Miro.slav Miro.slav komentáře u knih

Smrt Západu – Jak vymírání obyvatel a invaze přistěhovalců ohrožují naši zemi a civilizaci Smrt Západu – Jak vymírání obyvatel a invaze přistěhovalců ohrožují naši zemi a civilizaci Patrick Joseph Buchanan

V knihe sa nepíše takmer nič zásadne nové. Buchananovu "Smrt západu" som mal však v hľadáčiku už dávno. Vtedy ma od čítania odrádzalo prílišné uľpievanie na judeo-kresťanskom základe, a ozaj je tomu tak. Buchanan až príliš pertraktuje návrat ku kresťanským hodnotám a tradíciám. No budiš! Čo však knihe asi najciac podráža nohy, je štylistika. Tú vydavateľ naozaj odflákol.

Kladne však hodnotím Buchananov postoj k Rusku a Srbsku. Ako aj kritické a odmietavé stanovisko k bombardovaniu Juhoslávie jednotkami NATO. To sa u amerických elít tak často nevidí. Rovnako ma zaujal realistický postoj k prítomnosti vojsk USA na Blízkom Východe. Buchananova kniha je síce dnes už menej bombastická, no stále aktuálna, pretože symptómy, ktoré autor predkladá a ktorými diagnostikuje chorobu západnej civilizácie stále pretrvávajú.

09.11.2019 3 z 5

Kapitoly o českém fašismu Kapitoly o českém fašismu Miroslav Gregorovič

Ako už napovedá sám názov, nejde o vyčerpávajúcu monografiu na danú tému. Tým však netvrdím, že kniha je povrchná. Pre mňa išlo o zaujímavé zoznámenie sa s málo známym historickým obdobím. Mená ako Gajda, Moravec či Vajtauer mi boli síce známe, ale bez hlbších súvislostí. Rovnako aj N.O.F. alebo Vlajka. Autor v niektorých pasážach vystupuje príliš subjektívne, avšak to na čitateľnosti vôbec neuberá. Odporúčam.

09.11.2019 5 z 5

Dobyvačné armády Dobyvačné armády Jean-Claude Gal

Čakal som conanovský štýl. Asi z toho titulu som ostal spočiatku sklamaný. Kresba je príliš exotická, brnenie je extrémne v štýle fantasy a dej je chaotický. Ono sú to totiž iba čriepky väčšej idei o veľkej neporaziteľnej armáde. Čo sa mi páčilo boli exteriéry - potemnelé hrobky, útesy a púšte. Asi najviac som si užil čiernobiely dodatok o stavbe katedrály - to bol majstrovský počin.

15.10.2019 3 z 5

Škola opilosti Škola opilosti neznámý - neuveden

Kto sa chce školiť (v) opilosti, môže siahnuť buď po fľaške alebo po knihe. Ja osobne som ostal verný zásade "Nie! Radšej knihu!", hoci túžbe vyskúšať si namiešať grog som neodolal. Napriek tomu, alebo práve preto, odporúčam siahnuť po tejto publikácii, hoci kapitoly kvalitou a štýlom dosť kolíšu. Aspoň ja som musel pretrpieť nudný a nezáživný úvod o brandy, sherry a koňaku. Potom sa ale začala podávať vodka, whiskey, rum a konečne sa to rozbehlo. Príjemné opojenie z historicko-spoločenských a výrobno-technických faktov vystriedala opäť kapitola, tentoraz o gine, ktorá mi nebola po chuti. Napravenie chuťových (a mozgových) kanálikov prišlo až s tequilou a šampanským. Keďže ide o faktografickú sondu do fenoménu s názvom alkohol, tak v prílohe je možné nájsť recepty na najznámejišie druhy koktejlov (samotné slovo "koktejl" má zaujímavé etymologické pozadie). Knihu rozhodne odporúčam.

15.10.2019 4 z 5

Dejiny písané vodkou: Alkohol, autokracia a tajné dejiny Ruska Dejiny písané vodkou: Alkohol, autokracia a tajné dejiny Ruska Mark Lawrence Schrad

V knihe sa neustále spomína "autokratický systém" a spojenie "dejiny písané vodkou". Aby si čitateľ nemyslel, v Rusku a jeho dejinách to nebolo iba o vodke. Ešte pred vynálezom destilovania vodky, to bolo o medovine, pive, kvase, víne. Až od istého obdobia dochádza k pilovaniu umenia výroby vodky a samohonky. Zaujímavé sú fakty o Ivanovi Hroznom, Petrovi Veľkom, o nástupe socializmu a o súčasnom stave Ruska presiaknutého alkoholizmom, chudobou a veľkou úmernosťou. Rozhodne knihu odporúčam.

28.09.2019 4 z 5

Vyprávění o minulých letech  aneb Nestorův letopis ruský Vyprávění o minulých letech aneb Nestorův letopis ruský neznámý - neuveden

"Povesť vremennych let" je základným pilierom pramenného fondu ku skúmaniu raných dejín Kyjevskej Rusi. Už veľmi dlhú dobu som mal v hľadáčiku Nestorov letopis. Vedel som teda do čoho idem. Rozprávanie o "drevnej Rusi", o staroslovanských zvykoch a viere nepoškvrnenej christianizáciou či legendy o Rurikovcoch boli a sú vrcholom tohto diela. Po prijatí kresťanstva a vyvrátení Perunovej modly sa už letopis venuje klasickým panovníckym intrigám (výboje, zrada, spojenectvá, výboje, vraždenie, nedodržanie spojenectva atď.), čo mňa osobne nejako hodnotne neobohatilo.

28.09.2019 5 z 5

Střet civilizací Střet civilizací Samuel Phillips Huntington

"Na druhou stranu, jakmile se v nějaké jiné společnosti jednou usídlí západní virus, je obtížné jej z ní vymýtit. Virus přetrvává, ale není smrtelný [...] Výsledkem [...] jsou rozpolcené země, nikoli země náležející do západní civilizace. Tyto země jsou nakaženy i kulturní schizofrénií, která se stává jejich trvalou a určující charakteristikou."

Je to zaujímavejšie, než Fukuyamov koniec dejín. Musím povedať, že stret civilizácií pôsobí realistickejšie ako vyfabrikovaný "harmonický a pokojný" posledný človek liberálnej demokracie. Ku koncu sa Huntington už iba opakuje a stráca paru. Kto čakal epické kolízie civilizácií, ten bude zo záveru asi sklamaný.

Conan z Cimmerie. Svazek I Conan z Cimmerie. Svazek I Jean-David Morvan

Obálka je tu najmenej podarená zo všetkých troch variant. Kresba je, až na prostredný príbeh, famózna. Čítalo sa to samé. Síce na komiksy, ani na Conana nie som, stojí to ozaj za to.

27.09.2019 5 z 5

Encyklopédia histórie sveta Encyklopédia histórie sveta kolektiv autorů

Pre deti dobrá možnosť dotknúť sa histórie. Pre mňa rovnako. V čase detstva bez inťernetu to bol ozaj zdroj informácií.

27.09.2019 3 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Dá sa to čítať, ale pri tejto časti som chcel mať už celý "Spad" za sebou. Nie je to už totiž ono. Ako keby sa Kotleta vypísal a teraz už ide iba zotrvačnosťou. Škoda. Začiatok "Spadu", ale hlavne Perunova krev boli ozaj bombové "nářezy".

27.09.2019 3 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Celá séria mohla skončiť týmto dielom. Bolo by to hodné pamiatky h. z I. Avšak stále je to príjemné čítanie, kde sa na scéne objavujú, okrem hlavných hrdinov a kultu Meniteľov, novodobé ukrajinské Amazonky, čo knihe dáva nádych istej postčernobylskej sviežosti.

27.09.2019 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Na scénu nastupuje kult Meniteľov, pričom hlavná parta sa vydá po ich stopách. Na môj vkus je v knihe až príliš funkčnej techniky, ako keby apokalypsa ani nenastala. Stále dobré, no miestami sa niektoré pasáže stávajú vzájomne veľmi podobnými. Tým celý dojem z knihy splýva do jedného hmlistého pocitu šablónovitosti a tuctovitosti.

27.09.2019 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Príjemné postapokalyptično. Začínam byť akosi závislý na lokálnej spisovateľskej tvorbe (a filmografii). A mám už po krk, lokalizovať všetko do anglosaského prostredia. Ak máte podobnú potrebu, siahnite určite po Kotletovej sérii Spad. Esenciálna slovanská katastrofičina. Subjektívne lepšia (rozumej, dynamickejšia) ako Glukhovskeho Metro.

27.09.2019 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Kotletov štýl môžem. Rovnako môžem jeho pohľad na blízku budúcnosť. Taktiež môžem brakovú oddychovú literatúru. Táto kniha ma však nenadchla. Splývala mi s "Hustým nářezom". Nezanechala vo mne žiaden záblesk zaujímavej brakovosti. Na Perunovu krev sa to nechytá ani náhodou!

27.09.2019 3 z 5

Pět tajemství šťastného vztahu člověka a psa Pět tajemství šťastného vztahu člověka a psa José Arce

Príliš rozťahaný štýl knihy. No inak inšpiratívna publikácia na zamyslenie. Niektoré veci som použil pri výcviku psa. Niektoré menej - predsa len, je to všetko teória. Napriek všetkému, odporúčam.

25.09.2019 4 z 5

Germánská mytologie Germánská mytologie Maria Wolf

Kniha nie je zlá. Ako úvod do štúdia severskej mytológie postačuje. Pri hlbšom ponore, je však treba siahnuť po obsiahlejších sekundárnych, ale hlavne primárnych zdrojoch.

24.09.2019 4 z 5

Severské mýty Severské mýty Raymond Ian Page

Príjemné a nevyčerpávajúce uvedenie do problematiky severských mýtov. Autor sa zameriava hlavne na štyri najvýznamnejšie božstvá, Wotana, Donnara, Lokiho a Baldra.

24.09.2019 4 z 5

Edda, Sága o Ynglinzích Edda, Sága o Ynglinzích Snorri Sturluson

Severania mali to šťastie, že Snorri Sturluson spísal aspoň časť ich mýtov do Prozaickej Eddy. Eddické príbehy sú často dosť známe z rôznych sekundárnych zdrojov venujúcich sa germánskej mytológii, no prečítanie si ich v neskrátenej forme stojí ozaj za to. Odporúčam.

24.09.2019 5 z 5

Konec dějin a poslední člověk Konec dějin a poslední člověk Francis Fukuyama

Fukuyama síce hovorí o konci dejín, ale rozhodne to netreba chápať v zmysle zastavenia ľudskej aktivity a nastolenia nemenného status quo. Autor myslí skôr koniec veľkých dejinných a spoločenských zmien, ktoré by boli v centre záujmu historiografie. Podľa Fukuyamu sme dospeli do štádia, keď na celom svete zavládne totalitarizmus liberálnej demagógie... pardón, panstvo liberálnej demokracie. Nemám nič proti filozofickým názorom, ktoré sú z opačného názorového spektra, ale Fukuyama nakoniec vo svojej argumentácii skĺzol k tomu, že viac-menej popiera svoju tézu. A to vedy, keď začal poukazovať na istú dávku iracionality a "thymu", ktoré sú potrebné k ľudskému sociálnemu rozmeru. Rovnako negatíva, ktoré so sebou liberálna demokracia nesie, nie sú zanedbateľné (ekologické krízy, nezamestnanosť, vykorenenosť, nárast kriminality a drog, etnická a náboženská neznášanlivosť atď.). Autor skĺzol k tomu istému egocentrizmu ako katolicizmus, ktorý videl koniec dejín v príchode Krista. Taktiež chiliasti očakávali koniec dejín na prelome tisícročí. Marxisti zase vnímali koniec dejín v nastolení komunizmu a beztriednej spoločnosti. Tretia ríša mala pretrvať tisícročie a pod. Čiže podobných výmyslov ako nám predkladá F. Fukuyama tu už bolo viac než dosť. Napriek tomu knihu odporúčam a odporúčam aj siahnuť po Huntingtonovom "Strete civilizácií".

24.09.2019 3 z 5

Etymologický nákres slovanského sveta bohov a démonov Etymologický nákres slovanského sveta bohov a démonov Martin Pukanec

Inšpiratívna práca pojednávajúca hlavne o božstvách vladimírovského panteónu v Kyjeve. Autor podáva zaujímavý pohľad na rozdelenie slovanských božstiev na dve skupiny, vojnové a poľnohospodárske, pričom tieto dve skupiny spája aj s hodnotami dobra a zla. Okrem spomínaného panteónu sa M. Pukanec venuje aj rekonštrukcii slovanskej morálky. Celá kniha, ako napovedá už sám názov, vychádza z etymologického pohľadu. Nie vždy som samozrejme s autorom súhlasil, predsa len ide o rekonštrukcie, hypotézy a teórie. No občas som zistil nové súvislosti, ako napr. ponímanie Dažboga, Chorsa a Simargla ako troch bratov Slnka, Mesiaca a Vetra. Rovnako aj výklad významu mena boha Simargla bol inšpiratívny. Odporúčam, no vopred musím čitateľov varovať. Ak čakáte rozprávky, tie tu nenájdete. Rovnako tu nenájdete ani typických slovanských démonov ako je lesovik, bes, svetlonos, rusalka, vodník, domovik, vlkolak či kikimora. Autor totiž pod pojmom "démon" myslí niečo úplne iné.

23.09.2019 5 z 5