Miro.slav Miro.slav komentáře u knih

Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Alex Nikolavitch

Ako milovník lovecraftovského hororu a samotného Lovecrafta musím povedať, že komiks je ozaj skvelý! Každý, kto sa zaujíma o pána z Providence bude určite spokojný. Tvorca Cthulhu a Veľkých starcov si zaslúži minimálne takúto poctu.

"That is not dead, which can eternal lie..."

29.12.2019 5 z 5

Golem - metla Čechů Golem - metla Čechů Walter Jacobi

Kniha, o ktorej som nemal ani tušenie, že jestvuje (a pritom rok prvého vydania je 1942). Jacobi podáva zaujímavé dobové prepojenie politických štruktúr v rámci 1. ČSR. Vedel som, že prvá republika bola liberálna, voľnomyšlienkárska a tvorila tzv. "ostrov demokracie v strednej Európe", no po prečítaní tohto spisku sa mnohé udalosti ukazujú v novom svetle. Hoci na druhú stranu, treba rátať s možnou dobovou nemeckou propagandou. Každopádne, kniha stojí za prečítanie.

29.12.2019 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Na scénu nastupuje kult Meniteľov, pričom hlavná parta sa vydá po ich stopách. Na môj vkus je v knihe až príliš funkčnej techniky, ako keby apokalypsa ani nenastala. Stále dobré, no miestami sa niektoré pasáže stávajú vzájomne veľmi podobnými. Tým celý dojem z knihy splýva do jedného hmlistého pocitu šablónovitosti a tuctovitosti.

27.09.2019 5 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Súhlasím s tým, že ukončenie série je ozaj epesné. Kopec akcie, intrigy, starí známi, hektolitre krvi, utrhnuté a dorastené údy, skrátka ingrediencie ako majú byť. Ale po prečítaní celej "ságy" sa všetko zlieva do jednej kopy a dojem z celkového diela je kadejaký. Parádne a najlepšie boli historické narážky a vzájomné doberanie sa medzi Germánom a Slovanom.

19.03.2019 4 z 5

Hrdina Nik Hrdina Nik Eduard Štorch

Kniha má 60 rokov, ale fakt sa na ňu nechytajú niektoré dnešné braky. Spolu s mladým hrdinom Nikom prekonávame turbulentné udalosti na území strednej Európy v 7 st. (dochádza k stretu Slovanov s Avarmi a k avarskej porážke v r. 623, dosadeniu Sama na trón slovanského nadkmeňového zväzu a následnej vojne s franským kráľom Dagobertom v r. 631). Nechýba avšak ani opis avarského hrinku, na scénu nastupujú slovanské božstvá ako je Perun, Černobog či Svantovít, nechýba vyslanie Sicharia k Samovi či označenie Slovanov ako "pohanských psov". V knihe ale absentuje hradisko Wogastisburg. Okrem Nika som si obľúbil starého Avara Chunzáka. Odporúčam.

P. S.: po zistení, kto bol vlastne Nik, som si musel pustiť album "Slovanská krev" od Adultery.

13.03.2019 5 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

Hmmm, sakra, toto nie je to masisko, čo bolo v Perunovej krvi! Tu sa žiadna kotleta nekoná. Ale mohla sa, škoda. Tento prequel vyznieva dosť naprázdno. Žiadne hlášky, málo akcie, chýba tomu kotletovský duch. Plusom je ale prostredie raného stredoveku, keď na scénu prichádzajú Slovania. Zaujímavé tiež je, že Germán má slovanské meno Radegast. Uvidíme, čo prinesú ďalšie časti.

06.03.2019 3 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Myslel som, že kniha bude pre mňa španielskou dedinou, no kupodivu to tak nebolo. S. Hawking knihu napísal vcelku zrozumiteľne. Teda, neviem na 100% či som knihe naozaj porozumel alebo či si iba myslím, že som jej porozumel. Musím však podotknúť, že knihu som musel čítať ozaj pozorne. Inak človek stratí niť. Okrem pozornosti tiež neuškodia isté znalosti z fyziky. Odporúčam.

26.02.2019 5 z 5

Malý strom Malý strom Asa Earl Carter

Som rád, že som si knihu prečítal bez toho, aby som zisťoval bližšie informácie o autorovi. Je mi to skrátka jedno. Kto chce, nech to rieši. Ja som si knihu užil a to je pre mňa dôležité.

25.02.2019 5 z 5

Templáři Templáři Ernst Sommer

Kniha bola spočiatku ťażkopádna, čakal som, že to bude nudné až do konca. Omyl. Ernst Sommer sa rozprávania o Templárskom ráde zhostil majstrovsky. Nie sme síce svedkami založenia tohto rádu v r. 1119 Hugom de Payens, a ani svedkami obdobia jeho najväčšej slávy. Dozvedáme sa iba trpký koniec, ktorý má na svedomí Filip IV. Pekný. Je až zarážajúce, že sa taký mocný rád vôbec podarilo zničiť a na hranici zomrel nielen Jacques de Molay, ale aj kopec rádových členov. Pre mňa rozhodne stálo za to si osviežiť dačo z histórie.

21.02.2019 5 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Skvelé! Orwell opäť nesklamal. Nie je to znepokojivý filozoficko-dystopický román ako 1984, ani satirická analýza totality ako Zvieracia farma. Je to iné, ale je to vynikajúce. Orwell krásne vykreslil svet chudoby a aspoň mi tak priblížil diela Foucaulta či Geremeka.

19.02.2019 5 z 5

Dve veže Dve veže J. R. R. Tolkien

Tak, začína rúbačka. Druhý diel je o poznanie akčnejší a rozvetvenejší. Osobne mi učaroval Rohan a ent Stromobrad. Pán Tolkien tu majstrovsky pretavuje staré vikingské a keltské mýty do novej formy (sčasti sa však nevyhol ani istým náznakom toho, že čerpal aj zo slovanskej studnice). Excelentné.

08.03.2018 5 z 5

Harry Potter a Dary smrti Harry Potter a Dary smrti J. K. Rowling (p)

Prečítané, ale o čom to bolo, to si nepamätám! Narozdiel od 1.-5. dielu, kde si vybavujem dokonalé scény a humorné hlášky. Neviem, či je to tým, že siedma kniha mala byť poslednou, ale je to celé mimo starú atmosféru potteroviek. Chýba tomu iskra akú mala jednotka, chýba tomu tajomnosť akú mala dvojka, chýba tomu napätie akú mala trojka, chýba tomu epickosť akú mala štvorka a chýba tomu cit pre zvrat aký mala päťka. Škoda.

28.10.2017 2 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

K prvému dielu H. Pottera som sa dostal v čase, keď to ešte nebol na Slovensku fenomén. Bola to kniha ako každá iná. Napriek tomu ma anotácia vzadu na obale zaujala. Príbeh bol nabitý čarom a každý mladý by sa dokázal s hlavným hrdinom stotožniť. Samotný Rokfort pôsobí ako dokonalá idylka a vy máte pocit, že ste naozaj tam. S hlavným hrdinom prežívate všetky jeho dobrodružstvá, spoločne spoznávate svet čarodejníkov a dozvedáte sa o Tomkohonetrebamenovať. Odporúčam.

P.S.: Slizolyn je parádny a Snape ešte viac.

27.10.2017 5 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Čo sa týka slovanskej fantasy, tak tu sa J. Červenákovi podarilo napísať nielen dobrú fantasy, ale jemu sa podarilo napísať kvalitný historický román. Bohatýr už nie je iba o rúbačke Slovanov so Slovanmi, Avarmi či inými. Nie, autor nám tu začína vykresľovať situáciu na Rusi za vlády Svjatoslava. Do toho sa plynulo vložili bohatierske byliny a kopec kočovníckych plemien. Výsledok? Výpravný epos kaliku Ilju za jeho slávou, ktorú získava na pozadí Svjatoslavovho ťaženia. Za mňa skvelé (a nech si kráka kto chce, čo chce).

26.10.2017 5 z 5

Válka s běsy Válka s běsy Juraj Červenák

Za prvé, obálka je famózna. Goryvlad tu pôsobí tak mohutne a Rogan pôsobí konečne tvrdo a zocelene. Za druhé, tie poviedky sú excelentné. Najviac sa mi páčila poviedka "Z posvátné vody zrozená" a "Krvavý oheň, bílý oheň". A vlastne, čo to kecám, všetky boli úžasné. Ak máte slabosť pre slovanských bohov, démonov, naše mýty či históriu, tak si určite Rogana zamilujete (pokiaľ vás neodradia črevá, odseknuté údy, prúdy krvi a mozgová kaša na ostňoch kyjaku)... Odpor-účam.

25.10.2017 5 z 5

Mainské lesy Mainské lesy Henry David Thoreau

Thoreau vystriedal počas svojho života niekoľko zamestnaní. Dva roky aj dačo prežil v samote pri jazere Walden. Ostro vystupoval voči politike USA, za čo skončil nakoniec aj vo väzení. Zdá sa, že tento chlapík mal naozaj dobrodružný život. To dosvedčuje aj táto kniha. Thoreau tu nezostáva na jednom mieste ("Walden"), ani nefilozofuje nad transcendenciou, ktorú cíti z prírody ("Toulky prírodou"). Ako správny dobrodruh sa vydáva na výpravu do vtedy ešte neprebádaných kútov rozsiahlej prírody. Ak máte chuť zažiť niečo zo života zálesákov a okoreniť to štipkou filozofie, siahnite po "Mainských lesoch". Neoľutujete.

18.10.2017 5 z 5

Tréning väzňa Tréning väzňa Paul Wade

Kniha, ktorá pochováva vyhováranie sa na to, že s vlastnou váhou sa 1. začiatočníkovi ťažko cvičí a tým ho takéto cvičenie odrádza, a že 2. cvičenie s vlastnou váhou nie je rovnocenným cvičením. Naopak! Autor tejto knihy začína od najľahších cvikov, ktoré postupne sťažuje a dopĺňa o rôzne nuansy. Okrem toho, cviky s vlastným telom sú tou najprirodzenejšou cestou ako rozvíjať nielen svoje telo, ale aj ducha (kalistenika je totiž aj duchovný rozmer). Preto túto knihu vrelo odporúčam.

19.07.2016 5 z 5

Strašidelné příběhy Strašidelné příběhy Henry James

Skôr než strašidelné príbehy by sa to malo volať "Nudné príbehy". Ani jedna poviedka ma neoslovila. Ak už aj začiatok bol dobrý, tak autor nedokázal udržať atmosféru až do konca. Samotný koniec príbehov nenechal vo mne ako čitateľovi žiaden mrazivý pocit, iba nudné rádoby "vypointovanie" deja. Škoda času, radšej siahnem po Howardovi a Lovecraftovi.

23.10.2021 1 z 5

Pověsti z Dobříšska Pověsti z Dobříšska Karel Jerie

Príjemne ladená kniha dobríšskych povestí. Nie je to typický komiks, ale spojenie komiksu s klasickým písaným textom. Okrem samotných povestí spracovaných do podoby fakt úžasnej temnej kresby sa za každým príbehom nachádza strana písaného textu vysvetľujúceho reálie, mytológiu a symboliku príbehu. Teším sa na pokračovanie a odporúčam.

18.05.2021 5 z 5

Poslanie strážcov Alatyru Poslanie strážcov Alatyru Marián Kapolka

K podobným knihám, ktoré v dnešnej dobe rašia ako (jedovaté) huby po daždi, pristupujem s odstupom a odporom. Často totiž človek natrafí na kopec balastu a odpadu. A to sa týka aj slovanstva. Veď čo čakať od autora, ktorý sa venuje finančníctvu? Priznám sa, čakal som ďalší paškvil. No musím sa priznať, že aspoň pri tejto knihe (zvyšné nemám prečítané) som autorovi apriori krivdil.

Hneď na začiatku autor pristupuje k téme úprimne. Ako sám tvrdí, jeho "zámerom nie je nasilu vytvoriť akúsi umelú slovanskú mytológiu". Dokonca autor nemá potrebu konšpirovať a hľadať Slovanov tam, kde nie sú. Za tento postoj mu dávam palec hore. Obával som sa totiž, že autor bude mať deformovaný pohľad na slovanstvo, a to cez prizmu ufoslovanských slovansko-árijských véd. Vďakabohom sa tak nestalo (hoci autor považuje Velesovu knihu za relevantný zdroj).

A o čom teda kniha je? Je to niečo ako epos, mytológia a fantasy dokopy. Je pravda, že od kvalitnej slovanskej fantasy to má ďaleko, ale nie je to výsostne zlé. Ja som si knihu užíval. Až na to, že ma tam neskutočne vytáčali dve veci. Tou menej podstatnou výčitkou je, ako môže byť Perun považovaný za syna Dažboga?! Už intuitívne Perun evokuje staré božstvo, pričom Dažbog je mladšej generácie (a v tomto sa zaplietol aj sám autor)! Dokonca aj zo samotného príbehu Dažbog pôsobí ako mladý neskúsený boh (podotýkam, že texty o Bohoch sú väčšinou zozbierané z internetu, myslím že hlavne zo stránky Perunovho kruhu, a preto autorstvo pána Kapolku je tu prinajmenšom sporné)! Tou podstatnejšou výčitkou, ktorá sa tiahla skoro celou knihou je zamieňanie pojmov. Viem, že slová ako Árijci a Ariánci znejú podobne, ale rozhodne to nie sú synonymá! Neviem prečo mal potrebu autor neustále hovoriť o kresťanskej sekte ariáncov, ale so Slovanmi to nemalo nič spoločné. Možno sa autor bál stigmatizovaného termínu Árijci, ale zameniť ho za Ariáncov? Nezmysel a neznalosť.

Ale aby som iba nechrlil síru, z románu je cítiť surovú snovú atmosféru východoeurópskych močarísk, bažín, jazier, ihličnatých lesov, tundry, starobylých ruín, hradísk a rozpadnutých labyrintov, jaskýň, nôr a vývratov. V knihe sa stretnete so známymi postavami slovanskej mytológie ako je Rod, Veles, Perun, Mokoš, či baba Jaga, Černobog alebo Koščej, no autor do knihy zakomponoval aj svoje originálne výtvory a reálie, ako napríklad kráľovstvo Temnogor, kasta černokňazov, lesokňazov, byljanov či hadokniežatá. Za mňa určite príjemné prekvapenie a hoci kniha sama osebe nemá kvalitu 4*, za snahu ich dávam. Škoda len, že samotný záver bol taký o ničom a ešte väčšia škoda, že mapa sa nenachádza vo väčšom rozlíšení v knihe, ale je na zadnej strane prebalu v malom prevedení. Inak odporúčam.

04.05.2021 4 z 5