mirabl Online mirabl komentáře u knih

Jubal Sackett Jubal Sackett Louis L'Amour

(audiokniha). Mé třetí setkání s rodinnou ságou Sackettů nedopadlo moc dobře. Ten neskutečně obehraný a donekonečna recyklovaný scénář "putování-hrozba indiánů-vraždění" + bonus "putování-hrozba Španělů-vraždění" mi nějak nesednul. Ani dva souboje Bezpohlavní Klaďas vs. Nadržený Záporák ve stylu face-to-face celkový dojem moc nezachránily.

15.11.2019 3 z 5

Nový měsíc: Kompletní ilustrovaný průvodce filmem Nový měsíc: Kompletní ilustrovaný průvodce filmem Mark Cotta Vaz

Moje první kniha o filmu ... a hned napoprvé, absolutní bomba! Perfektní provedení, úžasná pastva pro oči, zajímavé informace a komentáře ... co víc si přát :-).

11.11.2019 5 z 5

Terč Terč Joseph R. Garber

Velmi nakažlivé, nejen co se týká čtivosti, neboť jakmile se kniha do čtenáře zakousne, už ho prostě nepustí. Totálně bláznivá jízda, do které se autor snažil propašovat "něco" ze svých zřejmě oblíbených filmů jako Nepřítel státu, Sám doma 2, Smrtonosná past až po vietnamskou Apokalypsu. Osvěžující byly rozmluvy hlavního hrdiny se svým druhým já, které byly opravdu originelní :-).

26.10.2019 4 z 5

Na válečné stezce Na válečné stezce Louis L'Amour

(audiokniha). Natěšen druhým dílem jsem byl zvědav, jak si dál povedou mladí Sackettové. No, byl jsem spíše zklamán. Nudné, plné dějových stereotypů ... a ti vymítači čarodějnic mi pěkně lezli krkem. Jako by nestačily trable s (ne)přátelskými indiány, co si to okolo brousej na svých válečných výpravách.

22.10.2019 3 z 5

Léto nespěchej Léto nespěchej Michal Černík

Kvalita ilustrací je o jeden level výše než textová část této velmi útlé knihy. Básničky jsou na můj vkus, kulantně řečeno, podivné. Musel bych se hodně rozmýšlet, zda nějaká z nich by opravdu stála za to, bych se ji naučil nazpaměť ... jo, možná ten Krátký příběh:
"Kapka deště dívala se na svět zvysoka.
Uviděla stromy, lidi a husy kolem potoka.
Moc se jí to líbilo.
Povzdechla si: Škoda že jsem jenom voda.
A pole ji vypilo."

12.10.2019 3 z 5

Groznatův štít Groznatův štít Jiří Řípa

Příjemné překvapení. Úsvit slovanských dějin, podaný čtivou formou dobrodružného příběhu. Už navždy si budu pamatovat, že když Perun odmítne obětinu, tak se tutově semele něco moc nepěkného. 90%.

27.09.2019 5 z 5

Levhart Zlatý stín Levhart Zlatý stín Henri Cornelus

Mám hodně rozpačitý dojem. Jasně, jsou to bajky ... ale co je moc, to je moc. Podsouvat nebezpečným africkým zvířatům člověčí city a smysl pro fair-play, nebo snad soucit ... hmm, tak nějak tuším, že nezkušený mladý čtenář zažije na svém prvním safari mnohá "nečekaná překvapení" :-).

30.08.2019 3 z 5

Míša hasičem Míša hasičem Jiří Dvořák

Ty veršíky, tak ty jsem prosím ještě nějak ustál. Ale nelogické chyby ( např. "Někde hoří !"), no tak to jsem kroutil hlavou. A všudypřítomní iks krát nakopírovaní usmívající se medvídci ... uff ... jdu hledat to neposedné batole, které nad tím ještě nemusí přemejšlet.

20.08.2019 3 z 5

Prázdniny v pralese Prázdniny v pralese Zane Grey

Hodně zjednodušený skorowestern pro kluky, podivně namíchaný s učebnicí pro budoucí lesníky ... plus názorný příklad, jak se dá z borového lesa nezákonně vytřískat co nejvíc zlaťáků. Ale milovníci čerstvé medvědí pečínky a praskajícího táborového ohně budou určitě spokojení.

20.08.2019 3 z 5

Převzetí moci Převzetí moci Vince Flynn

(audiokniha). Asi po osmi letech jsem dal znovu-poslech a opět si to velmi užil. Krásná akční pohádka pro velké kluky. Škoda toho odfláknutého epilogu. Přijde mi, že Flynn se uprostřed knihy tak strašlivě zakecal, že finální vyúčtování musel osekat, by to nebylo až tak dlouhé a natahované ... takže "jenom" 4 zvezdy.

14.08.2019 4 z 5

Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka Václav Čtvrtek (p)

Knihu opravdu zdobí krásné ilustrace, ale kvalita textu za nimi jaxi zaostává. Celé dobrodružné dílko jsem poctivě "přelouskal" .... a nenašel řešení klíčové matematické rovnice, která ten zamotaný příběh odstartovala. Hmm, asi to pro autora nebylo důležité. Zato jsem na stránce 29 našel v deseti větách 5x se opakující kouzelný termín "soudružka učitelka" ... uff, tohle bylo náročné :-).

10.08.2019 2 z 5

Děvčátko z města Děvčátko z města Ljubov Fjodorovna Voronkova

Kratičký příběh s perfektně vykreslenou atmosférou uvnitř ruské venkovské rodiny a okouzlujícím popisem okolní přírody. Opravdová perla. Doporučuji.

07.08.2019 5 z 5

Ryby zpívaji v Ukajali Ryby zpívaji v Ukajali Arkady Adam Fiedler

Široko daleko nejlepší publikace o Amazonce, jejím povodí, vražedném podnebí, a fauně a floře ... a místních indiánech. Fiedlerovi se povedlo svůj cestopis doplnit také informacemi z historie dobyvatelů Brazílie a Peru. Z knihy je cítit neuvěřitelný respekt k tomu, co se v tom obřím ekosystému vlastně odehrává ... a jak snadno zde lidská bytost hyne ... případně zešílí. Knihu nedoporučuji ornitologům se slabým srdcem. Lov na kolibříka bylo hodně drastické počtení.

24.07.2019 5 z 5

Rychlé lodě do pekel Rychlé lodě do pekel Petr Eisner

No, rád bych se někdy podíval do pracovny páně Eisnera. S určitou pravděpodobností tam na čestném místě musí viset zarámované ouřední sdělení s nadpisem "Proibição vitalícia de entrar no território da República Federativa do Brasil". Hmm, asi vezmu na milost životu méně nebezpečné cestopisy Ládíka Zibury a to jeho nekonečné žebrání vo vodu :-). On totiž pan Ládík (zatím) neměl potřebu svá vyprávění zakončovat vyvražďovacím horrorem.

09.07.2019 3 z 5

Modlitba žáby (2) Modlitba žáby (2) Anthony De Mello

Těžko se hledá kategorie, kam by se kniha dala zařadit. Osobně bych se přimlouval pro "Téměř neškodný manuál pro začínající hledače osvícení". Všechny ty nashromážděné střípky textu jsou rozděleny do následujících kapitol: O vzdělání, O autoritě, O spiritualitě, O lidské podstatě, O vztazích mezi lidmi, O službě, O osvícení. Zvolená forma (naprosto šílený mix od těch nejstupidnějších fórků, přes kousavý humor až po kratičké bajky a tisíce let staré příběhy) jasně cílí na zelenáče, kteří se potácí na cestě k sebepoznání a pro které je kniha "Mnich, který prodal své ferrari" příliš náročná ... a ne tak zábavná.

06.07.2019 3 z 5

Poslední vůle Poslední vůle John Grisham

(audiokniha). První částí knihy jsem byl nadšen. Bitva o 11 gigadoláčů, dobrodružství v exotickém prostředí, hmm, to docela ušlo. Ale vůbec nechápu, proč Grisham měl akutní potřebu celý příběh doslova utopit v nekonečných právnických tahanicích a otravoval čtenáře nezáživnou vedlejší dějovou linkou rodinného zázemí pana Ochmelky. Konec ve stylu "Honem honem, ať to máme za sebou" mě pak už jenom dorazil.

22.06.2019 3 z 5

Plavčík a sardinky Plavčík a sardinky Hermína Franková

Většinu textu se mi podařilo přečíst, ale smysl (nedejbože nějaký hlubší podtext nebo poslání) jsem v těchto nepohádkách nenalezl. V době vydání zřejmě SNDK muselo splnit plán, jinak by se tohle útlé veledílo do tisku nikdy nedostalo.

19.06.2019 1 z 5

Mrtvý vypovídá Mrtvý vypovídá Alois Joneš

Tuhle detektivku jsem si díky jejímu názvu vybral do Čtenářské výzvy. Čekal jsem nějakou úděsnou katastrofu, ale ono se to překvapivě dalo celkem číst. Ehm, těch soudruhů tam ale bylo tolik, že by se s nima dalo zatápět v kamnech :-) ... a bravurní akce SNB před hranicema, tak to mi přišlo jako trapně obehrané klišé.

10.05.2019 3 z 5

Údolí sršňů Údolí sršňů Jan Flieger

Velmi dobře popsaný příběh německého partyzána ze slovenských hor z posledního roku 2. světové války. Vzhledem k faktu, že v mých paměťových registrech se z té doby zachovala jen útržková hesla jako: Hlinka, Tiso, SNP, Dukla a především věta "Takú guľku ešte neodlili, ktorá by ma trafila." (z nějakého SK filmu) ... jsem si takříkajíc doplnil informační mezeru ... a bylo to hodně drsné.

30.04.2019 4 z 5

Muž, který zmizel Muž, který zmizel Bohumil Lipert

Hodně podprůměrné kriminální čtení. Zcela na rovinu: ztráta času ... teda pokud čtenářem není nějaký "badatel", který se zrovna snaží zjistit, jak (ne)fungovalo socialistické hospodářství.

20.04.2019 2 z 5