milicjant milicjant komentáře u knih

Jez a běhej Jez a běhej Scott Jurek

Líbí se mi jak Scott - spisovatel - ignoruje vábění instantních new age návodů na štěstí (adijé Čtyři dohody a spol.) a místo profesorského zvedání ukazováčků si pro svůj životní grál doběhl skrz upřímný příběh o vyměšování žaludečních štáv, plivancích ve tváři a Dusty Olsonovi. Paradoxně je tím mnohem konkrétnější a hlouběji než cokoliv z ranku naučné-duševní-whatever literatury. Jelenovi ze svých běžeckých plic přeju, aby se tenhle nenápadný opus magnum jednou dostal alespoň zmínkou do učebnic, protože narozdíl od zfetovaných pánů filozofů, o kterých musíme otráveně koktat za účelem úspěšně složené zkoušky dospělosti, se tenhle minnesotských bourák nebál opakovaně projít údolím smrti (zeměpisným i psychickým), aby ukojil člověčí zvědavost o mechanismech našeho světa. Bez opiátů a okázalých gest. Expresní dodávka jakostní kinetické energie všem zaseknutým lidem.

06.12.2013 5 z 5

Exorcista – souboj s ďáblem Exorcista – souboj s ďáblem William P. Blatty

Komorní a epické. Otec Karras poprvé vstupuje do pokoje Regan. Elektrizující polarizace dobra a zla, i přes mocně obroušené hrany obou protikladů. Košatost knihy a sugesce filmu. You would like that? Intensely.

13.12.2013