Mimir Mimir komentáře u knih

Nebezpečná mělčina - Jak internet mění náš mozek Nebezpečná mělčina - Jak internet mění náš mozek Nicholas Carr

Koreláciu obsahu s názvom knihy začíname objavovať až od 161 strany, kde si autor konečne pokladá pred seba otázku z titulnej strany. Dovtedy je to viac menej koláž citácií prevažne z knihy od N. Doidgeho, Váš mozek sa dokáže změnit a historický kontext zrodenia knihy ako takej. Kniha je vskutku presýtená štúdiami z oblasti psychológie, neurovied a biológie mozgu, čo ma nabáda vidieť jej význam hlavne pri písaní diplomoviek, dizertácií či rigoróznych prác, kde môže byť skutočne užitočným zborníkom teoretických zdrojov. Skutočný záujem vo mne vyvolala len predposledná kapitola o Pamäti a experimentoch Erica Kandela s nervovou sústavou aplázie, vďaka ktorým dokázal odhaliť tajomstvo krátkodobej a dlhodobej pamäte z fyziologického hľadiska.

17.07.2018 3 z 5

O pravdě a Bytí O pravdě a Bytí Martin Heidegger

...sami sa udržujeme na prostej úrovni rozumu, ak nekriticky vnímame istoty v mnohotvárnych "pravdách". Podporujeme výskyt samozrejmého na úkor užitočných nárokov spornosti.

12.07.2018 3 z 5

Pojem vzdělance Pojem vzdělance Johann Gottlieb Fichte

Desať zaujímavých prednášok obohatených o FIchteho koncepty ako napríklad božská idea alebo pocit predurčenia. Nemecký filozof sa zamýšľa nad učencom ako nad človekom predurčeným na svoj akademický status a snaží sa osvetliť cestu, ktorá k učenej osobnosti vedie.

09.06.2018 3 z 5

Výbor z díla IX. - Člověk a kultura Výbor z díla IX. - Člověk a kultura Carl Gustav Jung

Ako môžem ja písať recenziu na C.G. Junga, táto myšlienka nasadila mi okovy pokory. Prvé tri, či štyri kapitoly spoznávame tradičného Junga - freudiána so spirituálnym nádychom, aj keď svoje teórie podáva s ľahkosťou a nenútene, čo si vysvetľujem vekovým nadhľadom. Spisy pokračujú spirituálnym blúdením na tému smrti a svedomia - ktoré by som u Junga prirovnal k púšti - všade vyprahnutá, piesčitá a neúrodná krajina, ale z času na čas oáza života. Úvahy o Indii boli pútavou interpretáciou Jungových pocitov z návštevy budhisticko-hinduistickej kultúry. Finálna kapitola je venovaná, ako inak, veľkému majstrovi, ktorého Jung definuje unikátne: "Freud bol veľký ničiteľ, ale na dogmy 20. storočia jeden Nietzsche nestačil."

07.06.2018 4 z 5

Nové perspektivy v psychiatrii a psychologii Nové perspektivy v psychiatrii a psychologii Stanislav Grof

Dr. Stanislav Gróf síce hovorí o "štvrtej sile", avšak transpersonálna psychológia sa nikdy nedokázala dokonale segregovať ako dostatočne autonomná paradigma v antropocentrických perspektívach a treba podotknúť, že napriek veľkej popularite v radoch ako odbornej verejnosti tak medzi lajkmi - našla svojich priaznivcov hlavne v 60. a 70. rokoch minulého storočia, pochopiteľne nevystavala potrebnú exaktnú platformu. Ostala len v roli akéhosi slávneho pokusu humanistickej vlny sebarealizácie o uchopenie transcendencie psychedelikami. Mám pocit, že tak ako Timothy Leary, podobne aj Dr. Stanislav Gróf skĺzol tam, kam nechcel, alebo musel? Keď sa kapitola Psychedeliká definitívne uzavrela, prešiel Gróf na holotropné terapie, ktorých popis vzbudzuje obrovský skepticizmus obzvlášť k metamorfózam do rôznych podôb. Tieto "holotropné" data sú predkladané ako relevantné objavy v oblasti transcendentna či kozmu - podľa môjho uváženia len vizuálno-fyziologickou reakciou na hyperventiláciu. Predkladaný materiál naviac obsahuje podozrivo mnoho paralel z konceptu New Age, avšak nerád by som napísal, že ide o verbistický zámer, skôr popularizačný.

28.05.2018 3 z 5

Čo povieme, to platí - Rozhovory o americkej moci v meniacom sa svete Čo povieme, to platí - Rozhovory o americkej moci v meniacom sa svete Noam Chomsky

Kompendium manifestácií globálnej hegemónie USA s analýzami autora vo forme odpovedí na otázky.

25.05.2018 4 z 5

Učené ženy Učené ženy Molière (p)

Komédia, paródia, irónia, tragédia a romanca v jednom, ktorej kvalitu garantuje uznávaná značka - M, M ako Moliére.

24.05.2018 4 z 5

Ve svém živlu Ve svém živlu Ken Robinson

Ken Robinson si uvedomuje neefektivitu stále fungujúceho industriálneho vzdelávania a fakt, že vychovávame a vzdelávame deti pre budúcnosť, o ktorej sami nič nevieme alebo len predpokladáme. Jeden nedávny výskum realizovaný v ČR a SR hovorí, že tieto krajiny majú najviac nerozhodných stredoškolákov v EÚ, ktorí nedisponujú tendenciou optimálnej voľby profesie. Nemyslím si, že ide len o manifestáciu nezrelosti. Mnohí boli školstvom modifikovaní na pragmatickú implikáciu. Tzn. ich tvorivosť, či neobvyklí dar sa musel prispôsobiť požiadavkám doby, prípadne narazil na rodičovské "daj si poradiť, vieme to lepšie." Toto všetko Robinsona trápi a chce pomocou kazuistík (v knihe ich je asi až priveľa) vykričať riešenia do sveta. Ako je tu už spomenuté, vrelo doporučujem jeho prednášky na TED, ktoré stoja za investovaný čas!

13.05.2018 3 z 5

Tomáš Morus humanista, štátnik, svätec Tomáš Morus humanista, štátnik, svätec Josef Seuffert

Voľba pre biografiu velikána je voľba, ktorá nesie obrovskú zodpovednosť a táto zodpovednosť padá na plecia autora ako povinnosť a ašpirácia zachytiť ľudskú veľkosť, v tomto prípade Tomáša Morusa. Morus, až nápadne podobná analógia k Becketovi, bol duchom osvety. Nebol prílišne horlivý ako Luther, ani špekulatívny ako Erasmus, no napriek tomu si ho počkala šibenica. I tam dokázal svoju duchaprítomnosť, keď oslovil kata slovami: Pomôž mi starému, prosím Ťa hore. Naspäť už zídem sám.

13.05.2018 3 z 5

Muž z Vinci Muž z Vinci František Jílek

Musím povedať, že v porovnaní s Nardinim alebo životopisom od Vasariho, som si najviac užil Leonarda v podaní Františka Jílka. Nepostrehol som nič, čo by ma rušilo a autor sa veľmi obratne vyhýba konšpiračným chodníčkom. Doporučujem ako voľbu číslo jeden v prípadnom záujme o život Muža z Vinci.

07.04.2018 4 z 5

Záblesky paměti Záblesky paměti Timothy Leary

Flashbacks alebo Life of troublemaker..potom čo som prečítal, by som dokonca videl slovo troublemaker ako synonymum slova leary..veľmi pútavo napísaná autobiografia bez absencie pikantných zážitkov..mám pocit, že autor sa pri opise nevyhýbal takmer ničomu..kto chce získať poznatky o psychedelickej etape americkej psychológie (a nie len o tom) - doporučujem.

23.03.2018 3 z 5

Temná noc Temná noc Svatý Jan od Kříže

bolo pre mňa veľmi zaujímavé čítať Temnú noc paralelne s Learyho Flashbackmi, pretože americký psychológ neraz kontemplatívneho mystika spomína v kontexte psychedelik ako známeho protagonistu psilocybínu ...

21.03.2018 4 z 5