Mitsouko Mitsouko komentáře u knih

Smršť Smršť Jozef Karika

Opakujúci sa motív nájdeného multimediálneho nosiča (kamery z auta), ako aj pri Trhline (LP platne), Priepasti (turisticka kamera), nám prináša námet na pútavý hororový filozofický príbeh. Motív halného vetra, ktorý keď fúka, dejú sa zvláštne veci. Neobjasnené autonehody v určitom úseku, mýty a legendy o Veternici a trojica kamarátov, ktorá chce tejto záhade prísť na kĺb. Príbeh je pútavý, atmosféra vykreslená na jednotku. Postavy mi povahou pripomínali Trhlinu (skeptik, hysterická baba a motivátor výpravy), ale do príbehu sadli. Filozofické poňatie záhady stálo za zvýšenie pozornosti a príbehu zvyšuje hodnotu. Pokiaľ niekomu kapacita mozgu nepostačuje na zamyslenie sa nad zložitejšími úvahami o existencii sveta, nech túto knihu radšej ani neberie do rúk. Jednoduchý bubu príbeh nájdete v Medvedíkovi Pú, časť keď oslíkovi odpadol chvost je fakt dobrá. Preskakovanie strán ublíži celkovému obrazu o diele, kto to vôbec dokáže urobiť... amen. Za mňa plný počet bodov.

27.10.2020 5 z 5

Čo bolo potom Čo bolo potom Jojo Moyes

Pokračovanie prvej knihy Než som ťa spoznala. Prvá polovica knihy je depresívna, druhú by som prirovnala k červenej knižnici. Mala som pocit, ako keby autorka chcela silou - mocou vybúchať z príbehu všetko čo sa dá. Nereálny dej. Depresívna Luisa dva roky po smrti platonickej (!) lásky stále nie je schopná žiť. Poneviera sa životom, zamestná sa v bare, spadne zo strechy, stretne dcéru nebohej lásky a prevezme na seba úlohu jej matky a ide zachrániť svet. Nevidí pritom, ako sa jej vlastný rúca. A stále dokola Will, Will, Will.. Čo by si robil na mojom mieste? Jej láska k nebohému je silnejšia, než náklonnosť k živému a dokonalému mužovi, ktorý má o ňu záujem. Zaraďuje spiatočku a stále vzíva mŕtveho Willa. Nereálne. Nereálne. Nereálne. A odchádza do New Yorku za svojou životnou príležitosťou robiť "slúžku" poľskej emigrantke. Životná príležitosť. Hm, dievča má veľké ambície. Miesto toho, aby ostala so Samom a založila si s ním rodinu, ide vynášať šerbľe do New Yorku. Otras!

16.12.2016 2 z 5

Něžná / Krotkaja Něžná / Krotkaja Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Úchvatné psychologické dielo - pohľad do vekovo nevyrovnaného manželstva, štúdia o duši, citoch a myšlienkach. Plný počet bodov.

02.10.2016 5 z 5

Hlbina Hlbina Jozef Karika

Príliš vela Lovecraftovskych podobností v zavere knihy.. zavana to neoriginalitou. Kniha skor kriminalka nez horor, Hlad a Smad vo mne zanechali hlbsie dojmy.

03.12.2023 3 z 5

Od oltáře do Santiaga aneb na svatební cestu pěšky Od oltáře do Santiaga aneb na svatební cestu pěšky Lukáš Hanuš

Chcela som tu napísat svoje dojmy z knihy, ale komentár Danago to uplne vystihol. Prislo mi, ako keby bola cela kniha len pindanie na počasie, kliešte a iné insekty, hlad, smäd, teplo, zimu.... Chybala mapa a fotky. Po tejto knihe ma všetko odhodlanie prejsť Svätojakubsku pùť opustilo. Ilustracie vo forme karikatúr knihu zoškaredeli.

09.08.2020 2 z 5

Čas, kdy nohy byly středobodem mého vesmíru (Cesta do Santiaga) Čas, kdy nohy byly středobodem mého vesmíru (Cesta do Santiaga) Liba Chiara Hladeková

Kniha popisuje autorkinu cestu do Santiaga. Na púť sa vybrala bez mapy, ale s veľkým oduševnením a vierou.
Po celý čas vedie vnútorný dialóg s Bohom.
Knihu by som skôr radila k náboženskej literatúre, a až na druhom mieste k cestopisu. Veľa priestoru v knihe je venované práve tomuto dialógu, čo bolo pre mňa miernym sklamaním.

24.01.2017 4 z 5

Mé Camino - pěšky z Porta do Santiaga Mé Camino - pěšky z Porta do Santiaga Petr Hauptmann

Príjemné putovanie Caminom, oddychovka :-)

12.02.2022 4 z 5

Materská Materská Denisa Fulmeková

Kniha popisuje stavy popôrodnej depresie druhorodičky štyridsiatničky Evy. Áno, kniha je smutná, ale o depresii asi ťažko písať veselo. Kto si to nezažil, nepochopí.

09.08.2020 3 z 5

Mŕtve dievča neklame Mŕtve dievča neklame Jay Asher

Knihu som do rúk vzala po zhliadnutí seriálu. A ostala som sklamaná. Odlišnosti v knihe a v seriáli nemyslím. Podľa môjho názoru bola kniha písaná ťažkopádne, možno to bolo prekladom, možno nie. Zvláštne formulácie, dialógy, stručnosť v závažných témach, celková štylistika mi vôbec nesedela a tak sa mi kniha čítala dosť obtiažne. Námet a myšlienka boli skvelé, no spracovanie mi vôbec nesadlo. Na knihu som sa tešila, čakala som od nej veľa. Paradoxne musím napísať, že seriál bol v tomto prípade lepšia voľba.

17.05.2017 2 z 5

Nedaj ma smrti Nedaj ma smrti Dymphna Cusack

Smutný príbeh o láske a umieraní. Vojak Bart sa vracia domov do Austrálie z Japonska. Čaká ho láska Jana. Nič si nesľubovali, ale ich cesty sa znova stretnú. Znova sa do seba zamilujú, ale ich radosť im prekazí Janina choroba. Obaja sa musia naučiť žiť s poznaním blížiacej sa smrti........ Veľmi smutné a dojemné. Jana bojuje až do poslednej chvíle, verí a sníva o tom, ako sa vyzdravie a Bart pri nej stojí až do samého konca.

23.04.2017 4 z 5

El Camino Cesta, ktorá vedie domov El Camino Cesta, ktorá vedie domov Anikó Sándor

Kniha bola pre mňa pútavá, prečítala som ju za pár dní. Prežívala som spolu s autorkou jej cestu EL Caminom, spolu s ňou som prežívala jej strasti aj radosti, plakala som, smiala som sa. Je to nádherná kniha, nečakajte cestopis, skôr vnútornú cestu na Svätojakubskej púti. Zanechala vo mne hlbokú stopu, rozmýšlala som nad ňou aj po samotnom dočítaní.
Rada by som si od autorky prečítala aj ďalšie knihy, snáď sa dočkám prekladu. Alebo sa začnem učiť po maďarsky. Myslím, že by mi to kvôli Anikó Sándor stálo za to :-)

31.12.2016 5 z 5