) a znovu se tak vrací ke svému rodnému kraji, neutěšenému italskému jihu, který je úplně jiná Itálie, jak říkají sami Italové nejen z Říma, Milána či Turína, ale vůbec bohatého severu. Druhá je o Savianově "tématu", neapolské mafii. Obě povídky vyšly původně v celostátních denících.
Jasné čtyři hvězdičky pro "krásnou" evropskou literaturu, ve skvělém překladu Alice Flemrové a po nedávno přečtených Geniálních přítelkyních jen další příjemný exkurz do literární Itálie.

13.07.2018 4 z 5

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Uff, upřímně, měl jsem co dělat, abych se "nakopnul" knihu dočíst. Nuda, klišé nad klišé, doplněné filosofickými litaniemi a výlevy odkazující mnohokrát na Bibli. Tohle asi nebyl nejlepší výběr na seznámení s brazilským bestselleristou, ale nechtěl jsem hned začít Alchymista;-)
"Abys poznal, kdo jsi, musíš někdy ztratit sám sebe." Tak zní motto knihy (alespoň je uvedeno na přebalu). To je myšlenka příběhu jednatřicetileté Lindy, která po deseti letech manželství zní jako padesátiletá manželka, které pomalu a dobře končí její nudný život (dvě děti, dům na předměstí, kariéra úspěšné novinářky v předním ženevském deníku, bohatý a milující manžel). Chápu, že čím víc toho někdy člověk má, tak tím více se může nudit, zvlášť po pocitové stránce, ale. Ten příběh by se dal pojmout jinak. Musím souhlasit s jinými čtenáři, že opravdu není o nevěře. Je totiž o nudě, která se nedá řešit psychoanalýzou a předepsanými farmaceutiky. Bohužel, ta nuda se přenáší i na čtenáře a chtíči číst dál. Četl jsem lepší knihy o pohledu do ženské duše a upřímně i mnohými zatracovaný Viewegh to uměl ve svých knihách vyjádřit upřímněji a poutavěji.
Kdysi jsem četl, že Coelho tuto knihu sepsal z příběhů svých čtenářek a jejich zpovědí na sociálních sítích, takže pocitu "lepenice" se prostě nemůžu zbavit i když obsah knihy působí jednolitě.
Knihu (ne)doporučuji;-) a dvě hvězdičky za možnost pohledu do současné švýcarské a zvláště pak ženevské společnosti nejen "high class", kterou hrdinka knihy zastupuje.

09.07.2018 2 z 5

Příběhy skutečné odvahy Příběhy skutečné odvahy Bear Grylls (p)

Čtyři hvězdičky namísto pěti za přílišnou dávku patosu a občasný sek ve vyprávění, které mohlo být rozpracovanější, takovéto a co dál;-) Ale i tak knihu hltáte! Známé příběhy (z knih a filmů) dobrodruhů velikánů od Thora Heyerdahla přes kapitána Scotta s Roaldem Amundsenem až po George Malloryho, který možná zdolal Mount Everest o 30 let dříve před Hillarym... Stejně tak příběhy "obyčejných smrtelníků" z kterých náhoda i kapka štěstí při nehodě či ve válečném konfliktu udělala hrdiny.
Bear Grylls coby sám velký dobrodruh má smysl pro vyprávění o svých hrdinech, takže i ten piedestal berete jako povinnost. Hodí se ke knihám "Když Hitler" a "Když Lenin..." Gilese Mitona i když Gryllsovy příběhy nejsou takovými pikanteriemi. Nehodí se pro čtenáře slabší povahy, některé detaily přežití jsou velmi, opravdu velmi naturalistické...

28.06.2018 4 z 5

The Beatles The Beatles Hunter Davies

Jasných 5*! Jako celoživotní fanoušek, a nebojím se toho příměru použít, UMĚNÍ liverpoolské čtveřice a bezesporu jednoho z fenoménů 20. století, kterému se oddává další a další generace, velmi kvituji vydání této zásadní knihy v českém jazyce.
V čem je zásadní? Jedná se asi o jeden z "nejzdrojovanějších" pramenů o Beatles nejen v dalších knihách o nich, ale vůbec literatuře věnující se popkultuře 60. let 20. století, stejně tak v historických publikacích, které mapují společenský vývoj poválečné západní Evropy. Zásadní je také v tom, že jde o jedinou AUTORIZOVANOU biografii přímo členy skupiny ještě v době její činnosti. Dnes najdeme několik málo knih, hlavně těch o siru Paulovi, které jsou taktéž autorizovány či přímo vycházejí ze spolupráce s Beatlem, ale už dávno po rozpadu a smrti dvou jejích členů.
Další aspekt knihy je přístup autora. Sám o trochu starší než členové je jen běžným rozhlasovým posluchačem, nikoliv ovlivnitelným fanouškem. Davies jako spisovatel, novinář, redaktor kulturní rubriky Sunday Times i coby fotbalový fanda (napsal řadu knih o fotbalu a jeho hvězdách) se po úspěchu svého scénáře rozhodne zaznamenat tento fenomén a to ještě v době jeho trvání. Odloží svou sociologickou práci na téma současného života britských univerzitních studentů a svůj záměr vyloží přímo McCartneymu, který mu nadšen pomáhá s oficiálním dopisem jejich tehdejšímu manažerovi Brianovi Epsteinovi. Píše se rok 1966, Beatles ukončili svá živá vystoupení, a knihy, které o nich vyšly by se daly spočítat na prstech jedné ruky...
O co je kniha odbornější - dva roky na cestách, rozhovory s rodinnými příslušníky, přáteli, lidmi z branže na obou stranách Atlantiku, fanoušky a neposlední řadě hlavně se samostnými členy (po jejich souhlasu!) při práci ve studiu i doma v osobním životě - je její četba uvolněnější díky stále dechberoucí skoropohádce o jejich úspěchu i nespornému charismatu a smyslu pro humor. Stejně tak napínává, melancholická a až dechberoucí právě při osobních výpovědích samotných členů Fab Four.
Kniha vyšla v květnu 1968 tj. po Seržantovi a před vydání tzv. Bílého alba, necelé dva roky před smutným finišem. Je obohacená o předmluvu ze současnosti a dodatkem k dalšímu vydání z roku 1985, tedy 5 let po zavraždění Johna Lennona v NYC. Nejsem pamětník, lásku k jejich hudbě jsem podědil, ale velké díky Johne, Paule, Georgi, Ringo a Huntere...

18.06.2018 5 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Lepší než film, který zachraňuje Klepl s Holubovou. Kniha na dovolenou jak dělaná!

02.08.2018 4 z 5

Vinnetou - 2. díl Vinnetou - 2. díl Karel May

23.07.2018 3 z 5

Louis de Funès: Moc o mně, děti, nemluvte! Louis de Funès: Moc o mně, děti, nemluvte! Patrick de Funès

"Stále mě ohrožuje nepozornost a pohodlnost. Jestli usnu na vavřínech, na tom, co funguje, stanu se malým dobrým hercem, který nikoho nepřekvapí."
Není výstižnějšího citátu z úst tohoto velkého komediálního herce, který je obsažen v epilogu této vzpomínkové knihy a vystihuje tak podstatu jeho hereckého umění.
Příjemný exkurz do poválečné francouzské kinematografie i divadla plný vzpomínek z per jeho synů Patricka a Oliviera. Vytvářejí tak osobní profil umělce, který je i v naší kotlině stále velmi populární. Kniha také vyvrací mýtus, že Louis Germain David de Funès de Galarza se stal populárním až "na staré kolena" ve svých 50 letech rolemi v prvním Četníkovi ze Saint Tropez. Naopak tehdy už byl velkým divadelním bardem a měl za sebou desítky filmových rolí, i když ty největší přišly právě až v 60. a 70. letech spolu spolu s poslední klapkou v Četníkovi (a četnice) z roku 1982 a jeho následné smrti.
Někde mezi 3 a 4 hvězdičkami za zajímavý mimokariérní pohled, bohužel však s chronologickými výkyvy a občasnou nenávazností v rámci kapitol. Ale jde o vzpomínky, hezké i uctivé.. člověka to vybudí pustit si nějaký film, s jinou optikou diváka, jak si třeba moc lezli na nervy de Funès s velikány Maraisem ve Fantomasovi nebo Gabinem v Tetovaném;-)

19.07.2018 3 z 5

Che - životopisný komiks Che - životopisný komiks Rodriguez Spain

Po dlouhé době návrat ke komiksu, resp. grafickému románu;-) který zpracovává, ve zkratce, život jedné z ikonických postav 20. století - Ernesta "Che" Guevary.
V mé knihovně leží už dlouho a nedávné 50. výročí od jeho úmrtí mě konečně přivedlo k jeho přečtení. Obsah je střídmý, ale obsahuje všechny zásadní historické události (putování Latinskou Amerikou - "Motocyklové deníky", Kubánská revoluce i osudná Bolívie). Zároveň kniha bez ohledu na čisté levicové vyobrazení "hlavního hrdiny" velmi jednoduše odpovídá na otázku, kdo byl ten zarostlý a fousatý pán, kterého dodnes nosí mladí a nespokojení na tričkách a mají ve svých pokojících na plakátech.
Četl jsem a viděl lepší komiksy než tento, ale 3 hvězdičky si zaslouží. I proto, že může leckomu snadno ukázat historickou etapu 20. století (vč. Kubánské krize coby předehry III. světové války) v níž "Che" hrál jednu z hlavních rolí.

19.07.2018 3 z 5

Stephen King jde do kina Stephen King jde do kina Stephen King

Výběr z pěti povídek a novel s osobními předmluvami Stephena Kinga vč. jeho hodnocení filmových zpracování. Kromě výborného a napínavého čtení, jsem Kingův fanoušek;-), je to opět zajímavý pohled na věčnou diskusi, zda je lepší kniha nebo film;-) V některých případech dokonce i sám King dává přednost filmové podobě svého psaného díla a to u filmu s velkým "F" - Vykoupení z věznice Shawshank!
Na závěr knihy to dokazuje svou osobní TOP 10 jeho nejoblíbenějších filmových adaptací;-) I když povídkových výběrů z pera Stephena Kinga vyšlo už mnoho, právě tento stojí za přečtení a to nemusíte být jen fanoušci jeho "kratšího díla", ale právě jeho filmových zpracování;-)

28.06.2018 5 z 5

Fucking Berlin: Studentkou i prostitutkou Fucking Berlin: Studentkou i prostitutkou Sonia Rossi

Pro čtenáře "My děti ze stanice ZOO" skoro bez drog, ale opět z prostředí Berlína, po pádu zdi...

20.06.2018 3 z 5

The Beatles The Beatles Gottfried Schmiedel

Jedna z mála knih o Beatles, která vyšla v tehdejším Československu před r. 1989. Bylo super si tak přečíst další knihu o Beatles, ještě než začaly vycházet v devadesátých letech a později kvanta jiných. Klidně aj ve slovenčině!;-) Dodnes občas mluvím o své oblíbené kapele jako o "štyroch chalanov z Liverpoolu";-) Krásný překlad z německého originálu, který jsem také držel v ruce.

01.08.2018 4 z 5